PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki wkład kominkowy z wentylacją mechaniczną?



marbuz
21-11-2008, 22:45
Witajcie.
Buduję dom gdzie będzie Rekuperator z instalacją wentylacji mechanicznej. Wg przepisów w takim wypadku musi być wkład kominkowy z zamkniętą komorą spalania, czyli taki w którym powietrze z zewnątrz jest doprowadzone bezpośrednio do paleniska. Wszystko OK, ale moje pytanie jest o wasze doświadczenie? Jaki wkład zastosowaliście??
Generalnie nie chce wkładu z płaszczem wodnym, będzie rozprowadzenie grawitacyjne! Osobiście tez nie mam przekonania do wkładów stalowych, stosowałem kiedyś żeliwny i się sprawdził.
W firmie z kominkami polecano mi wkład Turbo Fonte (rzeczywiście mi się podobają!) i powiedziano że oni dorabiają taki dopływ powietrze bezpośrednio do komory spalania, ale jest jeszcze popielnik i jakieś tam powietrze może się dostawać ze środka. Czy to może być problem??
Niestety jak dotychczas innych wkładów z doprowadzeniem powietrza i ciekawych do tej pory nie znalazłem.
Napiszcie jakie typy wkładów macie w takiej sytuacji, Czy jesteście zadowoleni??

jack_2000
21-11-2008, 23:12
też mam rekuperator i w momencie wykonywania kominka muszę zamontować wkład ze szczelną komorą spalania - bo doprowadzenie powietrza z zewnątrz do paleniska to standart.

Wybór mój padł na Hajduka i Sparka. Wybrałem Hajduka ze względu na cenę i termin realizacji, dodatkowo wziąłem z większą szybą. Jak na razie jestem bardzo zadowolony. rekuperator nawet na najwyższym biegu nic nie zaciąga z kominka.

jack_2000
21-11-2008, 23:12
też mam rekuperator i w momencie wykonywania kominka muszę zamontować wkład ze szczelną komorą spalania - bo doprowadzenie powietrza z zewnątrz do paleniska to standart.

Wybór mój padł na Hajduka i Sparka. Wybrałem Hajduka ze względu na cenę i termin realizacji, dodatkowo wziąłem z większą szybą. Jak na razie jestem bardzo zadowolony. rekuperator nawet na najwyższym biegu nic nie zaciąga z kominka.

jack_2000
21-11-2008, 23:12
też mam rekuperator i w momencie wykonywania kominka muszę zamontować wkład ze szczelną komorą spalania - bo doprowadzenie powietrza z zewnątrz do paleniska to standart.

Wybór mój padł na Hajduka i Sparka. Wybrałem Hajduka ze względu na cenę i termin realizacji, dodatkowo wziąłem z większą szybą. Jak na razie jestem bardzo zadowolony. rekuperator nawet na najwyższym biegu nic nie zaciąga z kominka.

Lookita
22-11-2008, 09:40
mam przy reku w domku Makroterma 18 kW...wszystko ladnie pali i dziala....

Wirecki
22-11-2008, 13:42
U mnie to na razie projekt, ale wydaje mi się, że zadanie domowe odrobiłem...

1. wkład musi być szczelny, jeśli planujesz taki z podnoszoną szybą to wybierz taki w którym szyba dopiero po opuszczeniu jest dociskana do uszczelki. Dzieki temu dłużej będzie szczelny. przy otwieranych tradycyjnie problem nie istnieje, choc kominkarze mają swoje typy producentów mniej i bardziej szczelnych...
2. powietrze doprowadzasz z zewnątrz, potem kominek, komin - to zupełnie oddzielny obwód od wentylacji, nie powinen mieć wpływu na działanie reku, no chyba że siedzisz godzinami przy kominku z otwartą szybą...
3. co do rozprowadzenia powietrza - tu sprawa była najbardziej skomplikowana, było wiele opini:

a) prowadzisz rury niezależnie od rur z reku, de facto dublujesz instalację
b) ogrzewasz powietrze z pomieszczenia (filtr na wlocie) nad kominkiem, wypuszczasz je do pomieszczenia, a wywiewka reku będzie zabierała z tego pomieszczenia ciepłe powietrze i ogrzeje nawiewane do innych
c) ogrzewasz powietrze z pomieszczenia nad kominkiem, rurą prowadzisz w okolice rekuperatora (wentylator) i łaczysz z powietrzem nawiewanym do wszystkich pomieszczeń. Powietrze jest mieszane - zimniejsze czyste z zewnątrz z cieplejszym ogrzanym nad kominkiem. Ten pomysł budził najwięcej kontrowersji ("kurz z salonu nawiewasz do sypialni" , "w salonie powinen być nawiew a nie wywiew", " powietrze znad kominka jest zbyt ciepłe") ale wydaje mi się, że wszystko jest kwestią solidnego wykonania i zastosowania dobrych materiałów.

Nie wybrałem, nie mam - piszę czego się dowiedziałem przez ostatnie tygodnie.

marbuz
24-11-2008, 19:21
Dzięki za informacje.
Natrafiłem na stronę firmy Tarnava, polskie kominki żeliwne. Podobno mają doprowadzenia powietrza z zewnątrz w 100%.
Ktoś może ma taki u siebie. Jakie wrażenia??
Pozdrawiam

katarzynap3
02-08-2009, 06:19
Witam, akurat również poszukuje szczelnego wkładu, pan z jednej firmy polecił mi Hajduka, a Pan z innej 2 razy tańszą Zuzię z Kratki. Czy ktoś może zna tego producenta?
POzdrawiam Kaśka

Forest-Natura
02-08-2009, 18:17
Witam.
Do domów z rekuperacją najodpowiedniejsze są paleniska (wkłady kominkowe), spełniające wymagania niemieckich norm DIN Plus.
Jeżeli wkład posiada znaczek informujący o tym, to znaczy (między innymi) o tym że w 100 procentach pobiera powietrze z zewnątrz domu podczas funkcjonowania przy zamkniętych drzwiczkach.
Wiele wkładów wyposażonych w podłączenia umożliwiające podpięcie powietrza z zewnątrz, pobiera również częściowo powietrze z pomieszczenia poprzez regulacje dopływu powietrza, pseudo systemy czystej szyby (zwykły brak uszczelki w górnej części szyby) czy niezbyt dobrze dopasowane drzwiczki.
Pozdrawiam.

Depi
02-08-2009, 19:54
Czy w związku z tym (pytanie do Foresta) szpara między szybami w kominku narożnym jest podstawą do reklamacji takiego wkładu?

Szapara niby niewielka, ale przy wentylacji mechanicznej to troche chyba strach, nie?

jaroryb
02-08-2009, 20:07
Witam,
Mam pytanko w tym temacie. Czy to, że kominek w domu z wentylacją mechaniczną ma mieć zamkniętą komorę spalania oznacza, że musi mieć także doprowadzenie powietrza z zewnątrz?
Czym mogę w takim domu zainstalować wkład kominkowy bez doprowadzenie powietrza z zewnątrz i jeśli tak to jakie są dodatkowe wymogi w tym zakresie?
pozdrawiam

Depi
02-08-2009, 20:17
Tak.
Nie.

dolec
11-08-2009, 20:15
A co sądzicie o wkładach Jotul I530?

basia_z_lasu
30-10-2009, 14:03
Podnoszę wątek. Proszę wpisujcie wkłady lub piece wolnostojące czyli kozy, które nie pobierają powietrza z pomieszczenia, tylko 100% z zewnątrz.
Jaki jest najtańszy wkład spełniający ten warunek?

Depi
30-10-2009, 16:54
Podnoszę wątek. Proszę wpisujcie wkłady lub piece wolnostojące czyli kozy, które nie pobierają powietrza z pomieszczenia, tylko 100% z zewnątrz.
Jaki jest najtańszy wkład spełniający ten warunek?

Myślę że seryjnie takich w ogóle nie produkują.

Forest-Natura
31-10-2009, 09:35
Witam.

Jaki jest najtańszy wkład spełniający ten warunek?
Najtańszy będzie zwykły marketowiec za 900 zł z wyrżniętą szlifierką kątową, dziurą. Śmiało można tak zrobić, bo i tak "w razie czego" markety gwarancji na tanie wkłady, praktycznie nie uznają. I mają rację poniekąd.
Potem będą Kratki z ich dolotami za dodatkową ceną. I co z tego że mają - skoro oprócz tego wkład ten i tak czerpie powietrze z pomieszczenia, a pole powierzchni przekroju tego dolotu jest niemal dziesięciokrotnie mniejsze od pola przekroju rury fi 100 mm. A do wkładów tej wielkości doloty powietrza, by poprawnie spełniać swoją funkcję, powinny mieć średnicę co najmniej fi 125. Powie ktoś, że pomiędzy fi 100 i fi 125 jest mała różnica...guzik prawda...wystarczy policzyć znów pole przekroju, by zobaczyć, że to prawie 30% różnicy.
Producenci (głównie polscy) masowo "nabijają w butelkę" klientów, licząc się z ich niewiedzą w tym temacie i bazując też na niewiedzy wszelkiej maści "instalatorów" kominkowych, którzy zamontują wszystko, byle by tylko zarobić...
Niestety trzeba się pogodzić z tym, że dobre palenisko kominkowe to wydatek minimum 3,5 - 4 tysiące zł, a jeżeli chcemy jeszcze umieścić w tym zakresie nasze "fanaberie", typu: ładny wygląd, jakieś boczne szyby, jakieś podnoszenia drzwiczek, jakieś systemy dopalania spalin, dobry serwis i dostęp do części zamiennych plus fachowa obsługa, itp, itd, to kwota od 5-7 tysięcy zł w górę jest jak najbardziej normalna.
I tu wchodzimy w zakres cenowy piecyków i kóz, które za tą cenę są już gotowymi do postawienia, naprawdę bardzo porządnymi wyrobami (oczywiście znów nie wszystkich firm i nie wszystkie modele).
Dopływ powietrza z zewnątrz w "kozie" to już też pomału standard. Wiele modeli już to posiada, ale trzeba się liczyć z wydatkiem 5-15 tys. zł.
Mają je Romotop'y, Jotul'e, Scan'y, Spartherm'y i wiele innych. Oczywiście nie wszystkie "ciurkiem" - ale poszczególne modele. Tyle, że trzeba albo trafić na naprawdę dobrego przedstawiciela tych firm, który będzie znał wyroby jakie sprzedaje i będzie umiał mądrze i dobrze doradzić. Bo internetowy sprzedawca czy hurtownik też ma (uogólniam być może - ale robię to z premedytacją by unaocznić problem) w szczerym poważaniu wszystko inne prócz własnego zysku.
Pozdrawiam.

VIP Jacek
31-10-2009, 13:27
mam reku i wkład Dovre z serii CBC ze 100% doprowadzeniem powietrza do paleniska. Użytkuję go już rok.
Wkład posiada od dołu cylindryczny otwór do którego podłącza się rurę z powietrzem zewnętrznym. Dodatkowo ma dwie dżwignie reg. powietrze wtórne i pierwotne.

Forest-Natura
01-11-2009, 19:13
Witam.
Można ale pod warunkiem, że przerobi się wylot (wlot w tym momencie) z górnego na boczne (podwójne - na przestrzał) i umieści się go poniżej wylotu spalin z kominka. Podejrzewam, że kominy są obok siebie, jeżeli je tak zostawimy, to dym będzie zaciągany do czerpni powietrza.
Pozdrawiam.

lecho*ski
05-11-2009, 16:58
np.dovre 2175 i 2180
a z tanich i dobrych, o ktore ktos pytał to Arysto-podstawowy model okolo 3500 pln
no i pozniej te znane tutaj i drogawe wkłady niemieckie(produkowane w polsce) i austryjackie

Witajcie.
Buduję dom gdzie będzie Rekuperator z instalacją wentylacji mechanicznej. Wg przepisów w takim wypadku musi być wkład kominkowy z zamkniętą komorą spalania, czyli taki w którym powietrze z zewnątrz jest doprowadzone bezpośrednio do paleniska. Wszystko OK, ale moje pytanie jest o wasze doświadczenie? Jaki wkład zastosowaliście??
Generalnie nie chce wkładu z płaszczem wodnym, będzie rozprowadzenie grawitacyjne! Osobiście tez nie mam przekonania do wkładów stalowych, stosowałem kiedyś żeliwny i się sprawdził.
W firmie z kominkami polecano mi wkład Turbo Fonte (rzeczywiście mi się podobają!) i powiedziano że oni dorabiają taki dopływ powietrze bezpośrednio do komory spalania, ale jest jeszcze popielnik i jakieś tam powietrze może się dostawać ze środka. Czy to może być problem??
Niestety jak dotychczas innych wkładów z doprowadzeniem powietrza i ciekawych do tej pory nie znalazłem.
Napiszcie jakie typy wkładów macie w takiej sytuacji, Czy jesteście zadowoleni??

Robek Warmia
04-01-2010, 21:16
Podciagam temat


Witam.
Do domów z rekuperacją najodpowiedniejsze są paleniska (wkłady kominkowe), spełniające wymagania niemieckich norm DIN Plus.
Jeżeli wkład posiada znaczek informujący o tym, to znaczy (między innymi) o tym że w 100 procentach pobiera powietrze z zewnątrz domu podczas funkcjonowania przy zamkniętych drzwiczkach.
Wiele wkładów wyposażonych w podłączenia umożliwiające podpięcie powietrza z zewnątrz, pobiera również częściowo powietrze z pomieszczenia poprzez regulacje dopływu powietrza, pseudo systemy czystej szyby (zwykły brak uszczelki w górnej części szyby) czy niezbyt dobrze dopasowane drzwiczki.
Pozdrawiam.

Forest Natura jeszcze w innym miejscu Pisałeś, że m.in wiele wkładów Jotula spełnia te wymagania. Chcę zakupić wkład I 18 Harmony z Jotula ale nie znalazłem na stronie informacji o spełnieniu -lub nie -tych norm din o ktorych Pisałeś. Instrukca na stronie nie jest w jeżyku polskim, w anggielskojezycznej tez nie zauwazyłem. Prosze więc o informację, czy taki wkład (Jotul I 18 harmony) mający podłączenie z zewnatrz nadaje sie do domu z wentylacją mechaniczną z reku. czy ewentualnie ktoś z Was ma taki wkład oraz wentylacje z reku ?

Robek Warmia
05-01-2010, 12:02
Podciagam temat


Witam.
Do domów z rekuperacją najodpowiedniejsze są paleniska (wkłady kominkowe), spełniające wymagania niemieckich norm DIN Plus.
Jeżeli wkład posiada znaczek informujący o tym, to znaczy (między innymi) o tym że w 100 procentach pobiera powietrze z zewnątrz domu podczas funkcjonowania przy zamkniętych drzwiczkach.
Wiele wkładów wyposażonych w podłączenia umożliwiające podpięcie powietrza z zewnątrz, pobiera również częściowo powietrze z pomieszczenia poprzez regulacje dopływu powietrza, pseudo systemy czystej szyby (zwykły brak uszczelki w górnej części szyby) czy niezbyt dobrze dopasowane drzwiczki.
Pozdrawiam.

Forest Natura jeszcze w innym miejscu Pisałeś, że m.in wiele wkładów Jotula spełnia te wymagania. Chcę zakupić wkład I 18 Harmony z Jotula ale nie znalazłem na stronie informacji o spełnieniu -lub nie -tych norm din o ktorych Pisałeś. Instrukca na stronie nie jest w jeżyku polskim, w anggielskojezycznej tez nie zauwazyłem. Prosze więc o informację, czy taki wkład (Jotul I 18 harmony) mający podłączenie z zewnatrz nadaje sie do domu z wentylacją mechaniczną z reku. czy ewentualnie ktoś z Was ma taki wkład oraz wentylacje z reku ?

Hej nikt nie może pomóc ? :(

karcio102
05-01-2010, 13:06
Również przyłączam się do prośby o ocenę wkładu.
Ja planuję kupić Arysto 10 P DJ czyli z boczną szybą bez szprosa.
Wcześniej Pan lechoslaw kierzkowski napisł że Arysto robi przyzwoite wkłady.
Czy takie z boczną szybą też spełniają te wymogi czyli przyzwoitą szczelność i możliwość pobierania powietrza tylko z zewnątrz ?

I czy zdecydować się na podnoszenie szyb w górę ?

I ostatnie pytanko :oops:
Czy przy takim wkładzie ma sens montaż "systemu" akumulacji ciepła kształtkami z akubetu (Cebud)?

Pozdrawiam
I proszę praktyków o poradę bo sprzedawca zawsze potwierdzi wszystko co chcę :wink:

glacjusz
05-01-2010, 16:44
Do Forest- Natura:
Czy kominek silesia hks lazar z systemem wodnym jest na tyle szczelny i posiada doplyw powietrza z zewnatrz, ze mozna go uzytkowac w domu z reku?

an-bud
05-01-2010, 18:29
Również przyłączam się do prośby o ocenę wkładu.
Ja planuję kupić Arysto 10 P DJ czyli z boczną szybą bez szprosa.
Wcześniej Pan lechoslaw kierzkowski napisł że Arysto robi przyzwoite wkłady.
Czy takie z boczną szybą też spełniają te wymogi czyli przyzwoitą szczelność i możliwość pobierania powietrza tylko z zewnątrz ?

I czy zdecydować się na podnoszenie szyb w górę ?

I ostatnie pytanko :oops:
Czy przy takim wkładzie ma sens montaż "systemu" akumulacji ciepła kształtkami z akubetu (Cebud)?

Pozdrawiam
I proszę praktyków o poradę bo sprzedawca zawsze potwierdzi wszystko co chcę :wink:

na kurtynę leci z pomieszczenia :-?

an-bud
05-01-2010, 18:32
Podciagam temat


Witam.
Do domów z rekuperacją najodpowiedniejsze są paleniska (wkłady kominkowe), spełniające wymagania niemieckich norm DIN Plus.
Jeżeli wkład posiada znaczek informujący o tym, to znaczy (między innymi) o tym że w 100 procentach pobiera powietrze z zewnątrz domu podczas funkcjonowania przy zamkniętych drzwiczkach.
Wiele wkładów wyposażonych w podłączenia umożliwiające podpięcie powietrza z zewnątrz, pobiera również częściowo powietrze z pomieszczenia poprzez regulacje dopływu powietrza, pseudo systemy czystej szyby (zwykły brak uszczelki w górnej części szyby) czy niezbyt dobrze dopasowane drzwiczki.
Pozdrawiam.

Forest Natura jeszcze w innym miejscu Pisałeś, że m.in wiele wkładów Jotula spełnia te wymagania. Chcę zakupić wkład I 18 Harmony z Jotula ale nie znalazłem na stronie informacji o spełnieniu -lub nie -tych norm din o ktorych Pisałeś. Instrukca na stronie nie jest w jeżyku polskim, w anggielskojezycznej tez nie zauwazyłem. Prosze więc o informację, czy taki wkład (Jotul I 18 harmony) mający podłączenie z zewnatrz nadaje sie do domu z wentylacją mechaniczną z reku. czy ewentualnie ktoś z Was ma taki wkład oraz wentylacje z reku ?

Hej nikt nie może pomóc ? :(

do tej pory się nadawał, ale firmy czsem coś zmieniają :wink:

karcio102
05-01-2010, 20:13
na kurtynę leci z pomieszczenia


A co to znaczy ? :oops:

Czy nie należy kupować tego z podnoszonymi szybami ?

msobanie
05-01-2010, 21:37
Witam,
W temacie:
Mam reku i kominek Tarnave 16 kW.
Szczelne podlaczenie powietrza do spalania z zewnatrz rura.
Mam tez kociol gazowy - takze z zamknieta komora spalania.
Wszystko po to, aby nie mieszac strumieni powietrza. Kazde urzadzenie zaopatruje siebie w powietrze i wyrzuca produkty spalania.
Tarnava spisuje sie (od 4 czy 5 juz lat - nie pomne :-) ) - bardzo dobrze.
Jak sie ustrojstwo rozgrzeje to nie podchodz :-) (200 kg rozgrzanego zeliwa).
Szczegoly, ktore mam u siebie przy kominku:
- przepustnice (regulowana) na wlocie powietrza do kominka
- dwie przepustnice na wlocie (standard w Tarnavie)
- szyber (przepustnica na wylocie)
To pozwala bardzo dobrze kontrolowac predkosc spalania (wydzielane cieplo)
Pozdrawiam
Mirek

alerion1
04-05-2011, 09:19
Witam,
mam pytanko nastepujące.

Jaką średnicę i z jakiego materiału poprowadzić rurę doprowadzającą powietrze do paleniska?

Czy Wszystkie "dobre" znaczy faktycznie szczelne wkłady mają jednakowy otwór wejściowy?

Mamy podłogę na gruncie w projekcie więc co teraz wsadzimy z tym zostaniemy.

Dodam, że instalować będziemy kominek z płaszczem, went mechaniczna zrównoważona nawiewno wywiewna, Dom ma pow użytkową 195m2, wysokość pomieszczen ok 2,77 m.

Forest kiedy będzie działać twoja strona internetowa??

Forest-Natura
04-05-2011, 09:29
Witam.
Włóż pod warstwę ocieplenia czerwoną rurę kanalizacyjną fi 160 mm, z małym spadkiem na zewnątrz. Jest uniwersalna bo podłączysz do niej każde palenisko - zarówno małe po zredukowaniu wylotu, jak i olbrzymie, potrzebujące np. rozdziału na dwa doloty.
Strona będzie ... niebawem ... :rolleyes:
Chociaż jak mam czytać tak złośliwe komentarze jak w innych wątkach, to z premedytacją mam ochotę udowodnić niektórym że można obecnie bardzo dobrze funkcjonować jako firma i bez niej, tak jak to się robiło jeszcze parę lat temu ...
Pozdrawiam.

M***ki
04-05-2011, 09:33
Do Romotop Dynamic seria 025 dolot powierza do paleniska fi 100 . Wkłady opracowane z myślą o domach wyposażonych w rekuperator .

alerion1
04-05-2011, 10:19
NIe w moim guście niestety romotopy.

Forest wysyłam wiadomość na priv

M***ki
04-05-2011, 11:52
Z jakim płaszczem będzie ten kominek ? Wodnym czy konwekcyjnym ?

alerion1
04-05-2011, 12:02
Wodnym

M***ki
04-05-2011, 12:47
Ciekawy jest wodniak kv075W , podwójna szyba w tym jedna IR , skierowany na rynki z domami dobrze ocieplonymi o ze stratami ciepła do max 10 kW . .O przystosowaniu do pracy w domach z rekuperatorami nawet nie wspomnę bo to oczywista oczywistość .