PDA

Zobacz pełną wersję : Radio, TV, TVSAT w kilku pokojach - podział sygnału Cyfry +



btx
01-12-2008, 12:46
Witam,
jestem na etapie robienia instalacji TV w domu jednorodzinnym. Zamierzam mieć TV w 5 pomieszczeniach, w każdym mieć możliwość oglądania innego programu, również SAT. Możliwość legalnego podziału sygnału daje z tego co wiem tylko Cyfra +.
Przejrzałem forum, ale na kilka pytań nie znalazłem odpowiedzi:
1. w kilku wątkach napisano, że od konwertera powinienem poprowadzić 4 koncentryki. Pytanie po co, jeżeli i tak idą do centrali i tam są dopierow roadzielane na pomieszczenia.
Na poniższym schemacie ze strony dipol (nanim staram się wzorować):
http://www.dipol.com.pl/schemat_instalacji_tv_naziemnej_i_satelitarnej_w_d omu_jednorodzinnym_schemat02.htm
widoczny jest tylko jeden przewód, z jednego konwertera.
To samo widzę obserwując anteny na blokach i domkach w mieście.

2. na tym samym schemacie przewody od konwerterów spotykają się w przełączniku DiSEqC - co to jest?

3. żeby móc rozdzielić sygnał, do każdego gniazda musze doprowadzić koncentryk i przewód telefoniczny. Niektrzy mówią że ma być skrętka (8x0,5) ale po co, jezeli tylko 4 żyły są wykorzystane?

4. dalej, kontynuując pkt. 3 łączę koncentryk w gwiazdę i do centrali. Ale co z telefonicznym? też w gwiazdę i do centrali? Tak planuję aktualnie, ale znalazłem w jakimś wątku informację, że ma być prowadzony od głównego tunera do poszczególnych gniazd.

5. Do głównego tunera planuję jeden koncentryk i jeden telefoniczny, czasami proponowane jest 2x koncentryk i 1x telefoniczny - po co?

W domu ani będzie sieci komputerowej ani telefonu stacjonarnego.

Będę wdzięczny za wszelkie sensowne odpowiedzi

piterazim
01-12-2008, 13:07
1 niestety ten schemat nie zadziała tak jak sobie życzysz - będzie można oglądać dowolny program z anteny naziemnej i tylko JEDEN program z cyfry - ten na który zostanie ustawiony dekoder - czyli kto ma pilota ten ma władzę

powód dla którego montuje się 4 koncentryki jest prosty, różne kanały nadają na różnych polaryzacjach, ważne jest to w chwili jeśli chcesz oglądać różne programy w tym samym czasie więc w schemacie, który przedstawiłeś jest to bez znaczenia bo będziesz odbierał tylko jeden kanał


2 w skrócie jest to taki bajer, że jednocześnie możesz odbierać i astrę i hotbirda

kiedy już będę na etapie podłączania instalacji TV-SAT zrobię raczej tak
http://www.dipol.com.pl/schemat_instalacji_tv_naziemnej_i_satelitarnej_na_ multiswitchu_w_domu_jednorodzinnym_schemat04.htm

jacekot
01-12-2008, 13:23
Cyfre + chyba jako jedyną dostępną u nas telewicje cyfrową można tak zrobić ze na różnych odbiornikach będzie mógł oglądać różne kanały . Nie do zrobienia z Polsatem Cyfrowym i "N" (ale tu nie jestem w 100% przekonany)

Pytanie jak to zrobić , nie jest to proste ,ale da się zrobić

Marcin1978
01-12-2008, 13:28
Wiec tak:

Dotego powinny byc inne konwertery, ktore rozbijja sygnał na V+/- i H+/-. tz Quatro.Wiec z konwetrera wychodza 4 kable dla kazdego satelity i to trafia do multiswitcha. U mnie mam zeza wiec 2 konwertery = 8 kabli.
Musisz sobie kupic multiswitcha z 5 wyjsciami.Do multiswitcha dopinamy tez kabel od TV naziemnej i radia Z niego juz wychodza pojedyncze koncentryki do gniazdek w pokajach. Takim kablem przesyłany jest sygnał SAT , TV ,radio. Warto dołozyc skretke i dorobic internet. I nie mów ze czegos nie bedzie bo na tym etapie koszt niewielki wiec lepiej zrobic sobie full opcje.


widoczny jest tylko jeden przewód, z jednego konwertera.
To samo widzę obserwując anteny na blokach i domkach w mieście.

Mozesz zastosowac konwerter ktory daje ci gotowy sygnał bezposrednio no dekodera(nie trzeba multiswitcha) tz Quad ale z tego co wiem maja max 4 wyjscia wiec 5 pokoji nie podłaczysz.

Co do rozdzielania C+. Ja ma tz splitera ale on nie rozdziela sygnalu tylko same uprawnienia z karty. Wiec jak chcesz miec TV z C+ w kazdym pokoju to bedziesz potrzebował 5 dekoderów :( . Jak nie chcesz ciagnac wszedzie kabla telefonicznego do splitera jest niewiele drozsza wercja bezprzewodowa

DiSEqC z tego co sie orientuje słuzy do przełaczania pomiedzy satelitami jak masz zeza.

Jak wróce do domu to wstawie jakies foty.


PS. Nie jestem fachowcem ale robilem taka instalacje u siebie w domu i dziala :d Wiec mogłem pomylic sie gdzies w nazewnictwie

piterazim
01-12-2008, 13:38
Musisz sobie kupic multiswitcha z 5 wyjsciami.

w zasadzie są multiswitche 4 lub 8 wyjściowe (i oczywiście większe) ale różnica w cenie wynosi 40 zł :)

btx
01-12-2008, 15:27
Dotego powinny byc inne konwertery, ktore rozbijja sygnał na V+/- i H+/-. tz Quatro.Wiec z konwetrera wychodza 4 kable dla kazdego satelity i to trafia do multiswitcha. U mnie mam zeza wiec 2 konwertery = 8 kabli.
Musisz sobie kupic multiswitcha z 5 wyjsciami.Do multiswitcha dopinamy tez kabel od TV naziemnej i radia Z niego juz wychodza pojedyncze koncentryki do gniazdek w pokajach. Takim kablem przesyłany jest sygnał SAT , TV ,radio.
OK, czyli pytania 1 i 2 mamy załatwione: konwerter quattro min 4x koncentryk do multiswitcha.
Tak jak napisałem wyżej - w domu będzie Cyfra +, bo tylko oni na dzień dzisiejszy dają możliwość rozdziału sygnału/uprawnień. Czy na cyfrze tez mogę zastosowac quattro, czy musi być standardowy dostarczany w pakiecie.


Warto dołozyc skretke i dorobic internet.
internet będzie bezprzewodowy/radiowy, z routera


Co do rozdzielania C+. Ja ma tz splitera ale on nie rozdziela sygnalu tylko same uprawnienia z karty. Wiec jak chcesz miec TV z C+ w kazdym pokoju to bedziesz potrzebował 5 dekoderów :( . Jak nie chcesz ciagnac wszedzie kabla telefonicznego do splitera jest niewiele drozsza wercja bezprzewodowa
Oczywiście jest dla mnie jasne, że musze mieć w każdym pokoju dekoder, ale to nastąpi etapami, także problemu nie powinno być.
Jeżeli natomiast chodzi o przewód od gniazd do splittera, to gdzie jest umieszczany splitter? W centrali czy przy dekoderze głównym, np. w salonie?
I czy na talerzu C+ też można zastosować zeza i czy jest sens to robić?


jk wróce do domu to wstawie jakies foty.
będę wdzięczny

Marcin1978
01-12-2008, 15:48
Czy na cyfrze tez mogę zastosowac quattro, czy musi być standardowy dostarczany w pakiecie.

Postaram sie jasniej. Konwerter nie ma nic wspolnego z C+. Mozesz zastosowac konwerter co daja w zestawie ale ma on mozliwosc podpiecia tylko 1 dekodera. Mozna zamiast niego zastosowac takiego z 4 wyjsciami i wtedy te kabale podłaczasz bezposrednio do 4 dekoderów(na wiecej wyjsc nie widziałem). Ale z tego co piszesz ty chcesz podlaczyc 5 odbiorników wiec musisz zastosowac multiswitcha i do niego inny konwerter o ktorym pisalem.
Tak czy siak konwerter z zestawu mozesz schowac do szuflady.



internet będzie bezprzewodowy/radiowy, z routera

Tez tak mam ale i tak dałem skretke. Tak na wszelki wypadek :D



Jeżeli natomiast chodzi o przewód od gniazd do splittera, to gdzie jest umieszczany splitter? W centrali czy przy dekoderze głównym, np. w salonie?

Ja mam przy dekoderze w salonie ale mam tylko 2 dekodery . Jak bym miał wiecej to dał bym go przy centrali. Nie mam telefonu wiec wykorzystuje kable telefoniczne z gniazdek do przesylania uprawnien. Trzeba tylko odpowiednio je poprzepinac.


I czy na talerzu C+ też można zastosować zeza i czy jest sens to robić?


Ja zrobiłem to na zaś. Bo potem nie miałem mozliwosci wpuszczenia dodatkowych 4 koncentrykow. Zeza uzywałem tylko jak miałem C+ w pakiecie hiperpremium :lol: . Teraz konwerter jest nieuzywany.
Co do zeza na antenie C+ to nie wiem jaka daja teraz srednice :-?

btx
01-12-2008, 21:13
Jeżeli natomiast chodzi o przewód od gniazd do splittera, to gdzie jest umieszczany splitter? W centrali czy przy dekoderze głównym, np. w salonie?


Ja mam przy dekoderze w salonie ale mam tylko 2 dekodery . Jak bym miał wiecej to dał bym go przy centrali.
czyli rozumiem że prowadzenie przewodu telefonicznego równolegle do koncentryka, do każdego gniazda, ze środkiem gwiazdy w centrali, jest rozwiązaniem prawidłowym i mogę splitter umieścić w centrali?



Co do zeza na antenie C+ to nie wiem jaka daja teraz srednice :-?
to stosowanie zeza jest zależne od średnicy talerza?

klimaw
01-12-2008, 21:23
Co do zeza na antenie C+ to nie wiem jaka daja teraz srednice :-?
C+ daje 60 standard lub 80 na HD. :D

Marcin1978
02-12-2008, 08:41
Na 60 moze byc troche ciezko zeza zrobic, ale antena jest tania wiec zawsze mozna wieksza kupic.

a u mnie wyglada to tak :

Konwertery Quattro, jak widac wiazka kabli jest troche gruba. Kable poprowadzone do domu przez srodek uchwytu do montazu anteny.

http://lh6.ggpht.com/_llDR41dV5Xk/STRYmDXFdDI/AAAAAAAAAno/kbR3mH3DwDA/s640/HPIM1979.JPG

Sciana od wewnatrz , po prawej stronie wiazka kabli z anteny,dodałem tez kable do głosników na 7.1 i do projektora który bedzie wisial na suficie :)

http://lh3.ggpht.com/_llDR41dV5Xk/STRaekpkHvI/AAAAAAAAAog/SxKYMxBShls/s512/DSC00483.JPG


Multiswitch na stryszku, jak widac mam na 8 wyjsc z czego na razie uzywam 7
Od góry podlaczone sa kable od konwektora. Potem juz pojedynczy koncentryk idzie do gniazdka, a nim trzy sygnaly - TV,SAT,Radio



http://lh6.ggpht.com/_llDR41dV5Xk/STRY2Cm9G3I/AAAAAAAAAn4/3_XLimjkUe8/s640/HPIM1985.JPG

I na koniec gniazdko

http://lh6.ggpht.com/_llDR41dV5Xk/STRecsMLxYI/AAAAAAAAAoo/Gmda9m3xyCA/s640/Zdj%C4%99cie659.jpg


czyli rozumiem że prowadzenie przewodu telefonicznego równolegle do koncentryka, do każdego gniazda, ze środkiem gwiazdy w centrali, jest rozwiązaniem prawidłowym i mogę splitter umieścić w centrali?

Tego co teraz napisze nie jestem pewien musze sie kumpla zapytac co mi to podłaczal ale do moich gniazdek idzie tylko koncentryk i skretka, nie mam kabla telefonicznego. Z tego co sie orientuje to nie wszystkie zyły sa potrzebne do sieci. Wiec moge sobie poprzepinac na stryszku jak chce. W zaleznosci jak pospinam kable na stryszku w niektórych gniazdkach moge miec telefon a niektóre moga byc połaczone ze soba i przesyłac uprawnienia. (chyba ???). Dowiem sie dokladnie to potwierdze

irtad
02-12-2008, 09:22
Polsat też można dzielić , ale jest trudniejsze bo karta jest parowana z dekoderem, i trzeba wyciągnąć boxkey'a .

jacekot
02-12-2008, 09:32
Polsat też można dzielić , ale jest trudniejsze bo karta jest parowana z dekoderem, i trzeba wyciągnąć boxkey'a .

Możesz trochę to rozwinać ? Bo do tej pory wszyscy mówili że się nie da . Jesteś pierwsza osobą która mówi ze jest taka możliwość . Mam w domu Polsat Cyfrowy i chętnie bym go rozdzielił na dwa odbiorniki , ale tak aby każdy mógł oglądać oddzielnie .
Podziel sie swoim doświadczeniem .

irtad
02-12-2008, 09:50
Wiem że można to zrobić, ale sam tego nie mam bo mam Cyfrę. Ale czytając trochę w necie na temat sharingu znalazłem też na temat Polsatu i z niektórych dekoderów w szczególności tych starszych modeli można wyciągnąć właśnie tego boxkey'a . Można o tym poczytać http://dvhk.pl/

marxxx
02-12-2008, 09:53
Jak masz stary odbiornik np sagem to boxkeya wyciągniesz, z nowych niema szans.

irtad
02-12-2008, 09:54
Jak masz stary odbiornik np sagem to boxkeya wyciągniesz, z nowych niema szans.

To właśnie napisałem

mynia_pynia
02-12-2008, 11:27
Jest takie specjalistyczne forum, gdzie są opisy, zdjęcia, co gdzie przyspawać, podłączyć, jaki dekoder kupić.

Najlepsze są NOKI !!!dbox.
To potrafi rozwalić sygnał wszystkich dostępnych stacji tv.

A to co wy chcecie zrobić to nazywa się SZERING!

jacekot
02-12-2008, 13:27
Jak masz stary odbiornik np sagem to boxkeya wyciągniesz, z nowych niema szans.

A juz miałem cichą nadziej ze się da . A co to są te "boxkeye" i dlazego z nawszych dekodrów nie da się ich wyciągnąć ?

Czyli jednak sie nie rozdzielić sygnału jak się ma Polsat Cyfrowy na dwa odbiorniki .

Jacek

krzysztofj
02-12-2008, 14:44
...Tego co teraz napisze nie jestem pewien musze sie kumpla zapytac co mi to podłaczal ale do moich gniazdek idzie tylko koncentryk i skretka, nie mam kabla telefonicznego. ...
Skrętka czteroparowa, jak sama nazwa wskazuje ma 4 pary przewodów, z czego dwie do instalacji komputerowej, jedna do telefonicznej i jedna nie wykorzystana (w zapasie).

klimaw
02-12-2008, 16:53
Skrętka czteroparowa, jak sama nazwa wskazuje ma 4 pary przewodów, z czego dwie do instalacji komputerowej, jedna do telefonicznej i jedna nie wykorzystana (w zapasie).

To się zgadza ale żeby to przełączać trzeba mieć małą szafę logiczną ,patchpanele i podwójne gniazda w pokojach.
Chyba , że na skręconej prowizorce. :lol:

btx
08-12-2008, 20:37
orientuje się ktoś jak to jest teraz z cyfrą+?
Coś ostatnio słyszałem że nie można już dzielić ich sygnału... :(

klimaw
08-12-2008, 21:08
orientuje się ktoś jak to jest teraz z cyfrą+?
Coś ostatnio słyszałem że nie można już dzielić ich sygnału... :(

Można.
Spliter i jazda. :lol: