PDA

Zobacz pełną wersję : okropny zapach kanalizacji wokół domu ? Czy warto przedłużyć odpowietrznik



rzuraff
02-12-2008, 16:55
Witam Szanownych Forumowiczów.

Mam pewien problem - być może ktoś spotkał się z podobnym. Otóż w nowo wybudowanym domu, w jego obejściu czuć okropny zapach kanalizacji. Dom podłączony jest do sieci kanalizacji miejskiej.

Piony kanalizacyjne są wentylowane przez dach - dachówka Rupp Sirius, kominki wentylacyjne standardowe - najwyraźniej brzydkie zapachy zamiast ulecieć w powietrze opadają, przecząc zasadą fizyki dot. ciepłego powietrza :)

Na działce obok stoi od kilku lat domek, identyczny projekt, piony wyciągnięte w ten sam sposób, i tego problemu nigdy nie było. Wówczas Rupp miał inne kominki wentylacyjne - te obecnie produkowane mają bardzo małą przestrzeń przez którą powietrze ucieka i dodatkowo strumień powietrza jest skierowany w dół (od góry jest duży czopuch)
Czy to może być problemem? a może ktoś ma inny pomysł? pozdrawiam! w miarę usuwania problemu będę informował o efektach :)

pozdrawiam

klimaw
02-12-2008, 17:06
Ja mam w bezpośredniej odległości dachówkę wentylacyjną do kanalizacji i dachówkę wentylacyjną do łazienki.
Niekiedy bywa że wiatr wdmucha wywiewy w kanalizy do łazienki.Nie jest to przyjemne. :cry:
W przyszłym roku przesunę ją dalej. 8)

rzuraff
02-12-2008, 17:07
w domu ten zapach nie jest aż tak odczuwalny - najgorzej jest na zewnątrz.

klimaw
02-12-2008, 17:34
w domu ten zapach nie jest aż tak odczuwalny - najgorzej jest na zewnątrz.

Może drzewa na działce zakłócają i tworzą się jakieś powietrzne "opady".

lazik
02-12-2008, 17:39
Mocno niewiarygodne by to było z odpowietrzników dachowych. Jesteś pewien że te zapachy z tamtąd dobiegają? Może gdzieś indziej? U mnie np. studzienka rewizyjna była nieszczelnie zamknięta i zapachy szły z niej. W pierwszym odczuciu myślałem że problem leży po stronie wyrzutni rekuperatora, która znajdowała się około 3 metry od rewizji.

klimaw
02-12-2008, 17:44
Mocno niewiarygodne by to było z odpowietrzników dachowych. Jesteś pewien że te zapachy z tamtąd dobiegają? Może gdzieś indziej? U mnie np. studzienka rewizyjna była nieszczelnie zamknięta i zapachy szły z niej. W pierwszym odczuciu myślałem że problem leży po stronie wyrzutni rekuperatora, która znajdowała się około 3 metry od rewizji.

Raczej na pewno.
Mam problem z wentylacją łazienek ( parter bez mieszkalnego poddasza ) i wychładza mi łazienki poprzez wwiewanie od góry ( wentylator na biegu jałowym odwrotnie się kręci ).
Co trochę ( rzedko ale jednak ) jest ten zapaszek. :cry:
Raczej nic innego.

Bigbeat
02-12-2008, 17:47
No tak, ale autor wątka wyraźnie pisze, że śmierdzi głównie na zewnątrz domu - w środku znacznie mniej...
Więc jak to się ma do tego, co napisałeś?

klimaw
02-12-2008, 17:54
No tak, ale autor wątka wyraźnie pisze, że śmierdzi głównie na zewnątrz domu - w środku znacznie mniej...
Więc jak to się ma do tego, co napisałeś?

Napisał:

w domu ten zapach nie jest aż tak odczuwalny - najgorzej jest na zewnątrz.

Może mu tak jak mi wiatr operuje częściowo w pionie i ładuje mu ten smród niżej. :cry:
Sam nie wiem ale jak inaczej to ugryżć? :D
Może jest coś nieszczelne w odprowadzeniu z domu? :evil:

rzuraff
02-12-2008, 23:23
o nieszczelności w rurach nie ma raczej mowy - idą ponad metr pod ziemią więc nie sądzę żeby zapach mógł się przedostawać. Studzienka rewizyjna na działce jest - plastikowa, ale jest szczelna i o dziwo wkoło niej wcale nie śmierdzi...

SławekD
03-12-2008, 07:45
Przerabiałem podobny temat. Podobny bo też śmierdziało ale inny bo nie mam kanalizacji z POŚ. Śmierdziało różnie, zależnie od siły i kierunku wiatru, najgorzej było w duszne dni, bez wyraźnego wiatru kiedy powietrze było że tak to nazwę ... ciężkie, wieczorami po zachodzie słońca wszystko z odpowietrznika na dachu spadało po dachu zamiast iść w górę. Znajomy instalator doradził by przedłużyć odpowietrznik ( u mnie brass ) tak by rura wychodziła 30-50 cm nad kalenicę i będzie ok. Tak zrobiłem, w moim przypadku przedłużenie było ok 2m, wyszło ok 40 cm nad kalenicę i problem zniknął.
Wiem ze w niektórych przypadkach takie wyjście nad kalenicę jest niemal niemożliwe, raz że technicznie trudne to po drugie jeszcze szpeci dach. U mnie rura 110 przymocowana jest do komina i po to by wyjść ponad kalenicę wystaje ponad komin ponad metr. Za ładnie to może nie wygląda, wszyscy się na początku dziwili co to za wynalazek, teraz już się przyzwyczaiłem a smrodu co najważniejsze brak.

rzuraff
03-12-2008, 10:33
też wydaje mi się że to kwestia wyprowadzenia kominka ponad dach. Akurat do dachówki Rupp kominki ledwo wystają ponad dach. Troche lepiej jest w ofercie Brass - planuję połączyć jedno z drugim i zobaczyć efekty.

klimaw
03-12-2008, 13:27
Kurcze-jak zamienic dachówke wentylacyjnę na 1,5 mm jakiejś rury PCV? :lol:

SławekD
05-12-2008, 22:39
Sorry ale nie rozumiem pytania :(

klimaw
06-12-2008, 07:20
Znajomy instalator doradził by przedłużyć odpowietrznik ( u mnie brass ) tak by rura wychodziła 30-50 cm nad kalenicę i będzie ok. Tak zrobiłem, w moim przypadku przedłużenie było ok 2m, wyszło ok 40 cm nad kalenicę i problem zniknął.
Wiem ze w niektórych przypadkach takie wyjście nad kalenicę jest niemal niemożliwe, raz że technicznie trudne to po drugie jeszcze szpeci dach. U mnie rura 110 przymocowana jest do komina i po to by wyjść ponad kalenicę wystaje ponad komin ponad metr.

Chodziło mi o ten fragment.
Jak mam dachówkę wentylacyjną to jak niby ją przedłużyć w pionie? :o

SławekD
07-12-2008, 00:41
Jak mam dachówkę wentylacyjną to jak niby ją przedłużyć w pionie? :o
Takie dachówki są różne i różniste. Brass chyba ma najmniej estetyczne bo dość wysokie ( 30-40 cm ) z rury pcv o średnicy zbliżonej do 110 mm. zakończonej grzybkiem. Ja grzybek ten odcięłem, załamałem krawędź pilnikiem, zrobiłęm kilka nacięć pionowych na rurze by zmniejszyć trochę średnicę ( trochę kombinowania było ) nasunąłem na to pomarańczową mufę fi 110 potem w to pomarańczową rurę 110 około dwu metrową ( po drodze jakieś kolano by zbliżyć się do komiana ) i rurę tą opaskami przytwierdziłem do komina. Jeśli w pobliżu takiego kominka nie ma komina to przyznam że nie bardzo jest jak przedłużyć ten kominek :(

klimaw
07-12-2008, 08:04
Jak mam dachówkę wentylacyjną to jak niby ją przedłużyć w pionie? :o
Takie dachówki są różne i różniste. Brass chyba ma najmniej estetyczne bo dość wysokie ( 30-40 cm ) z rury pcv o średnicy zbliżonej do 110 mm. zakończonej grzybkiem. Ja grzybek ten odcięłem, załamałem krawędź pilnikiem, zrobiłęm kilka nacięć pionowych na rurze by zmniejszyć trochę średnicę ( trochę kombinowania było ) nasunąłem na to pomarańczową mufę fi 110 potem w to pomarańczową rurę 110 około dwu metrową ( po drodze jakieś kolano by zbliżyć się do komiana ) i rurę tą opaskami przytwierdziłem do komina. Jeśli w pobliżu takiego kominka nie ma komina to przyznam że nie bardzo jest jak przedłużyć ten kominek :(

Moja wentylacyjna jest cała z ceramiki więc popłynąłem. :lol: