PDA

Zobacz pełną wersję : Plytki podlogowe, a ogrzewanie podlogowe - sposob kladzenia?



leon28
27-11-2008, 13:53
mam pytanie

czy moglby wypowiedziec sie ktos, kto ukladal/uklada plytki podlogowe.

mamy do ulozenia plytki podlogowe - dosc spore - wymiary 60x60, na ogrzewaniu podlogowym. czy jest jakis specjalny sposob ich kladzenia? chodzi o np. stosowanie/niestosowanie techniki zwanej grzebieniem itd. na co trzeba zwracac uwage przy ich kladzeniu?

rusek007
27-11-2008, 14:17
Mam gres polerowany 60x30, kładłem sam, na ogół na grzebień, najważniejszą rzeczą jest elestyczny klej. Teraz jest drugi sezon grzania i jest OK.

klimaw
27-11-2008, 17:58
mam pytanie

czy moglby wypowiedziec sie ktos, kto ukladal/uklada plytki podlogowe.

mamy do ulozenia plytki podlogowe - dosc spore - wymiary 60x60, na ogrzewaniu podlogowym. czy jest jakis specjalny sposob ich kladzenia? chodzi o np. stosowanie/niestosowanie techniki zwanej grzebieniem itd. na co trzeba zwracac uwage przy ich kladzeniu?

Sam nie kładłem ale dokładnie widziałem
Grzebień na posadzkę i grzebień na płytkę od dołu.Ważna jest powierzchnia styku no i super klej.U mnie Weber-Terranova.

cieszynianka
27-11-2008, 18:06
U nas 45x45 cm, też na grzebień. Klej Kerrakol Flex.
:wink:

Coobah
29-11-2008, 14:57
u mnie płytka 45x45, klej Atlas Plus (chyba "Plus", specjalny do podłogówki). Czasem z pieca leci bezpośrednio 60 stopni C i nic się nie dzieje...
Kładzione na grzebień...

klimaw
29-11-2008, 15:42
. Czasem z pieca leci bezpośrednio 60 stopni C i nic się nie dzieje...
Kładzione na grzebień...

Co masz na myśli-podajesz 60 stopni na podłogówkę? :o :o :o

Coobah
29-11-2008, 16:26
. Czasem z pieca leci bezpośrednio 60 stopni C i nic się nie dzieje...
Kładzione na grzebień...

Co masz na myśli-podajesz 60 stopni na podłogówkę? :o :o :o


tak, zdarza się czasem i tak....
Wszystko przebiega bezboleśnie...

klimaw
29-11-2008, 16:30
tak, zdarza się czasem i tak....
Wszystko przebiega bezboleśnie...

Co ty robisz z tym ciepłem-mieszkasz bez okien? :o
Masz coś skopane.
Ja podaję 27-30 stopni i mam gorąco.

Coobah
29-11-2008, 16:35
tak, zdarza się czasem i tak....
Wszystko przebiega bezboleśnie...

Co ty robisz z tym ciepłem-mieszkasz bez okien? :o
Masz coś skopane.
Ja podaję 27-30 stopni i mam gorąco.

ogrzewanie u mnie jest regulowane sterownikiem pokojowym,
a dzięki temu że podloga ma dużą bezwladność to mogę krótko a intensywnie zasilić grzejniki i podlogówkę gorącą wodą z kotla...
Jak grzejniki trochę przestygną to wtedy cieplo zaczyna oddawac podloga która nagrzala się po 2-3 godzinach zasilania gorącą woda...
Pompka obiegowa odlącza wtedy obieg wody, a podloga zaczyna oddawac masę ciepła....
I zamiast grzać 24h na dobę, grzeję sobie tylko popoludniami, mniej więcej 16:00 - 20:00.
I jest super.

klimaw
29-11-2008, 16:41
ogrzewanie u mnie jest regulowane sterownikiem pokojowym,
a dzięki temu że podloga ma dużą bezwladność to mogę krótko a intensywnie zasilić grzejniki i podlogówkę gorącą wodą z kotla...
Jak grzejniki trochę przestygną to wtedy cieplo zaczyna oddawac podloga która nagrzala się po 2-3 godzinach zasilania gorącą woda...
Pompka obiegowa odlącza wtedy obieg wody, a podloga zaczyna oddawac masę ciepła....
I zamiast grzać 24h na dobę, grzeję sobie tylko popoludniami, mniej więcej 16:00 - 20:00.
I jest super.

Kozak jesteś. :lol: :lol: :lol:
Twoja instalacja przeczy wszelkim obowiązującym zasadom.Ale co z tego że nagrzejesz 16-20 jak w nocy trzeba właśnie obniżyć temp w środku.
Co to za piec co grzeje 4 h dziennie-chyba nie na paliwo stałe?

krzysiek54
29-11-2008, 21:53
Terakotę powinno się układać zawsze używając grzebienia o rozmiarze zębów maksimum 10 mmm. Smaruje się tylko równomiernie podłogę, a krzyżyki wtyka się w spoiny te, wokół których są już płytki. Jeżeli podłoga jest w "przyzwoitym" poziomie można używać grzebieni 8 mm, a nawet 6, co jest istotne przy ogrzewaniu podłogowym i jego stracie ciepła.

Pozdrawiam.

klimaw
29-11-2008, 22:04
Terakotę powinno się układać zawsze używając grzebienia o rozmiarze zębów maksimum 10 mmm. Smaruje się tylko równomiernie podłogę, a krzyżyki wtyka się w spoiny te, wokół których są już płytki. Jeżeli podłoga jest w "przyzwoitym" poziomie można używać grzebieni 8 mm, a nawet 6, co jest istotne przy ogrzewaniu podłogowym i jego stracie ciepła.
Pozdrawiam.

Nie do końca.
Tak sie układa normalnie.Dla podłogówki powinno być inaczej.
W celu zapewnienia jak nawiekszej powierzchni styku na linii posadzka-płytka(wyeliminowanie ze spodu powietrza ) powinno się używać grzebienia na posadzkę i na płytkę od dołu i kłaść by grzebienie były pod kątem prostym.Wtedy dobrze się wszystko wtopi i ograniczy powietrze pod płytką.

Coobah
30-11-2008, 11:17
Kozak jesteś. :lol: :lol: :lol:
Twoja instalacja przeczy wszelkim obowiązującym zasadom.Ale co z tego że nagrzejesz 16-20 jak w nocy trzeba właśnie obniżyć temp w środku.
Co to za piec co grzeje 4 h dziennie-chyba nie na paliwo stałe?

dzięki, że uważasz mnie za "kozaka", biorę to jako komplement :)

Piec jest na ekogroszek, nie wiem czemu się tak dziwisz....
A że instalacja przeczy wszelkim "obowiązującym zasadom"... A co to za zasady...
Mam wielu znajomych którzy użytkują swoje CO w taki sposób jak ja, niektórzy już po ładnych kilka lat i wszyscy są zadowoleni...

klimaw
30-11-2008, 11:36
dzięki, że uważasz mnie za "kozaka", biorę to jako komplement :)

Piec jest na ekogroszek, nie wiem czemu się tak dziwisz....
A że instalacja przeczy wszelkim "obowiązującym zasadom"... A co to za zasady...
Mam wielu znajomych którzy użytkują swoje CO w taki sposób jak ja, niektórzy już po ładnych kilka lat i wszyscy są zadowoleni...

Przeważnie na paliwo stałe pali się w sposób ciągły.
A jak śpisz w tej nachajcowanej chałupie-w takiej temp idzie wykorkować w nocy. :lol:

batko lenin
30-11-2008, 11:47
Nie do końca.
Tak sie układa normalnie.Dla podłogówki powinno być inaczej.
W celu zapewnienia jak nawiekszej powierzchni styku na linii posadzka-płytka(wyeliminowanie ze spodu powietrza ) powinno się używać grzebienia na posadzkę i na płytkę od dołu i kłaść by grzebienie były pod kątem prostym.Wtedy dobrze się wszystko wtopi i ograniczy powietrze pod płytką.[/ quote] zgadza się. No to paca w dłoń, po 100 gram na głowę i poooojechali :lol:

klimaw
30-11-2008, 11:53
zgadza się. No to paca w dłoń, po 100 gram na głowę i poooojechali :lol:

Bez 100-lepiej kawa dla kopa.Po 100 mogą się grzebienie pomylić i weźmie do włosów. :lol:

Coobah
30-11-2008, 21:07
dzięki, że uważasz mnie za "kozaka", biorę to jako komplement :)

Piec jest na ekogroszek, nie wiem czemu się tak dziwisz....
A że instalacja przeczy wszelkim "obowiązującym zasadom"... A co to za zasady...
Mam wielu znajomych którzy użytkują swoje CO w taki sposób jak ja, niektórzy już po ładnych kilka lat i wszyscy są zadowoleni...

Przeważnie na paliwo stałe pali się w sposób ciągły.
A jak śpisz w tej nachajcowanej chałupie-w takiej temp idzie wykorkować w nocy. :lol:


@klimaw, w piecu pali się w sposób ciągły, tzn. piec cały czas trzyma temp. 62 stopni C (w trybie podtrzymania..), w razie potrzeby ogrzewa CWU, a kiedy programator mu każe to puszcza pompką gorącą wodę w obieg po grzejnikach i podłogówce. Proste i logiczne ;)

klimaw
01-12-2008, 06:40
@klimaw, w piecu pali się w sposób ciągły, tzn. piec cały czas trzyma temp. 62 stopni C (w trybie podtrzymania..), w razie potrzeby ogrzewa CWU, a kiedy programator mu każe to puszcza pompką gorącą wodę w obieg po grzejnikach i podłogówce. Proste i logiczne ;)

No teraz kumam :lol:

Coobah
01-12-2008, 18:41
@klimaw, w piecu pali się w sposób ciągły, tzn. piec cały czas trzyma temp. 62 stopni C (w trybie podtrzymania..), w razie potrzeby ogrzewa CWU, a kiedy programator mu każe to puszcza pompką gorącą wodę w obieg po grzejnikach i podłogówce. Proste i logiczne ;)

No teraz kumam :lol:

no i git :))

sebastian 2008
02-12-2008, 16:22
mam pytanie

czy moglby wypowiedziec sie ktos, kto ukladal/uklada plytki podlogowe.

mamy do ulozenia plytki podlogowe - dosc spore - wymiary 60x60, na ogrzewaniu podlogowym. czy jest jakis specjalny sposob ich kladzenia? chodzi o np. stosowanie/niestosowanie techniki zwanej grzebieniem itd. na co trzeba zwracac uwage przy ich kladzeniu?
klej musi być elastyczny a podłoże wyrównane tak aby można było kłaść na grzebień inie musi być to Atlas czy Kerakoll albo Weber PRZEDE WSZYSTKIM MUSI BYĆ ELASTYCZNY!!!

sebastian 2008
02-12-2008, 16:25
[quote="krzysiek54"]Terakotę powinno się układać zawsze używając grzebienia o rozmiarze zębów maksimum 10 mmm. Smaruje się tylko równomiernie podłogę, a krzyżyki wtyka się w spoiny te, wokół których są już płytki. Jeżeli podłoga jest w "przyzwoitym" poziomie można używać grzebieni 8 mm, a nawet 6, co jest istotne przy ogrzewaniu podłogowym i jego stracie ciepła.

Pozdrawiam.[/]Na grzebień 6mm takich dużch kafli się nie kładzie majster :lol: nawet jak masz idealnie wyrównane

klimaw
02-12-2008, 16:26
klej musi być elastyczny a podłoże wyrównane tak aby można było kłaść na grzebień inie musi być to Atlas czy Kerakoll albo Weber PRZEDE WSZYSTKIM MUSI BYĆ ELASTYCZNY!!!

Nie do końca. :o
Musi być i elastyczny i przystosowany do ogrzewania podłogowego , a to nie idzie zawsze w parze. :D

sebastian 2008
02-12-2008, 16:28
Terakotę powinno się układać zawsze używając grzebienia o rozmiarze zębów maksimum 10 mmm. Smaruje się tylko równomiernie podłogę, a krzyżyki wtyka się w spoiny te, wokół których są już płytki. Jeżeli podłoga jest w "przyzwoitym" poziomie można używać grzebieni 8 mm, a nawet 6, co jest istotne przy ogrzewaniu podłogowym i jego stracie ciepła.
Pozdrawiam.

Nie do końca.
Tak sie układa normalnie.Dla podłogówki powinno być inaczej.
W celu zapewnienia jak nawiekszej powierzchni styku na linii posadzka-płytka(wyeliminowanie ze spodu powietrza ) powinno się używać grzebienia na posadzkę i na płytkę od dołu i kłaść by grzebienie były pod kątem prostym.Wtedy dobrze się wszystko wtopi i ograniczy powietrze pod płytką.
Są takie kleje tzw rozpływowe specjalne na posadzki bzdurą jest smarowanie kafla i posadzki podwójna i na dodatek bezsensowna praca

sebastian 2008
02-12-2008, 16:32
klej musi być elastyczny a podłoże wyrównane tak aby można było kłaść na grzebień inie musi być to Atlas czy Kerakoll albo Weber PRZEDE WSZYSTKIM MUSI BYĆ ELASTYCZNY!!!

Nie do końca. :o
Musi być i elastyczny i przystosowany do ogrzewania podłogowego , a to nie idzie zawsze w parze. :D
sorry ale ty chyba nie masz pojęcia o tym co piszesz każdy klej w pełni elastyczny jest przystosowany do podłogówki

klimaw
02-12-2008, 16:37
sorry ale ty chyba nie masz pojęcia o tym co piszesz każdy klej w pełni elastyczny jest przystosowany do podłogówki

NIEPRAWDA. :o
Rozejrzyj sie w hurtowniach. :lol:

sebastian 2008
02-12-2008, 17:06
sorry ale ty chyba nie masz pojęcia o tym co piszesz każdy klej w pełni elastyczny jest przystosowany do podłogówki

NIEPRAWDA. :o
Rozejrzyj sie w hurtowniach. :lol:
jeśli tak jak mówisz klej elastyczny nie nadaje się na ogrzewanie podłogowe to nie jest on klejem elastycznym. Już ci tłumaczę na czym cała rzecz polega. Otóż odpowiednia wysezonowana posadzka cementowa bez ogrzewania podłogowego jest podłożem nieodkształcalnym i wtedy możemy użyć zwykłego bazowego kleju do powierzchni nieodkształcalnych.Natomiast posadzka z zamontowanym i działającym ogrzewaniem podłogowym jest podłożem odkształcalnym, gdyż z powodu zmiany temperatur nieco się odkształca czego oczywiście nie można zobaczyć gołym okiem i dlatego właśnie stosuje się klej elastyczny ponieważ jest on przystosowany do powierzchni odkształcalnych. Jeśli jednak jak uważasz znasz taki klej elastyczny który nie nadaje mimo wszystko na ogrzewanie podłogowe wyślij mi nazwę wraz ze specyfikacją

klimaw
02-12-2008, 17:15
jeśli tak jak mówisz klej elastyczny nie nadaje się na ogrzewanie podłogowe to nie jest on klejem elastycznym. Już ci tłumaczę na czym cała rzecz polega. Otóż odpowiednia wysezonowana posadzka cementowa bez ogrzewania podłogowego jest podłożem nieodkształcalnym i wtedy możemy użyć zwykłego bazowego kleju do powierzchni nieodkształcalnych.Natomiast posadzka z zamontowanym i działającym ogrzewaniem podłogowym jest podłożem odkształcalnym, gdyż z powodu zmiany temperatur nieco się odkształca czego oczywiście nie można zobaczyć gołym okiem i dlatego właśnie stosuje się klej elastyczny ponieważ jest on przystosowany do powierzchni odkształcalnych. Jeśli jednak jak uważasz znasz taki klej elastyczny który nie nadaje mimo wszystko na ogrzewanie podłogowe wyślij mi nazwę wraz ze specyfikacją

Z początkiem wypowiedzi się zgadzam , ale z końcem nie.
Tu:http://www.serwus.dt.pl/dodatki/chemia_budowlana/kleje_do_plytek/ardex_x_7g
napisali obok worka klej elastyczny do płytek
Poniżej pisze , że
zmieszany z dodatkiem modyfikującym ARDEX E 9 może być stosowany do ogrzewania podłogowego.
To tak na szybko , bo jak szukałem kleju dla siebie to dokładnie czytałem na workach( nie pamietam już nazw) i nie było to jednoznaczne. :P
Pewnie coś musi na rzeczy być. :o

sebastian 2008
02-12-2008, 18:26
jeśli tak jak mówisz klej elastyczny nie nadaje się na ogrzewanie podłogowe to nie jest on klejem elastycznym. Już ci tłumaczę na czym cała rzecz polega. Otóż odpowiednia wysezonowana posadzka cementowa bez ogrzewania podłogowego jest podłożem nieodkształcalnym i wtedy możemy użyć zwykłego bazowego kleju do powierzchni nieodkształcalnych.Natomiast posadzka z zamontowanym i działającym ogrzewaniem podłogowym jest podłożem odkształcalnym, gdyż z powodu zmiany temperatur nieco się odkształca czego oczywiście nie można zobaczyć gołym okiem i dlatego właśnie stosuje się klej elastyczny ponieważ jest on przystosowany do powierzchni odkształcalnych. Jeśli jednak jak uważasz znasz taki klej elastyczny który nie nadaje mimo wszystko na ogrzewanie podłogowe wyślij mi nazwę wraz ze specyfikacją

Z początkiem wypowiedzi się zgadzam , ale z końcem nie.
Tu:http://www.serwus.dt.pl/dodatki/chemia_budowlana/kleje_do_plytek/ardex_x_7g
napisali obok worka klej elastyczny do płytek
Poniżej pisze , że
zmieszany z dodatkiem modyfikującym ARDEX E 9 może być stosowany do ogrzewania podłogowego.
To tak na szybko , bo jak szukałem kleju dla siebie to dokładnie czytałem na workach( nie pamietam już nazw) i nie było to jednoznaczne. :P
Pewnie coś musi na rzeczy być. :o musi być na rzeczy ale to już raczej u producenta jeżeli ten klej elastyczny to po co jeszcze środek modyfikujący. Pracowałem 5 lat w basenach jako kafelkarz na bardzo różnych materiałach tam są używane kleje wysoko elastyczne ze względu na dużo większe naprężenia i nie dodaje się do tych klejów żadnych środków modyfikujących. Podejrzewam dlatego , że takie kleje nie są do końca elastyczne właśnie bez tego środka, bo jak już wcześniej napisałem głównie chodzi o naprężenia.

klimaw
02-12-2008, 18:29
Nie ma co dzielić włosa na czworo. 8)
Po prostu trzeba czytać dokladnie co się bierze , by po odpaleniu podłogówki nie zdziwic się , że cos pęka. :cry:
Dlatego wybrałem Webera.

sebastian 2008
02-12-2008, 18:58
Nie ma co dzielić włosa na czworo. 8)
Po prostu trzeba czytać dokladnie co się bierze , by po odpaleniu podłogówki nie zdziwic się , że cos pęka. :cry:
Dlatego wybrałem Webera. i z tym się zgodzę trzeba czytać skoro są takie wynalazki na rynku

barrabash
11-12-2011, 08:23
Bzdury piszecie..to jaki grzebien uzyc jak mam wyjsc na parkiet 2,2 mm oczywicie poziom ma byc, no jaki grzebien uzyc hmmm zeby sie rogi nie zapadly? Jesli jest podlogówka i duze plytki.. Kerakol H40, dylatacje robimy zywica i plytki kladziemy aby fuga na nia wychodzila max 6 cm przesuniecia tniemy 7 mm od sciany.. Powodzenia

barrabash
11-12-2011, 08:24
Bedzie pekac jak nie zaplacisz dobrze :)

Kasia242
11-12-2011, 10:04
Przy ogrzewaniu podłogowym aby optymalnie wykorzystac powierzchnie styku powinno sie wylac mase na idealną płaszczyznę,i płytki kleic jednostroniie,naprawde wewnątrz pomieszczeń nie ma duzego znaczenia smarowanie płytki i podłoża systemem na krzyz,tym jaki powinno sie uzywac przy tarasach na zewnątrz(zreszta z zupełnie innych powodów).
Styk płytki z podłożem przy smarowaniu grzebieniem 6-8 mm i docisnieciu bedzie naprawde wystarczający,ciepło,,zmagazynowane w tych ,,pustych ,,przestrzeniach miedzy płytka a podłożem są tak minimalne ze nie maja najmniejszego wpływu na wydajność ogrzewania. Inna sprawa ze odpowiednio dużych płytek nie należy kłasc na zbyt cienki grzebień(wynika to z kompensacjii napręzeń,choć jak pisałem wewnątrz pomieszczeń gdzie nie ma bardzo duzych wachań temp. nie grozi to az takimi konsekwencjami jak na zewnątrz.
Co do samego kleju...moje praktyczne doświadczenia wskazują ze wystarczy w zupełnosci aby klej był po prostu elastyczny..nawet najtańszy,nie musi mieć napisane na worku ze jest do stosowania na podłogówke,poniewaz kazdy klej elastyczny jest dedykowany do miejsc gdzie nastepuja wyrazne wachania temperatur.
pozdrawiam