PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja łazienek dom parterowy-brak komina



klimaw
26-11-2008, 19:56
Witam serdecznie.
Mam problem z wentylacją łazienek w domu parterowym z nieużytkowym poddaszem. :cry:
Niestety nie mam dostępu w miejscach gdzie są łazienki do komina.
W chwili obecnej mam w sufitach rigipsów zamontowane wentylatory wyciągowe na fi 125 i ocieploną wełną rurą spiro PVC wywiewane jest powietrze poprzez dachówkę wentylacyjną na zewnątrz.

Nie za bardzo zdaje to jednak egzamin , bo w czasie wiatrów zimne powietrze z zewnątrz jest wwiewane poprzez te dachówki do łazienek.
Myślałem o zastosowaniu mimośrodowego zamykania kanałów,który to kanał otwierałby się poprzez ciąg wentylatora ,ale nie wiem czy zda to egzamin.

Macie może jakieś doświadczenia w tej sprawie lub może ktoś podpowie jakieś mądrzejsze rozwiązanie niż to co mam teraz.Sam strych oczywiście nieocieplony.Na sufitach z rigipsów leży ekofiber.
Z góry dziękuję. :D

klimaw
29-11-2008, 18:57
No , tego to się po forumowiczach nie spodziewałem. :lol: :lol: :lol:
Post wisi już kilka dni i zero zero zero. :cry:
Nikt nie przerabiał tego tematu?

HenoK
29-11-2008, 19:37
Witam serdecznie.
Mam problem z wentylacją łazienek w domu parterowym z nieużytkowym poddaszem. :cry:
Niestety nie mam dostępu w miejscach gdzie są łazienki do komina.
W chwili obecnej mam w sufitach rigipsów zamontowane wentylatory wyciągowe na fi 125 i ocieploną wełną rurą spiro PVC wywiewane jest powietrze poprzez dachówkę wentylacyjną na zewnątrz.

Nie za bardzo zdaje to jednak egzamin , bo w czasie wiatrów zimne powietrze z zewnątrz jest wwiewane poprzez te dachówki do łazienek.
Myślałem o zastosowaniu mimośrodowego zamykania kanałów,który to kanał otwierałby się poprzez ciąg wentylatora ,ale nie wiem czy zda to egzamin.

Macie może jakieś doświadczenia w tej sprawie lub może ktoś podpowie jakieś mądrzejsze rozwiązanie niż to co mam teraz.Sam strych oczywiście nieocieplony.Na sufitach z rigipsów leży ekofiber.
Z góry dziękuję. :DMoże po prostu wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna. Nieużytkowe poddasze dobrze nadaje się na rozprowadzenie kanałów. Zmniejsza ię ilość "dziur" w dachu.
Twoje rozwiązanie nie byłoby złe, ale wentylatory musiałyby działać 24h na dobę.

klimaw
29-11-2008, 19:43
Może po prostu wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna. Nieużytkowe poddasze dobrze nadaje się na rozprowadzenie kanałów. Zmniejsza ię ilość "dziur" w dachu.
Twoje rozwiązanie nie byłoby złe, ale wentylatory musiałyby działać 24h na dobę.

HenoK-wiem , że reku ale nie teraz na zimę ( zła pora i pusta kasa ).
Cały czas docelowo myślę o FLM-w kasie wyjdzie pewnie podobnie jak reku ale co wybiorę na razie nie wiem.Brak też jest doświadczeń z FLM od użytkowników.A co to jest:Zmniejsza ię ilość "dziur" w dachu
Chodzi ci o ilość dachówek wentylacyjnych? :lol:

klimaw
29-11-2008, 19:45
wianie z kratek wentylacyjnych ... przeciez to juz bylo! gdzie? tu na forum.

Nie z kratek a z dachówek wentylacyjnych -masz jakiegoś linka bo ja nic nie znalazłem. :cry:

HenoK
29-11-2008, 20:14
Nie z kratek a z dachówek wentylacyjnych -masz jakiegoś linka bo ja nic nie znalazłem. :cry:Przy "tradycyjnej" wentylacji grawitacyjnej nawiew powietrza przez kratki wentylacyjne wywiewne jest ograniczony przez "ciąg" - ruch powietrza wywołany różnicą temperatur wewnątrz budynku i na zewnątrz. Aby on powstał konieczny jest pionowy kanał o odpowiedniej wysokości. Przy domach parterowych taką wysokość kanału trudno uzyskać, stąd problemy z Twoją wentylacją.

Dachówki wentylacyjne pogarszają sprawę - przy powierzchni dachu powstają zawirowania powietrza, które mogą powodować "wtłaczanie" powietrza do wnętrza.
Jeżeli nie chcesz teraz robić całej wentylacji z odzyskiem ciepła to zrób jej część - połącz kratki wentylacji wywiewnej, sprowadź do jednego wentylatora i z niego jedną wyrzutnią na zewnątrz. Jeżeli wentylator będzie działał w sposób ciągły to instalacja będzie mniej wrażliwa na podmuch wiatru.
Oczywiście konieczny jest też nawiew, ale ten można czasowo załatwić przez rozszczelnienie okien.

klimaw
29-11-2008, 20:26
Jeżeli nie chcesz teraz robić całej wentylacji z odzyskiem ciepła to zrób jej część - połącz kratki wentylacji wywiewnej, sprowadź do jednego wentylatora i z niego jedną wyrzutnią na zewnątrz. Jeżeli wentylator będzie działał w sposób ciągły to instalacja będzie mniej wrażliwa na podmuch wiatru.
Oczywiście konieczny jest też nawiew, ale ten można czasowo załatwić przez rozszczelnienie okien.

Jest to jakieś rozwiązanie . :D
Wentylarory mam w sufitach łazienek ale to nie problem.Musiałbym kupić inne bo te dają czadu aż dymi ( Dospel NV 15 ).Raczej coś o mniejszej mocy i ciągu.
Ten wywiew 24h nie obniży mi temp w łazienkach?
Wiesz , że grzeję PC. :lol:

HenoK
29-11-2008, 20:34
Ten wywiew 24h nie obniży mi temp w łazienkach?
Wiesz , że grzeję PC. :lol:Jeżeli w obliczeniach PC uwzględniałeś odzysk ciepła z wentylacji, to pewnie tak. Jednak albo trudno sobie wyobrazić dom bez wentylacji :(.

klimaw
29-11-2008, 20:39
Dzięki.
Pobawię się niebawem.Myślę , że sie poprawi.
Szczególnie wwiewa od zachodu-raczej normalne.
Zastanawiałem sie też nad przeniesieniem tej jednej dachowki wentylacyjnej na stronę północno-wschodnią.Tam jest ciszej i tak wiatr nie kotłuje.
Jeszcze raz dziękuję. :D

helixwroclaw2005
29-11-2008, 22:05
Nie z kratek a z dachówek wentylacyjnych -masz jakiegoś linka bo ja nic nie znalazłem. :cry:Przy "tradycyjnej" wentylacji grawitacyjnej nawiew powietrza przez kratki wentylacyjne wywiewne jest ograniczony przez "ciąg" - ruch powietrza wywołany różnicą temperatur wewnątrz budynku i na zewnątrz. Aby on powstał konieczny jest pionowy kanał o odpowiedniej wysokości. Przy domach parterowych taką wysokość kanału trudno uzyskać, stąd problemy z Twoją wentylacją
Henok I prawie masz rację :D

klimaw
29-11-2008, 22:09
I prawie masz rację :D

????? :o

Jerry304
30-11-2008, 08:44
Może wentylator z żaluzją rozwiązałby problem

klimaw
30-11-2008, 10:25
Może wentylator z żaluzją rozwiązałby problem

Są wersje sufitwe z żaluzją? :o

HenoK
30-11-2008, 11:46
Może wentylator z żaluzją rozwiązałby problem

Są wersje sufitwe z żaluzją? :o
Np. http://www.allegro.pl/item486651666_wentylator_zal_higro_timer_dospel_po lo_4_f_ra_vat.html
http://www.allegro.pl/item484975523_wentylator_x_mart_fi100_matic_higro_ timer_inox_f_v.html
http://www.allegro.pl/item487551019_wentylator_dospel_zal_higro_timer_fi _120_f_ra_vat.html
:).

klimaw
30-11-2008, 11:50
Np. http://www.allegro.pl/item486651666_wentylator_zal_higro_timer_dospel_po lo_4_f_ra_vat.html
http://www.allegro.pl/item484975523_wentylator_x_mart_fi100_matic_higro_ timer_inox_f_v.html
http://www.allegro.pl/item487551019_wentylator_dospel_zal_higro_timer_fi _120_f_ra_vat.html
:).

To chyba na ten czas byłoby to. :lol: