PDA

Zobacz pełną wersję : wylweac chudziak czy zostawic po zimie?



rafalryba
26-11-2008, 15:53
Witam mam pytanie ruszam z fundamentami nie wiem czy wylac chudziak czy zasypac i zostawic na zime i wylac wiosną?

brachol
26-11-2008, 16:18
moim zadniem lepiej zasypac zagescic na wiosne jeszcze raz zagescic i wylac chudziak

dziubek25077
26-11-2008, 16:24
Ja robie dokładnie tak jak napisał brachol zasypałem zagęściłem warstwowo i czekam do wiosny żeby "dowalić" jeszcze piach i zaleje na wiosne.
Nawet rur nie układałem teraz tylko wykopie rowek (mam tylko jedną fo 160 z której wyprowadzm dwa piony) na wiosne lub przed jak będzie aura sprzyjać.
Pozdro !!!

rafalryba
26-11-2008, 17:20
dokladnie tak chce zrobic boje sie tylko zeby na wiosne nie byla ziemia za mokra pod chudziak?

dziubek25077
26-11-2008, 17:25
Ziemia w sensie dosłownym??? :o
Zasypywałeś czarną ziemią czy masz na myśli coś innego.???
JA zasypywałem piaskiem, ziemia nie jest zbyt dobrym materiałem do zasypania.
Zresztą zawsze będziesz miał mokrą, jak wyschnie to 3-4 cm na wierzchu.
Zresztą przeważnie izoluje się chudziak od piasku/gruntu itp folią budowlaną,
Tak że nie masz sie co martwić mokrą ziemią?? (piaskiem)
Pozdro !!! ;)

msbud1
26-11-2008, 17:39
A my będziemy zalewać prognozy długoterminowe zapowiadają w grudniu do +10stC więc będzie wszystko w porządku.

L.E.FemFem
26-11-2008, 18:16
Zależy czy poprzestaniesz na razie na fundamencie czy od razu ciągniesz dalej. Jeśli zostawiasz fundament na zimę, to lepiej zostawić chudziak na wiosnę- piach się ubije.

mdzalewscy
26-11-2008, 20:38
Zresztą przeważnie izoluje się chudziak od piasku/gruntu itp folią budowlaną,


tyle projektów widziałem, tyle budów i kierowników przeszedłem i nigdy tego nie było

ja zostawiam z chudziakiem i kanalizacją poziomą, ale fakt, że ja nie przerywam budowy na zimę, poza okresami gdzie temperatura spada poniżej -5

rafalryba
30-11-2008, 13:15
Tak zrobie zostawie bez chudziaka. zasypie na zime prawdopodobnie zwirem lub piaskiem zalezy co powie wykonawca czym zasypac. Pozdrawiam.

klimaw
30-11-2008, 13:27
Tak zrobie zostawie bez chudziaka. zasypie na zime prawdopodobnie zwirem lub piaskiem zalezy co powie wykonawca czym zasypac. Pozdrawiam.

Na fundamencie od góry połóż papę lub folię i przyciśnij cegłami , żeby tam nie stał lód.

sky4
06-12-2008, 20:21
Jeśli na razie nie ciągniesz dalej budowy, to lepiej nie zalewać. Będzie lepiej zagęszczone.

rafalryba
06-12-2008, 20:45
wlasnie szaluja ławy mam podobne pytanie czy zasypywac ziemia z wykopu 'piach gliniasty' czy zwirem na zewn i wewn fundzmentu?

klimaw
07-12-2008, 06:58
wlasnie szaluja ławy mam podobne pytanie czy zasypywac ziemia z wykopu 'piach gliniasty' czy zwirem na zewn i wewn fundzmentu?

Nie może być humusu.
Wszelkie piaski jak najbardziej. 8)

rafalryba
07-12-2008, 18:24
wlasnie szaluja ławy mam podobne pytanie czy zasypywac ziemia z wykopu 'piach gliniasty' czy zwirem na zewn i wewn fundzmentu?

