PDA

Zobacz pełną wersję : Czy to dobre miejsce na rozdzielnicę elektryczną



slawek_wlkp
03-12-2008, 21:37
Witam !!!

Pytanie jak w temacie, chciałbym umieścić rozdzielnicę przy schodach do piwnicy, tak jak na zdjęciu ponizej. Wiem, że miejsce nie jest idealne ...
ale najbardziej mi pasuje, Czy ktoś z szanownych forumowiczów jest w stanie określić, czy można w takim miejscu zamontować rozdzielnię ?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Slawek_wlkp

http://images33.fotosik.pl/417/f05d0af2cc58ba93.jpg (www.fotosik.pl)

Prezo
03-12-2008, 21:52
Wg mnie to miejsce jest ok :) Nikomu i niczemu nie będzie przeszkadzało :) No i dostęp do rozdzielni też zawsze będzie :)

revalidon
03-12-2008, 22:05
miejsce git, dałbym tylko w osi schodów...
sam zrobiłem w szafie, cos ala centarla sterownicza w sexmisji w domu siostry przełozonej, ale jak zobaczyłem jakie teraz są skrzyneczki, to i w salonie mogłaby robić za ozdobę...

civic9
03-12-2008, 23:31
tylko, że dałbym na takiej wysokości aby się dało swobodnie w niej pracować, tzn. górna linia na wysokości wzroku max. bo ciężko się coś robi z rękoma uniesionymi do góry, a już szczególnie na schodach, a z drugiej strony krzesło czy drabinę także ciężko tam wstawić.

ANNNJA
04-12-2008, 08:14
a czy są jakieś przepisy które dyktują na jakiej wysokości od podłogi musi być taka skrzynka???
my mamy około 40cm od podłogi zaczyna się skrzynka.....-

retrofood
04-12-2008, 10:53
nikt cię za to nie posadzi, ale miejsce jest do doopy. Tak mówię ja, elektryk.

Pomyślisz o tym, jak bedziesz po sześćdziesiątce i ci wieczór wywali różnicówkę z oświetlenia. Wtedy jak pizniesz po ciemku z tych schodów, to twoją osteoporozę bedą parę miesięcy w szpitalu składać.
Wszystkim kurna się wydaje że wiecznie będą mieć 25 lat.

PS. Odległości sa w Waunkach Technicznych.

barzuc
04-12-2008, 11:25
nikt cię za to nie posadzi, ale miejsce jest do doopy. Tak mówię ja, elektryk.

Pomyślisz o tym, jak bedziesz po sześćdziesiątce i ci wieczór wywali różnicówkę z oświetlenia. Wtedy jak pizniesz po ciemku z tych schodów, to twoją osteoporozę bedą parę miesięcy w szpitalu składać.
Wszystkim kurna się wydaje że wiecznie będą mieć 25 lat.

PS. Odległości sa w Waunkach Technicznych.

W pełni popieram. Miejsce paskudne, szczególnie w przypadku braku prądu. Powody:
- po schodach trzeba tam dojść - co ma kolosalne znaczenie po ciemku lub gdy się spieszysz (szybka konieczność wyłączenia prądu - więc biegiem),
- podłoże nierówne (stopnie) - sprawdź jak wygodnie Ci będzie stojąc tam 1 minutę bez światła i zobacz ile razy się "omskniesz" na schodku, o próbie postawienia drabiny żeby cokolwiek zrobić nie wspomnę,
- zdaje się być dość wysoko (chyba że masz 2m wzrostu to nie będzie Ci robiło, że górną krawędź masz na ponad 2m - tak szacuję na podstawie wysokości bloczków, mogę się mylić)
- jeśli dom jest poza miastem, to może się zdarzyć, że będziesz zaglądał do rozdzielni kilka razy w miesiącu (czy bezpieczniki nie wywaliły - a to tylko przerwa w dostawie prądu bo np. mocno wieje)
- na schodach do piwnicy zwykle "wieje", więc ze świeczką tam raczej nie pójdziesz (raczej mało istotne)
- estetycznie nie najlepiej - bo rozdzielni choćbyś najdroższą kupił - ładna nigdy nie będzie (inna sprawa, że to schody do piwnicy)
- rozdzielnia zwykle trochę wystaje ze ściany (owszem zależy od modelu) więc istnieje niebezpieczeństwo, że podczas przechodzenia do/z piwnicy będzie się o nią zahaczać.

Elektrykiem nie jestem :) ale proponowałbym poszukać innego miejsca - neutralnego (np. pom. gosp, przedsionek itp) zapewniającego łatwy i bezpieczny dostęp po ciemku czy w sytuacji kiedy musisz szybko wyłączyć prąd, rozstawienie rabiny i bezpieczną pracę, a na koniec estetyka - najlepiej jakby nie rzucała się w oczy :)

retrofood
04-12-2008, 15:10
nie chciało mi się długo pisać, ale poprzednik mnie wyręczył (dzięki).
Dodam jeszcze że:
1. w pomieszczeniu gdzie jest rozdzielnia powinna znaleźć się główna szyna wyrównawcza - połączona z uziomem, a do niej mają być podłączone przyłącza wszystkich mediów, czyli woda, gaz, co, kanaliza itp.
2. To spróbuj se teraz doprowadzić te wszystkie połączenia.
3. Jezeli tego nie zrobisz, to ochrona przepięciowa będzie nieskuteczna i zawsze przed burzą bedziesz latał i wyłączał wszystkie wtyczki i anteny, bo jak piznie gdzieś obok to i tak popali ci wszystko z plazmą na czele. A los ludzi w pomieszczeniach bedzie zawsze nieokreslony.
4. Pomijam sprawę ochrony od porażeń, bo liczę, że twój elektryk (a może też sam to robisz) ma chociaż minimalne pojęcie o tym jak nie dać się zabić prądowi i uchronić dzieci od tego.

langerob25
04-12-2008, 15:57
nie chciało mi się długo pisać, ale poprzednik mnie wyręczył (dzięki).
Dodam jeszcze że:
1. w pomieszczeniu gdzie jest rozdzielnia powinna znaleźć się główna szyna wyrównawcza - połączona z uziomem, a do niej mają być podłączone przyłącza wszystkich mediów, czyli woda, gaz, co, kanaliza itp.
2. To spróbuj se teraz doprowadzić te wszystkie połączenia.
3. Jezeli tego nie zrobisz, to ochrona przepięciowa będzie nieskuteczna i zawsze przed burzą bedziesz latał i wyłączał wszystkie wtyczki i anteny, bo jak piznie gdzieś obok to i tak popali ci wszystko z plazmą na czele. A los ludzi w pomieszczeniach bedzie zawsze nieokreslony.
4. Pomijam sprawę ochrony od porażeń, bo liczę, że twój elektryk (a może też sam to robisz) ma chociaż minimalne pojęcie o tym jak nie dać się zabić prądowi i uchronić dzieci od tego.
Tzn do szyny trzeba podłączać inne media?

edde
04-12-2008, 18:23
nie chciało mi się długo pisać, ale poprzednik mnie wyręczył (dzięki).
Dodam jeszcze że:
1. w pomieszczeniu gdzie jest rozdzielnia powinna znaleźć się główna szyna wyrównawcza - połączona z uziomem, a do niej mają być podłączone przyłącza wszystkich mediów, czyli woda, gaz, co, kanaliza itp.
2. To spróbuj se teraz doprowadzić te wszystkie połączenia.
3. Jezeli tego nie zrobisz, to ochrona przepięciowa będzie nieskuteczna i zawsze przed burzą bedziesz latał i wyłączał wszystkie wtyczki i anteny, bo jak piznie gdzieś obok to i tak popali ci wszystko z plazmą na czele. A los ludzi w pomieszczeniach bedzie zawsze nieokreslony.
4. Pomijam sprawę ochrony od porażeń, bo liczę, że twój elektryk (a może też sam to robisz) ma chociaż minimalne pojęcie o tym jak nie dać się zabić prądowi i uchronić dzieci od tego.

jak i po co podłączać przyłącza doprowadzonych mediów w postaci rurociągu z PCV czy kanalizy z PCV? jaki ma to sens? rozumiem podłączenie uziomu metalowej instalacji wod-kan czy gazowej, ale plastikowe przyłącza??
ps. oczywiście elektrykiem nie jestem wiec moze naiwne pytania zadaję :(

klimaw
04-12-2008, 18:23
Tzn do szyny trzeba podłączać inne media?

Tylko to co robisz z metalu.(Fe,Cu). :lol:

langerob25
04-12-2008, 19:02
Tzn do szyny trzeba podłączać inne media?

Tylko to co robisz z metalu.(Fe,Cu). :lol:

no tak,uziom mam zamiar robić,muszę teraz następną opcję wziąć pod uwagę

helixwroclaw2005
04-12-2008, 19:22
slawek_wlkp a nie masz jakiegoś innego miejsca bardziej odpowiadającemu zamontowaniu "szafki rozdzielni". Najczęściej wybiera się kotłownię, przedsionek. Nie wiem jak rozbudowaną masz instalację w projekcie ale jest to mnóstwo przewodów, które kończą się w tej rozdzielni. Wydawałoby się na logikę umiejscowić ją jak najbliżej skrzynki ze złączem i licznikiem w ogrodzeniu.
Polecam link i trochę lektury :D
http://elektryk.na.pl/pomoc.html :D

retrofood
05-12-2008, 04:33
jak i po co podłączać przyłącza doprowadzonych mediów w postaci rurociągu z PCV czy kanalizy z PCV? jaki ma to sens? rozumiem podłączenie uziomu metalowej instalacji wod-kan czy gazowej, ale plastikowe przyłącza??
ps. oczywiście elektrykiem nie jestem wiec moze naiwne pytania zadaję :(

Już odpowiedziano na twoje wątpliwości (klimaw) i odpowiedziano dobrze.
Powodem, dla którego wymyślono takie zasady jest wyrównywanie potencjału elektrycznego wszystkich elementów w domu/mieszkaniu. Wtedy, nawet pojawienie się gdzieś silnego impulsu napięciowego nie powoduje niebezpieczeństwa, bo dzięki tym połączeniom ten potencjał "rozchodzi" się wszędzie i nigdzie nie ma różnicy potencjałów. A róznica potencjałów to nic innego tylko napięcie elektryczne, pod wpływem którego płynie prąd elektryczny.
Nie ma różnicy potencjałów - nie ma napięcia - nie ma przepływu prądu - nie ma szkód - nie ma niebezpieczeństwa porażenia.