PDA

Zobacz pełną wersję : jak więźba na garaż dwustanowiskowy



rpilski
29-11-2008, 11:25
Przy domu planuję nieogrzewany garaż dwustanowiskowy. Dom ma być z dachem dwuspadowym a garaż ma być umiejscowiony przy ścianie szczytowej.
Chciałbym aby dach garażu nie przesłaniał zbytnio ściany szczytowej, aby można było na niej umieścić 2 (albo przynajmniej jedno) standardowe okna na poddaszu. Z tego względu w w chwili obecnej zakładam relatywnie niskie nachylenie połaci dachu: 25 stopni.

http://rpilski.republika.pl/dom/dach_nad_garazem.pdf

Nie nastawiam się na wykorzystanie "stryszku" nad garażem, bo przy tak małym pochyleniu połaci byłoby to miejsce niespecjalnie użytkowe. Z tego względu chcę zrezygnować z robienia nad garażem stropu.
Otrzymałem 2 wyceny na wykonanie więźby dachowej z wiązarów prefabrykowanych.
Obie oscylują w okolicach 10tys (wykonanie, transport, montaż).
Wydaje mi się, że to dość sporo, w końcu to tylko garaż.

Zastanawiam się, czy są jeszcze jakieś inne możliwości wykonania więźby w przypadku braku stropu i sporej (6.7m w osiach konstrukcyjnych ścian) rozpiętości, które byłyby tańsze niż wykonywanie jej z wiązarów prefabrykowanych ?

jajmar
29-11-2008, 11:49
Zastanawiam się, czy są jeszcze jakieś inne możliwości wykonania więźby w przypadku braku stropu i sporej (6.7m w osiach konstrukcyjnych ścian) rozpiętości, które byłyby tańsze niż wykonywanie jej z wiązarów prefabrykowanych ?

Takie dźwigary możesz wykonać sam na budowie, muisisz miec tylko dokładne rysunki, młotek piłe i pare kilo gwoździ. Koszt to 30%-40% tego co piszesz.

jajmar
29-11-2008, 11:49
Zastanawiam się, czy są jeszcze jakieś inne możliwości wykonania więźby w przypadku braku stropu i sporej (6.7m w osiach konstrukcyjnych ścian) rozpiętości, które byłyby tańsze niż wykonywanie jej z wiązarów prefabrykowanych ?

Takie dźwigary możesz wykonać sam na budowie, muisisz miec tylko dokładne rysunki, młotek piłe i pare kilo gwoździ. Koszt to 30%-40% tego co piszesz.

rpilski
29-11-2008, 16:16
Dzięki za odpowiedzi.

Mpoplaw, a u ciebie więźba w garażu nie opiera się przypadkiem na stropie ?

rpilski
29-11-2008, 18:33
Dzięki. Wygląda więc na to, że sytuacja nie jest tak tragiczna kosztowo jak mi się wydawało. A ta więźba na zdjęciu to tak bez impregnacji ? Czy to może impregnat bezbarwny?

rpilski
22-04-2009, 19:27
Opinie konstruktorów których pytała moja architekt są rozbieżne. Jeden mówił, że najtańsze będzie właśnie wykonanie wiązarów przez cieślę na budowie. Drugi (ten który faktycznie wykonał projekt) starasznie narzekał - kto to panu zrobi - tyle pracy - będzie bardzo drogo (proponował zrobić strop teriva i "standardową" więźbę). Ale może chodziło raczej o to, że miał więcej liczenie - nie wiem. Ostatecznie w projekcie mam rozrysowane wiązary. Rysunki są dość dokładne. Póki co zakładam, że cieśla zrobi więźbę na miejscu.

Njord
30-06-2010, 12:50
mógłbyś napisać jak ostatecznie wyszło z tą więźbą?
sam przymierzam się teraz do stawiania garażu z dachem dwuspadowym.

rpilski
30-06-2010, 17:11
Więźba będzie dopiero robiona, ale tak czy siak - robiona przez cieśli na budowie jest dużo tańsza niż prefabrykowana (tak około 50-70% ceny prefabrykowanej).

Njord
30-06-2010, 17:49
czyli tak 5000,- PLN za więźbę na garaż dwustanowiskowy liczyć trzeba?
np. coś takiego: http://www.projekty.garazy.pl/projekt-zg-45

rpilski
30-06-2010, 19:55
Nie mam wystarczającej wiedzy aby odpowiedzieć na to pytanie. Zależy od konstrukcji dachu, lokalizacji budowy (różnice cen) itd.

rpilski
13-08-2010, 21:33
Więźba została wykonana, ale ostatecznie nie były to dźwigary tylko więźba jętkowa ponieważ pierwotnie planowane wiązary zostały źle zaprojektowane - górny pas wiązara został zaprojektowany jako dwie deski calówki - stanowiłoby to duży problem wykonawczy przy deskowaniu i przybijaniu łat/kontrłat (trafienie w kant deski calówki i jeszcze nie rozszczepienie jej). Chociaż nie było to czynnikiem decydującym to dodam, że cieśla za wykonanie wiązarów chciał dodatkowo 10PLN/m2 w porównaniu do więźby jętkowej. Koszt materiału i robocizny wyszedł < 5000 PLN

makow11
28-12-2010, 17:58
Nie było problemów z więźbą jętkową przy 25stopniach nachylenia?

rpilski
28-12-2010, 18:37
Dzięki uprzejmości znajomego sprawdziłem to w programie "wiązar jętkowy" firmy specbud. Zresztą ten program też potwierdził mi też to, że konstruktor który projektował mi więźbę na domu popełnił ogromnego babola, do którego zresztą nie chciał się przyznać, ale spuśćmy już nad tym zasłonę milczenia.

Rysunek wiązara nie pokazuje "wieszaków" na których podwieszone są do krokwi belki w dolnym pasie wiązara.