PDA

Zobacz pełną wersję : elektryka - jakie łączniki i gniazda, który producent



Robak
26-11-2008, 21:20
jak w temacie
muszę dokonać wyboru łączników i reszty tych gniazdek i pytanie - jakiego producenta wybrać;
kolega elektryk poleca berker; seria to kwestia gustu
natomiast chodzi o bezawarycjność; a może bardziej zużycie i odbarwienia
:wink:

retrofood
27-11-2008, 02:49
kobite też ci na forum wybrali?

Ushi
27-11-2008, 06:12
Jeśli chodzi o oprawki, to ostatnio w pewnej hurtowni podpytałem się, które się najlepiej sprzedają. Odpowiedziano mi że Berker oraz Simon Kontakt.

Przede wszystkim to kwestia gustu, estetyki i jak najbardzej finansowa. Przy kilkudziesięciu oprawkach po 8-10 zeta za sztukę robi się z tego konkretna kwota.

Może ktoś poleci inne solidne, estetyczne i nie zabijające ceną oprawki?

Prezo
27-11-2008, 08:27
kobite też ci na forum wybrali?

A Ty nigdy o nic nie pytałeś na forum ?? :P:P:P

Po to właśnie to forum jest :P
Więc daruj sobie te głupkowate komentarze... i nie staraj się być śmieszny :P Bo to świadczy o Twoim cholernie niskim poziomie :P

Pozdr.
8)

Robak
27-11-2008, 08:46
retrofood czy ja pytałem jak szukać kobiety czy zadałem konkretne pytanie?
najwidoczniej przez te wszystkie lata zapomniałeś po co jest forum;

skoro w tej materii nie masz zdania to nie wypowiadaj się proszę, gdyż tylko powodujesz bałagan :o

mynia_pynia
27-11-2008, 08:51
Elektryk który zakładał mi instalacje ma teścia prowadzącego hurtowne artykułów elektr. i u mnie wybór był banalny.
Przyniósł 10 przykładowych pstryczków, pomacałam, popatzyłam na cenę, na jakość wykonania, i wizualne odczucia.
Zdecydowałam się na kolor biały, bo będę miała białe ściany, bo kaloryfery też będą białe i ogólnie jest to pikny neutralny kolor. A kształt pstryczków wybrałam bardzo kanciasty, bo w domu mam dużo kątów prostych ;) i będzie pasowało.

CoolaTT
27-11-2008, 08:58
A ja mam w całym domu Legranda (wciąż go montuje).

klimaw
27-11-2008, 09:05
Legrand Cariva.Dobra jakość i dostałem na całość upust 36% :o od cennika internetowego.

witu102
27-11-2008, 09:40
ja mam ospela efekt metalic ładne pstrryczki, farba nie złazi i chodzą dość cicho...wszyscy polecają legranda albo bekera, ale za ospela na cały dom..ok 200 przełączniów, gniazdek, itd wysżło mi ok 1500zł a za legranda jak liczyło byłoby koło 6-7tys więc cóż...wybór był prosty:)

Bigbeat
27-11-2008, 11:55
A ja mam Duvi Trend z OBI - a tak naprawdę to jest to Karlik Trend.
I jest bardzo OK.

r-32
27-11-2008, 16:42
Simon aquarius - garaż , kotłownia itd.
Simon mega classic - reszta .
W classic'u ciekawa budowa przesłon torów w gniazdach pojed.
...a jeszcze pomocne są takie "guziczki" przy wyjmowaniu kabla z zacisku bezgwint. przy wyłącznikach.
No i to demontowalne podświetlanie :roll:
" dla mnie bomba " :lol:

Pozdrawiam

klimaw
27-11-2008, 17:00
Jednym słowem zwariować idzie-co dom to inne włączniki i gniazda.
Wybierz co uważasz pod kątem estetycznym ale zwróć uwagę na stronę techniczną.

maslak
27-11-2008, 17:37
Ja u siebie mam część EMC Metal - poza ładnym wyglądem to raczej takie sobie mnie jakoś nie zachwyciły przy montowaniu (słabe jakieś rzozwiązanie pazurków a nie mogłem przykręcać na śrubki do puszek) druga część to Legrand Sistena Life - bardzo fajna i przyjazna w montażu - niestety droga ale sukcesywnie wymieniam gniazdka i włączniki robocze pozostałe po budowie na Legranda właśnie. A tak z innej beczki chciaż to nie miejsce na to - gdyby ktoś chciał kupić 9 szt mechanizmów włączników Berker modul pasujących do serii B.Kwadrat to niech napisze na PW.

jacekp71
27-11-2008, 19:36
z czystym sumieniem mozna polecic Legranda (suno, cariva) oraz Berkera (kwadrat), obie marki sprawdzone, z dobrymi mechanizmami i plastikiem, oczywiscie drozsze niz tzw. marki marketowe,

Bigbeat
27-11-2008, 19:41
Do Legranda trochę się zraziłem, zakładając jedno gniazdo do zmywarki schowane za szafkami w kuchni (chciałem, żeby było porządne i na lata, bo schowane - dlatego Legrand).
Podczas dokręcania przewodów śrubami udało mi się na jednej bez większego problemu zerwać gwint (przy kolejnych dwóch już uważałem, a tą musiałem wymienić).
W "marketowym" Duvi Trend nie udało mi się to (chociaż bardzo się starałem ;) ).
Coś te Legrandy za delikatne jak dla mnie :)

retrofood
27-11-2008, 19:53
retrofood czy ja pytałem jak szukać kobiety czy zadałem konkretne pytanie?
najwidoczniej przez te wszystkie lata zapomniałeś po co jest forum;

skoro w tej materii nie masz zdania to nie wypowiadaj się proszę, gdyż tylko powodujesz bałagan :o


Jednym słowem zwariować idzie-co dom to inne włączniki i gniazda.
Wybierz co uważasz pod kątem estetycznym ale zwróć uwagę na stronę techniczną.

Człowieku zestresowany, jezeli ci się wydaje, że zadałeś konkretne pytanie, to nawet dziecko wie, że się mylisz, bo dostaniesz sto różnych odpowiedzi. Bo pytasz o sprawy podlegające gustom, a o tym (o gustach) się nie dyskutuje.

Klimaw napisał ci tak, że dokładniej się nie da.

retrofood
27-11-2008, 19:56
kobite też ci na forum wybrali?

A Ty nigdy o nic nie pytałeś na forum ?? :P:P:P

Po to właśnie to forum jest :P
Więc daruj sobie te głupkowate komentarze... i nie staraj się być śmieszny :P Bo to świadczy o Twoim cholernie niskim poziomie :P

Pozdr.
8)

Za chudy w uszach jesteś cieciu, zeby dyskutować o moim poziomie.

Bigbeat
27-11-2008, 19:59
Słuchajcie, chcę kupić samochód. Jaki byłby najlepszy dla mnie?

CoolaTT
27-11-2008, 20:07
Słuchajcie, chcę kupić samochód. Jaki byłby najlepszy dla mnie?

Myślę, że niezły byłby:D

http://www.gunners4life.com/forum/avatars/trabant10-full(1).jpg

Bigbeat
27-11-2008, 20:10
No patrz, Ty to masz czuja ;)
Suuuper!
Gdzie można kupić i ile kosztuje?
I jakiej maści koń byłby najlepszy?

Prezo
27-11-2008, 21:51
kobite też ci na forum wybrali?

A Ty nigdy o nic nie pytałeś na forum ?? :P:P:P

Po to właśnie to forum jest :P
Więc daruj sobie te głupkowate komentarze... i nie staraj się być śmieszny :P Bo to świadczy o Twoim cholernie niskim poziomie :P

Pozdr.
8)

Za chudy w uszach jesteś cieciu, zeby dyskutować o moim poziomie.

Fakt :) Masz ok 11000 tys postów i jesteś najlepszy... :roll: Zwracam honor prezesie ;)

Bez odbioru 8)

profus
28-11-2008, 10:24
Ja zamontowałem u siebie POLO HAGER model Fiorena - kremowe. Cenowo może być (tańsze od berkera), estetyka dla mnie fajna - prosta, klasyczna.
http://www.hager.pl/index.php?scr=1024&id=923

rybkin
28-11-2008, 10:52
Ja wybralem firme ELDA,dobra jakosc i niewysoka cena.
Pozdrawiam

cieszynianka
28-11-2008, 13:50
U nas Legrand - Cariva. Beżowe, bo tak chciałam, podobają mi się, no i są w przystępnej cenie :wink:

rusek007
28-11-2008, 14:09
Do Legranda trochę się zraziłem, zakładając jedno gniazdo do zmywarki schowane za szafkami w kuchni (chciałem, żeby było porządne i na lata, bo schowane - dlatego Legrand).
Podczas dokręcania przewodów śrubami udało mi się na jednej bez większego problemu zerwać gwint (przy kolejnych dwóch już uważałem, a tą musiałem wymienić).
W "marketowym" Duvi Trend nie udało mi się to (chociaż bardzo się starałem ;) ).
Coś te Legrandy za delikatne jak dla mnie :)
Potwierdzam miałem to samo. Kupiłem 3 do łazienki i lipa straszna.
A tak na marginesie to pytanie jest naprawdę głupie. Tylko patrzeć jak pojawią się pytania typu: A jaki kolor papieru toaletowego wy stosujecie ?. Jeżeli chodzi o wyłączniki i gniazdka idzie się do hurtowni i prosi się o towar z wysokiej półki, średniej czy niskiej. I to wystarczy. Wiadomo, że ktoś dysponuje określoną kasą na takie wydatki, I kupuje to na co akurat go stać. Ja mam zwykłe z marketu i naprawdę tym się nie wstydzę. Są estetyczne i dobre do podłączenia i mi się podobają.

kociamama
28-11-2008, 17:15
My mamy serię Unica firmy Schneider Electric.
Polecam.

cieszynianka
28-11-2008, 17:59
Do Legranda trochę się zraziłem, zakładając jedno gniazdo do zmywarki schowane za szafkami w kuchni (chciałem, żeby było porządne i na lata, bo schowane - dlatego Legrand).
Podczas dokręcania przewodów śrubami udało mi się na jednej bez większego problemu zerwać gwint (przy kolejnych dwóch już uważałem, a tą musiałem wymienić).
W "marketowym" Duvi Trend nie udało mi się to (chociaż bardzo się starałem ;) ).
Coś te Legrandy za delikatne jak dla mnie :)

Może miałeś pecha i trafiłeś na jakąś gorszą partię. Nasze wszystkie zamontowane (ponad 60 sztuk) i nic się nie rozleciało.
:wink:

Arol_62
28-11-2008, 20:03
jak w temacie
muszę dokonać wyboru łączników i reszty tych gniazdek i pytanie - jakiego producenta wybrać;
kolega elektryk poleca berker; seria to kwestia gustu
natomiast chodzi o bezawarycjność; a może bardziej zużycie i odbarwienia
:wink:

Berker jest najlepszy :D ,zrobiony z doskonalych materialow .Po 10 latach uzytkowania wystarczy je umyc i wygladaja jak nowe..

Bigbeat
28-11-2008, 23:58
Może miałeś pecha i trafiłeś na jakąś gorszą partię. Nasze wszystkie zamontowane (ponad 60 sztuk) i nic się nie rozleciało.
:wink:
Może po prostu nie dokręcaliście mocno?

krabik33
29-11-2008, 13:06
Jaki rodzaj osprzetu wybierzesz to zalezy od ciebie i od twoich mozliwosci finansowych. Generalnie chodzi o wyłączniki, jaki rodzaj oswietlenia bedzie nimi sterowany.Berker jako osprzęt jest ok. Przyjemny w montażu i dosc wytrzymały.Napewno nie kupuj osprzętu w marketach, bo to badziew i dosyc drogoi. Jedź z elektrykiem do hurtowni, dostaniesz rabat i przedewszystkim bedziesz mógł wymienic lub oddac to co ci będzie niepotrzebne.

Coobah
29-11-2008, 14:38
Berker B.Kwadrat w kolorze beżowym...
Fajnie się montuje, spoko użytkuje :)

nonek
14-01-2009, 21:07
Legrand - dobre jakościowo i cenowo,
Schneider electric - dizajnersko wypasione, ale droższe i też dobre
oba wygodne w montażu :)

admiro
14-01-2009, 21:35
U mnie Polo Optima - do obejrzenia w 99% nowych lub remontowanych budynkach użyteczności publicznej.

PROAT1
14-01-2009, 22:42
Legrand, Berker, Schneider, Moeller, Karlik, Ospel, większość osprzętu na rynku jest dobrej jakości. Idź do hurtowni i wybierz co Ci sie najbardziej podoba. Wystrzegaj sie chińszczyzny, ja przyjnajmniej bym tak zrobił.

d@riuszG
15-01-2009, 08:24
Ja jeszcze brałem pod uwagę "głośność" i „stabilność” i na to zwracałem szczególną uwagę. Wybrałem się do kilku sklepów gdzie sobie „poklikałem” na wystawkach (niektórzy się dziwnie patrzyli, co ja to robię).

I musze jedno stwierdzić, najtańsze, czyli np. Karlik, Ospel, itp. niestety odpadły, są głośne i niektóre chodzą niestabilnie (chodzi, że jak naciśniesz w rogu to nie zawsze zaskakuje).

To co spełniło moje oczekiwania to: Legrand i Kontakt-Simon seria Simon82 – no ale niestety to droga przyjemność jak dla mnie.

Skończyło się więc na Kontak-Simon seria Mega Classic - wg mnie najlepszy stosunek jakości do ceny.

Mymyk_KSK
15-01-2009, 08:52
Tylko patrzeć jak pojawią się pytania typu: A jaki kolor papieru toaletowego wy stosujecie ?.

przeciez takie pytanie już kiedyś padło! :P

A w temacie: "nasz" elektryk (firmowy znaczy się) twierdzi że berker i legrand mają solidne, porządne produkty. w domu mamy legranda.

CoolaTT
15-01-2009, 09:04
Dobry zależy dla kogo:

Monterzy będę chwalić taki, który się łatwo montuje.

Handlowcy będą chwalić taki, na którym jest najlepszy zysk.

Technolodzy będą, analizować teorię styku - grzanie ilość cykli łączeniowych.

A "Inwestorzy" - raczej powinni patrzeć na walory estetyczne.

A czy to Legrand, Berker, Gira, Marten, Hager, Simon Kontakt, Ospel, Karlik czy jeszcze jakieś inne cholerstwo, to co za różnica.

MARTiiii
15-01-2009, 21:18
Ja mam Simona - Kontakt. Ładne w miare dobrej cenie. Sa tez w OBI pod jakas niemiecka nazwa duher czy cos takiego.

kenji
15-01-2009, 21:39
Jeśli chodzi o mnie to tylko i wyłącznie Legrand, seria Sistena (ale ta obła, nie kwadratowa).

Jak dla mnie sprzęt nie do zdarcia. Mam je założone w połowie domu (czyli tam gdzie był remont). Nie miałem żadnych kłopotów.

Generalnie bierz to, co Ci się spodoba. Unikaj egzotycznych firm. Na rynku jest wielu markowych producentów z baaaardzo bogatą linią wzornictwa: ABB, Berker, Elda (w zasadzie to już Schneider), Legrand, Polo, Simon, Jung, Elso.

retrofood
15-01-2009, 23:47
Dobry zależy dla kogo:

Monterzy będę chwalić taki, który się łatwo montuje.



masz rację. ale dobry dla montera, to dobry i dla inwestora, bo możliwość spieprz..nia przez montera mniejsza.
Nie trawię w montowaniu i odmawiam roboty w montazu osprzętu, w którym końcówka przewodu jest dociskana bezpośrednio łbem śrubki. To szajs ostatniego rzędu. Zawsze jest możliwość, że się w montazu wysunie.
Montuję tylko takie wersje, w których końcówka jest ściskana przy wkręcaniu srubki, bez bezpośredniego z nią kontaktu.
No chyba, że osprzęt ma szybkozłączki to też montuję.

gianti
23-12-2009, 18:44
czy ktoś używa ospela modele IMPRESJA lub GAZELA.

Jak się sprawują po dłuższym czasie?

Optycznie bardziej podoba mi się seria impresja - ale jest tańsza - czy przez to zastosowano gorszej jakości materiały lub rozwiązania czy cena jest związana z tym że jest to starszy model w ofercie OSPEL?

sni6
23-12-2009, 19:02
Mam Ospel seria Akcent- chyba najtańszy model w ofercie, był kupiony jako łączniki i gniazdka tymczasowe i tak sobie trwa.... i trwa...

I w sumie jestem z niego naprawde zadowolony, spełnia swoją funkcje, przyzwoicie się montuje ( samodzielnie montowałem) a cena w porównaniu do beckersa czy legranda powala :) Acha tworzywo dobrej jakości nie rysuje się nie odbarwia, łatwo sie czyści...
Jedyne co bym zmienił to w tej chwili do gniazdek w które czesto się coś wpina/wypina (np odkurzacz) zastosował bym model z wyrzutnikiem

ulkap
29-11-2010, 10:23
Witajcie
Szukam taniej hurtowni elektrycznej w Krakowie lub okolicy, sprzedającej włączniki i gniazdka firmy Schneider.
A czy ktoś z Was może użytkuje włączniki gniazdka polskiej firmy KOS? Co możecie o nich powiedzieć?
Z góry dziękuję za pomoc!

Jarek.P
29-11-2010, 11:05
A czy ktoś z Was może użytkuje włączniki gniazdka polskiej firmy KOS? Co możecie o nich powiedzieć?
Z góry dziękuję za pomoc!

Zacząłem u siebie zakłądać KOS, serię VENA, bo po prostu nam się spodobała.
Co moge o nich powiedzieć - generalnie nie są złe, choć to, co mi się w nich nie podoba, to jakiś taki dziwnie mały skok klawiszy włączników. Poważniejszych zastrzeżeń nie mam. Plusem niewątpliwym natomiast jest fakt, że jest to jeden z nielicznych systemów ramkowych dmających w ofercie podwójne gniazdka.

J.

Tomek73
03-12-2010, 23:07
Szukam taniej hurtowni elektrycznej w Krakowie lub okolicy, sprzedającej włączniki i gniazdka firmy Schneider.


Chyba najwieksze zaglebie hurtownii w Krakowie masz w okolicy Saskiej i Rybitw. Wiem ze Akkop na ul.Przewóz 38 ma na półkach w magazynie schneidera. maja jeszcze oddział na Strzelców 18, ale tam raczej Schneider bedzie do odbioru na nastepny dzień od zamowienia.

ulkap
05-12-2010, 19:26
Bardzo wszystkim dziękuję, czekam na wycenę z Akkopa, dodatkowo dostałam już kilka wycen ze sklepów internetowych. Zobaczymy jak wyjdzie porównanie. Pozdrawiam!

Ania i Tomasz
09-12-2010, 18:43
My mamy z Kontakt Simon seria Basic. Myślę ze jak za tą cenę to są naprawdę dobrej jakości. zobaczymy jak wyjdzie w praktyce.

Tomek73
12-12-2010, 22:19
Zacząłem u siebie zakłądać KOS, serię VENA, .
Plusem niewątpliwym natomiast jest fakt, że jest to jeden z nielicznych systemów ramkowych dmających w ofercie podwójne gniazdka.

J.

Chyba pierwszym systemem ramkowym z podwójnymi gniazdami było Forum z Eldy. Teraz coraz wiecej firm ma takie cós. Ostatnio pojawila sie Sentia z Elektroplast Nasielsk oraz Sonata z Ospela. Nie wiem jak z jakoscią ale wyglad ok.

compi
23-12-2010, 15:40
Miałem do czynienia ostatnio z Sisteną Live, seria Pearl. Coś pięknego. Modele z podświetleniem są super. Tylko kuźwa, czemu to jest tak potwornie drogie??? Kiedyś Polo Barva miało fajny design, ale teraz tylko białe i popielate ramki produkują. Kiedyś były dostępne różne kolory i dwa modele fajnie imitowały szkło. W ręku mam katalog Berkera z serią B.Cube. Też ładnie się to prezentuje.

witu102
23-12-2010, 17:02
ja się przymierzam do Ospela Impresji w mieszkaniu, łącznie 46 gniazd pojedynczych, 12 podwójnych, 6 RTV-SAT, 6 RJ-45 (podwójne), 5 głośnikowych pojedynczych, 28 łączników zwiernych, 2 czujniki ruchu, wyszło do tego 28 ramek pojedynczych, 9 podwójnych, 9 potrójnych, 7 poczwórnych i 1 pięciokrotna. Wszystko w kolorze srebro..cena za całość 2,8 k zł...w domu mam Ospel Efekt Metalic, 2,5 roku bez zarzutu, kolor się nie ściera, nie rysują się wszystko ok..w stosunku do Legranda cena 2-3 razy niższa:)

Wakmen
23-12-2010, 18:03
ja się przymierzam do ... 6 RJ-45 (podwójne), 5 głośnikowych pojedynczych...
1. Czemu podwójne RJ45? Ile masz doprowadzonych przewdów do każdego gniazda i jaki jest ich cel?
2. Czemu 5 poj. głośnikowych? Czyżby w drugim miejscu wychodziły przewody głośnikowe ze ściany? Ja "zwykle" proponuję 4 poj. głośnikowe i 2 podwójne.


...cena za całość 2,8 k zł...w stosunku do Legranda cena 2-3 razy niższa:)
A to ciekawe. Sam kupujesz czy ktoś Ci daje taki spory narzut? Gdybym nawet kupił legranda ze średniej półki jak Valena (i to sprzedał klientowi) to za nic nie mogę przekroczyć tej kwoty. A może ja mam takie rabaty? Już sam nie wiem.

compi
23-12-2010, 18:24
Mi również wydaje się to drogo. Dogaduj się w hurtowniach osobiście lub szukaj dobrej duszy tam się zaopatrującej od jakiegoś czasu. To mogą być najszybciej zarobione pieniądze na Twojej budowie, hehe.

witu102
24-12-2010, 19:54
to jest wstępna wycena na podstawie alledrogo..nie miałem innych źródeł, poprzednio kupowałem w hurtowni w Krakowie na Centralnej i rabaty były spore...więc to taka górna granica:)lepiej się miło rozczarować niż potem ma braknąć 100zł:)
Podwójne RJ 45 na ściankę RTV w salonie (TV+dekoder+odtwarzacz HDD), w sypialni też TV + dodatkowy odbiornik (HDD/dekoder)..w pokoju "średnim" przyszłościowo pod TV. kompa itd...generalnie skrętka kosztuje 1,5zł/mb więc czy położę 20m więcej czy mniej nie robi mi różnicy, a potem mogę czegoś nie przewidzieć:)
Co do głośnikowych to są w salonie pod głośniki od kina (system 5.1) jeszcze nie wiem czy będę je dawał czy poprostu wyprowadzę kabel ze ściany ale jak już wspominałem lepiej ograniczyć wydatki i niech mi zostanie 2k w kieszeni niż w hurtownie się obudzić, że nie mam jeszcze kasy na połowę niezbędnych rzeczy:)

fenix2
24-12-2010, 20:03
Ja tez się zdecydowałem na Ospela Impresję Metalic. Cena i wygląd OK, co do trwałości zobaczymy.

Mariola6
25-12-2010, 05:09
impresja 1,5 roku bez zarzutów :)

elrem
30-12-2010, 21:46
Witam, niestety drogie firmy jeżeli chodzi o osprzęt dobny (łączniki , gniazdka) są przereklamowane . Wytrzymałość ta sama (chyba że ktoś wsadza do gniazdka 4kW) . Zajmuje się "tymi sprawami" od blisko 30 lat i zawsze twierdziłem i pozostane przy swoim zdaniu - osprzęt jest tylko kwestią gustu . U siebie zainstalowałem w każdym pomieszceniu innego producenta i inny kolor (dobrane zależnie od koloru i przeznaczenia pomieszcenia) zawsze można zmienić ;).
PS.Legrand jest brzydki ale, to tylko moje zdanie:p

Wakmen
30-12-2010, 21:54
... osprzęt jest tylko kwestią gustu ...
O gustach się nie dyskutuje.

robertsz
01-01-2011, 20:03
Witam, niestety drogie firmy jeżeli chodzi o osprzęt dobny (łączniki , gniazdka) są przereklamowane . Wytrzymałość ta sama (chyba że ktoś wsadza do gniazdka 4kW) . Zajmuje się "tymi sprawami" od blisko 30 lat i zawsze twierdziłem i pozostane przy swoim zdaniu - osprzęt jest tylko kwestią gustu . U siebie zainstalowałem w każdym pomieszceniu innego producenta i inny kolor (dobrane zależnie od koloru i przeznaczenia pomieszcenia) zawsze można zmienić ;).
PS.Legrand jest brzydki ale, to tylko moje zdanie:p
Wygląd zewnętrzny to nie wszystko.
Są ludzie, którzy zwracają uwagę na estetykę wykonania, dopasowanie do reszty wyposażenia pomieszczeń i wreszcie do kultury pracy danego łącznika.
Niestety najtańsze wyroby mają w sobie coś plastikowego i trzeszczącego. I to irytuje.

Ostatnio wieszałem lampe sufitową w sypialni w którą wali się teraz głową przy przechodzeniu pod tą lampą. Jest to żyrandol szkłopodobny w sypialni. Kompletnie tam nie pasuje. Na moje sugestie że to nie pasuje w tym pomieszczeniu usłyszałem, że klientka zawsze marzyła o takiej lampie i chce to mieć. No więc ma.

Zajmujesz się tym 30 lat więc napewno widziałeś że jedni drzwi od WC zamykają na haczyk z drutu inni na zameczek Gerdy.... o gustach klientów się nie dyskutuje ;)

fenix2
02-01-2011, 06:20
Wygląd zewnętrzny to nie wszystko.
Są ludzie, którzy zwracają uwagę na estetykę wykonania, dopasowanie do reszty wyposażenia pomieszczeń i wreszcie do kultury pracy danego łącznika.
Niestety najtańsze wyroby mają w sobie coś plastikowego i trzeszczącego. I to irytuje.



Zgadza się, wyjąłeś mi to z ust. Kultura pracy tańsze wyłączników jest kiepska, działają tak "miękko" to znaczy nie ma tego wyraźnego pstryku. Mi osobiście to bardzo przeszkadza.

compi
02-01-2011, 10:35
Jeśli dla niektórych tutaj osób, podobno z kilkudziesięcioletnią praktyką, nie ma różnicy między łącznikiem bingo za 8,50 a legrandem za prawie 30 razem z ramką to chyba ludzie to kupujący są głupi. I jeden i drugi łącznik pewnie wytrzyma 10 lat, jednak ten pierwszy już po kilku będzie prawdopodobnie porysowany i może zżółknąć. Legrand zaoferuje ramkę z niklu, chromu, skóry, drewna etc.Oczywiście przytoczyłem całkowitą skrajność, ale nie uogólniałbym tego tematu. Dodam, że sam zamontuję chyba Duwi czy jakoś tak, bo mam na to fajny rabat. Jedynie w miejscach bardziej dopieszczanych pójdą EMC i coś ze szkła lub imitacją.

janekbo
04-01-2011, 18:56
Mam legrand cariva. Sugerowałem się ceną i marką.
Teraz żałuję. Drugi raz wziąłbym coś porządnego - może Berkera albo BuschJeggera.
Problemy:
- pozrywane śruby przy dokręcaniu,
- mało wybaczające jeśli chodzi o krzywe ściany przy gniazdkach,
-mizerna jakość przełączników (wybija różnicówkę na ledach z CCD przy włączaniu lub wyłączaniu) - myślałem, że to żarówki albo gówniana izolacja - jak się zdziwiłem po wymianie przełącznika...
Plus:
-zawsze się dokupi kolejne gniazdka lub na wymianę.
- z łatwością znalazłem schematy połączeń od producenta - z przełącznika schodowego nie dało się dojść co i jak...

nicol21
08-02-2011, 18:57
czy ktoś może wie czy te przełączniki występują w Polsce i pod jaką nazwą. moga być sklepy internetowe. Tutaj jest opisany jako MI ... :/ neistety też nie znalazłam do nich katalogu.

http://img195.imageshack.us/img195/9329/legrandcelianeml.jpg (http://img195.imageshack.us/i/legrandcelianeml.jpg/)

Dzięki!

fenix2
09-02-2011, 08:24
Takie coś zalazłem:

http://www.dobregniazdka.pl/asortyment/berker/wylacznik-obrotowy-swiecznikowy-berker-1930-glasserie/1474

:D

nicol21
09-02-2011, 09:49
dzieki fenix2 ale niestety nie o tego typu wlaczniki mi chodzi - a moze jakies przeklamanie pojawilo sie w linku, bo zobaczylam wlacznik obrotowy Berker'sa. zalezy mi bardizej na kanciastej formie i tym szkle mlecznym. najlepiej gdyby ramka byla podwojna badz potrojna.


moze ktos sie spotkal? moze byc nawet samego legrand :D

dudi82
09-02-2011, 13:08
Chyba pierwszym systemem ramkowym z podwójnymi gniazdami było Forum z Eldy. Teraz coraz wiecej firm ma takie cós. Ostatnio pojawila sie Sentia z Elektroplast Nasielsk oraz Sonata z Ospela. Nie wiem jak z jakoscią ale wyglad ok.

Z Ospela jeszcze np: Impresja. Poza tym np: Simon kontakt - Basic.

dudi82
09-02-2011, 13:20
czy ktoś używa ospela modele IMPRESJA lub GAZELA.

Jak się sprawują po dłuższym czasie?

Optycznie bardziej podoba mi się seria impresja - ale jest tańsza - czy przez to zastosowano gorszej jakości materiały lub rozwiązania czy cena jest związana z tym że jest to starszy model w ofercie OSPEL?

W przedpokoju miałem Gazelę srebro/tytan 2 lata. Była ok ale teraz przy remoncie wymieniam na TEM (potrzebowałem wąską poczwórną ramkę). W kuchni od 2 lat mam impresję i jest ok, zmian nie planuję. A jako handlujący w/w to powiem Ci, że Gazela i Impresja to to samo jeśli chodzi o mechanizmy. Różnice w cenie ciężko mi komentować. Gazela srebro/tytan czy satyna jest dość droga bo serie metalizowane zawsze są droższe. Impresja Ecru będzie o wiele tańsza. Impresja jest serią nowszą od Gazeli więc może też dlatego jej cena będzie niższa bo producenci wolą sprzedawać nowości.

dudi82
09-02-2011, 13:23
to jest wstępna wycena na podstawie alledrogo..nie miałem innych źródeł, poprzednio kupowałem w hurtowni w Krakowie na Centralnej i rabaty były spore...więc to taka górna granica:)lepiej się miło rozczarować niż potem ma braknąć 100zł:)
Podwójne RJ 45 na ściankę RTV w salonie (TV+dekoder+odtwarzacz HDD), w sypialni też TV + dodatkowy odbiornik (HDD/dekoder)..w pokoju "średnim" przyszłościowo pod TV. kompa itd...generalnie skrętka kosztuje 1,5zł/mb więc czy położę 20m więcej czy mniej nie robi mi różnicy, a potem mogę czegoś nie przewidzieć:)
Co do głośnikowych to są w salonie pod głośniki od kina (system 5.1) jeszcze nie wiem czy będę je dawał czy poprostu wyprowadzę kabel ze ściany ale jak już wspominałem lepiej ograniczyć wydatki i niech mi zostanie 2k w kieszeni niż w hurtownie się obudzić, że nie mam jeszcze kasy na połowę niezbędnych rzeczy:)

Ze strony Ospela ściągnij sobie cennik. Niektóre hurtownie mogą Ci wpisać na wycenie 30% rabatu, żeby to ładnie wyglądało, ale od zawyżonych cen - uważaj na to. Przy takiej ilości jak u Ciebie 10-15% rabatu od cen fabrycznych to minimum i na mniej się nie gódź.

fenix2
09-02-2011, 20:22
W przedpokoju miałem Gazelę srebro/tytan 2 lata. Była ok ale teraz przy remoncie wymieniam na TEM (potrzebowałem wąską poczwórną ramkę). W kuchni od 2 lat mam impresję i jest ok, zmian nie planuję. A jako handlujący w/w to powiem Ci, że Gazela i Impresja to to samo jeśli chodzi o mechanizmy. Różnice w cenie ciężko mi komentować. Gazela srebro/tytan czy satyna jest dość droga bo serie metalizowane zawsze są droższe. Impresja Ecru będzie o wiele tańsza. Impresja jest serią nowszą od Gazeli więc może też dlatego jej cena będzie niższa bo producenci wolą sprzedawać nowości.

Jakiś rabacik dla forumowicza będzie?? :yes:

Metalic jest jakieś 50% droższe od Ecru. :-(

wikta23
12-02-2011, 22:13
zamierzam za miesiąc kłaść elektrykę u siebie w domu mam 23 lata i całkowicie nie wiem o co wam chodzi z tymi firmami czytam i nie wiem. czy ktoś mógłby mi to wyjaśnić bardzo proszę o pomoc [email protected]

fenix2
13-02-2011, 12:01
zamierzam za miesiąc kłaść elektrykę u siebie w domu mam 23 lata i całkowicie nie wiem o co wam chodzi z tymi firmami czytam i nie wiem. czy ktoś mógłby mi to wyjaśnić bardzo proszę o pomoc

A o co tobie chodzi możesz nam wyjaśnić ?

dudi82
14-02-2011, 11:18
zamierzam za miesiąc kłaść elektrykę u siebie w domu mam 23 lata i całkowicie nie wiem o co wam chodzi z tymi firmami czytam i nie wiem. czy ktoś mógłby mi to wyjaśnić bardzo proszę o pomoc [email protected]

Tak jak są różni producenci aut czy odkurzaczy tak są też różni producenci osprzętu elektrycznego. Co tu więcej wyjaśniać?

sebsa
16-02-2011, 07:44
Jeśli dla niektórych tutaj osób, podobno z kilkudziesięcioletnią praktyką, nie ma różnicy między łącznikiem bingo za 8,50 a legrandem za prawie 30 razem z ramką to chyba ludzie to kupujący są głupi. I jeden i drugi łącznik pewnie wytrzyma 10 lat, jednak ten pierwszy już po kilku będzie prawdopodobnie porysowany i może zżółknąć. Legrand zaoferuje ramkę z niklu, chromu, skóry, drewna etc.Oczywiście przytoczyłem całkowitą skrajność, ale nie uogólniałbym tego tematu. Dodam, że sam zamontuję chyba Duwi czy jakoś tak, bo mam na to fajny rabat. Jedynie w miejscach bardziej dopieszczanych pójdą EMC i coś ze szkła lub imitacją.

Pracuję branży elektrycznej ładnych kilka lat i pozwolę się Tobą nie zgodzić. Moim zdaniem źle dobrałeś porównanie. Akurat seria Bigo choć nie markowa i niezbyt droga jest bardzo dobrym produktem. Nie znam elektryka, który by powiedział na nią złe słowo. Oczywiście w dzisiejszych czasach mało kto wybiera tego typu rozwiązanie bo brak ramki itp oczywiście żółknąc też będzie. Co do legranda to za 30 zł raczej ciężko kupić będzie komplet z ramką ze skóry, Corianu itp. Po za tym mały niuans o którym nikt nie wspomina- klawisze i ramki Serii Sistena i Valena nie są odlewane z pełnej masy tylko malowane natryskowo, a to po kilku latach również może spowodować wycieranie koloru. Przy tej cenie uważam to za duży minus- choć przyznam uczciwie, że seria Sistena bardzo mi się podoba. Ale to rzecz gustu o tym się nie dyskutuje. Co do serii które mogę polecić z czystym sumieniem to proponuję Berker ale tylko serie tzw polskie( Moduł, Moduł Plus, Kwadrat, Star), Merten, Gira , Hager Polo - doskonałe mechanizmy za to design taki sobie. Z tańszych rozwiązań SImon BASIC ponoć ostatnio Sedna. Pozdrawiam wszystkich. Co do zasady nie goszczę na tym forum bardziej na forach instalacji grzewczych. Wykańczam dom(a on mnie) jak większość tu branżę elektryczną i jej zagadnienia znam sanitarną już mniej.

sebsa
16-02-2011, 07:45
zamierzam za miesiąc kłaść elektrykę u siebie w domu mam 23 lata i całkowicie nie wiem o co wam chodzi z tymi firmami czytam i nie wiem. czy ktoś mógłby mi to wyjaśnić bardzo proszę o pomoc [email protected]

Napisz czego nie rozumiesz postaram się pomóc.

witu102
16-02-2011, 08:31
te firmy dotyczą łączników, kontaktów, ramek itd czyli osprzętu, a nie przewodów czy puszek...jeszcze wybór firmy pojawia się przy okazji wyboru "S"-ek i różnicówek..ja polecam wtedy Legranda...

sebsa
16-02-2011, 09:48
te firmy dotyczą łączników, kontaktów, ramek itd czyli osprzętu, a nie przewodów czy puszek...jeszcze wybór firmy pojawia się przy okazji wyboru "S"-ek i różnicówek..ja polecam wtedy Legranda...

We współczesnej instalacji rozwiązanie polegające na zainstalowaniu tylko wyłączników nadprądowych i różnicowo- prądowych to trochę mało. Co np z ogranicznikami przepięć a w tym przypadku raczej dokonałbym i dokonałem innego wyboru ( Np DEHN, OBO) . Prócz firmy wskazanej przez Ciebie dobrym wyborem jest jeszcze Hager, GE, Schneider Electric. Ciekawą informacja może dla was będzie zapewne, iż we Francji skąd pochodzi Legrand postrzegany jest on najwyżej jako tzw solidny średniak - u nas jest inaczej ( ale to chyba zasługa mocno działającego marketingu) . Bardziej ceni się Schneider Electric ale to tak na marginesie.

Jarek.P
16-02-2011, 10:26
Szczerze mówiąc też widziałbym Legranda jako drogi a całkiem przeciętny.

U siebie mam aparaty Moellera, po prostu miał najlepszy stosunek cena/jakość. Legrand w tym czasie przy jakości porównywalnej jeśli nawet nie ciutkę gorszej cenę miał sporo wyższą.
Przepięciówki oczywiście DEHN.

A co do osprzętu - na cały dom zamówiłem go u krajowego producenta, tzn. w firmie KOS, seria Vena. Ładny, ramkowy osprzęt, cenowo w porównaniu z polecanymi tutaj rozwiązaniami wychodzi bardzo korzystnie. Co z jakością? Zobaczymy za kilka lat, póki co mogę napisać tyle, że nie wydają mi się mniej solidne od Legrandów i tym podobnych, klapki mają barwione w masie, więc nic się nie pościera, nie wybierałem białych, więc żółknięcie mi nie straszne.
Na minus mogę im wymienić nieprzemyślany sposób montażu ramek - są dość delikatne, a zaklikują się o łapki na samym osprzęcie, co wymaga albo niezwykle precyzyjnego montażu osprzętu w puszkach, albo montowania go wpierw na ramce i dopiero przykręcania "do ściany" razem z ramką, co jednak bardzo utrudnia (czasem wręcz uniemożliwia) montaż na wkręty.
Pomijając ten minus, póki co ok. A porównując cenowo tą Venę z beckersami itp. - duuuzo tańsze.

J.

compi
16-02-2011, 19:12
......, Hager Polo - doskonałe mechanizmy za to design taki sobie. ......

Polo Barva zawsze mi się podobała. Jednak teraz produkuja tylko szare ramki i czarne klawisze, bleee. Mam kilka ich mechanizmów i stary wzornik z różnymi kolorami. Chciałem dokupić coś do kompletu, ale jest z tym teraz spory kłopot.

fenix2
16-02-2011, 21:14
Pracuję branży elektrycznej ładnych kilka lat i pozwolę się Tobą nie zgodzić. .

A co powiesz o Ospel. A szczególnie Impresji?

sebsa
17-02-2011, 06:59
A co powiesz o Ospel. A szczególnie Impresji?

Powiem tak. Nigdy nie handlowałem tym producentem. Jednak ostatnio miałem styczność z tą serią bezpośrednio. Mianowicie mój domek ma 2 piętra. Na jednym ja,żona oraz córka- u nas B. kwadrat krem. Na drugim teściowie. Do jednego z pomieszczeń zakupili Impresję w złocie. Gdy zobaczyłem ile za to zapłacili opadła mi szczęka. Dla mnie bardzo słaba jakość wykonania, malowania (odpryski na rantach ramek itd) Miałem to okazję montować w sobotę i ( to moja subiektywna ocena) mam nadzieję nigdy więcej. Przy okazji uszkodziłem jeden łącznik schodowy . Albo ja mam tak ciężka rękę albo te 4 plastykowe zatrzaski za kołnierzem mechanizmu są tak słabe. Nie polecam. Ale tak jak napisałem wcześniej w tym momencie nie handluję tego typu asortymentem. Moje powyższe rady wynikają z paru lat styczności z przeróżnymi seriami łączników. Wiem, że sprzedając klientom, żaden nie wrócił do mnie z pretensją. Poza tym większość tych serii miałem możliwość i okazję montować innym. Jeszcze jedna uwaga -bardzo chwalę Berkera (denerwuje mnie mylenie go z Beckersem-producentem farb) ale jego mechanizm do polskich serii ma taki minus - ostre krawędzie. Dla rąk niewprawnego montującego może to być bardzo uciążliwe i opóźniające pracę

sebsa
17-02-2011, 07:04
Polo Barva zawsze mi się podobała. Jednak teraz produkuja tylko szare ramki i czarne klawisze, bleee. Mam kilka ich mechanizmów i stary wzornik z różnymi kolorami. Chciałem dokupić coś do kompletu, ale jest z tym teraz spory kłopot.

Zgadza się. Ostatnimi czasy wycofali większość kolorów. Wynika to po części z tego, iż Hager Polo wykupił Berkera. W tym momencie jeden producent ma 2 piony sprzedaży, kilka podobnych do siebie serii. Także spekuluje się, że większość serii Hagera zostanie wycofana. Czas pokaże. Moja rada poproś w najbliższej hurtowni handlującej tym producentem żeby się skontaktowali z nimi. Nie chce mi się wierzyć, że nie zostało im nic na magazynie w Tychach.

Tomek73
17-02-2011, 11:01
Zgadza się. Ostatnimi czasy wycofali większość kolorów. Wynika to po części z tego, iż Hager Polo wykupił Berkera. W tym momencie jeden producent ma 2 piony sprzedaży, kilka podobnych do siebie serii. Także spekuluje się, że większość serii Hagera zostanie wycofana. Czas pokaże. Moja rada poproś w najbliższej hurtowni handlującej tym producentem żeby się skontaktowali z nimi. Nie chce mi się wierzyć, że nie zostało im nic na magazynie w Tychach.

Które serie zostaną w Berkerze i Hagerze okaże się chyba w drugiej połowie roku. W IV kwartele połaczenie firm ma byc już zakończone. A w Tychach Hager powinien coś mieć z Barwy. Większość hurtowni robiło zwrot kolorów przy wycofywaniu serii. Tel. do Hagera - 32 324 01 30 - można sprawdzić dostepność.

sebsa
17-02-2011, 12:20
Które serie zostaną w Berkerze i Hagerze okaże się chyba w drugiej połowie roku. W IV kwartele połaczenie firm ma byc już zakończone. A w Tychach Hager powinien coś mieć z Barwy. Większość hurtowni robiło zwrot kolorów przy wycofywaniu serii. Tel. do Hagera - 32 324 01 30 - można sprawdzić dostepność.

Rozmawiałem parokrotnie z przedstawicielami Hagera i sami nie wiedzą jeszcze jak ma to wyglądać. Zgadzam się warto dzwonić do Tych z pytaniem na temat stanów Barvy.

compi
17-02-2011, 18:59
No proszę. Jak to fajnie z branżowcami pogadać... Bardzo dziękuję.

martek1981
12-04-2011, 09:57
Proszę praktyków o ocenę serii Schneider Sedna. Zawsze wydawało mi się że Schneider to bardzo wysoka półka i nie brałem go pod uwagę ze względu na cenę, ale okazało się inaczej i wychodzi mi znacznie taniej od konkurencji. Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo dobrze. Różnica pomiędzy najtańszym Simonem Classic aluminium/grafit (odpadł ze względu na kiepską jakość plastiku) wynosi 200 zł, a najdroższym Berkerem B.Kwadrat beżowym wynosi 1200 zł na korzyść Sedny. Brałem jeszcze pod uwagę Legranda Valene, Polo Hagera i Simona 82 wszystki beżowe i wszystkie sporo droższe od Sedny. Co o tym myślicie?

dendrytus
12-04-2011, 10:21
Zawsze wydawało mi się że Schneider to bardzo wysoka półka i nie brałem go pod uwagę ze względu na cenę, ale okazało się inaczej i wychodzi mi znacznie taniej od konkurencji.
Schneider Sedna nigdy nie był wysoką półką. Nawet berker i legrand, to tylko średnia półka. Taki opel i renault

martek1981
12-04-2011, 10:51
Schneider Sedna nigdy nie był wysoką półką. Nawet berker i legrand, to tylko średnia półka. Taki opel i renault

Nie wiem czy zauważyłeś kolego, że nie napisałem że Sedna to wysoka półka i ja wcale najwyższej nie potrzebuje. Poza tym co wniosłeś swoją wypowiedzią? Chciałeś przez to powiedzieć, że u siebie masz osprzęt Giry za przeszło 10 tyś.?

umacewka
12-04-2011, 10:53
:spam:

umacewka
12-04-2011, 11:04
:spam:

__Marek
13-04-2011, 22:25
Proszę praktyków o ocenę serii Schneider Sedna. Zawsze wydawało mi się że Schneider to bardzo wysoka półka i nie brałem go pod uwagę ze względu na cenę, ale okazało się inaczej i wychodzi mi znacznie taniej od konkurencji. Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo dobrze. Różnica pomiędzy najtańszym Simonem Classic aluminium/grafit (odpadł ze względu na kiepską jakość plastiku) wynosi 200 zł, a najdroższym Berkerem B.Kwadrat beżowym wynosi 1200 zł na korzyść Sedny. Brałem jeszcze pod uwagę Legranda Valene, Polo Hagera i Simona 82 wszystki beżowe i wszystkie sporo droższe od Sedny. Co o tym myślicie?
Też zwróciłem uwagę na tę serię, ale opinii użytkowników nie znalazłem. Zrobiłem zestawienie moich potrzeb na dom i biorąc ceny z dobregniazdka.pl wyszło mi około 3.000zł. W sklepie www.JanexMarket.pl czy www.e-lektryczne.pl wyszło zdecydowanie taniej, niecałe 2.500zł. Może i warto.

martek1981
14-04-2011, 08:02
Też zwróciłem uwagę na tę serię, ale opinii użytkowników nie znalazłem. Zrobiłem zestawienie moich potrzeb na dom i biorąc ceny z dobregniazdka.pl wyszło mi około 3.000zł. W sklepie www.JanexMarket.pl czy www.e-lektryczne.pl wyszło zdecydowanie taniej, niecałe 2.500zł. Może i warto.

Mi najtaniej z internetowych hurtowni wyszło w http://ekopel.pl/ za wszystko 2189 zł, a w lokalnej hurtowni 2430 zł więc powiedziałem że jak dadzą mi lepszą niż mam to u nich wezmę i dali mi 2183 :) Już zamówiłem. Myślę że bedzie ok, może nie jest to jakaś ekskluzywna seria, ale to jednak Schneider więc chyba warto za tą cenę.

dendrytus
16-04-2011, 23:31
Nie wiem czy zauważyłeś kolego, że nie napisałem że Sedna to wysoka półka
To ktoś ma jakiś problem z czytaniem i zrozumieniem swoich wcześniejszych postów.

Proszę praktyków o ocenę serii Schneider Sedna. Zawsze wydawało mi się że Schneider to bardzo wysoka półka i nie brałem go pod uwagę ze względu na cenę, ale okazało się inaczej i wychodzi mi znacznie taniej od konkurencji.



i ja wcale najwyższej nie potrzebuje. Poza tym co wniosłeś swoją wypowiedzią?

Zauważyłem tylko, że firma Schneider nigdy nie należała do najwyższej półki. Ale skoro masz problemy z czytaniem to nie moja sprawa.


Chciałeś przez to powiedzieć, że u siebie masz osprzęt Giry za przeszło 10 tyś.?
Tak mam osprzęt Giry, a ile za niego zapłaciłem to moja sprawa. Mam nawet Home serwer 3 i ten fajny 19" dotykowy LCD. Jaszcze jakieś kompleksy?

A dla osób nie wiedzących co to gira lub mających wątpliwości polecam ich katalog i
tak
http://www.gira.com/abbildungen/produktionsgebaeude_1307_1205395793.jpg
wyglądają ich HALE PRODUKCYJNE, nie część biurowa.

http://www.gira.com/en/unternehmen/geschichte.html

http://www.gira.com/en/unternehmen/moderne-fertigung.html

http://www.youtube.com/watch?v=uloGZZRQzWM&feature=player_embedded
PS.
To nie ja decyduje co jest topowe, a co nie. To nie zadecydowałem że Audi, Mercedes i Gira to górna półka.
Fakt, że kogoś nie stać na Audi nie powoduje, że trabant limousine stanie się topową limuzyną.

compi
17-04-2011, 07:39
Z twojej sygnaturki "Im wyżej wzlatujemy tym mniejsi wydajemy się tym, którzy nie umieją latać". Jakoś taki mały i nie pasujący jesteś ze swoimi poradami. Jeśli nie chcesz powiedziec ile za Girę zapłaciłeś to znaczy że tylko się nią chwalisz. Gdybys chociaż jakieś powody podał dla których warto ja kupić, ale nie.... wolisz napisać to co wyżej. Osprzęt z filmu wręcz topowy jest.

dendrytus
17-04-2011, 08:43
Z twojej sygnaturki "Im wyżej wzlatujemy tym mniejsi wydajemy się tym, którzy nie umieją latać". Jakoś taki mały i nie pasujący jesteś ze swoimi poradami.

To nie była porada, tylko drobna uwaga.


Jeśli nie chcesz powiedziec ile za Girę zapłaciłeś to znaczy że tylko się nią chwalisz.

Bardzo dużo. I to nie ja wyjechałem o kosztach. Poza tym dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach. Ale dla ciebie zrobię wyjątek. Za gniazda i włączniki serii F-line (osprzęt poszedł w miejsca mniej prestiżowe lub w miejsca, w które z góry wiedziałem, że będą zasłonięte) w promocji (dostępny tylko kolor biały i kremowy) zapłaciłem:
-gniazdo 13 zł + ramka 2 zł.
-włącznik 17 zł + klawisz 2 zł + ramka 2 zł. F-line jest wykonany z bardzo trwałego, odpornego na zarysowania tworzywa.


Gdybys chociaż jakieś powody podał dla których warto ja kupić, ale nie.... wolisz napisać to co wyżej.

Jednym z powodów wyboru Giry był system KNX/EIB.
http://download.gira.de/data2/1916850910.pdf

http://www.youtube.com/watch?v=rwHVEC5qpkI

Drugim jakość wykonania i wzornictwo.
http://www.gira.com/produkte/abbildungen/b490/000642_1208415867.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=jYyCmTOP3zM&feature=player_profilepage
Trzecim Gniazdka z podświetlaniem LED.
http://www.gira.com/abbildungen/visual_ledbeleuchtung_1421_1208168005.jpg
Czwartym seria E22 z włącznikami wystającymi na 3 mm od ściany i klawiszem chowającym się uchylnie.
http://www.gira.com/produkte/gallery/orig/000032_1208874256.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=DN7T-2fi2RY
Piątym włączniki z klikiem, które zawsze są w tej samej pozycji.

Szóstym, że jak mi się znudzi wygląd to kupuję tylko ramkę i/lub klawisz.

Siódmym, jest to że kupuję wszystko z oryginalnego i pewnego źródła,
a nie jak to jest w przypadku niektórych "renomowanych" firm, że tańsze serie to połączenie polsko-chińskie. Ciekawe też jest dlaczego w tańszej serii "renomowanego" producenta sprzedawane jest gniazdo 2xRJ45 kat. 6 za mniejsze pieniądze, niż w droższej identyczne tylko już z logiem producenta w kat 5e. Ciekawe dlaczego w niemieckich katalogach nie ma gniazd kat.6, a w polskich jest. Może dlatego, że to słaba chińska podróbka, której rozszycie sprawia problemy.

Po ósme. Wiem, że podzespoły są drogie, ale nikt nie wali mnie w trąbę, jak np. Legrand, który za nieekranowane podwójne gniazdko RJ45 z napisem 5e(nieznanego producenta) każe sobie płacić 99 zł(cena z jakiegoś hipermarket). Ja za podwójne ekranowane gniazdo Rutenbecka zakupione w girze(podobny wygląd) zapłaciłem 109 zł.
Gniazda TV to Hirschman. W innych "renomowanych" firmach to no name.
Ciekawostką jest, że ja za gniazdo RTV hirschamna płaciłem 90 zł
W "renomowane"j firmie 69 zł, tylko identyczne gniazdko( z innym plastikiem) można w hurtowniach RTV za 14 zł w detalu. Nawet nalepki i pudełka są identyczne. "Renomowana" firma nawet nie zadała sobie trudu aby podpisać gniazdko swoim logiem.

Po dziewiąte. Żadna ramka nie odstaje(z wyjątkiem gniazd w łazience, ale to z powodu dodatkowych uszczelek) mimo, że tynkarzom nie zawsze idealnie wyszło osadzenie puszki .

Po dziesiąte. Osprzęt Giry nie posiada kretyńskich zaczepów, ząbków itp., które ulegają wyłamaniu przy pierwszym demontażu lub w ogóle nie da się ich zamontować bo coś pręży lub za bardzo odstaje od ściany. W Girze wszystko pasuje jak w klockach LEGO.

Dopóki legranda, berkera, polo, eldę czy girę ogląda się osobno wszystkie są fajne i prawie takie same. Dopiero jak położyć je wszystkie razem to wyłażą niedoróbki, nadlewki, różnice w jakości plastików czy nawet to, że są to podróbki między innymi Giry.
Tak na marginesie, to dzięki girze mamy kolorowe włączniki.
PS.
Ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości co do "bardzo wysokiej półki" i kto się w niej znajduje?

compi
17-04-2011, 18:54
Kolego, ale dalej odpowiadasz na temat sedny o którą pytał martek? Czy tylko szukasz braw dla swojego wyboru i wydanej kasy? Bo ja nie widzę sensu, aby w swoim przeciętnym domu, z przeciętnym wyposażeniem, wydać takie pieniądze na łączniki i gniazda. Ale przyznam, że gdybym miał kasy od cholery to bym wziął girę pod uwagę.

dendrytus
17-04-2011, 22:31
Kolego, ale dalej odpowiadasz na temat sedny o którą pytał martek? Czy tylko szukasz braw dla swojego wyboru i wydanej kasy? Bo ja nie widzę sensu, aby w swoim przeciętnym domu, z przeciętnym wyposażeniem, wydać takie pieniądze na łączniki i gniazda. Ale przyznam, że gdybym miał kasy od cholery to bym wziął girę pod uwagę.
Masz jakiś problem z czytaniem i zrozumieniem przeczytanego tekstu?
Schnaider to środkowa półka. Seria Sedna to chyba ich najtańszy produkt. Mechanizmy pewnie te same co w droższych wersjach. różnica w jakości materiałów użytych na ramki, klawisze.
Generalnie widać na kim się wzorują.
http://www.schneider-electric.pl/images/datasheet/isc/laczniki_gniazda/unica_range_2.jpg
http://www.gira.com/produkte/abbildungen/b490/000091_1206454410.jpg

Elfir
18-04-2011, 10:30
Panowie, proszę się tak nie ekscytować zwykłymi wyłącznikami. Każda sroka swój ogonek chwali - ma do tego prawo, jak i do podjętych wyborów. A do kieszeni innym nie zaglądamy.

__Marek
29-04-2011, 08:47
Mi najtaniej z internetowych hurtowni wyszło w http://ekopel.pl/ za wszystko 2189 zł, a w lokalnej hurtowni 2430 zł więc powiedziałem że jak dadzą mi lepszą niż mam to u nich wezmę i dali mi 2183 :) Już zamówiłem. Myślę że bedzie ok, może nie jest to jakaś ekskluzywna seria, ale to jednak Schneider więc chyba warto za tą cenę.
Jedną hurtownię Ekopel to można powiedzieć, że mam tuż za rogiem, a do toruńskiej to rzut beretem. Przejadę się z listą potrzeb i zobaczę jak wycenią. I raczej też się zdecyduję na Schneidera.

martek1981
29-04-2011, 09:40
Jedną hurtownię Ekopel to można powiedzieć, że mam tuż za rogiem, a do toruńskiej to rzut beretem. Przejadę się z listą potrzeb i zobaczę jak wycenią. I raczej też się zdecyduję na Schneidera.

