PDA

Zobacz pełną wersję : murłata



shox
26-11-2008, 19:38
pozdrawiam.jaki jest przyjęty standard rozstawu szpilek (fi 12) do mocowania murłaty 14x14.czy 1,5m jest wartością poprawną

edde
26-11-2008, 19:46
ja myślę że dobrym standardem jest odczytanie rozstawu z projektu ;)

bladyy78
26-11-2008, 19:59
Ja w swoim projekcie miałem właśnie co 1.5m ale ty w projekcie możesz mieć inaczej.

shox
26-11-2008, 19:59
jak by było w projekcie to bym nie pytał.projekt indywidualny i co chwilę męczę
architekta różnymi pytaniami a że to człowiek bardzo zabiegany nie zawsze ma czas na spotkanie

klimaw
26-11-2008, 21:20
jak by było w projekcie to bym nie pytał.projekt indywidualny i co chwilę męczę
architekta różnymi pytaniami a że to człowiek bardzo zabiegany nie zawsze ma czas na spotkanie

Najlepiej spytaj swoich dekarzy (cieśli ) co będą robili więźbę.Oni na podstawie projektu podpowiedzą-na pewno mają duże doświadczenie.

edde
26-11-2008, 21:50
jak by było w projekcie to bym nie pytał.projekt indywidualny i co chwilę męczę
architekta różnymi pytaniami a że to człowiek bardzo zabiegany nie zawsze ma czas na spotkanie
toz e zabiegany wcale go nie tłumaczy, jakby Ci zrobił porządny projekt to byłoby w nim wszystko co potrzeba, nie zrobił tego to niech ponosi konsekwencje, w końcu kasę od Ciebe wziął..
jeżeli masz słupki w ścianie kolankowej to w każdym słupku powinien być pręt mocujący murłatę, ale pewnie słupków nie masz bo ci nie narysował ;)
ja mam w projekcie słupki co ok. 1m, natomiast w części opisowej wspomniane żebysłupki były w rozstawie nie większym niż 1,2m (słupki czyli analogicznie mocowanie murłaty)
przy planowaniu mocowania weź pod uwagę miejsca posadowienia krokwi żeby nie wyszła szpilka tam gdzie krokiew ma się znajdować

Aedifico
27-11-2008, 07:24
pozdrawiam.jaki jest przyjęty standard rozstawu szpilek (fi 12) do mocowania murłaty 14x14.czy 1,5m jest wartością poprawną
Przy #12 to zwykle bywa co 50 lub 75 cm.

mietek79
27-11-2008, 15:45
Kotwy mają za zadanie połączyć murłatę z wieńcem stropu i przenieść obciążenia poziome na wieniec oraz zapobiec "podniesieniu" dachu. Ich rozstaw zależy od rodzaju więźby i siły poziomej z tym związanej. Teoretycznie rozstaw powinno się wyliczyć przyjmując że murłata pracuje w poziomie jak belka wieloprzęsłowa, obciążona siłami z poszczególnych wiązarów poprzez krokwie i podparta w miejscu łączenia kotwami z wieńcem opaskowym. Murłata musi wytrzymać na zginanie w przęśle oraz przy podporze (kotwie), oraz na ścinanie przy kotwie. Kotew musi wytrzymać na ścinanie. Dla większości przypadków rozstaw 1m będzie wystarczający. Co do średnicy to dałbym 16mm. Rozstaw kotew w wieńcu opaskowym nie musi mieć nic wspólnego z rozstawem słupków kotwiących wieniec opaskowy w wieńcu stropu. Czasem wykonuje się konstrukcje bez wieńca opaskowego - wówczas daje się gęściej słupki kotwiące i tylko do nich mocuje murłatę.

sky4
27-11-2008, 21:38
Rozstaw szpilek może być różny w rożnych projektach ze względu na inne siły oddziaływujące na murłatę i ściąganie danych z innych projektów nic tu nie da.
Osobiście odradzałbym kierowanie sie sugestiami kogokolwiek innego niż projektant lub kierownik budowy- on za to wziął kasę i on ponosi odpowiedzialność. Jeśli już nie jesteś w stanie od niego wydobyć stanowiska w tej sprawie (najlepiej na papierze) to nie żałuj tych szpilek, bo koszt jest niewielki. Rozstaw co 1,5 m jest na pewno ryzykowny.
Nie wiem też dlaczego fi 12, a nie 16. Skoro nie ma tego w projekcie to raczej daj więcej niż mniej.

zyga350
30-11-2008, 19:13
U mnie w projekcie jest co 1,6 m fi 14

mietek79
30-11-2008, 19:24
U mnie w projekcie jest co 1,6 m fi 14

Przepraszam, ale co to znaczy "u mnie w projekcie" ?? Czy to projekt domu, czy może hali? Rozpiętość więźby 2m czy 12 m? Konstrukcja jętkowa, krokwiowa, czy płatwiowo-kleszczowa (może jeszcze inna)? W jakiej strefie wiatrowej i śniegowej? Dachówka, czy blacha? Kąt dachu 25 czy 45 stopni?

Przepraszam, ale dopiero po podaniu tych parametrów taka informacja będzie stanowić jakąś wskazówkę dla innych inwestorów, bez nich wprowadza tylko zamieszanie. Powtarzam cały czas do znudzenia - wszystkie w/w parametry są istotne przy określaniu rozstawu i średnicy kotew, wielkości murłaty, rozstawu i zbrojenia słupków kotwiących - powinien się tym zająć projektant a nie inwestor posługując się informacjami od innych, mających być może skrajnie inne warunki. To nie moje widzi-mi-się tylko dla Waszego dobra i stabilności oraz niezawodności konstrukcji Waszych dachów.