PDA

Zobacz pełną wersję : Tymczasowe uszczelnienie dachu



kolorado
01-12-2008, 22:25
Może temat nie najlepiej sformułowany, ale chodzi mi o zamknięcie otworów pomiędzy folią dachową a murłatą. Docelowo oczywiście będzie wełna, ale chciałbym chociaż częściowo zatrzymać ciepło wytwarzane przez kozę, czy inne zwierze.
Koncepcje są dwie:
1. Położyć jeden pas wełny, a po tynkach i wylewkach dokończyć. Wadą jest to, że będzie to utrudniać kładzenie instalacji, wszelkich kabli czy rurek. No i dwa, że będzie chłonąć wilgoć tynków i wylewek, co spowoduje dłuższe schnięcie domu.
2. Za murłatę (na zewnątrz) wstawić kawałki styropianu 5cm i uszczelnić pianką montażową. Przy ocieplaniu dachu można by albo usunąć, albo zostawić, chociaż nie wiem, czy wtedy nie byłoby mostka termicznego. Wadą jest to, że to tymczasowe - muszę dokupić trochę styropianu (część to pozostałości). Druga wątpliwość, to czy pianka nie będzie jakoś reagowała z folią - czy jej w ten sposób nie uszkodzę?

Którą drogę radzilibyście wybrać?

kolorado
02-12-2008, 16:22
Halo! Nikt nie jest w stanie coś podpowiedzieć? :)

klimaw
02-12-2008, 16:31
Dołóż na zawnątrz styropian podcięty w skos tak żeby doszedł do skosu folii, a od wewnątrz połącz jakąś taśmą , którą potem będziesz mógł odkleić od folii. :D

kolorado
02-12-2008, 16:33
Czyli piankowanie to nie jest dobry pomysł? Chyba by lepiej trzymało niż na taśmie, a i szczelniejsze by było...

klimaw
02-12-2008, 16:36
Ja bym nie ryzykował. 8)
Folia jest docelowa i szkoda jej-ile tego ucieknie?
A może będzie ciepła zima? :lol:

kolorado
02-12-2008, 17:30
wielka wada zakupic troche styropianu i opiankowac nie przy folij a murlacie i mowi to gosc ktory dom buduje :D
Wielka to może nie, ale jest :wink:
Bardziej martwi mnie to piankowanie folii, ale fakt że można przy folii nie piankować...

klimaw
02-12-2008, 17:31
wielka wada zakupic troche styropianu i opiankowac nie przy folij a murlacie i mowi to gosc ktory dom buduje :D

Po co kupować styropian , lepiej wszystko pianką. :lol:
Pianka jest dobra na wszystko. :D

Andrzej Wilhelmi
02-12-2008, 21:24
Co znaczy docelowo będzie wełna? Folia powinna być zakrywana od spodu tak samo szybko jak z wierzchu! A tak konkretnie to co Ty chcesz uszczelnić?! Sama folia nie uchroni Cię przed utratą ciepła! Jak chcesz ogrzewać to cały dach musisz ocieplić! Pozdrawiam.

kolorado
03-12-2008, 07:13
Co znaczy docelowo będzie wełna?
No standardowe ocieplenie dachu - wełna, a poniżej folia i płyty KG.

A tak konkretnie to co Ty chcesz uszczelnić?! Sama folia nie uchroni Cię przed utratą ciepła!
Aktualnie mam stan surowy zamknięty i zabieram się za instalacje. Dach to dachówka cementowa, a pod nią folia wysokoparoprzepuszczalna. No i teraz żeby instalatorom, a później tynkom nie było zbyt zimno, chciałem wstawić jakiś urządzenie grzewcze - prawdopodobnie kozę. Problem w tym, że większość ciepła ucieka otworami pod dachem (a dokładniej pomiędzy folią dachową a murłatą) i grzanie generalnie niewiele da. Więc chciałbym te otwory jakoś pozatykać, żeby to ciepło nie uciekało. Mam dwie koncepcje, opisane w pierwszym poście, tylko nie wiem która będzie lepsza.
Mam nadzieję, że wszystko wyjaśniłem w miarę jasno.

A skoro zawitał tu fachowiec, to dodam jeszcze pytanie: czy pianka może zaszkodzić folii dachowej?

mynia_pynia
03-12-2008, 07:38
Mam zrobioną elewacje zewnętrzną już z ociepleniem, od środka nie mam jeszcze ocieplonego poddasza, ale cały dom jest uszczelniony pianką od wewnątrz, oczywiście na wiele to się nie zda bo i tak ciepło ucieka przez folie paro...
Dla mnie to zaleta, bo jest b. dobra wentylacja w domu, co przy rynkach i wylewkach ma b. duże znaczenie.
Nie mam zaparowanych okien i nie czuć wilgoci w domu.

Za chwilę wstawiam piec i będę grzała, żeby wygrzać podłogówkę i żeby ekipie zimno nie było, no ale nie łudzę się że w domu będzie temperatura 20 st., jak będzie 15 to będzie super.

kolorado
03-12-2008, 07:50
Mam zrobioną elewacje zewnętrzną już z ociepleniem, od środka nie mam jeszcze ocieplonego poddasza, ale cały dom jest uszczelniony pianką od wewnątrz, oczywiście na wiele to się nie zda bo i tak ciepło ucieka przez folie paro...
A dokładniej w jaki sposób masz uszczelnione? Zewnętrzne ocieplenie podchodzi pod folię i tam zapiankowane, czy jakoś inaczej?


Za chwilę wstawiam piec i będę grzała, żeby wygrzać podłogówkę i żeby ekipie zimno nie było, no ale nie łudzę się że w domu będzie temperatura 20 st., jak będzie 15 to będzie super.
No ja chciałbym żeby u mnie nie schodziła poniżej +5... :lol:

Andrzej Wilhelmi
03-12-2008, 22:41
... czy pianka może zaszkodzić folii dachowej?

Folii nie zaszkodzi ale dachowi tak. Wypchnie folię i może spowodować (a najprawdopodobniej spowoduje) przeciek na kontrłatach. Wypchnięta folia utrudni a wręcz uniemożliwi poprawną wentylację połaci co będzie skutkowało spływaniem skroplin po spodzie folii do piany a później na murłatę. Opianowanie nic nie da gdyż ciepło będzie uchodzić całą powierzchnią folii. Jedynym poprawnym rozwiązaniem jest ocieplenie dachu i zamontowanie folii paroizolacyjnej. Pozdrawiam.