PDA

Zobacz pełną wersję : Folia paroprzepuszczalna na deski poszycia dachowego ???



_ZBYCH_
25-10-2003, 08:23
Witam,

Mam dylemat.
Mój dach jest deskowany i pokryty papą. Na tym jest dachówka cementowa.
Zastanawiam się, co teraz powinienem położyć od wewnątrz.
Czy powinienem dać folię paro przepuszczalną bezpośrednio na deski, czy najpierw rozciągnąć sznurek zapewniający 3 cm wentylację dachu i na to dopiero folię paro przepuszczalną, wełnę 15 cm, folię paroszczelną, ruszt, a w nim 5 cm wełny i na to płyta GK.

Czy w ogóle powinienem dawać folię paro przepuszczalną, a jeśli tak to jaką?

Pomóżcie proszę!

Wojciech Nitka
25-10-2003, 09:21
Kolejność - od góry - winna być następująca:
- dachówka,
- deskowanie z papą,
- pustka wentylacyjna
Pamiętaj jednak by zapewnić nawiew powietrza (pod okapem) i wywiew powietrza w kalecicy.
- izolacja cieplna,
- folia opóźniacza (paroizolacyjna),
- ruszt wypełniony izolacją cieplną,
- płyty g/k.

Żadnej folli (tym bardziej paroizolacyjnej) nad izolacją cieplną.,chyba że chcesz wykonać kanały wentylacyjne (pustkę powietrzną) z folii. Wówczas, między krokwiami możesz rozciągnąć folię, ale o BARDZO dużej paroprzepuszczalności.

_ZBYCH_
25-10-2003, 18:14
Bardzo dziękuję za odpowiedź fachowca! Na Pana liczyłem w tej materii :lol: .
Tak właśnie myślałem. U mojego bliźniaka źle wykonali ocieplenie dachu, bo od wewnątrz na deski pokryte papą podczepili folię paropszepuszczalną (bez pustki wentylacyjnej). Na to (dalej bez pustki wentylacyjnej) ułożyli wełnę (15 cm :evil: ), paroizolację, ruszt i płyty GK.

Jako powód zastosowania folii paroprzepuszczalnej podali, że jakby gdzieś papa puściła :evil: , to folia zatrzyma :evil: i że tak się robi :evil: .
Sąsiad moje uwagi w tej sprawie zignorował, twierdząc, że jak wykonawca dał folię, to znaczy, że tak trzeba :evil: .

_ZBYCH_
26-10-2003, 22:59
Jeszcze jedno pytanie.
Czy w ścianie lukarny (szkielet drewniany) ocieplonej od zewnątrz 10 cm styropianu, też robić pustkę powietrzną?
Wydaje mi się, że nie. Tam i tak powietrze nie ma specjalnie dostępu. Szkielet ściany obity jest deskami, a styropian jest niby od spodu ryflowany. Powietrze jednak raczej tam się nie dostaje :-? .

27-10-2003, 00:20
Nie rozumiem tej kolejnosci poniżej pustki powietrznej jest izolacja cieplna, potem folia i znowu izolacja cieplna. Czy dobrze rozumiem ze pomiedzy dwoma warstwami izolacji stosuje się folię.
Pozdrawiam.

Wojciech Nitka
27-10-2003, 12:07
Folia opóźniacza pary (paroizolacji) może znajdować się między dwiema warstwami izolacji cieplnej. Jednak grubość izolacji od strony wewnętrznej budynku nie może przekraczać 1/2 grubości izolacji po stronie zewnętrznej.

29-10-2003, 01:27
Jeszcze raz wracam do tematu. Czy popełnię blad gdy folie dam przed dwoma warstwami izolacji. Planuję dwie warstwy (1wzdłużnie 2 poprzecznie) potem fillia i płyty lub coś. Ale jeszcze nie wiem co.
Pozdrawiam.

Wojciech Nitka
29-10-2003, 06:38
Nie popełnisz błędu. Folię MOŻNA dać między foliami, na zasadach jak wspomniałem, ale NIE TRZEBA.

JerzyB
29-10-2003, 23:06
Ja wybrałem ekofiber.
Cena - 200zł/m3 z robocizną.
Ekofiber "siada" ok. 15%, więc jeśli izolować na wiosnę, do zimy wytworzy się już kilkucentymetrowa szczelina wentylacyjna pod deskowaniem z papą (bo takk właśnie mam).

Tomek_J
30-10-2003, 06:43
U mojego bliźniaka źle wykonali ocieplenie dachu, bo od wewnątrz na deski pokryte papą podczepili folię paropszepuszczalną (bez pustki wentylacyjnej). Na to (dalej bez pustki wentylacyjnej) ułożyli wełnę (15 cm :evil: ), paroizolację, ruszt i płyty GK.

a nie jestem fachowcem, ale pamiętam, że gdzieś (?) wyczytałem, że istnienie tej pustki wentylacyjnej jest chyba uzależnione stopniem paroprzepuszczalności folii ?... Ale uwaga, mogę się mylić !

Wojciech Nitka
30-10-2003, 06:54
JerzyB,
na Twoim miejscu nie liczyłbym na osiadanie Ekofibru.
- po pierwsze: dobrze wdmuchany nie powinien osiadać, chyba że na poziomej płaszczyźnie, rozłożony luźno,
- po drugie - jak sobie wyobrażasz osiadanie prostopadłe do połaci dachu?

30-10-2003, 08:19
Widziałem dach "wdmuchany dobrze" - siada po paru miesiącach.
Jeśli uniemożliwić zsuwanie się ekofibry, to siadanie wywołane siłą ciążenia będzie miało za sprawą Pana Pitagorasa swoje przełożenie na oś prostopadłą do płaszczyzny dachu.
JerzyB.

Wojciech Nitka
30-10-2003, 08:39
Jeżeli "siada" 15%, to jak wyobrażasz sobie Ekofiber wdmychiwany w ściany?
15% na ścianie wysokości 2,50 m to prawie 40 cm. Czy tyle osiada? Czy tyle ściany od góry, po kilku miesiącach, pozostaje bez ocieplenia?

Mnie w szkole uczyli że prawo ciążenia działa w dół a nie na boki.

JerzyB
30-10-2003, 18:47
Nie lubię wdawać się w teoretyzowanie ale,
przecież ekofiber jako izolacja w ścianie ma co najmniej kilkadziesiąt razy większe opory w przesuwie pionowym niż ma to miejsce w przypadku izolacji połaci dachowej (przyczepność włókien ekofibry do materiału ściany). Te 15% swobodnego "siadania" można w przypadku połaci dachowej przyjąć z małym marginesem błędu, w przypadku ściany już tak nie jest. Doświadczalnie (naocznie) upewniłem się, że ekofiber na połaci ok. 7mb. i nachyleniu 27st. po ok. roku miał 4 cm. prześwitu - czyli to co mnie interesuje.

DarekRz
30-10-2003, 18:53
W kwestii formalnej: siłą ciążenia działa w dół w warunkach nieobecności innych sił. W tym przypadku rozkłada się ona na składowe postopadłą i równoległą do połaci dachu i jeśli zachodzi jakieś osiadanie to w obu kierunkach (gdzie jest dodatkowa siła powodująca ten rozkład?) :-)
DarekRz

_ZBYCH_
30-10-2003, 22:28
U mojego bliźniaka źle wykonali ocieplenie dachu, bo od wewnątrz na deski pokryte papą podczepili folię paropszepuszczalną (bez pustki wentylacyjnej). Na to (dalej bez pustki wentylacyjnej) ułożyli wełnę (15 cm :evil: ), paroizolację, ruszt i płyty GK.

a nie jestem fachowcem, ale pamiętam, że gdzieś (?) wyczytałem, że istnienie tej pustki wentylacyjnej jest chyba uzależnione stopniem paroprzepuszczalności folii ?... Ale uwaga, mogę się mylić !

Tomku, stopień paroprzepuszczalności folii jest w tym przypadku bez znaczenia, bo nad tą folią jest nieprzepuszczalna papa :-? .
To, o czym czytałeś, dotyczyło dachu bez desek i papy, tylko z folią wstepnego krycia.

andrzejj_
31-10-2003, 04:48
Folia paroprzepuszczalna ma za zadanie odprowadzic parę wodną z pomieszczenia przez dach na zewnątrz.Jesli jest papa na dachu to para wodna i tak zostanie w pomieszczeniu.Wniosek; folia w tym wypadku jest zbedna.

31-10-2003, 07:43
Folia jest zbędna, ale nie dlatego, że papa nie przepuści pary na zewnątrz, ale dlatego, że papa nie przepuści wody do wnętrza, czyli do ocieplenia. Niezależnie od tego czy się da folię czy nie i tak trzeba dać szczelinę wentylacyjną pod papą na deskowaniu, właśnie dla odprowadzenia wilgoci z wełny.
DarekRz