PDA

Zobacz pełną wersję : podłączenie przewodów 3 i 2 żyłowych



petrus65
01-12-2008, 11:19
Witajcie

Mam taką sytuację. Jest gniazdko elektryczne (do niego doprowdzone 3 żyłowy przewód). Od tego gniazdka chcę podłączyć lampkę. Problem w tym, że ta lampka jest zasilana przewodem 2 żyłowym.

Mogę to zwyczajnie podłączyć?

dzieki

panda
01-12-2008, 11:26
Tak, pomijając żółto-zielony

Bigbeat
01-12-2008, 11:30
Obecne przepisy wymagają stosowanie w nowym budownictwie wszędzie gniazd z bolcem - i dla tego doprowadza się zawsze przewód trzyżyłowy (żółtozielony idzie właśnie do bolca).
Do gniazdka z bolcem zawsze da się podłączyć lampkę z wtyczką płaską, bez bolca. Stosowanie innych wtyczek (nie płaskich, ale bez "dziurki" na bolec) jest obecnie niedopuszczalne - takich wtyczek nie znejdziesz ani na kablach żadnego współczesnego sprzętu, ani "luzem" w sklepie (chyba, że to sklep ze starociami ;) ).
To tyle ostrzeżeń.
Jeśli już musisz dać gniazdo bez bolca - nie podłączaj żółtozielonej żyły wcale (i zadbaj o to, żeby pod gniazdem się nie zwarła z żadną pozostałą żyłą - zaizoluj np. izolacją).
Ale pamiętaj, że jeśli podczas odbioru technicznego domu znajdą takie gniazdo, nie powinni podpisać odbioru.

petrus65
01-12-2008, 11:33
Witajcie

Dzięki

Gniazdo będzie z bolcem tylko od tego gniazda musi isc przewód do kinkietu. W tym problem, że kinkiet ma tylko 2 żyły.

Pozdarwiam

Bigbeat
01-12-2008, 16:18
No to podłączasz pod niebieski i czarny czy brązowy i już. Zielonożółty zostaw w spokoju.
Ale: zgodnie z obowiązującymi przepisami do kinkietu powinieneś dać też trzy żyły - i ewentualnie przy kinkiecie nie wykorzystać zółtozielonego.