Nie może być humusu.
Wszelkie piaski jak najbardziej. 8) czy humus to ziemia z wykopu?>

klimaw
07-12-2008, 18:55
czy humus to ziemia z wykopu?>

Górna żyzna gleba to humus. :D
Na każdej działce głębokość jest różna.
Od 30 cm do nawet 2,5m.
Ja niestety miałem 2,5 m i wymieniałem grunt pod budynkiem. :cry:

rafalryba
08-12-2008, 14:01
u mnie jest kolo 40cm reszta piach gliniasty. co robic twoim zdaniem zasypywac tym piachem czy zwirem?

Aedifico
08-12-2008, 14:44
u mnie jest kolo 40cm reszta piach gliniasty. co robic twoim zdaniem zasypywac tym piachem czy zwirem?
Gliniaste się nie nadaje.

Jurek_Z
08-12-2008, 15:51
Na forum jest pełno tematów o zasypywaniu fundamentów i zagęszczaniu. Warto poczytać o tym co zastosować do zasypania, w jaki sposób zagęścić i jakie są konsekwencje złego zagęszczenia. Wiele jest tematów o zapadniętym chudziaku, pustkach pod chudziakiem .... itp.
Na pewno warto wylewać chudziak jak najpóźniej, żeby w jak największym stopniu piasek się zagęścił (nie każdy piasek się nadaje bo niektóre piaski np rzeczne źle się zagęszczają a czasem grunt rodzimy jest najlepszy). U mnie chudziak był wylany jak już na ścianach były tynki. Ma to duże znaczenie, żeby przed położeniem izolacji poziomej chudziak był czyściutki (bez ostrych rys i grudek zaprawy), żeby nie było zagrożenia że jakieś "paprochy" przebiją papę czy folię.

pierwek
09-12-2008, 07:40
Ma to duże znaczenie, żeby przed położeniem izolacji poziomej chudziak był czyściutki (bez ostrych rys i grudek zaprawy), żeby nie było zagrożenia że jakieś "paprochy" przebiją papę czy folię.

rzeczywiście trzeba uważać żeby dziurki nie było .... a potem przyjdą instalatorzy i poprzewiercają w wielu miejscach tą wypieszczoną papę/folię wiertłem fi 6 żeby przykręcić rurki do podłogi... :lol:

Jurek_Z
09-12-2008, 16:02
Ma to duże znaczenie, żeby przed położeniem izolacji poziomej chudziak był czyściutki (bez ostrych rys i grudek zaprawy), żeby nie było zagrożenia że jakieś "paprochy" przebiją papę czy folię.

rzeczywiście trzeba uważać żeby dziurki nie było .... a potem przyjdą instalatorzy i poprzewiercają w wielu miejscach tą wypieszczoną papę/folię wiertłem fi 6 żeby przykręcić rurki do podłogi... :lol:

Hmmm ... a po co je przykręcać?

DAWID S
10-12-2008, 09:38
Ziemia w sensie dosłownym??? :o
Zasypywałeś czarną ziemią czy masz na myśli coś innego.???
JA zasypywałem piaskiem, ziemia nie jest zbyt dobrym materiałem do zasypania.
Zresztą zawsze będziesz miał mokrą, jak wyschnie to 3-4 cm na wierzchu.
Zresztą przeważnie izoluje się chudziak od piasku/gruntu itp folią budowlaną,
Tak że nie masz sie co martwić mokrą ziemią?? (piaskiem)
Pozdro !!! ;)
to co ja panietam,to chudziaka sie nie izoluje, bo po co??
Izolujesz dopiero posadzke wlasciwą.
Natomiast jezeli chodzi o ziemie...nie dlatego sie jej nie stosuje ,bo jest mokra.Ziemia caly czas "pracuje",dlatego sciagamy matke.moze byc tak,ze w przyszłosci pomiedzy ziemia,a chudziakiem bedzie przerwa,pustka.to jest problem.Masz pustke,pozniej podloga Ci siada.
Ja zasypalem piaskiem - zwirem.

DAWID S
10-12-2008, 10:03
Ja z chudziakiem wstrzymalem sie az do momentu zadaszenia chaty.nie spieszylem sie z tym,dopiero jak majstry zaczeli budowac scianki dzialowe,tuz przed tym wylalem chudziaka..Wczesniej zageszczalem.
ty natomiast murów w tym roku juz nie pociagniesz.Najlepszym rozwiazaniem,jest tylko zasypanie fundamentów,a chudziaka przy rozpoczeciu murów.\nie wiem osobiscie jak chudziak bedzie sie sprawowal,nie przykryty na mrozie.

am76
10-12-2008, 23:54
Skoro już o chudziaku mowa to po co on jest potrzebny? Ile tego dajecie? Pytam bo właśnie zwróciłem uwagę że w moim projekcie jest piasek, na nim ilzolacja przeciwwilgociowa a potem już od razu styropian i wylewka 10cm. Czy to będzie OK?

rafalryba
12-12-2008, 08:20
co ty masz za projekt? mysle ze min 10cm beton b15

Aedifico
12-12-2008, 09:09
co ty masz za projekt? mysle ze min 10cm beton b15
Trochę błądzisz. Zupełnie wystarcza 10 cm B10 albo B7,5 o ile jeszcze niektóre betoniarnie taki mają.

Aedifico
12-12-2008, 09:15
Skoro już o chudziaku mowa to po co on jest potrzebny? Ile tego dajecie? Pytam bo właśnie zwróciłem uwagę że w moim projekcie jest piasek, na nim ilzolacja przeciwwilgociowa a potem już od razu styropian i wylewka 10cm. Czy to będzie OK?

Chudziak osłania grunt pod spodem przed warunkami atmosferycznymi, daje dobre podłoże pod izolację i umożiwia beztresowanie wykonanie podpór stropu.

DAWID S
12-12-2008, 09:19
moze w w rysunku masz wylanie płyty i usadowienie na nim domu???
Powiem szczerze,ze pierwszy raz sie spotykam z sytuacja,gdzie na żwir zageszczany idzie od razu izolacja pozioma,styropian i beton.Wiem,ze trzeba sie trzymac rysunku,ale wydaj te kilka groszy wiecej i zrób podbetony - chudziala.Ta posadzka na gruncie bedzie stabilniesza.
ja u siebie na podbetony dalwalem B15 okolo 8cm.Pozniej bede kladl izolacje,10cm styropianu i beton wlasciwy.

am76
12-12-2008, 10:09
W projekcie wygląda to tak:
http://lh5.ggpht.com/_H2Y4q5wKvcM/SUI209HHYwI/AAAAAAAABJg/S_dJog1da7o/podloga_na_gruncie.jpg

Mam też wątpliwości co do poziomu podłogi. Nie jestem pewien czy podłogo tak nisko to dobry pomysł. Niby byłoby to wygodne bo bez żadnych schodków wchodzi się do domu, do ogrodu, ...

DAWID S
12-12-2008, 12:16
Wiesz co...
Ja nie patrzylem na poziom podlogi u mnie w rysunku.Prawda jest taka,lepiej jest wchodzic po schodach do domu,niz miec wilgoc w chacie.
Ja swoja podnioslem naprawde wysolo,bo okolo 60cm.ponad poziom chodnika.NIektorzy mowili,ze wysoka i takie tam bzdety.Teraz naprawde wyglada to dobrze.Zostawiam odkryte dwa bloczki fundamentowe ,a reste,czyli kolejne 3 zasypuje ziemia.
Pozniej zrobie taki maly sokolik na fundamencie,kiedy bede go oCeplal styropianem.
Patrz przyszłosciowo.Wystarczy,ze beda droge remontowac,czy ja podnoscic i juz masz chate nizej niz droga.

rafalryba
12-12-2008, 21:02
co ty masz za projekt? mysle ze min 10cm beton b15
Trochę błądzisz. Zupełnie wystarcza 10 cm B10 albo B7,5 o ile jeszcze niektóre betoniarnie taki mają. zgadzam sie z toba ale pierwszy raz sie spotykam zeby w projekcie nie bylo chudziaka