Ja już swoje odebrałem. Wyglądają całkiem ładnie i solidnie, na razie w opakowaniu:)

orkan73
17-05-2011, 11:34
Witam,
też posiadam serie Sedna, użytkowana od pół roku, na razie działa bez zarzutu, również elektryk w czasie montażu nie narzekał.

jezyk3
04-07-2011, 22:30
Witam.
Tak przed zakupem postanowiłem jeszcze coś poczytać i wpadłem na tę grupę.
Napiszę coś z moich spostrzeżeń.
Kupiliśmy jakiś rok temu mieszkanie z wtórnego. W mieszkaniu robiliśmy drobne odświeżenie, malowanie itd. Poprzednie malowania robiły jakieś straszne fleje bo nawet kontaktów i łączników nie okleili. Wszystko było zapaćkane starą farbą. Najpierw mycie w zmywarce potem ocet z ciepłą woda i zlazało.
Ale nie o tym.
Osprzęt dwóch firm. Ospel i Berker.
I tu klu.
Do malowania oczywiście wszystko zdemontowałem. Po pomalowaniu i wyczyszczeniu - zakładanie. Berker bez problemu. Ospel kiepsko. śruby jak by robione domowym sposobem. Dokręcić porządnie nie mogłem. Śrubokręty stanley'a. Poza tym kolor. Wszystkie teoretycznie białe. Po 7 latach w mieszkaniu Berker biały, Ospel transformacja do beżu (i to nie wina zmywarki bo przed myciem kolor był taki sam). Tragedia. Nigdy w życiu nie kupię nic Ospela. Podobno jakość plastiku się polepszyła ale mnie już nie przekonają. W poprzednim mieszkaniu kupowaliśmy KOS'y. Z tego co wiem nadal trzymają się dobrze. Jedyne co pamiętam to ściemniacz się zwalił po 2 latach a klawisze działały lekko opornie powiedzmy.
Obecnie jestem zdecydowany na Berkera.
Dziś jednak wpadłem jeszcze do Bricko i znalazłem Schneider Sedna. Wyglądają powiedzmy OK. Kupiłem jedne na próbę i stwierdzam że jakość wykonania gniazda podwójnego jest taka sobie. Berker wygląda dużo solidniej. Co do plastiku to muszę tu dać plusa tej serii. Jakościowo wygląda b. dobrze. Co do odporności na promienie UV to trzeba poczekać.


Dodatkowo mamy jedną ścianę czarną w pokoju i muszę znaleźć coś na nią tzn gniazdka czarne i łącznik poj. Znalazłem 2 mi odpowiadające.
- Seria Legranda (bticino Axolute - Rocker lub ze ściemniaczem Soft Touch)
- Schneider M-Plan Antracyt z ramką ze szkła w kolorze rubinowym -cena ramki mnie dobija.
Pozostały gniazdka. Schneidera nie znalazłem podwójnych a by się przydały. Mają pojedyncze w kolorze Antracyt.
Legrand do serii Axolute nie ma w katalogu gniazdek. Przynajmniej nie znalazłem.

Pozdrawiam

Jarek.P
04-07-2011, 22:54
To ja może dwa zdania komentarza dodam:

Gniazdka schneidera kupiłem dwa, bo mi kolorystycznie do łazienki pasowały. IP44. I serdecznie odradzam, to jest jakaś zgroza, ewidentna zemsta austriaków (schneider jest nadal austriacki?). Po pierwsze zmontowanie gniazdka IP44 to coś pośredniego między wydzierganiem sweterka na szydełku a złożeniem samochodzika z klocków Lego (tak, wiem, przesadzam, ale chwile nad tym trzeba spędzić, jeśli się to robi pierwszy raz, zwykle jest to dłuższa chwila, podczas gdy gniazdka IP44 innych producentów po prostu są, gotowe do użycia), po drugie... wewnętrzna część wierzchu gniazdka, teoretycznie trzymająca się na zatrzaskach, niby się trzyma, ale przy każdym gwałtowniejszym wyciąganiu wtyczki z grubymi bolcami (suszarka) wychodzi wraz z wtyczką. To ja dziękuję za takie gniazdka!

Druga rzecz - śrubokręty Stanleya... Stanley jest firmą mająca aspiracje do bycia górnopółkową, ale w naprawde wielu sprawach niezbyt im wychodzi. Jedyne, co dobre i warte swej ceny robią, to miarki zwijane, te są naprawdę niezłe, cała reszta narzędzi Stanleya jest DO DUPY!!! Śrubokręty są tu dobrym przykładem - żle są profilowane po prostu. Zwłaszcza płaskie, mają za grube pióra i nie wchodzą w śruby, co wymusza stosowanie za małych śrubokrętów w stosunku do łba, co z kolei kończy się zniszczeniem łba. Albo śrubokręta. Philipsy też sa jakieś źle spasowane, za ostro w stożek szlifowane, jedynie Pozidrivy się do czegoś nadają.
Jeśli chcesz mieć dobre śrubokręty - kup sobie komplet firmy Wiha. Albo choćby kinzo, od stanleya też będzie lepszy.

J.

sebsa
06-07-2011, 23:09
To ja może dwa zdania komentarza dodam:

Gniazdka schneidera kupiłem ...

Ale napisz jaką serię kupiłeś. Bo pisząc o Schneider trochę za ogólnie. Sam Ci wymienię z 10 ich serii od ręki. Przy okazji do poprzedniego postu. Schneider obniżył ceny fabryczne swoich wyrobów o 15%. Chodzi tu głownie o brand dawnego Mertena o którym była mowa w poprzednim poście. Seria M-Plan bodajże. Ma to wyglądać bardziej przyjaźnie dla portfeli ewentualnych klientów.

Jarek.P
06-07-2011, 23:49
Oj nie pamiętam nazwy serii, ale oto i ono we własnej osobie:

https://lh6.googleusercontent.com/-yswpVokI0IM/TfaAOdg-5ZI/AAAAAAAAER4/J5l8m7ch3a8/s912/JP133301_tn.jpg

J.

desmear
07-07-2011, 11:23
To ja może dwa zdania komentarza dodam:

Albo śrubokręta. Philipsy też sa jakieś źle spasowane, za ostro w stożek szlifowane, jedynie Pozidrivy się do czegoś nadają.
Jeśli chcesz mieć dobre śrubokręty - kup sobie komplet firmy Wiha. Albo choćby kinzo, od stanleya też będzie lepszy.

J.

Raczej śruby miałeś nie takie. Pamietaj że są 2 wzory krzyżaków, jednym z nich jest krzyżak Philipsa. Trudno posądzać Philipsa że źle wykonali własny wzór.

tutaj masz to zresztą opisane:

http://tuznajdziesz.pl/produkty/artykuly/srubokret-czyli-wkretak-116/

Jarek.P
07-07-2011, 13:02
Raczej śruby miałeś nie takie. Pamietaj że są 2 wzory krzyżaków, jednym z nich jest krzyżak Philipsa. Trudno posądzać Philipsa że źle wykonali własny wzór.


Źle mnie zrozumiałeś. Ja piszę cały czas o śrubokrętach stanleya. Pisząc "Philipsy też sa jakieś źle spasowane" miałem na myśli śrubokręty stanleya z końcówką philipsa.
Philipsy od pozidrivów rozróżniam, sam zresztą przecież o tym podziale pisałem, pozidrivy chwaląc.

J.

mateuszolsztyn
26-07-2011, 20:22
Witam
Z tego co zauważyłem, to w miejscach, w których ostatnio bywam furorę robią gniazdka i łączniki Ospel z serii Akcent. Cena nie wygórowana, wygląd też całkiem znośny natomiast co do trwałości nie mogę się wypowiedzieć choć wyglądają porządnie. http://www.dobregniazdka.pl/kategoria/ospel-akcent/1

Basia_KRK
08-08-2011, 23:02
Czy ktoś ma lub widział wyłączniki i gniazdka Hager Polo Fiorena? Jaka to jakość?

http://img37.imageshack.us/img37/3323/hagerpolofiorena02.jpg

edde
09-08-2011, 22:14
u teściów w kuchni jest ten osprzęt, jeżeli chodzi o jakość wykonania czy działania to ok, natomiast nie wiem czy może dlatego ze to kuchnia ale to co było dwa czy trzy lata temu nowe i białe teraz jest pożółkłe i brzydkie, wiec z doświadczenia nie polecam tego osprzętu w kolorze białym do kuchni

monter_tb
29-08-2011, 07:17
Ja szukałem tanich i solidnych, zakupiłem sporą ilość, z rabatami na Allegro f-my "Kontakt", chyba seria "Simon". Są dostępne w różnych kolorach, modułach.
http://www.kontakt-simon.com.pl/
Po 2 latach użytkowania sprawdzają się bdb.

Jako ciekawostkę dodam, że jak ktoś będzie kupował gniazda do budowy sieci LAN (moduły RJ45 i telefoniczne wpinane w ramkę), często różnych firm - to pasują do nich gniazdka (moduły) za kilka złotych z Allegro, np. Keystone (także ekranowane do przewodów FTP). Producenci w swoich katalogach zazwyczaj mają je w cenach 20...30zł...
http://www.ceto.com.pl/files/fotob/product-5830.jpg

thomyk
09-09-2011, 15:01
jeśli chodzi o tanie to zawsze radze karlika zakładać bo jakoś to normalnie pracuje jeśłi chodzi o simona to nie najgorsze ale pstrykają tak że obudzą żone w nocy :)

rpilski
09-09-2011, 15:27
Czy gniazda (z klapką) i włączniki Berker z serii Kwadrat będą spełniały parametry IP44 po zastosowaniu kołnierza uszczelniającego stosowanego w serii Berkera IP44 ? Mój elektryk twierdzi, że po zastosowaniu tych kołnierzy można osprzęt z serii Kwadrat zamontować w łazience. W katalogu Berkera nie znalazłem jednak potwierdzenia iż faktycznie zastosowanie tego kołnierza sprawi że osprzęt Kwadrat będzie miał parametry IP44.

dendrytus
09-09-2011, 22:43
Czy gniazda (z klapką) i włączniki Berker z serii Kwadrat będą spełniały parametry IP44 po zastosowaniu kołnierza uszczelniającego stosowanego w serii Berkera IP44 ?

