PDA

Zobacz pełną wersję : Czy Energetyka naliczyła dobrą opłatę?



dziabar
03-12-2008, 13:40
Witam,
Sprawa jest dość skomplikowana ale po krótce:
1). 2002 wydanie warunków przyłączenia 8KW;
2). 11.03.2003 podpisanie umowy o przyłączenie (V grupa) oraz wniesienie opłaty 856pln za 8KW. (oczywiście budowa przyłącza kablowego itd.)
3). 29.04.2003 podpisanie umowy sprzedaży energii elektrycznej w taryfie C11 (budowalna).
4). Wnoszenie stosownych opłat za zużyta energię.

Trochę trwała moja budowa ale nadszedł czas by zamieszkać w domu i chciałem zmienić taryfę z budowlanej C11 na normalną G11 oraz dodatkowo podnieść ilość KW przyłączonych do 14. Kolejna masa dokumentów i... wydanie nowych warunków na przyłączenie wnioskowanych 14KW. Hmm.. Wg http://www.enion.pl/pl/obsluga/przylaczanie stawka za 1KW=132,65pln i OK takie opłaty. Na nowych warunkach podana jest jednak kwota za całe 14KW czyli 1857,10pln. Tym czasem ja już zapłaciłem za 8KW!. Po burzliwej dyskusji z energetyką oraz przedstawieniu dowodów wpłaty w wysokości ww z łaską obniżyli kwotę na warunkach do 1001,1pln (odjęli kasę, którą zapłaciłem). Mimo wszystko dalej budzi to moją wątpliwość gdyż wg mnie powinienem zapłacić za dodatkowe 6KW po kwocie 132,65pln czyli 795,9pln. Pan tłumaczy, że wszystkim tak robią i nie wie o co mi chodzi! Przepisy się zmieniły i tyle! Jak zapytałem czy gdybym dalej pozostawił 8KW tylko chciał zmienić taryfe na G11 to też bym zapłacił te ~200pln nie odpowiedział. Czy ktoś z Was orientuje się jak to powinno wyglądać zgodnie z przepisami? Nie chodzi mi o te 200pln ale o rację!

barzuc
03-12-2008, 14:20
Miałem sytuacje analogiczną do Twojej. Płaciłem stricte tylko za różnicę w mocy przyłączeniowej (to co chciałem - to co już miałem * kwota za kW - czyli u Ciebie za 6kW). A i tak bolało bo nie wiem za co... za to że wymienili bezpiecznik w skrzynce z 30A na 50A...
ZE: Enea, oddział Szamotuły

dziabar
03-12-2008, 14:55
Dzięki.
A czy istnieje jakiś wzór, paragraf, przepis..., który to reguluje. Znalazłem wzór opisujacy naliczanie opłaty za zwiększenie mocy przyłączeniowej do istniejącego budynku (czyli jest już taryfa G11). Jest on zgodny do mojego rozumowania czyli opłata za dodatkowe 6KW. Moja sprawa jest trochę inna gdyż mam C11 (budowlany) i chcę zmienić na G11 a dodatkowo podnieść moc przyłączeniową. Energetyka twierdzi, że te ~200pln to jakby opłata za przekształcenie tych 8KW z taryfy C11 na G11:( (a ja w to nie wierzę!)

listek
03-12-2008, 16:20
Wygląda to chyba tak. Podam Ci na przykładzie Zamojskiej Korporacji Energetycznej (nie wiem na ile sa aktualne ceny, sprawdź sobie.)
Zakładamy zwiększenie mocy.
4,5kW - moc obecna
15kW moc przyłączeniowa (do licznika, odpowiednie zabezpieczenia przedlicznikowe).
9 kW moc umowna (to co masz na umowie)

Trzeba te dwie ostatnie wielkości rozróżnić.
Wzór (10,5*128,47)+22%Vat
10,5 kW - o tyle zwiększamy moc przyłączeniową (15-4,5)
128,47 - cena 1kW mocy przyłączeniowej netto

Pojaśniało trochę?

Tomkii
04-12-2008, 08:10
Dzięki.
A czy istnieje jakiś wzór, paragraf, przepis..., który to reguluje. Znalazłem wzór opisujacy naliczanie opłaty za zwiększenie mocy przyłączeniowej do istniejącego budynku (czyli jest już taryfa G11). Jest on zgodny do mojego rozumowania czyli opłata za dodatkowe 6KW. Moja sprawa jest trochę inna gdyż mam C11 (budowlany) i chcę zmienić na G11 a dodatkowo podnieść moc przyłączeniową.
To podejdź do tematu od tylca...
Zmień C11 na G11. Poczekaj aż się papiery przemielą i wtedy zwiększ moc na G11.

barzuc
04-12-2008, 08:14
Dzięki.
A czy istnieje jakiś wzór, paragraf, przepis..., który to reguluje. Znalazłem wzór opisujacy naliczanie opłaty za zwiększenie mocy przyłączeniowej do istniejącego budynku (czyli jest już taryfa G11). Jest on zgodny do mojego rozumowania czyli opłata za dodatkowe 6KW. Moja sprawa jest trochę inna gdyż mam C11 (budowlany) i chcę zmienić na G11 a dodatkowo podnieść moc przyłączeniową. Energetyka twierdzi, że te ~200pln to jakby opłata za przekształcenie tych 8KW z taryfy C11 na G11:( (a ja w to nie wierzę!)

Też "za jednym podejściem" zwiększałem moc przyłączeniowa i zmieniałem taryfę z budowlanej na użytkową dla gosp. domowych (chyba weekendowa czy jakoś tak). Żadnych opłat ze względu na zmianę taryfy nie ponosiłem.

dziabar
04-12-2008, 08:16
Tomki pomysł dobry tylko, że ja już złożyłem dokumentację więc może mimo wszystko uda się zrobić całość za jednym ciosem.
listek... raczej zamydliło:(. Znam tylko moc na umowie =8KW i moc o jaką chcę zwiększyć czyli 6KW. Nie mam danych odnośnie "mocy obecnej" oraz " mocy przyłączeniowej". Cena za 1 KW=132,65pln

ubek
04-12-2008, 12:32
Wydaje mi się, że w przypadku przyłącza budowlanego, jakie Miałeś do tej pory, należy liczyć się z tym, że nowe przyłącze (docelowe dla budynku) jest traktowane jako zupełnie inne i stąd ta opłata. Ja miałem to samo najpierw opłata za budowlankę a następnie jako całkiem nowe przyłącze.

pierwek
04-12-2008, 12:40
a niby czemu nowe przyłącze skoro fizycznie nic się nie zmienia - tylko na papierze taryfa budowlana na normalną? jak tak będziecie kombinować to ZE zaczną niedługo pobierać opłatę za odczyt licznika przez sieć energetyczną i nikt się nie będzie dziwił...

barzuc
04-12-2008, 12:56
Wydaje mi się, że w przypadku przyłącza budowlanego, jakie Miałeś do tej pory, należy liczyć się z tym, że nowe przyłącze (docelowe dla budynku) jest traktowane jako zupełnie inne i stąd ta opłata. Ja miałem to samo najpierw opłata za budowlankę a następnie jako całkiem nowe przyłącze.

Bez przesady. Jak ZE robi przyłącze to go nie interesuje co będzie dalej (znaczy interesuje, bo trzeba przedstawić odbiór instalacji odbiorczej) w kontekście prac które sami wykonują.
Jakby nie było zmiany mocy przyłączeniowej to opłat by nie pobierali (bo z jakiej racji) bo skrzynka, licznik i zabezpieczenia (pod warunkiem braków zmiany mocy przyłączeniowej) zostają te same...

Jeden wyjątek mi do głowy przychodzi od tego co powyżej napisałem - jeśli przyłącze budowlane jest wykonane jako TYMCZASOWE - wtedy jak :ubek napisał - to 2 różne przyłącza, ale z wcześniejszych wypowiedzi wnioskuję, że to nie ten przypadek.

Z punktu widzenia ZE (jak dla mnie jako klienta i "inwestora", który już przez to przeszedł) przyłącze z taryfą budowlaną i użytkową to różni się nazwą i opłatami a nie fizycznymi czy prawnymi aspektami.

dziabar
04-12-2008, 13:38
Też tak uważam. W ogóle jakaś dziwna ta sprawa gdyż Energetyka praktycznie nie miała żadnej dokumentacji! Całość dostarczyłem ja:( (oczywiście ich papierki). Przyłącze nie jest tymczasowe, jest to przyłącze kablowe, ziemne (byłem prekursorem takiego przyłącza na mojej ulicy gdyż wszyscy mają napowietrzne). Paranoją również jest to, że w 2005 roku podpisałem zgodę energetyce by od mojego przyłącza rozbudowała sieć dla kolejnych klientów!

barzuc
04-12-2008, 14:12
Też tak uważam. W ogóle jakaś dziwna ta sprawa gdyż Energetyka praktycznie nie miała żadnej dokumentacji! Całość dostarczyłem ja:( (oczywiście ich papierki). Przyłącze nie jest tymczasowe, jest to przyłącze kablowe, ziemne (byłem prekursorem takiego przyłącza na mojej ulicy gdyż wszyscy mają napowietrzne). Paranoją również jest to, że w 2005 roku podpisałem zgodę energetyce by od mojego przyłącza rozbudowała sieć dla kolejnych klientów!

To faktycznie coś tu "śmierdzi". Ja do ZE dostarczałem tylko wniosek o przyłącze, mapkę geodezyjną, podpisywałem umowę i zgodę na lokalizację skrzynki - no i oczywiście zapłaciłem. Resztę załatwiał ZE (projekty, pozwolenia, zgodę sąsiadów - bo na ich działce stoi słup do którego jestem podłączony więc była kwestia przekopania kawałka po ich gruncie i inne takie).

dziabar
08-12-2008, 10:39
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Właśnie zadzwoniłem do energetyki i... okazało się, że mam rację;). Tak więc ~1000pln zostaje w kieszeni. Tylko dlaczego zawsze jest tak, że człowiek musi walczyć o swoje? Ech...

marcin714
08-12-2008, 11:07
Oczywiście, że masz racje. ZE wykonał złe działania artmetyczne. Gdyby opłaty za przyłączenie się nie zmieniły to z której strony by nie podszedł to wynik wyjdzie zawsze taki sam. Jeśli się zmieniły to jest różnica. Nie wiem tylko czy aby poprawnie wypełniłeś wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej? To mogło spowodować naliczenie całej kwoty.