PDA

Zobacz pełną wersję : rapować czy nie?



magmi
25-10-2003, 19:07
Pytanie, wbrew pozorom, nie ma nic wspólnego z muzyką rozrywkową. Chodzi o ściany fundamentowe, ktore tynkuje się (popularnie mówi się, chyba nie całkiem ściśle, o obrapowaniu) przed położeniem abizolu czy dysperbitu , żeby powierzchnia była gładka, a izolacja przeciwwilgociowa w efekcie szczelna.
Nasz wykonawca stanowczo twierdzi, że przynosi to więcej szkody niż pożytku. Wedlug niego, tynk pod ziemia sie odparza, pęka i w rezultacie izolacja jest nieszczelna.
Kierownik budowy jest innego zdania.
Jestesmz w kropce.

26-10-2003, 01:10
Pytanie, wbrew pozorom, nie ma nic wspólnego z muzyką rozrywkową.

Rapówke stosuje się gdy spoiny wykonane są niedbale, a pustaki maja duże wżery - takim wypadku abizol trudno jest rozprowadzić równomiernie i dokładnie.
(najcześciej na odkopany fundament podawany osuszaniu i przyszłej izolacji wykonany bez szlunku i z kamienia polnego ...)

Rapówke "odparza" niedbałe wykonanie i dodawanie wapna do zaprawy cementowej ...

Robienie rapówki dla samej rapówki jest ... bez sensu.

Po uzupełnieniu ubytków fug w zaprawie doradzam dysperbit

szkoda magmi , że pytanie nie ma nic wspólnego z muzyka rozrywkowa ....
bo
Rap i HIP HOP ... są oki !!! ... Liroy.Peya, Paktofonika - jestem za !!! :wink:
:P:P:P

pozdro

brzoza

Grzegorz63
26-10-2003, 08:49
Pytanie, wbrew pozorom, nie ma nic wspólnego z muzyką rozrywkową. Chodzi o ściany fundamentowe, ktore tynkuje się (popularnie mówi się, chyba nie całkiem ściśle, o obrapowaniu) przed położeniem abizolu czy dysperbitu , żeby powierzchnia była gładka, a izolacja przeciwwilgociowa w efekcie szczelna.
Nasz wykonawca stanowczo twierdzi, że przynosi to więcej szkody niż pożytku. Wedlug niego, tynk pod ziemia sie odparza, pęka i w rezultacie izolacja jest nieszczelna.
Kierownik budowy jest innego zdania.
Jestesmz w kropce.
Z Twojej wypowiedzi zrozumiałem, że nie będziesz ocieplała ścian fundamentowych. Wtedy podpisuję się pod wypowiedzią brzozy.
Rapować, czy nie- wszystko zależy od tego jak dokładnie są wymurowane ściany fundamentowe. Ja jednak chciałbym Cię trochę "naciągnąć na koszty" i zaproponować ocieplenie fundamentów, przynajmniej 5 cm styropianu. Wówczas prawidłowo wykonana izolacja powinna wyglądać tak:
1. "Rapowanie" ścian fundamentowych,
2. Naniesienie środka izolacji pionowej (środkiem dyspersyjnym- wodnym, aby nie rozpuścił styropianu),
3. Naklejenie styropianu,
4. Zaszpachlowanie styropianu (takim środkiem, jakiego używa się przy klejeniu siatki szklanej na ociepleniu),
5. Zabezpieczenie styropianu, przed czynnikami mechanicznymi za pomocą folii (np. kubełkowej).
Ocieplenie fundamentów, ma wbrew pozorom duży wpływ na korzystny bilans energetyczny domu. Widuje się grubo ocieplone ściany mieszkalne domu, a pod nimi zupełnie nie ocieplony cokolik. Nie trzeba specjalnej wiedzy technicznej, aby sobie wyobrazić jak będzie nam uciekać ciepło z domu.
Pozdrawiam
Grzegorz

magmi
26-10-2003, 19:38
Grzegorz, nasze ściany fundamentowe będą ocieplone, tyle że są zaprojektowane jako trójwarstwowe: od środka patrząc, bloczek 25cm, potem to styropian 5cm i na koniec ścianka dociskowa z bloczków 12cm. No i z tego wynika, że izolacja przeciwwilgociowa wypada bezpośrednio na bloczkach,bo ocieplenie jest w środku. Stąd moje pytanie.

Nasz wykonawca chce zaszpachlować na gładko zaprawą spoinyi już bez rapowania od razu jechać bloczki dysperbitem Rozumiem z Waszych wypowiedzi, że uważacie że to będzie OK.

Andrzej - Chrząstawa
27-10-2003, 12:26
magmi, jestem na tym samym etapie, i dalem sie przekonac żeby nie rapować, tylko zatarcie spoin i dysperbit.
rapowka jest szczegolnie "niebezpieczna" jesli robi sie fundamenty i zaraz potem przychodzą morzy - nie wyschnieta woda odspaja rapówkę i wszystko razem z dysperbitem odpada.
Robie 3-warstwowy fundament, dysperbit na obu warstwach, w srodku styrohart.

27-10-2003, 13:46
Uwazam, ze nalezy rapowac. Sam stawialem w swoim domu sciany fundamentowe. Mialem rewelacyjnie rowny bloczek betonowy i sam zrobilem sobie sciane z dokladnoscia pomiaru laserowego. Jednak nierownosci spoina-bloczek,rozne drobne zadry sprawily, ze kladac dysperbit bezposrednio na sciane,musialem robic to po 5 razy,zeby dokladnie pokryc powierzchnie w drobnych zakamarkach,ktorych nie da sie wyeliminowac. Teraz bez wiekszego zastanowienia wykonalbym obrzutke i z glowy.
Sprawa odparzania ma podloze glownie w wilgotnosci sciany i skladnikach zaprawy. Wykonanie obrzutki na suchej scianie, zaprawa cementowa gwarantuje,ze nic jej nie odparzy.

28-10-2003, 05:07
Rap i HIP HOP ... są oki !!! ... Liroy.Peya, Paktofonika - jestem za !!! :wink:
:P:P:P

pozdro

brzoza

Liroy do śmieci na kimerę, juch go strzelił !!!

krzysztofh
28-10-2003, 06:08
Miałem dokładnie taki sam fundament i nie musiałem swojego wykonawcy przekonywać o konieczności rapówki - sam mi powiedział, że tak trzeba. Ale nie będę się wymądrzał dlaczego. Po wyschnięciu rapówki całość została trzykrotnie pomalowana Dysperbitem. Pierwsza warstwa gruntem (taki żadki dysperbit, a dwie następne warstwy innym gęstym).

pik33
28-10-2003, 06:56
No cóż, trochę off topic, ale:



Liroy do śmieci na kimerę, juch go strzelił !!!

ok, łatwo się domyślić co to jest "juch", ale co to jest "kimera"???

Apropos sam mam mieszane uczucia w stosunku do hip-hopu, a Liroy, no cóż, jak się buduje, skojarzenia (Leroy-Merlin) nasuwają się same

magmi
28-10-2003, 08:02
Jak to zwykle bywa, teoria sobie, a życie sobie.
Zgodziliśmy się już na zacieranie spoin i izolację bezpośrednio na bloczki bez rapówki. A tu murarz zaklął szpetnie i orzekł, że bloczki są tak nierówne, że spoin porządnie nie da się zatrzeć za cholerę. No i jednak rapują.
Trochę mnie tylko martwią te przymrozki nocą...

28-10-2003, 15:41
Apropos sam mam mieszane uczucia w stosunku do hip-hopu, a Liroy, no cóż, jak się buduje, skojarzenia (Leroy-Merlin) nasuwają się same

nie tylko Ty... raczej nie rapowac... a juz na pewno nie pisac o tym tutaj :evil:

ps; kimera to bodaj spanie, cos przy czym sie spi (bo takie nudne)
Liroy ma delikatnie mowiac nienajlepsze notowania na scenie h-h

pozdro :)

28-10-2003, 19:17
Liroy do śmieci na kimerę, juch go strzelił !!!

widziłem dwa misie ... pomyliło mi sie ... :P:P:P
Kaliber 44 ... miało być ...

- a co powiesz na Shazee ... gosciu ? :)





Jak to zwykle bywa, teoria sobie, a życie sobie.
No i jednak rapują.
Trochę mnie tylko martwią te przymrozki nocą...

magm ... w dzień bywa weselej ... przyłącz się do rapowiczów i "... kombinuj dziewczyno ... niech Twe smutki przeminą ... " :):):)


pozdro

brzoza

28-10-2003, 19:29
Trochę mnie tylko martwią te przymrozki nocą...

magmi"


kombinuj dziewczyno ... niech Twe smutki przeminą ... " :):):)[/quote]



brzoza - nie zalogowany :)