GIRA ma specjalne zestawy robiące z ich osprzętu wersję IP44. Składa się on z plastikowego kołnierza i gumowej uszczelki przystosowanej albo do gniazdka albo do włączników.
W większości przypadków klapka i kołnierz dają IP44.
Nie spotkałem się z osprzętem z IP44, który nie miałby dodatkowego kołnierza

rpilski
17-09-2011, 08:32
Czy gniazda (z klapką) i włączniki Berker z serii Kwadrat będą spełniały parametry IP44 po zastosowaniu kołnierza uszczelniającego stosowanego w serii Berkera IP44 ?
Wg informacji z firmy Berker w powyższej konfiguracji nie uzyskamy IP44.

nicol21
17-09-2011, 20:54
My kupilismy osprzęt EFAPEL - zaczeło się od kuchni i ich potrójnego pstryczka, a będzie w całym domu. Kupowaliśmy przez internet, jeszcze nie oglądaliśmy. Dostaliśmy 35% rabatu więc cena była chyba ok.

msilent
02-10-2011, 11:11
Ja używam od 10 lat ABB TANGO. Dla mnie są świetne, i nie trzeba nic wykręcać przy malowaniu, zdejmujesz osłonkę i już.
http://www117.abb.com/index.asp?thema=2709

Nie wiem czy jeszcze ta seria jest dostępna, ale jeśli nowe są jakościowo takie jak te stare to polecam.

m-333
23-10-2011, 14:56
My właśnie zakupiliśmy osprzęt firmy Vimar z serii Eikon (ramki bright Oxford) - bardzo nam się spodobała ich prosta forma i ciekawe opcje kolorystyczne.Wielu naszych znajomych ma je zamontowane od lat i na solidność i awaryjność nie narzeka nikt. Dodatkowym plusem jest to,że ramkę można zdjąć do malowania czy remontu lub wymienić w razie uszkodzenia - a mechanizm pozostaje nienaruszony. Bo estetyka to przecież rzecz gustu. Udało nam się je zamówić w bardzo korzystnej cenie , mam nadzieję,że i nam posłużą :)

Wakmen
23-10-2011, 15:08
My właśnie zakupiliśmy osprzęt firmy Vimar z serii Eikon (ramki bright Oxford) - bardzo nam się spodobała ich prosta forma i ciekawe opcje kolorystyczne....

Dla mnie również rewelacyjny osprzęt. Cenowo również wcale tak drogo nie wychodzi gdy porównać to z jakością wykonania (i możliwościami osprzętu).

m-333
23-10-2011, 15:38
Też tak uważam.. :) bylismy ograniczeni troszkę finansowo i zastanawialiśmy się dośc długo - małż miał możliwośc przywiezienia do domu walizki z próbnikami ramek i klawiszy - spędzilismy cały wieczór na kombinacjach Wystarczyło wziąć w rękę.. nie musiałam męża długo pzrekonywać :) Naszym pierwszym typem były ramki z drewna - ale ... finansowo nie do udźwignięcia jak na dzień dzisiejszy :D Ale znaleźliśmy tą zieleń i już nie mogę się doczekać jak ją zobaczę na ścianie. A jeszcze pewnie sie troszkę zejdzie, bo buduję na odległość :)

pablomoc
19-07-2012, 08:10
Ja kupuje OSPEL IMPRESJA. Kanciaste jak cały dom, ładnie wyglądają. Do kupienia mam 30 gniazdek, 10 włączników pojedynczych, 10 podwójnych , 2 internetowe, 2 antenowe i ramki do tego. Na taniegniazdka.pl 850zł a w sklepie 1200 zł...

mcc
23-07-2012, 09:31
Jeśli chodzi o oprawki, to ostatnio w pewnej hurtowni podpytałem się, które się najlepiej sprzedają. Odpowiedziano mi że Berker oraz Simon Kontakt.

Przede wszystkim to kwestia gustu, estetyki i jak najbardzej finansowa. Przy kilkudziesięciu oprawkach po 8-10 zeta za sztukę robi się z tego konkretna kwota.

Może ktoś poleci inne solidne, estetyczne i nie zabijające ceną oprawki?


Ja mam w domu zainstalowany osprzęt Junga (niemiecka firma, produkuje też rozwiązania do instalacji inteligentnych). Wyglądają super i jakość jest wysoka. Możesz zerknąć sobie na ich stronę. Niestety cena nie jest marketowa ale coś za coś.

Pzw,

usrobo
21-08-2012, 16:02
ktoś wie co to za firma Moderna?
ładne wyłączniki ale boje się o jakość
link http://sklep.kim-jaroslaw.pl/elektryczne-osprzet-elektroinstalacyjny-moderna-md2911137-gniazdo-uziemi-zabezpieczeniem-dzieci-p-5398.html

Michal_Kamilka
31-08-2012, 10:45
Ja kupuje OSPEL IMPRESJA. Kanciaste jak cały dom, ładnie wyglądają. Do kupienia mam 30 gniazdek, 10 włączników pojedynczych, 10 podwójnych , 2 internetowe, 2 antenowe i ramki do tego. Na taniegniazdka.pl 850zł a w sklepie 1200 zł...

Witam
Ja też swój domek zaopatruję w firmę OSPEL seria impresja (kolor biały) jak dla mnie najładniejsze jakie udało mi się znaleźć.

robertsz
01-09-2012, 08:13
OSPEL IMPRESJA to dobry wybór, osprzęt jest trwały i łatwo się go montuje.
Polecam po zamontowaniu ok. 400-450szt u różnych klientów, zero problemów przy montażu.

fenix2
01-09-2012, 08:31
Ja również stawiam na OSPEL IMPRESJA srebrne.

desperadomn
08-09-2012, 23:01
Może jakieś opinie na temat:
http://ekopel.pl/go/_info/?user_id=1540&lang=pl
Chyba najciekawsza seria choć trochę uboga. Design jednak jak dla mnie pierwsza klasa. Ktoś montował? U siebie, u kogoś?

Wakmen
09-09-2012, 07:26
Może jakieś opinie na temat:
http://ekopel.pl/go/_info/?user_id=1540&lang=pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fekopel.pl%2Fgo%2F_ info%2F%3Fuser_id%3D1540%26lang%3Dpl)
Chyba najciekawsza seria choć trochę uboga. Design jednak jak dla mnie pierwsza klasa. Ktoś montował? U siebie, u kogoś?
Z podstawowych elementów jest wszystko.
Z dodatków najczęściej zamawianych brakuje gniazda głośnikowego.
Z ekstrawagancji to... nic nie ma.

yaiba83
09-09-2012, 10:14
Ja wszystko kupowałem na elektrodo.pl (http://elektrodo.pl/) Ospel Efekt. Nie żebym robił za reklamę, ale warto porównać z lokalnym dostawcą.

Pozdrawiam

sailor_man
19-02-2013, 11:10
Do łazienki potrzebuję z serii Cariva Legranda łącznik świecznikowy. Czy taki łącznik jest w wersji IP44? Według mojej wiedzy z IP44 jest tylko łącznik jednobiegunowy.
A może jest jakiś opracowany sposób, jak zmienić zwykły łącznik świecznikowy w IP44?

Markota
19-02-2013, 11:44
Ospel Impresja mam w garażu i kotłowni. W domu: Schneider Sedna. Porównując - jakość wykonania, łatwość montażu i precyzję działania - wygrywa Sedna. Jest naturalnie droższa.

Hova
27-03-2013, 08:59
Ja wszystko kupowałem na elektrodo.pl (http://elektrodo.pl/) Ospel Efekt. Nie żebym robił za reklamę, ale warto porównać z lokalnym dostawcą.

Pozdrawiam

o no proszę, nawet nie wiedziałam, że tam mają taki wybór Ospela :)

witu102
27-03-2013, 09:45
Do łazienki potrzebuję z serii Cariva Legranda łącznik świecznikowy. Czy taki łącznik jest w wersji IP44? Według mojej wiedzy z IP44 jest tylko łącznik jednobiegunowy.
A może jest jakiś opracowany sposób, jak zmienić zwykły łącznik świecznikowy w IP44?

Jedyne co mi przychodzi do głowy to dać włącznik dzwonkowy i przekaźnik bistabilny gdzieś pod sufitem/w rozdzielni i wtedy na łączniku masz bezpieczne 12/24V

swierczek
13-09-2013, 14:04
Też ostatnio szukałem tych włączników Ospela. Od czego jest internet... :D
http://www.ceneo.pl/Klawisze_i_ramki;szukaj-Sonata+Stal+Inox

paroofka
26-09-2013, 13:57
U mnie cały dom stoi Ospelem :) Zresztą to chyba teraz najpopularniejszy producent...

Trevorr
10-10-2013, 09:31
U mnie cały dom stoi Ospelem :) Zresztą to chyba teraz najpopularniejszy producent...

Mam podobnie. Ospel nie zawiódł mnie po pierwszym remoncie, także nie zamierzam póki co niczego zmieniać :)

Dadus1
27-11-2013, 17:51
Ja też kupowałem Ospela, a dokładnie serię Sonata. Mają piękne ramki szklane, szczegolnie fajnie wygladają w kuchni. Polecam sklep e-ospel.pl. Jak porównywałem to tam było najtaniej i jak zamówiłem to dostałem paczkę na następny dzień. Jakość samych gniazdek bardzo dobra jak za taką cenę.

elmarek
11-04-2014, 11:16
ja to samo, wszystko mam z Ospel Sonata, w tym roku buduję dom i pozostanę przy tej firmie, patrzyłem na ten sklep e-ospel i trochę taniej mają [moderowano link do sklepu o nazwie zapewne przypadkowo jedynie podobnej do nicka forumowicza - proszę ta uwagę potraktować jako ostrzeżenie]