PDA

Zobacz pełną wersję : PILNE !!! REKUPERATOR !!!



jack_2000
25-11-2008, 20:13
Sorki ale potrzebuję pilnie odp. na nastepujące pytanie:

czy temp. powietrza ok. 9 stopni wydobywająca się z anemostatów, gdy temperatura na dworze 0 stopni, a w w domu 21 stopnie - jest prawidłowa?

Jaką wy macie temp. powietrza nawiewanego do domu?

W instrukcji pisze, że reku powinien chodzić 24h/na dobę. U was tak macie ustawione? Jak popatrzę na ilość powietrza które zostanie dostarczone wydaje się że to za dużo. Prądu też zużywa sporo - na I biegu 2,4kWh na dobę.

lazik
25-11-2008, 20:20
Napisz lepiej co za reku masz u siebie.

adam_mk
25-11-2008, 20:43
Wentylacja powinna chodzić 24 godziny na dobę, ale....
Ona ma jakieś biegi...
Powinna chodzić na jakimś niskim biegu.

Czy ona nie lata cały czas na max?

Przy niskim biegu czas wymiany ciepła jest dłuższy i temperatura nawiewu powinna być bliska tej we wnętrzach.
Adam M.

Lookita
25-11-2008, 20:50
zgadza sie,u mnie gdy wlacze ogrzewanie,faktycznie z anemo nawiewnych popyla bliska temp. powietrza wew. domu-rozni sie o 1, 0.5 st....ale na gorze roznice mam wieksze,rury leza na stryszku bez izolacji dachu,ulozone luzno na podlodze....dzisiaj zmierzylem,gdy temp. w domu...byla okolo 18 st. -caly dzien wylaczone bylo co,temp. nawiewu na gorze byla okolo 13.5 st....na dole,,20 st. okolo 18.5 st.....

jack_2000
25-11-2008, 20:51
Wentylacja powinna chodzić 24 godziny na dobę, ale....
Ona ma jakieś biegi...
Powinna chodzić na jakimś niskim biegu.

Czy ona nie lata cały czas na max?

Przy niskim biegu czas wymiany ciepła jest dłuższy i temperatura nawiewu powinna być bliska tej we wnętrzach.
Adam M.

nie ustawione na I biegu - temp. przy zero na dworze 9-10 stopni dziwne bo na I biegu 9 stopni, na IV biegu 10 stopni. Rury od reku leżą na nieogrzewanym poddaszu i stąd chyba to wychłodzenie - mam wełnę położoną na podłodze na stryszu - między krokwiami i pod a teraz mi przyjdzie jeszcze ocieplic stryszek - tylko czy coś to da? skoro stryszek nie będzie ogrzewany? może trochę ciepła się jednak wydobędzie z domku przez sufi i trochę ogrzeje ten stryszek? jak myślicie?

jack_2000
25-11-2008, 20:53
sprawdzę jeszcze temp na dole :x

jack_2000
25-11-2008, 21:01
na dole też kiszka 9 stopni

adam_mk
25-11-2008, 21:10
Mam złe wieści...

Twoje kanały nie tylko przenoszą powietrze. Również biorą udział w przemianach termicznych! Tak być nie powinno!

Pobierasz POWOLI z kuchni +20stC. Przepychasz trasą, na której sporo się oziębia.
Napuszczasz na reku jakieś +16. Po wymianie ciepła w drugim kanale masz +15.
To pchasz kanałem do pokoju a po drodze się oziębia i w efekcie nawiewasz + 9.
Jak proces znacznie przyspieszasz to czas na utratę ciepła się zmniejsza i w efekcie temperatura nawiewu się podnosi!!!

OCIEPLIĆ KANAŁY!!!
REKUPERATOR SIĘ NUDZI!!!

System jest mało doskonały. Zrobiono jakieś błędy w montażu!
Adam M.

jack_2000
26-11-2008, 19:49
dzieki adam mk za pomoc.

faktycznie kanały są na nieogrzewanym poddaszu i tam gdzie przez całe poddasze idzie rura powietrze wywiewane jest chłodniejsze, niż tam gdzie kanał jest krótki.

No to kanał - ptzyjdzie mi ocieplić poddasze i tu kolejny dylemat. Teraz mam ocieplenie w podłodze strychu tzn. między krokwie 15cm wełny, pod 5 cm i od góry też 5 cm. Jak teraz ocieplę do kalenicy to stworzy mi się poddasze ocieplone od włacznie z podłogą po dach. Taki termosik. I byłoby OK gdyby tam było jakieś ogrzewanie albo chociaż wentylacja, a teraz to nie wiem czy nie zrobić na tym poddaszu dodatkowych anemostatów - jeden nawiew + jeden wywiew.

instalator twierdzi żeby tylko zrobić wywiew zakręcany na zimę a otworzony w lecie żeby jeszcze ciepo odprowdzić.

Co o tym myślicie?

klimaw
26-11-2008, 20:12
dzieki adam mk za pomoc.

faktycznie kanały są na nieogrzewanym poddaszu i tam gdzie przez całe poddasze idzie rura powietrze wywiewane jest chłodniejsze, niż tam gdzie kanał jest krótki.

No to kanał - ptzyjdzie mi ocieplić poddasze i tu kolejny dylemat. Teraz mam ocieplenie w podłodze strychu tzn. między krokwie 15cm wełny, pod 5 cm i od góry też 5 cm. Jak teraz ocieplę do kalenicy to stworzy mi się poddasze ocieplone od włacznie z podłogą po dach. Taki termosik. I byłoby OK gdyby tam było jakieś ogrzewanie albo chociaż wentylacja, a teraz to nie wiem czy nie zrobić na tym poddaszu dodatkowych anemostatów - jeden nawiew + jeden wywiew.

instalator twierdzi żeby tylko zrobić wywiew zakręcany na zimę a otworzony w lecie żeby jeszcze ciepo odprowdzić.

Co o tym myślicie?

Nie możesz ocieplić samych kanałów?

adam_mk
26-11-2008, 20:26
Zerwałbym je i watą mineralną (50) otulił. Coby się nie rozpadło to jeszcze folią stretch na okrętkę. (stale to robię!).
Wtedy będzie dobrze a strych zostaw jak było.
Taniej wyjdzie, choć trochę roboty wsadzisz.
Rolka waty (50) ma 2 x 7 do 10mb. ze 2 setki kosztuje.
ILE wsadzisz w te skosy dachu?
Adam M.

jack_2000
26-11-2008, 20:33
700 zł wydam na wełnę,

zastanawiałem się nad zaizolowaniem kanałów - aktualnie mają 5cm ocieplenia, ale stwierdziłem że lepiej bedzie zaizolować poddasze, przy okazji będą niższe temp. w lecie i trochę chłodniej w pokojach na pietrze. Tego lata na poddaszu miałem temp. powyżej 50 stopni.

adam_mk
26-11-2008, 20:49
No to jeszcze zrób bilans ciepła dla takiego układu termodynamicznego.
Własny strych znasz.
Przyjmij 1m3 powietrza = 1kg.

Policz i zobacz co wyjdzie przy takiej kubaturze tej izolowanej puszki, jaką jest strych.
Adam M.

jack_2000
26-11-2008, 21:09
No to jeszcze zrób bilans ciepła dla takiego układu termodynamicznego.
Własny strych znasz.
Przyjmij 1m3 powietrza = 1kg.

Policz i zobacz co wyjdzie przy takiej kubaturze tej izolowanej puszki, jaką jest strych.
Adam M.

adam możesz jaśniej?

jack_2000
26-11-2008, 21:12
No to jeszcze zrób bilans ciepła dla takiego układu termodynamicznego.
Własny strych znasz.
Przyjmij 1m3 powietrza = 1kg.

Policz i zobacz co wyjdzie przy takiej kubaturze tej izolowanej puszki, jaką jest strych.
Adam M.

adam możesz jaśniej?

wyszło mi jakieś 50m3 i co dalej? czyli 50kg?

adam_mk
26-11-2008, 21:25
Fajnie!
Układ, jaki tworzysz jest taki:
Rura goła o pojemności X niosąca strugę ciepłego powietrza.
Druga rura o podobnej pojemności niosąca też strugę powietrza.
Obie zanurzone w zbiorniku 50m3.
Jeżeli wystąpią tam jakiekolwiek różnice temperatur to nastąpi przepływ ciepła.
W tym przepływie ciepła od bardzo małej masy do reszty układu weźmie udział te 50kg powietrza strychu.
Intensywnie!
W efekcie dla Ciebie NIC się nie zmieni!

Tam, w tych kanałach NIE MA PRAWA nastąpić jakakolwiek zmiana termiczna!!!
Jeżeli do tego dopuścisz to tym samym zabijasz sens stosowania rekuperatora (wymiennika ciepła) bo co on ma robić jak większość zmian tempraturowych zaszło już po drodze?
Adam M.

klimaw
26-11-2008, 21:29
Jack-z tego wniosek jak powyżej-docieplić grubo same kanały .

jack_2000
26-11-2008, 21:36
Jack-z tego wniosek jak powyżej-docieplić grubo same kanały .

ale co się stanie jak docieplę strych? chodzi mi o lato - jak docieplę kanały, to ciepł w upalne dni na poddaszu będzie dogrzewało pokoje na piętrze, a tego bym nie chciał.

jack_2000
26-11-2008, 21:39
Fajnie!
Układ, jaki tworzysz jest taki:
Rura goła o pojemności X niosąca strugę ciepłego powietrza.
Druga rura o podobnej pojemności niosąca też strugę powietrza.
Obie zanurzone w zbiorniku 50m3.
Jeżeli wystąpią tam jakiekolwiek różnice temperatur to nastąpi przepływ ciepła.
W tym przepływie ciepła od bardzo małej masy do reszty układu weźmie udział te 50kg powietrza strychu.
Intensywnie!
W efekcie dla Ciebie NIC się nie zmieni!

Tam, w tych kanałach NIE MA PRAWA nastąpić jakakolwiek zmiana termiczna!!!
Jeżeli do tego dopuścisz to tym samym zabijasz sens stosowania rekuperatora (wymiennika ciepła) bo co on ma robić jak większość zmian tempraturowych zaszło już po drodze?
Adam M.

teraz mam na strychu 5 stopni przy 3 stopniach na zewnątrz, w kanałach zakładam śr. temp. 15 stopni. Czyli delta = 10 stopni. Jak docieplę to pewnie będzie z 10 stopni a więc delta = 5 stopni czyli CHYBA LEPIEJ, czy nie? :o

klimaw
26-11-2008, 21:40
ale co się stanie jak docieplę strych? chodzi mi o lato - jak docieplę kanały, to ciepł w upalne dni na poddaszu będzie dogrzewało pokoje na piętrze, a tego bym nie chciał.

Pokoje nie powinny się nagrzewać bo masz nad nimi wełnę-najwyżej mozesz ją pogrubić w poziomie.
Jak docieplisz strych a nie kanały to patrz powyżej adam_mk.

edde
26-11-2008, 21:59
Zerwałbym je i watą mineralną (50) otulił. Coby się nie rozpadło to jeszcze folią stretch na okrętkę. (stale to robię!).
Wtedy będzie dobrze a strych zostaw jak było.
Taniej wyjdzie, choć trochę roboty wsadzisz.
Rolka waty (50) ma 2 x 7 do 10mb. ze 2 setki kosztuje.
ILE wsadzisz w te skosy dachu?
Adam M.

ale one są już otulone wełną 50


700 zł wydam na wełnę,
zastanawiałem się nad zaizolowaniem kanałów - aktualnie mają 5cm ocieplenia, ale stwierdziłem że lepiej bedzie zaizolować poddasze, przy okazji będą niższe temp. w lecie i trochę chłodniej w pokojach na pietrze. Tego lata na poddaszu miałem temp. powyżej 50 stopni.

czyli ma ok, czy powinien podwoić (do 10cm) izolację?

adam_mk
26-11-2008, 22:24
:o :o :o :o
Masz tam miejsce święte!!!

JAK to się dzieje, że następują zmiany temperatur w tak ocieplonych kanałach?!!!
:o :o :o :o

Daj jaką fotkę tego strychu i tych kanałów!
Coś nie możemy się dogadać!
Adam M.

jack_2000
26-11-2008, 23:04
:o :o :o :o
Masz tam miejsce święte!!!

JAK to się dzieje, że następują zmiany temperatur w tak ocieplonych kanałach?!!!
:o :o :o :o

Daj jaką fotkę tego strychu i tych kanałów!
Coś nie możemy się dogadać!
Adam M.

http://foto3.m.onet.pl/_m/0311e9c3595314efe2e5fea7fb6370e3,5,19,0.jpg

jack_2000
26-11-2008, 23:06
http://foto2.m.onet.pl/_m/bb891c2fd938a45db5ba4943d0557bbe,5,19,0.jpg

klimaw
27-11-2008, 08:31
Jack
Ładne poddasze ale ocieplij sobie dom 5cm wełny. :o
Podejrzewam , że za ciepło nie będzie.Nie ma więc co się dziwić , że 5cm na kanałach nie wystarcza tym bardziej , że część kanałów masz pod samą dachówką.

Wgregor
27-11-2008, 09:07
Masz za duże kanały . powietrze w nich ma większą powierzchnię studzenia i dłuższy czas na to. Przepływa wolno. ja mam fi 60mm. I ciszej bo powietrze idzie laminarnie , a przy tym jest dwa razy mniejsza powierzchnia studzenia
Widzę też , ze centrala jest wypoziomowana a powinna być nachylona na stronę odpływu skroplin.
Wentylatory ustaw na 50W.

jack_2000
27-11-2008, 15:48
Masz za duże kanały . powietrze w nich ma większą powierzchnię studzenia i dłuższy czas na to. Przepływa wolno. ja mam fi 60mm. I ciszej bo powietrze idzie laminarnie , a przy tym jest dwa razy mniejsza powierzchnia studzenia
Widzę też , ze centrala jest wypoziomowana a powinna być nachylona na stronę odpływu skroplin.
Wentylatory ustaw na 50W.

centrala jest nachylona w stronę skroplin.

jak ustawić wentylatory na 50W skoro na I biegu ciągną 120W?

Depi
27-11-2008, 16:39
Ja tam sobie ocieple i to, i to. Strych nieuzytkowy to taki rozbudowany stropodach wentylowany. Zakładając w miare dobre jego uszczelnienie uzyskujemy dodatkową izolacje w postaci stojącego powietrza. Ja mam jeszcze inne powody do ocieplenia krokwi obok już ocieplonego stropu (30cm).

Oczywiście, że dodatkowe ocieplenie kanałów na pewno pomoże. Ponadto dla mnie absurdem jest umieszczenie ich pod samą dachówką - nie dośc, że zimniej, to jeszcze wydłużyłeś drogi (czyli dłużej się chłodzi).

No i powiedz, co to za wymiennik - po krzyżowym nie ma co sie spodziewać cudów.

klimaw
27-11-2008, 17:14
Oczywiście, że dodatkowe ocieplenie kanałów na pewno pomoże. Ponadto dla mnie absurdem jest umieszczenie ich pod samą dachówką - nie dośc, że zimniej, to jeszcze wydłużyłeś drogi (czyli dłużej się chłodzi).


Może część kanałów była budowana jak jeszcze sufitów nie było?

Adamol
27-11-2008, 17:19
Oczywiście, że dodatkowe ocieplenie kanałów na pewno pomoże. Ponadto dla mnie absurdem jest umieszczenie ich pod samą dachówką - nie dośc, że zimniej, to jeszcze wydłużyłeś drogi (czyli dłużej się chłodzi).


Może część kanałów była budowana jak jeszcze sufitów nie było?`
Można było położyć na jętkach....

klimaw
27-11-2008, 17:25
Można było położyć na jętkach....
Ale na jętkach od góry potem położył podłogę i musiałby rozpinać kanały.

msobanie
27-11-2008, 20:54
Witam,
A czy możesz zmierzyć temperature bezpośrednio przy rekuperatorze (nawiewu, wywiewu i temp zewnetrzna wpadajaca do reku)?
Przy podanych przez Ciebie temperaturach sprawnosc twojego reku to 42.9%
Zakladajac ze tracisz po 1 stopniu w rurach, podniesiesz sprawnosc do 50%, 2 stopnie - 55%, 3 stopnie - 60%
Wiecej raczej nie tracisz.
Jesli masz wymiennik krzyzowy, wszystko sie zgadza, niestety.
U mnie przy 21 w domu, temp zewn -4 nawiew mam 16.5 stopnia, co daje 82%, podwojny krzyzowy.
Pozdrawiam
Mirek

jack_2000
27-11-2008, 23:29
Witam,
A czy możesz zmierzyć temperature bezpośrednio przy rekuperatorze (nawiewu, wywiewu i temp zewnetrzna wpadajaca do reku)?
Przy podanych przez Ciebie temperaturach sprawnosc twojego reku to 42.9%
Zakladajac ze tracisz po 1 stopniu w rurach, podniesiesz sprawnosc do 50%, 2 stopnie - 55%, 3 stopnie - 60%
Wiecej raczej nie tracisz.
Jesli masz wymiennik krzyzowy, wszystko sie zgadza, niestety.
U mnie przy 21 w domu, temp zewn -4 nawiew mam 16.5 stopnia, co daje 82%, podwojny krzyzowy.
Pozdrawiam
Mirek

tylko jak zmierzyć bezpośrednio przy rekuperatorze jak od niego idą rury i dopiero czujnik w kanał przy anemostacie można włożyć.

Tak wymienik krzyżowy - ale powietrze wywiewane powinno mieć ok 15 stopni przy zerze na dworze i 20 stopniach w domu. A u mnie 8,9 stopnie.

Docieplam jeszcze stryszek 15 cm wełny. Powiedzcie jak zrobić wentylacje na tym stryszku.??? :o Na podłodze wełna, wełna między jętki do kalenicy.

klimaw
28-11-2008, 06:23
Docieplam jeszcze stryszek 15 cm wełny. Powiedzcie jak zrobić wentylacje na tym stryszku.??? :o Na podłodze wełna, wełna między jętki do kalenicy.
W kalenicy musi być przerwa w wełnie i membranie.W szczytach po obu stronach powinny być kratki wentylacyjne.

Wgregor
28-11-2008, 08:09
Przy tym temacie , Adam_mk czy w aspekcie sprawności central zimą i GWC liczyłeś ile "tracimy" na rozprowadzaniu ( zwłaszcza latem) . Widzę, że tu są preferowane kanały 127 i więcej mm . Ja mam 60mm (fabrycznie były z centralą)

adam_mk
28-11-2008, 08:48
Zakładam, że wszelkie stosowane materiały są odpowiednie do pełnionej przez nie roli.
Kartonowe rury to też rury, ale wody bym nimi nie prowadził! :lol:

Rury do wentylacji powinny być w miarę szczelne (nie muszą być ciśnieniowe!), ale przede wszystkim dobrze termoizolowane.
Średnica bez znaczenia! Przy każdej średnicy nie mogą wymieniać ciepła prowadzonego strumienia powietrza z otoczeniem. W dowolną stronę! I z i do!

To, co jest w marketach dość często nadaje się tylko nad podwieszany sufit, gdzie termoizolacja w gruncie rzeczy jest zbędna.
Jedne są perforowane (bo ciszej) inne otulone jakimś puchem bylejakim i cynfolią z czekolady... Jeszcze inne są gładkie, ze ścianką 2mm i podwójnymi uszczelkami, ale gołe jak Turecki święty!

Dlatego jak ja muszę - to robię! Przyzwoite fleksy owijam przyzwoitą wełną mineralną i dodatkowo zabezpieczam się przed migracją powietrza z tej wełny owijając je folią stretch.
Upierdliwe, ale skuteczne! No i cena metra "dla ludzi" wychodzi.

Im większe średnice tym wolniejszy przepływ przy stałej wydajności (prawo przepływów) a wydajność to obroty wentylatora (które ja reguluję płynnie od zera do max).
No i mnie to działa!

Adam M.

Wgregor
28-11-2008, 09:10
Pełna zgoda!
Mamy identyczną delta T (latem 20stC) (zimą 15stC) w kanale świeżego powietrza i wokół niego. Mamy identyczną izolację termiczną np 5 cm wełny. Oczywiście identyczną długość kanałów ( np 130mb)
policz teraz Adam ile tracimy na tym, że powietrze w kanale 127mm idzie cztery razy wolniej niż w 60mm i powierzchnia wymiany jest dwa razy większa ! Możesz to policzyć?
A teraz policz ile więcej wełny poszło na zaizolowanie grubszych kanałów.

Tylko błagam nie pisz że mi w wentylacji coś piszczy, czy szumi!

adam_mk
28-11-2008, 09:37
Nie!
Nie chce mi się! Za dużo z tym, zupełnie jałowej, roboty!

Zaniedbujesz tu wiele czynników wcale niełatwych do ujęcia w takich obliczeniach.
Np. lepkość powietrza!
Inaczej płynie ono w nisko/bezoporowych rurach a inaczej w wąskich i ciasnych.
W tych szerokich i pofalowanych przy samej ściance to ono stoi. Żadnego udziału w wymianie ciepła nie bierze i raczej zwiększa ich termoizolację! Struga płynie wyłącznie środkiem światła rury!
Opisują to paskudnie piętrowe wzory. Trzeba by całkować, być może całki po objętości by wychodziły...
Więc raczej... nie!

Tu eksperyment jest lepszy! Bierzesz termometr, wciskasz gdzie trzeba i czytasz co jest. W minutę masz wynik.
Robiłem to wiele razy i wiem czego można się spodziewać.
Na długiej trasie i po uśrednieniu temperatury strug pobieranych z różnych pomieszczeń strat właściwie nie ma.
Masz wiatrołap, spiżarnię i czasem jaki garaż czy garderobę o wyraźnie niższej temperaturze - a też wentylowane! Średnio na reku w 20 stopniowym domu pakujesz jakieś 16 do 18stC. I tak ma być!
Adam M.

Wgregor
28-11-2008, 09:55
Jasne rozumiem taką postawę. Nie może wyjść z obliczeń, że przewymiarowanie kanałów rozprowadzających chłodne czy ciepłe powietrze to nie tylko wyższy koszt materiału. Szkoda, że jak pisaliśmy o rozbudowanych GWC – argument „wziąłem termometr i mój GWC działa świetnie „ był idiotyczny.
Podobnie było z czujnikami termometrów zatopionymi na różnych głębokościach fundamentu w temacie „ile kWh spieprza do gruntu mostkiem termicznym”

adam_mk
28-11-2008, 17:58
O co Tobie chodzi?
Staram się z Tobą gadać jak z człowiekiem.
Wymyślono i młot i kafar i młotek szklarski!
Zasada ta sama a zastosowania różne!

Czasem lepiej siąść i policzyć a czasem po prostu zmierzyć.
Jak mierzysz tam, gdzie inni liczą i liczysz tam, gdzie mierzą to albo jesteś geniuszem, albo odmieńcem.
W zależności od tego jakie z wyników NIEPODWAŻALNE I PRAKTYCZNE wnioski wyciągasz.

Adam M.

Wgregor
28-11-2008, 20:26
o energooszczędność. przewymiarowane kanały rozprowadzające chłodne lub ciepłe powietrze nie dość , że zwiększają powierzchnię wymiany ciepła to i wydłużają czas tej wymiany. . a przy tym są droższe i kłopotliwsze w montażu.

adam_mk
29-11-2008, 07:44
Uporządkujmy trochę fakty!

Rozmawiam z wieloma inwestorami. Zawsze akcentują, że obok młockarni spać nie będą!
Wyższy priorytet ma cisza. Bezszmerowość działania instalacji. Godzą się ze zwiększonym kosztem tych kanałów (ile? z 500zł?) co przy budowie domu jest do "przełknięcia" w zamian za spełnienie tego wymogu.
Wentylacja wentyluje i to jest jej główne zadanie! Ma być sprawna i skuteczna, trwała i bezobsługowa (poza gałką nastawy wydajności).
Dodatkową premią jest możliwość przepuszczenia powietrza przez filtr i rekuperator.
Energooszczędność to niska moc napędu, który spełnia swoje zadanie.
Filtr EU3 wyłapuje większość alergenów typu pyłki czy kurz.
Dobry rekuperator odzyskuje i zawraca do wnętrz tyle ile się da.
Łącznie są spełnione wymagania i tak ma być.

Jak największa skuteczność rekuperacji wcale nie jest pierwszym punktem tej listy!
Mamy na tę skuteczność wpływ poprzez właściwy dobór miejsca montażu urządzeń i tras prowadzenia kanałów. Bywa, że jakiś kanał musi pójść taką a nie inną trasą z powodu mniejszej kłopotliwości montażu kosztem mniej optymalnych warunków termicznych w jego otoczeniu. Wtedy "broni się" swą jakością. Jakością ocieplenia ścianki. Zawsze są to jak najkrótsze odcinki.
Tego nie robi się nogami i bez zastanowienia!
Adam M.

Wgregor
29-11-2008, 07:53
O ciszy już pisałem wcześniej . po co wydawać więcej kasy na głośniejsze kanały? Najcichsze są 60 mm potem 80 mm ( oczywiści przy wentylacjach do 500m3/h). Więc czemu szersze!
Wady szerszych
wyższy poziom sumaryczne szumów ( powietrze idzie turbulentnie nie laminarnie)
większa powierzchnia wymiany ciepła
dłuższy czas tej wymiany
wyższe koszty montażu
większe problemy z montażem

Tego nie robi się nogami i bez zastanowienia!

Prwien jestem, że piszesz to na "czujea" nie masz badań dB ani doświadczenia z kanałami 60mm.

Najcichsze wentylacje

http://www.atlantic-ventilation.com/atl-ventil//pdfventil/catalogue/maison_VMCDLF.pdf

skrzynka na 8 x 60mm - osiem nawiewów i 5 wyciągów to nie jest mały domek.
Tylko nie pisz, że francuzi nie lubią ciszy, lub, że firma która to robi 18 lat się nie za badań nie robiła.

adam_mk
29-11-2008, 08:01
Znamy inne prawa przepływów i nieco inna fizykę, jak mi się wydaje... :cry:
Adam M.

Wgregor
29-11-2008, 08:12
Znamy inne prawa przepływów i nieco inna fizykę, jak mi się wydaje... :cry:
Adam M.

To wiem. We Francji jest obowiązek izolowania domów (nawet w Alpach) od środka. Tu domniemuje też napiszesz, że znasz inną fizykę.

Gdzie w prawach fizyki przepływów jest podany poziom szumów w zależności od strumienia. Czy to nie jest zależne od tak wielu czynników (turbulentny przepływ, rezonans, kształt anemostatu...) że tak naprawdę można to zbadać tylko na zrobionych układach.
Dlaczego uważasz, że gdybym wentylację swoją słyszał i był niezadowolony to bym to pisał?

klimaw
29-11-2008, 09:01
Chłopaki
Autor już chyba dawno tego nie czyta choć ja tak. :o
Zobaczcie jakie było pytanie na początku i dajcie luz.
I tak pozostaniecie każdy przy swoim zdaniu.

Wgregor
29-11-2008, 09:21
Autor pytania ma zbyt duże straty po rekuperatorze, wynikają one miedzy innymi z przewymiarowanych kanałów . Dwa razy większa niż potrzeba średnica, to dwa razy większa powierzchnia wymiany ciepła i cztery razy dłuższy czas tej wymiany. Nie piszemy o tym tylko dla autora, może jeszcze komuś wykonawcy wciskać będą duże droższe kanały.

klimaw
29-11-2008, 10:00
Autor pytania ma zbyt duże straty po rekuperatorze, wynikają one miedzy innymi z przewymiarowanych kanałów . Dwa razy większa niż potrzeba średnica, to dwa razy większa powierzchnia wymiany ciepła i cztery razy dłuższy czas tej wymiany. Nie piszemy o tym tylko dla autora, może jeszcze komuś wykonawcy wciskać będą duże droższe kanały.

No to wracamy do początku bo Adam ma inne zdanie a autor z pewnością kanałów nie wymieni na mniejsze.
Ja czytam bo zastanawiam sie nad reku choć już mieszkam.
Mam tylko parter więc nie mam problemu z montażem w dowolnym momencie.

Po waszej duskusji mam dylemat. :o :o :o

an-bud
29-11-2008, 10:00
Chłopaki
Autor już chyba dawno tego nie czyta choć ja tak. :o
Zobaczcie jakie było pytanie na początku i dajcie luz.
I tak pozostaniecie każdy przy swoim zdaniu.

zmusza do myślenia ... :wink:

Wgregor
29-11-2008, 10:52
jaki dylemat? Tak z ciekawości.
dylemat
cichsze - głośniejsze
mniejsze straty- większe straty
niższa cena - wyższa cena
mniejsze dziury - większe dziury

gdzie ten dylemat ?

klimaw
29-11-2008, 10:58
jaki dylemat? Tak z ciekawości.
dylemat
cichsze - głośniejsze
mniejsze straty- większe straty
niższa cena - wyższa cena
mniejsze dziury - większe dziury

gdzie ten dylemat ?
Teraz przedstawiłeś swój punkt widzenia.
Dylemat taki , że macie z Adamem skrajne zdania.

Wgregor
29-11-2008, 11:09
To że są odmienne to wiem, Adam niczym swojego zdania nie podpiera, poza tym, że Jack2000 tak zrobił i ma za duże studzenie.
A mnie ciekawi który z 4 punktów tobie się nie podoba?

klimaw
29-11-2008, 11:23
Jasne że wszystko co stoi po prawej stronie nie podoba mi się-to jets ten dylemat.
Zapewne nie tylko mi.
Adam nie podpiera się pewnie tylko teorią.Ma chyba reku i swoje przemyślenia.

Wgregor
29-11-2008, 11:29
"chyba" "przemyślenia" - z drugiej strony firma z Francji robiąca to 18 lat i ja używający 8 lat.

poziomu szumów tego sie nie wymyśli- trzeba zmierzyć, a Adam nie mierzył!
Co do wyższej ceny, większej powierzchni wymiany ciepła i czasu tej wymiany , przy grubszych kanałach to chyba wątpliwości nie masz!

klimaw
29-11-2008, 11:33
Pozostaje tylko wywołać Adama do tablicy. :wink:

Lookita
29-11-2008, 12:02
witajcie,mnie nurtuje i dolega podobny problem ,co u jacka2000...
mam niezaizolowane kanaly na stryszku niezaizolowanym i spore roznice pom. temp. nawiewana na dolnych i gornych kanalach....bylem wcz. u wykonawcy i ...niestety przeoczyli problem dodatkowej izolacji rur na stryszku,zatem mam dolozyc 5 cm i powinno byc oki....poza tym,mam tez ograniczyc prace reku,wprowadzic mu program stopu,gdy mnie nie ma w domu zwlaszcza,ale nie jakies dlugie przestoje,ale....troche go ZIMA powylaczac.....u mnie chalupa jest w zasadzie pusta,wykonczona,2 osoby dorosle.....czesto nas nie ma......troche mi wyziebial reku gore,jak wialo-wieje nadal,bo wezme sie za izolacje po pon. - wialo okolo 13-14 st. , gdy na dolnych wialo 18-19 st. w tych samych warunkach....ale mam nadzieje,ze wszystko sie poprawi....

klimaw
29-11-2008, 12:10
PRZEOCZYLI izolację kanałów????? :o :o :o
Przeoczyc to można igłę jak leży w sianie.
I kto zapłaci za tą dodatkową izolację i za robotę? :cry:
A gwarancja na wykonanie?

Lookita
29-11-2008, 13:02
izolacje rur spiro,czy jak je tam zwie....rury w sreberku i welence 3 cm sa polozone,ale...niestety mam za niskie temp. na strychu-dachowka,folia...i krokwie :-),musze oblozyc je dodatkowo welna....nie wiedzieli,ze nie zamierzam docieplac...zreszta rury w projekcie byly i nic poza polozenie rur i zrobienie inst. chyba nie musza wykraczac...to moja wola,czy docieple stryszek ,czy nie....a ja nie docieple....teraz na pewno

Wgregor
29-11-2008, 13:08
nie izolowane rury w projekcie? wykonaca, który taki projekt realizuje , to coś niezrozumiałego.

Lookita
29-11-2008, 13:19
te rury srebrne,systemowe,z welna,powinny byc jeszcze raz zaizolowane?a gdyby bylo to ogrzewane poddasze,to tez?czy chodzi,by w warunkach niezaizolowanego strychu ,z racji istenienia takich warunkow musza byc jeszcze dodatkowo zaizolowane?..nie wiedzialem....dla mnie to zaden koszt.....zostala mi welna po poddaszu,sznurek...wiec co za problem..ale nie wiedzialem o tym...dla mnie to koszt zaden...a jak to widac,czlowiek na bledach sie uczy.....
mam takie same warunki,jak na fotkach jacka 2000.....

Adamol
29-11-2008, 13:47
Lepiej wełnę okręcić folią stretch zamiast sznurkiem...
Folia kosztuje grosze, a efekt nie porównywalny...
Ewentualnie można kupić gotową wełnę, np. Rockwool Alu Lemella Mat...
Pozdrawiam

jack_2000
29-11-2008, 18:35
witajcie,mnie nurtuje i dolega podobny problem ,co u jacka2000...
mam niezaizolowane kanaly na stryszku niezaizolowanym i spore roznice pom. temp. nawiewana na dolnych i gornych kanalach....bylem wcz. u wykonawcy i ...niestety przeoczyli problem dodatkowej izolacji rur na stryszku,zatem mam dolozyc 5 cm i powinno byc oki....poza tym,mam tez ograniczyc prace reku,wprowadzic mu program stopu,gdy mnie nie ma w domu zwlaszcza,ale nie jakies dlugie przestoje,ale....troche go ZIMA powylaczac.....u mnie chalupa jest w zasadzie pusta,wykonczona,2 osoby dorosle.....czesto nas nie ma......troche mi wyziebial reku gore,jak wialo-wieje nadal,bo wezme sie za izolacje po pon. - wialo okolo 13-14 st. , gdy na dolnych wialo 18-19 st. w tych samych warunkach....ale mam nadzieje,ze wszystko sie poprawi....

a ja mam już poproblemie :D

Ociepliłem stryszek 15cm wełny po kalenice. Z 3 stopni po kilk godzinach było 11. :D

Temp. :D na wywiewie podniosła się z 8-9 na 15,5 stopnia przy 2 stoniach na dworze. Przy najwyższym 4 biegu tem. na wywiewie 14 stopni. I oto chodziło :P

Mam nadzieję, że przy okazji utrzymam więcej ciepła w pokojach na poddasz :P u, a w lecie już nie będzie takiego gorąca :lol: :lol:

jack_2000
29-11-2008, 18:36
PRZEOCZYLI izolację kanałów????? :o :o :o
Przeoczyc to można igłę jak leży w sianie.
I kto zapłaci za tą dodatkową izolację i za robotę? :cry:
A gwarancja na wykonanie?

ja miałem na rurach ocieplenie 5 cm i g... dawało, przy zerze na dworze na wywiewie 8-9 stopni :evil:

klimaw
29-11-2008, 18:38
a ja mam już poproblemie :D

Ociepliłem stryszek 15cm wełny po kalenice. Z 3 stopni po kilk godzinach było 11. :D

Temp. :D na wywiewie podniosła się z 8-9 na 15,5 stopnia przy 2 stoniach na dworze. Przy najwyższym 4 biegu tem. na wywiewie 14 stopni. I oto chodziło :P

Mam nadzieję, że przy okazji utrzymam więcej ciepła w pokojach na poddasz :P u, a w lecie już nie będzie takiego gorąca :lol: :lol:

No to super.Rozwiałeś niektóre wątpliwości i dałeś co poniektórym do myślenia nie wgłębiając się w nick'i.

Lookita
30-11-2008, 08:36
hmmmmja akurat dachu nie ocieple,nie mam ocieplenia,ale rurki obwiaze izolacja i mam nadzieje osiagne tez sukcesik...jak nie,to...pojdziemy dalej-wyzej....;-)

adam_mk
30-11-2008, 08:42
Wołają do tablicy.... no to jestem...

Mam sporo różnych mierników i potrafię się nimi posługiwać.
Jakby gdzieś się trafił miernik hałasu to chyba kupię, choćby po to, żeby Wam tu pokazać jaki wynik.
Stawiam taką instalację wentylacji mechanicznej zazwyczaj "na długiej dniówce" bo obiekty są rozrzucone po całym kraju. Kończę często w nocy.
Jak się uruchomi tę instalację, to mam spory ubaw!
Zbieram graty po robocie, a inwestor pyta - to kiedy uruchamiamy?
Odpowiadam (co stale mnie , zresztą, bawi) że już od jakiej godziny DZIAŁA! :lol: :lol: :lol:
Ciemno, cicho, pusty dom i ... facet, co gada, że coś w nim działa.... :o :o :o
Nie widać, nie słychać, nie czuć....
Komplet objawów instalacji spiepszonej!
Potem pytanie - miało być cicho?
TAK
Słychać?
NIE
To chyba dobrze...
Ale czy to chodzi?
Zdejmujemy pokrywę skrzyni z wentylatorami. Wiatraki się kręcą....
No, to chyba coś płynie...
Powietrza nie widać, wilgoci w nim wprost - też nie...
Potem anemometr i zabawa w odczyty na nawiewach/wywiewach i pytanie - czy nie za mało? Bo nie czuć lub prawie nie czuć...
Zapalam papierosa i dmucham sobie radośnie w okolice tego kanału.
Wtedy widać co się dzieje....
:lol: :lol: :lol:
Nie miejmy złudzeń! Jak się to puści na max to budzi się delikatny szumek!
W pustym domu i w środku nocy słychać nawet szmer opadającego papierka na podłogę!

Różnie jest, bo często nie ma drzwi do kotłowni, gdzie jest grawitacyjna wentylacja, przejście do garażu bywa otwarte, często właśnie kończą lub zaczynają docieplenie i gdzieniegdzie sufitów wcale nie ma...

Te kanały, które są "w bryle domu" wprost, co oznacza podłogi między kondygnacjami czy odcinki podwieszane, wcale nie muszą być ocieplane, choć mogą, bo im to nie zaszkodzi. To kwestia miejsca i sposobu ich "upchania" w obiekt.
Te kanały, które idą po podstryszach, nad garażami i w innych nieotulonych miejscach, gdzie temperatury są "zewnętrzne" przez cały rok, staram się tak układać, aby ich długość była możliwie mała i zawsze staram się, aby były dobrze ocieplone.

Jeszcze coś....
Czy odzysk działa?
ZAZWYCZAJ NIE LUB SŁABO!!!
Bo?
Bo buda jest nie ogrzewana lub nie ogrzewana w całości objętej wentylacją...
Nowy dom jest pełen wody, którą trzeba zagrzać (aby odparować potem) i aby odczuć, że we wnętrzach jest ciepło.
Nikt, kto stale jeszcze nie mieszka, nie grzeje chałupy "normalnie" bo to strata niemałej kasy. Grzeje się tylko tyle, aby roboty dało się wykonywać.
To z czego tu odzyskiwać?
Ale nawiew i wywiew mają porównywalne temperatury tak jak i wlot z czerpni i wylot do wyrzutni.
Potem (jak już ktoś zamieszka) sytuacja się stabilizuje i całość działa jak powinna.
Mam dość przekrojowy ogląd tego, jak działa wentylacja i w górach i nad morzem, nad jeziorami i na pustyni (Błędowskiej!!!), w domku małym i w sporej budzie...

Adam M.

Lookita
30-11-2008, 08:47
no...to swiadczy,ze masz wiedze,dosiwadczenie wlasne i wlasne instalacje,tak dalej,trzymaj.....pomimo,ze nie potrzebuje juz speca od wm,to...przy drugiej chalupie,popytam sie wnikliwiej i sciagne Cie na kawke do siebie.....;-)
podobno z 2 lata trwa stabilizacja warunkow i dzialania wm w domku,podczas zycia i mieszkania w nim jego mieszkancow....nie pisze o stanie wykonczeniowym lub niezamieszkalym....po prostu wszystko sie musi dotrzec...nieprawdaz?

adam_mk
30-11-2008, 09:03
Dla zwykłego zjadacza chleba - tak!

Dom po wybudowaniu zawiera całe tony wody!
To czemu jej nie widać?
Bo często jest związana w materiałach zastosowanych do budowy.
Jak wiercę dziury pod okablowanie do jakiego alarmu w chałupie zbudowanej ze dwa lata temu, to wyraźnie widać jak z tworzonego otworu "wybucha" co chwilę kłąb zwiercin.
To gotująca się pod wiertłem woda je wypycha!
Wiercenie w świeżych murach, szczególnie w betonie, jest upierdliwe, co pewnie każdy już odbadał sam.
Ten stan średniej wilgotności stabilizuje się dość długo. Ze dwa lata, jak piszesz.
Wentylacja bardzo w tym pomaga, ale cudów nie ma! Dwa pierwsze sezony grzewcze są po prostu droższe!
Żyjemy w hydrosferze, więc tak po prostu być musi.

http://forum.muratordom.pl/po-prostu-woda,t66202.htm

Adam M.

klimaw
30-11-2008, 10:23
Zapalam papierosa i dmucham sobie radośnie w okolice tego kanału.
Adam M.

To mnie adam trochę zdziwiło. :o
Kopcisz ludziom w nowych domach???? :lol: :lol: :lol:

adam_mk
30-11-2008, 10:40
Nawet tego nie zauważają, bo mają dobrą wentylację....
:lol:
Adam M.

Lookita
30-11-2008, 11:09
testowalem na rozne sposoby wm,ale paleniem jeszcze jej nie draznilem....wyrzucam tesciowa i..tyle :-) ale z dymem od kominka radzi sobie swietnie,to mi wystarcza :-)

adam_mk
30-11-2008, 11:15
:o
Słabo kumam...
Teściowa jest gorsza do kominka? :o
Mocniej kopci i wentylacja sobie nie radzi?

Co pali teściowa a co Ty w kominku?

Adam M.

klimaw
30-11-2008, 11:33
Lookita rozjaśnij bo ja też nie wiem o co biega. :D

edde
30-11-2008, 12:01
może wyrzuca teściową w anemostat wywiewny zamiast dymka :o

klimaw
30-11-2008, 12:05
może wyrzuca teściową w anemostat wywiewny zamiast dymka :o
Taka chuda? :lol: :lol: :lol:

an-bud
30-11-2008, 12:12
może wyrzuca teściową w anemostat wywiewny zamiast dymka :o
Taka chuda? :lol: :lol: :lol:
rura czy teściowa :-? :wink:

klimaw
30-11-2008, 12:14
może wyrzuca teściową w anemostat wywiewny zamiast dymka :o
Taka chuda? :lol: :lol: :lol:
rura czy teściowa :-? :wink:

Jasne , że rura :lol:

adam_mk
30-11-2008, 12:20
Mam jasność!
To o tych hałasach wentylacyjnych mowa przy wentylacji mechanicznej!
Fakt! Mogą przeszkadzać w spaniu... :lol:
Adam M.

klimaw
30-11-2008, 12:30
Mam jasność!
To o tych hałasach wentylacyjnych mowa przy wentylacji mechanicznej!
Fakt! Mogą przeszkadzać w spaniu... :lol:
Adam M.

Adam na nastepnej budowie rdzenną ( nie twoją ) teściową do rury i niech sprawdza czy przeleci przez wymiennik .W krzyżowym musi przelecieć na krzyżowo. :lol: :lol: :lol:

edde
30-11-2008, 12:34
i przy tym nie hałasować za bardzo :D
szczególnie nocą ! :lol:

Lookita
30-11-2008, 13:01
:-) Panowie....
tesciowa pali,wiec jak chce u mnie zapalic,to ''wyrzucam'' ja out-z fajka,jak spali,wraca ;-)....po prostu nie palilem w domu,taki zakaz sobie ustanowilismy,wiec nie wiem,jak radzi sobie wm z dymem fajkowym :-),ale z dymem od kominka,jak czasem wyleci mi go lekko,wm radzi sobie rewelacyjnie-testowalem w takiej sytuacji,wiec wiem,ze wszystko dziala dobrze...zadnych halasow.....nic nie szumi....na razie wyziebia,ale...we wt. juz nie bedzie klopotu.....to mi z tesciowej sie nabijaja...a to w porzadku kobietka....

klimaw
30-11-2008, 13:09
:-) to mi z tesciowej sie nabijaja...a to w porzadku kobietka....

Jakże byśmy śmieli-przecież była mowa o chudych rurach. :lol:

adam_mk
30-11-2008, 13:45
Jakoś dziwnie to zbudowałeś... :roll:
Sprawna wentylacja mechaniczna radzi sobie z sesją brydżową, a jak wiadomo - karta lubi dym.
Masz sprawną wentylację, Sam piszesz.
Po co wymrażasz (wyrzucając ją na czas palenia) tą fajną teściową (gratulacje, nie każdy ma tak dobrze!) tylko dlatego, że se zapali?
Pali więcej jak brydżyści? :o :o :o
Przecież to się nie da... :o :lol:
Grywam - to wiem!

Coś tu kręcisz...
Adam M.

Daga&Adam
01-12-2008, 09:13
No uff, bo juz myslalem ze Lookita wrzucil tesciowa do kominka i sprawdzal, czy WM wciagnie po niej dym ;-)
pozdr.

orko
01-12-2008, 18:55
Adam
Na rury stosujesz rury rozciągane plastikowe czy aluminiowe?

adam_mk
01-12-2008, 22:36
Aluminiowe rury fleks.
Adam M.

jack_2000
02-12-2008, 08:56
Aluminiowe rury fleks.
Adam M.

przy okazji adam-mk dziękuję za pomoc w moim temacie :D

Lookita
02-12-2008, 09:51
Dobra,jak powiedzialem,tak zrobilem-zaizolowalem kanaly -rury z systemowa welenka,dodatkowa welenka,teraz po wlaczeniu inst. robie pomiarki....musze potestowac ja w war. chlodniejszych-dzisiaj okolo 7-8 st. out,wiec malomiarodajne to...poczekam,pomierze,opowiem....

orko
02-12-2008, 11:08
Czy ta cena z promocji jest ok?
http://www.bud-went.com.pl/Pl/B/promocja_przewody_elastyczne/

Średnica
[mm] ALUFLEX A2P1 ISOFLEX A2P125 SONOFLEX A2P125
PLN / 10m PLN / 10m PLN / 10m
102 14,00 45,00 47,00
127 16,00 51,00 55,00
165 21,00 63,00 65,00

Pawel 126
06-01-2009, 07:57
Witam

Jak to jest z tą temp. odzyskana?
mam mistrala 400G

wczoraj u mnie bylo tak:
tem. na zewn. -15
temp. na wyw. powyzej 20st

no i na nawiewach -1,5

nie mam nagrzewnicy, ani GWC !! czyli zasysam -15!!

wg. tabelki http://www.pro-vent.pl/rekuperator-mistral-400g.php?go=mistral

powinienem miec kolo 10st? prawda to czy teoria bo jakos daleko mi do tej wartosci i nie moge uwierzyc ze zaciagajac -15 i ogrzewajc to tem. kolo 20st mam dostac 10st. :o

wczoraj skonczylem owijac rury (welna grubosci 10cm) na poddaszu

Piczman
06-01-2009, 09:27
A wymiennik Ci czasem nie zamarza?

Masz tam automatykę zapobiegającą zamarzaniu?

:roll:

Pawel 126
06-01-2009, 10:01
nie otwieralem sprawdzic czy nie zamarza ale wyczytalem w broszurce .pdf ze

"AUTOMATYKA
Regulator mechaniczny*
– 3-stopniowy regulator wydajności wentylacji 0, 1, 2, 3 (naścienny),

– układ przeciwzamrożeniowy procesorowy:

• cykliczne wyłączanie wentylatora nawiewu (standard)
• załączenie nagrzewnicy wstępnej elektrycznej (opcja)"

Piczman
06-01-2009, 11:35
Dla mnie reku bez GWC to trochę nie teges, męczy się skurczybyk :roll:

Myślałeś o nagrzewnicy podłączonej do CO?
Masz w ogóle taką możliwość?

Pawel 126
06-01-2009, 11:47
generalnie sledzilem watki GWC, itp. na tym forum od poczatku budowy (2006r) :wink: i jestem przygotowany tzn. wyprowadzilem sobie wielka 200mm rure poza dom i poczatkowo chcialem robic "powietrzny" potem myslalem o zakopaniu ilus tam metrow rurki niebieskiej i nagrzewnicy ale nikt nie mial jeszcze z tym doswiadczenia, firma co zakladala reku wspominala o nagrzewnicy elektrycznej jednak powiedzieli ze przy malych temp. zewn. poradz sobie bez .... no i narazie zapomnialem o temacie , reku mam zalaczone od wiosny, o rurach tez sobie przypomnialem tydzien temu ze mialem je docieplic wiec nadrabiam zaleglosci :-?

ale piszesz o czyms nowym nagrzewnica +CO !! to mi sie bardziej podoba od nagrzenicy elektrycznej :wink:
mam piec na eko groszek ... zapytam niesmialo jest gdzies watek o tym co piszesz?

Piczman
06-01-2009, 12:16
Ja mam w planach gwc z rurką niebieska w ziemi i nagrzewnicą, wszystko jest i do pół roku będą uruchamiał!

ZOBACZ TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/post1747955.htm#1747955)

O tym właśnie pisałem, czerpnia w ścianie i nagrzewnica wodna podłączona do ogrzewania!
Jeśli masz rekuperator w kotłowni tak jak ja to można by to zrobić!
Ja osobiście mam to gwc i dodatkowo w rekuperatorze nagrzewnicę wodną do dogrzewania powietrza nawiewanego.Takie dublowanie ale mam wszystko w jednym pomieszczeniu to puszczę na nią obieg, niech se hula :wink:

Pawel 126
06-01-2009, 12:19
http://www.pro-vent.pl/pliki/nagw400.pdf

nie wiem czy to nowosc ale wczesniej jakos nie trafilem na te nagrzewnice... martwi mnie jednak ta temp. na wej.80st? to chyba max. bo ja takiej jeszczen a piecu nie ustawialem ...

a wracajac do reku to chyba dziala troche to moje bo jednak z -15 do - 1,5 ogrzewa ? wilgotnosc mam 28% w kuchni, woda nie zbiera sie na szybach, wczoraj podlaczylem reku pod programator i ustawilem kilka wlaczen w nocy bo to na razie jedyny sposob zeby nie wpakowac za duzo tego zimnego powietrza :( do tej pory dzialal 24/h na 1 biegu

Piczman
06-01-2009, 12:34
Proponuje wyłączyć tą wentylację, 28 % ? :o

Schnie w gardle?
Pić się chce?

Stanowczo za mało !!!

Pawel 126
06-01-2009, 12:51
piwo zawsze :wink:

caly dol mam na podlogowce, temp. 22 w pomieszczeniach na dole, gore mam na kaloryferach i podobnie

reku jest nad kotlownia w malym pomieszczeniu mysle ze wcisne tam te nagrzewnice wodna :) bo na strych to problem z tym dociepleniem/izolowaniem :(

Piczman
06-01-2009, 13:00
Jak masz możliwość to daj tą nagrzewnicę, skoro piec na ekogroszek to raczej pali się ciągle a że temperatura ok. 60 stopni to nie problem, ważne aby rozgrzać powietrze przynajmniej do tych +1/+2!
Koszt to ok. 500 zł a dużo pomoże!

Z ta wilgotnością to ja poważnie, mam tyle w pokoju na górze i codziennie litr piwa muszę wypić :wink:

Pawel 126
06-01-2009, 13:13
wlasnie rozmawialem z gosciem co robil mi instalacje i troche mnie ostudzil z ta nagrzewnica. bylo juz tak ze zerwalo zawleczke na podajniku i piec zgasnie, i co wtedy? nagrzewnica zamarznie szybko i powodz :-? mozna by plynem napelnic uklad...tylko sporo go potrzeba

ustalilismy ze najlepiej bedzie jak ja poprostu bede wylaczac na noc ewentualnie wlacze 2 razy po 30min. skoro mam i tak za sucho w chacie to nic nie powinno sie stac

adam_mk
06-01-2009, 17:12
Czegoś tu nie rozumiem :cry:

Czerpnia pobierająca te -20stC.
Za nią ten GWC wodny 1 podnoszący temperaturę strugi powyżej 0stC.
Za tym ta nagrzewnica kanałowa, dogrzewająca strugę od +20 do +40stC


CO tam ma zamarznąć i JAK?

(teraz to właśnie klecę, mróz przeszkadza, to kulawo idzie...)
Adam M.

jack_2000
06-01-2009, 17:32
Witam

Jak to jest z tą temp. odzyskana?
mam mistrala 400G

wczoraj u mnie bylo tak:
tem. na zewn. -15
temp. na wyw. powyzej 20st

no i na nawiewach -1,5

nie mam nagrzewnicy, ani GWC !! czyli zasysam -15!!

wg. tabelki http://www.pro-vent.pl/rekuperator-mistral-400g.php?go=mistral

powinienem miec kolo 10st? prawda to czy teoria bo jakos daleko mi do tej wartosci i nie moge uwierzyc ze zaciagajac -15 i ogrzewajc to tem. kolo 20st mam dostac 10st. :o

wczoraj skonczylem owijac rury (welna grubosci 10cm) na poddaszu

ja mam mistrala 300 - jak rury szły na nieogrzewanym poddaszu i było na zewnątrz zero stopni to nawiewało mi do pomieszczeń +8 stopni, jak dociepliłem stryszek (choć niektórzy doradzali tylko rury) to zrobiło się od 13-14 stopni. Teraz jak -14 na dworze to mi nawiewa powietrze +10 stopni.

am76
06-01-2009, 17:52
Dla mnie reku bez GWC to trochę nie teges, męczy się skurczybyk :roll:

Myślałeś o nagrzewnicy podłączonej do CO?
Masz w ogóle taką możliwość?

O co dokładnie chodzi z tym "męczeniem się" przy GWC? Czy mógłbyś to rozwinąć.

Czytam tak co nieco to forum i zawsze mi się wydawało, że skoro jest rekuperator to GWC to już kompletny zbytek. A Ty piszesz tak jakby coś odwrotnego.

jack_2000
06-01-2009, 17:58
Dla mnie reku bez GWC to trochę nie teges, męczy się skurczybyk :roll:

Myślałeś o nagrzewnicy podłączonej do CO?
Masz w ogóle taką możliwość?

O co dokładnie chodzi z tym "męczeniem się" przy GWC? Czy mógłbyś to rozwinąć.

Czytam tak co nieco to forum i zawsze mi się wydawało, że skoro jest rekuperator to GWC to już kompletny zbytek. A Ty piszesz tak jakby coś odwrotnego.

AM76 - czytaj od dechy do dechy zamiast co nieco :D

przecież lepiej zaciągać z GWC powietrze o temp. dodatniej niż tak jak teraz powietrze o temp. -20 stopni. Sprawa sie bardziej rozbija o koszty. Gdyby nie były aż takie wysokie lub ludziska mogli by zrobić samemu to pewnie każdy by miał :lol:

am76
06-01-2009, 18:23
Dla mnie reku bez GWC to trochę nie teges, męczy się skurczybyk :roll:

Myślałeś o nagrzewnicy podłączonej do CO?
Masz w ogóle taką możliwość?

O co dokładnie chodzi z tym "męczeniem się" przy GWC? Czy mógłbyś to rozwinąć.

Czytam tak co nieco to forum i zawsze mi się wydawało, że skoro jest rekuperator to GWC to już kompletny zbytek. A Ty piszesz tak jakby coś odwrotnego.

AM76 - czytaj od dechy do dechy zamiast co nieco :D

przecież lepiej zaciągać z GWC powietrze o temp. dodatniej niż tak jak teraz powietrze o temp. -20 stopni. Sprawa sie bardziej rozbija o koszty. Gdyby nie były aż takie wysokie lub ludziska mogli by zrobić samemu to pewnie każdy by miał :lol:

Nie no - takie podstawowe rzeczy to ja rozumie. Ale chodziło mi o to męczenie się. Przcież to GWC właśnie może powodować dodatkowe męczenie się centali went a nie jego brak. Jeśli centrala jest dostosowana do niskich temperatur to po co GWC.

Pawel 126
06-01-2009, 19:25
wlasnie sprawdzilem, kropelki wody na wymienniku sa pozamarzane,reku chodzi od 30 min na dworze minus 12 nawiewa kolo 0 stopni

Pawel 126
06-01-2009, 19:34
"Teraz jak -14 na dworze to mi nawiewa powietrze +10 stopni"

bez nagrzewnicy?? caly czas jest wlaczony reku? :roll:

tak na logike -15 + 20 = 5 i to by bylo gdyby sprawnosc wynosila 100% a tak nie ma :wink:[/quote]

Piczman
06-01-2009, 20:02
Czegoś tu nie rozumiem :cry:

Czerpnia pobierająca te -20stC.
Za nią ten GWC wodny 1 podnoszący temperaturę strugi powyżej 0stC.
Za tym ta nagrzewnica kanałowa, dogrzewająca strugę od +20 do +40stC


CO tam ma zamarznąć i JAK?

Póki co to Pawel 126 nie ma ani gwc ani nagrzewnicy, to są "dodatki", które JA będe miał u siebie :roll:

Długie wieczory i piwko ? :wink:

Piczman
06-01-2009, 20:09
O co dokładnie chodzi z tym "męczeniem się" przy GWC? Czy mógłbyś to rozwinąć.

Nie chodziło mi o opory wentylatorów tylko o to że reku zamiast pracować tak jak Mu się każe włącza se co chce i kiedy musi :evil:

A to nie służy nikomu ,,,

Znaczy się automatyka Mu każe :roll:

adam_mk
06-01-2009, 23:42
"tak na logike -15 + 20 = 5 i to by bylo gdyby sprawnosc wynosila 100% a tak nie ma "

No, no, no...
ODKRYCIE!!!!

A w tabeli jakiej ciepło parowania/skraplania wody to Ty oglądałeś kiedy?! :lol:
Nie widać wprost bo "utajone" jest...
Adam M.

Pawel 126
07-01-2009, 07:39
moze nie odkrycie ale tak se wykombinowalem najprosciej na skroty :lol:

termodynamike to mialem ale to bylo dawno :wink:

a wracajac do moich wartosci to sa sensowne czy cos jest nie tak?

Moze sprawdze jaki odzysk bedzie kolo 0 wtedy kiedy nie zamarza reku :roll: