PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie domu pasywnego



Krzysio
24-10-2003, 13:59
"Wymyśliłem" coś takiego:
Baterie solarna podgrzewające wodę, która podgrzewa powietrze dostajace się przez wentylację do pomieszczeń (wcześniej oczywiście wstępnie podgrzane przez GWC i rekuperator). Jako zapas ciepła zbiornik z wodą podgrzewany np. prądem w taniej taryfie.
Czy ja znowu wymyśliłem coś bez sensu?

Może takie systemy ktoś już robi?
Latem oczywiście ciepło z baterii słonecznych podgrzewa CWU.

Czy ktoś się orientuje jak duża musiałaby być taka instalacja aby ogrzać niewielki dom pasywny (130m2 - roczne zapotrzebowanie na poziomie 15 kwh na metr kwadratowy)?

bajzi
24-10-2003, 14:47
a czy ty wiesz, co to jest dom pasywny? na dziśdzień jest to tak droga inwestycja, że jakiekolwiek zbliżenie się do ideału 1,5 graniczy z zapaścią finansową inwestora. a może to ty wygrałeś w sobotę w totka? nie kombinuj bardziej niż musisz. www.pasivehouse.de czy jakoś tak. :cry:

Szaruś
24-10-2003, 16:16
http://www.passiv.de

http://www.passivhaus.de

Jeżeli się dobrze przygotujesz do inwestycji, i będziesz w stanie zrobić dobry projekt, to wyjdzie nie wiele drożej od normalnego domu.

A nie wymyśliłeś nic nowego - tak można zrobić.

Jezier
24-10-2003, 17:07
Krzysio. Takie i inne systemy robi np.
http://www.paradigma.pl/
Ja w przeciwieństwie do Szarusia uważam, że zrobienie domu pasywnego nie jest tanie bo nie wystarczy wybudowanie ciepłych ścian. A twoje inne wypowiedzi nie wróżą powodzenia budowy domu pasywnego (chodzi mi o to ile masz funduszy na dom).

Szaruś
27-10-2003, 07:41
Statystyka niemiecka pokazuje, że dom pasywny w Niemczech jest o około 5000-15000 EUR droższy (23500 - 70000 PLN) od domu "normalnego". Jako że ceny są wyższe w Niemczech (materiałów, ale głównie robocizny) ja przyjmuję do swoich obliczeń około 15000-44000 PLN.

Ale co do tego, że kasę trzeba mieć (trochę więcej niż przy "normalnym" domie) to się z Jezierem w zupełności zgadzam.

27-10-2003, 07:48
niż przy normalym domu.

Szaruś
27-10-2003, 08:20
No tak, domu.

Krzysio
27-10-2003, 08:28
Moi drodzy po co kłótnie ;-)
W istocie według moich obliczeń dom pasywny nie musi być wiele droższy (jeśli jest to dom projektowany jako dom pasywny), a co więcej moim zdaniem taki dom moze wyjść tak samo tanio jak dom spełaniający normy. W tym twierdzeniu muszę od razu na wstępie zaznaczyć, że zakładam iż sprawa wentylacji mechanicznej jest bezdyskusyjna (tzn. występuje ona tak czy inaczej jako jednak pewien minimalny standard domu budowanego w XXI wieku). Tak więc policzone przeze mnie koszty grubszej spełniającej normy domu pasywnego izolacji (styropian na ścianach, wełna na stropie), dodatkowych kosztów lepszych szyb, oraz rekuperatora i GWC wynoszą ok 15-20 tys dla domu 130m2. Czy o czymś zapomniałem?
Te koszty z powodzeniem można zaoszczędzić na koszcie instalacji ogrzewania gazowego, które przeciętnie jak zauważyłem kosztuje ok 20 tys pln (i więcej). Przy ogrzewaniu prądem koszt ogrzewania wyniesie ok 600 zł rocznie (liczylem 32 gr za 1Kwh jako średnia dla nocnej i dziennej taryfy)) tak więc bardzo tania instalacja z grzejniakmi konwektorowymi (za ok 2-3 tys zł) w zupełności do ogrzania domu wystarczy. W rezultacie więc dom pasywny nie jest wcale droższy od domu zwykłego. Oczywiście trzeba ten dom wybudować zgodnie z pozostałymi zasadami budowy domu pasywnego tzn dużo okien od strony południowej, mało od północy, pomieszczenia buforowe od strony północy etc. , ale to nie są dodatkowe koszty - kwestia tylko wyboru właściwego projektu i pogodzenia się z brakiem wykuszy, załamań, skomplikowanego dachu, etc. Zwróćcie jednak uwagę że dom prosty na planie prostokąta z dwuspadowym dachem to takze dom najtańszy w realizacji!

Jeśli gdzieś w moim rozumowaniu błądzę, to mnie naprostujcie z łaski swojej drodzy interlokutorzy. Nie twierdzę, że na pewno zrobię dom pasywny. Chciałbym jednak aby mój dom mógł stać się w przyszłosci domem pasywnym (po zainwestowaniu dodatkowych pieniędzy jeśli będę je miał). Dlatego na etapie wyboru technologii, projektu etc. chcę uwzględnić wszystkie możliwe sprawy, które sie z taką budową wiążą.
Tak więc jeśli np. na pewno nie postawię od razu baterii solarnych to chcę przynajmniej tak budować dom, aby później gdy te baterie będę stawiał, nie wiązało się to z kosztowną przebudową domu, a jedynie (optymalnie) z dołączeniem stosownych urzązdeń.

Co do moich środków. Prowadzę od kilku lat firmę. Generalnie dochody mi rosną. Możliwe, że za rok będę już mógł odłożyć 4-5 tys miesięcznie na dom. Te pieniądze które licze jako możliwe do odłożenia wynikają ze stałych umów, czasem wpada jakieś ekstra zlecenie. Może też zdecyduję się jednak na wzięcie kredytu.

Tak czy inaczej dziekuję Wam za podjęcie dyskusji i ciekawe linki.
Pozdrawiam

Szaruś
27-10-2003, 08:41
Ja się też zgadzam z obliczeniami Krzysia.

WVIP
16-05-2012, 15:25
Ja się też zgadzam z obliczeniami Krzysia.

Cos dawno tu nikt nie zagladal, dom pasywny jest niewiele drozszy od energooszczednego. Jakie ogrzewanie bedzie najtansze? ogrzewanie powietrzem nawiewanym przez wentylacje mechaniczna bez tradycyjnej instalacji. Jednak centrale grzewcze oferowane przez producentow sa drogie i moga sie zepsoc, przeglady itp. Dlatego wpadlem na pomysl zatosowania kominka powietrznego na pellet, bez obiegu wodnego w komorze spalania dzieki czemu oszczedzamy nie musimy martwic sie o temperature powrotu i ustawic moc na np 2-6KW czyli wystarczajaca dla domu pasywnego. Na rurze spalinowej nawijamy wezownice miedziana i doprowadzamy do bojlera CWU znajdujacego sie na pietrze dzieki czemu obieg jest grawitacyjny, nastepnie do bojlera podlaczamy nagrzewnice wtorna centrali wentylacyjnej i dogrzewamy np do 25-30stopni. Centrala z GWC, Dom bez mostkow c. ocieplenie 30 grunt 30 sciany 40 dach, okna 3szyby w warstwie ocieplenia od poludnia. rozprowadzanie ogrzanego powietrza nawiewami pod oknami. Czy taki system zda egzamin??:stirthepot:

asolt
16-05-2012, 20:24
Dlatego wpadlem na pomysl zatosowania kominka powietrznego na pellet, bez obiegu wodnego w komorze spalania dzieki czemu oszczedzamy nie musimy martwic sie o temperature powrotu i ustawic moc na np 2-6KW czyli wystarczajaca dla domu pasywnego.

Jezeli ten dom ma straty do 6 kW to nie jest domem pasywnym, ani nawet energooszczędnym, dom o powierzchni 110-120 m2 będąc pasywnym moze miec projektowe obciązenie cieplne max do 2-2,2 kW i to przy zapotrzebowaniu ok 15 kWh/m2/rok. Przy nizszym ta moc również będzie niższa.
Przy mocy 6kW mielibyśmy w domu saunę a dom przestałby byc pasywnym, nie ma możliwości aby precyzyjnie ustawić moc kominka. Szkoda, ze tak nam doradza ekspert od budownictwa pasywnego.

orko
16-05-2012, 21:12
Nie dziw się.
Jaki ekspert takie rady!

WVIP
16-05-2012, 21:54
:D
Jezeli ten dom ma straty do 6 kW to nie jest domem pasywnym, ani nawet energooszczędnym, dom o powierzchni 110-120 m2 będąc pasywnym moze miec projektowe obciązenie cieplne max do 2-2,2 kW i to przy zapotrzebowaniu ok 15 kWh/m2/rok. Przy nizszym ta moc również będzie niższa.
Przy mocy 6kW mielibyśmy w domu saunę a dom przestałby byc pasywnym, nie ma możliwości aby precyzyjnie ustawić moc kominka. Szkoda, ze tak nam doradza ekspert od budownictwa pasywnego.

Czy wy czytaliscie wogole to co napisalem? Jest napisane ze kociol tego typu mozna ustawic od 2 do 6KW i nie ma problemu z temperatura powrotu bo to zwykly piec ogrzewajacy powietrze, a poprzez wymiennik na kominie ogrzewa bojler. Piec znajduje sie w kotlowni. Tak wiec nominalnie pracuje z moca 2KW i ogrzewa przez nagrzewnice wtorna podlaczona do bojlera a gdy jest duze zapotrzebowanie na ciepla wode zwieksza moc na bojler... w takim rozwiazaniu nie ma problemu z temperatura powrotu przy niskiej wydajnosci kotla. I tu niespodzianka dla was dom nie jest ogrzewany bezposrednio kominkiem ale nagrzewnica wtorna umieszczona za rekuperatorem. Najprawdopodobniej bedzie to najtansze z mozliwych ogrzewanie domu pasywnego. Przy minimalnej mocy taki kociol spala 0.6 kg/h pelletu. Wada: taka kotlownia bedzie wygladala bardzo skromnie a nawet smiesznie w porownaniu do standardowej, rura spalinowa 80mm. Szkoda ze jak dotad wypowiadaja sie osoby ktore nie umieja wogole czytac ze zrozumieniem, 0 wyobrazni, czy ja zawsze musze wszystko tlumaczyc po kilka razy??
Poprosze o przemyslane wypowiedzi osob kompetentnych wnoszacych cos do tematu a nie zasmiecanie watku. Aha moze jeszcze dodam ze nagrzewnica bedzie zasilana przez termostatyczny system mieszajacy z pompka bo zaraz ktos wyskoczy ze powietrze bedzie przegrzewane. A pompka zastosowana bedzie elektryczna a nie taka na korbke...:D

KrzysztofLis2
17-05-2012, 18:29
Jeśli nie chcesz zaśmiecania forum to po prostu przestań pisać, tak będzie najlepiej dla wszystkich.

WVIP
17-05-2012, 18:33
Widze ze bede musial sam sobie odpowiedziec: Widze drogi forumowiczu ze masz potencjal, ale po co kombinowac lepiej kupic mini bio kociol na pelet ktory ma moc od 3 do 10kw i zaawansowana automatyke, pozdrawiam i dodam ze jestes jednym z wybitniejszych fachowcow na tym forum...:D