PDA

Zobacz pełną wersję : nieprzyjemna woń z kominka



martino_martino
25-11-2008, 08:13
mam kominek z płaszczem wodnym jeszcze przez pare dni będzie niezabudowany i wczoraj poczułem z niego nieprzyjemny zapach - nie są to spaliny. Wkład jest zaizolowany wełną i w okolicach szybra czuć taki dziwny zapach jakby jakiś grzyb. Zapach ten wyłania się zza wełny. Odchyliłem wczoraj trochę wełnę i widziałem na jej końcach takie małe czarne kropeczki. Zastanawiam się czy ta wełna, która niby była do zabudowy wkładów jest taka, że zaczyna si topić i to ona wydziela taki zapach czy może cođ si dyieje y wkadem + śmierdzi farba z kominka, albo gdzieś przecieka płaszcz wodny leje się woda i pleśnieje. Może mieliście podobne sytuacji bo dzisiaj niestety czeka mnie zerwanie izolacji z kominka a chciałbym tego uniknąć

zbigmor
25-11-2008, 08:20
mam kominek z płaszczem wodnym jeszcze przez pare dni będzie niezabudowany i wczoraj poczułem z niego nieprzyjemny zapach - nie są to spaliny. Wkład jest zaizolowany wełną i w okolicach szybra czuć taki dziwny zapach jakby jakiś grzyb. Zapach ten wyłania się zza wełny. Odchyliłem wczoraj trochę wełnę i widziałem na jej końcach takie małe czarne kropeczki. Zastanawiam się czy ta wełna, która niby była do zabudowy wkładów jest taka, że zaczyna si topić i to ona wydziela taki zapach czy może cođ si dyieje y wkadem + śmierdzi farba z kominka, albo gdzieś przecieka płaszcz wodny leje się woda i pleśnieje. Może mieliście podobne sytuacji bo dzisiaj niestety czeka mnie zerwanie izolacji z kominka a chciałbym tego uniknąć

Wełna na pewno się nie topi. te czarne kropki to może być wpływ wilgoci. Może to wilgoć z murów, a może coś cieknie?

martino_martino
25-11-2008, 08:22
wilgoci z murów nie ma bo wkład do ścian ma z 30 cm więc jakby miała być to wilgoć to tylko z rurek od płaszcza wodnego może jakieś łączenie rury jest nieszczelne

bladyy78
25-11-2008, 09:01
Sprawdź czy po róże spalinowej od kominka nie leje się woda jak pada deszcz, bo u mnie tak jest i muszę to poprawić. Mam za głęboko wpuszczona rurę spalinowa od kominka do komina do komina.

barzuc
25-11-2008, 09:09
Podstawowe pytanie - zapach pojawił się może po pierwszym porządnym napaleniu w kominku? Większość wkładów pokryta jest fabrycznie farbą termoutwardzalną i pierwsze wygrzanie wkładu powoduje pojawienie się specyficznego zapaszku (czasem dość intensywnego i trochę podobnego do zapachu wydzielanego przez przegrzewające się urządzenia elektryczne - ale nie dosłownie :) ). Jeśli to jest przyczyną, to jeszcze jedno - dwa palenia i nie powinno być więcej problemu.

martino_martino
25-11-2008, 09:18
zapach pojawił się po jakimś miesiącu używania, i muszę powiedzieć, że czasami ten kominek miał więcej drewna w sobie, niż to co załadowałem wczoraj. Wydaje mi się, że jego mocniejsze przepalenie nie powinno mieć wpływu może wcześniej nie zwracałem na to uwagi nie wiem też się zastanawiam, że może to farba, bo zapach jest taki specyficzny i czuć go tylko jak się przyłoży nos do kominka (wełny) to nie jest tak, że śmierdzi w całym pomieszczeniu. Dla pewności zdejme wełnę, wole nie ryzykować, bo jakby się tam coś działo a ja zabuduje kominek to wtedy by mnie trafiło

barzuc
25-11-2008, 09:26
Jeśli to niewiele roboty lub goni Ciebie czas - to pewnie, że warto zdjąć i zobaczyć. Jeśli dużo albo spowoduje, że będziesz musiał kupić nowy materiał - ja bym się wstrzymał na 2-3 palenia. Z drugiej strony ilość ciepła nie zawsze zależy od ilości zapakowanego drewna a od jego jakości i sposobu palenia. Mi wkład zaczął się wygrzewać dopiero po 3-4 paleniu. 2 rozpalenia i problem zniknął.
Może wcześniej zapach też był ale niewyczuwalny bo np. gdzieś miałeś rozszczelnione okno, zrobiło się chłodnie i pozamykałeś...

martino_martino
25-11-2008, 09:30
dzięki może masz rację przepale go dzisiaj tak że iskry będą szły i jutro też o pojutrze zobaczymy

jacekot
25-11-2008, 09:37
a nie robiłeś wcześniej nic przy kominku ? Czyściłeś , myłeś .... może to był jakiś wypalający się detergent ? Może coś wylądowało na kominku i się wypala ? np mysz lub zabawka jak masz dzieci ?

u mnie jak rozpalam kominek po dłuższej przerwie np po 3 lub 4 tygodniach to przez pierwsze 30 minut zawsze smierdzi , nie wiem dlaczego ? Wymyśliłem sobie że to kurz się wypala na kominku który osiadł po takim długim czasie niekorzystania . Ale może jest to coś innego faktem jest ze smierdzi .

martino_martino
25-11-2008, 09:41
z detergentów to mam tylko środek do czyszczenia szyby. Mi się nic nie wylałao na kominek, dzie ci jeszcze nie mam, może ekipa która teraz tam rezyduje coś zrobiła ale znając życie od nich to się tego nie dowiem