Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Przyłacze gazowe i projekt zagosp. działki, a PNB



Killer_su
04-12-2008, 14:23
Czekam sobie na PNB... Czekam i czekam.....
Dzwonię i słyszę, że skoro mam ogrzewanie gazowe to powinienem mieć też narysowane przyłacze na projekcie zagospodarowania działki. I projektant ma to uzupełnić to wtedy dostanę PNB.
Niby brzmi rozsądnie, ale czy aby na pewno jest to niezbędne do uzyskania decyzji o PNB? W drodze jeszcze nie ma gazociągu, a ja mam dopiero wydane warunki przyłączenia i dostawy gazu.

Nefer
04-12-2008, 14:39
Nie tylko to przyłacze ale również inne ( z zachowaniem odpowiednich odległosći).
A nie masz zatwierdzenie madiów w ZUDzie ? Na tej Zudowskiej mapie powienieneś mieć wszyzstkie przyłacza i pieczątki uprawnionych do takich rysuneczków :)

gazio
04-12-2008, 14:40
Zakładam, że gazociąg w drodze jest chociaż zaprojektowany.
W projekcioe musie być przedstawiony kompleksowo sposób zasilania budynku w wymagane media. Często w przypadku projektów domków, gdzie przewiduje się doprowadzenie gazu (i są problemy z otrzymaniem warunków przyłaczeniowych) do czasu zakończenia budowy projektuje się instalację zbiornikową (której nie ma się zamiaru postawić) i na tej podstawie można otrzymać pozwolenie na budowę. W trakcie budowy wprowadza się zmianę w projekcie i projektuje przłącze gazowe.

Killer_su
04-12-2008, 15:20
Zaraz! Po kolei!
1. Warunki wydane przez gazownię MAM!
2. Projektu przyłącza nie mam.
3. Prawdopodobnie projektu gazociągu w ulicy też nie ma!
4. W ZUD nic nie było załatwiane! Wydaje mi się, że w ZUD załatwia się dopiero na etapie szczegółowego projektowania przyłącza i to będzie robić gazownia wykonując projekt przyłącza.
5. Mi brakuje prostej linii od płotu do budynku, która pokazywałaby przebieg przyszłego przyłącza gazowego.

Dlaczego projektant nie dorysuje tej linii? NIE MOGĘ SIĘ DO BARANA DODZWONIĆ!!!!

mikolayi
04-12-2008, 15:28
znowu widzę oswieciło kogoś w jakimś urzędzie ale chyba bardziej błysnęło po oczach...

"3. Projekt budowlany powinien zawierać:
1) projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie, obejmujący:
określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących i
projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub
oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem
charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w
nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich;"

Literalnie urzędnik może wymagać od Ciebie narysowania tego i owego, ale:
co jeśli w kwestii wykoanaia przyłącza "spuściłeś" się na gazownię i energetykę ?
Wreszcie przyłącza gaz prąd zapewne będą poza Twoją działką ( zaciski w skrzynce w granicy i zawór w drugiej skrzynce) a mapkę masz zapewne zaktualizowaną w zakresie wyłącznie Twojej działki - zatem na jakiej podstawie dysponując prawem wyłącznie do swojej działki masz cokolwiek wrysowywać jeszcze ? No i w oparach absurdu... gazownia w Poznaniu nie wyda Ci WTP jak nie masz pozwolenia na budowe kanciapki. Wcześniej wydadzą jedynie pismo o zapewnieniu możliwosci podłączenia do sieci. A nawet jak Ci wydadzą WTP to napiszą "...gazomierz w granicy posesji"
Zatem poproś grzecznie urzędnika żeby się nie wygłupiał i uznał za wystarczające WTP z energetyki, wodociagów i zapewnienie o podłączeniu do sieci gazowej. A jak będzie się upierał weź czarny cienkopis i linijkę - i narysuj kropki opisując -tu będzie skrzynka gazowa, tu elektryczna a tu mi się marzy zasuwka w ulicy do wody bo wodomierz chcę mieć w domu.

a - i projektant od domku nie dorysuje Ci tej prostej linii oznaczającej nitke gazową bo nie ma do tego uprawnień... Chyba ze tki odważny jest :)

gazio
04-12-2008, 18:01
Gdybyś był z Koszalina gratis klepnąłbym ci to przyłacze.

Nefer
04-12-2008, 18:04
a - i projektant od domku nie dorysuje Ci tej prostej linii oznaczającej nitke gazową bo nie ma do tego uprawnień... Chyba ze tki odważny jest :)Bo tego nie rysuje projektant domku :) Tylko człowike z uprawnieniami :) Tak jak inne.Za chwilę autor będzie występował o PnB instalacji gazowej od skrzynki do budynku i w budynku. I tak potrzebuje tych papierów.

marcin714
04-12-2008, 22:46
I znów dyskusja o przylączach tam gdzie ich nie ma. Ktoś rozsądny zauważył, że twoja instalacja gazowa jest nie kompletna tzn urywa się na ścianie budynku. Przyłącze będzie zrobione do płota. Więc co gaz bez rury będzie od płota do domu płynął?

A tyle już razy otym było i nic sięnie uczycie.


Nefer napisał:

a - i projektant od domku nie dorysuje Ci tej prostej linii oznaczającej nitke gazową bo nie ma do tego uprawnień... Chyba ze tki odważny jest
Bo tego nie rysuje projektant domku Tylko człowike z uprawnieniami Tak jak inne.Za chwilę autor będzie występował o PnB instalacji gazowej od skrzynki do budynku i w budynku. I tak potrzebuje tych papierów.

M@riusz_Radom
05-12-2008, 07:19
POTWIERDZAM

Projekt domu jeśli zawiera gaz to jest to z reguły instalacja wewnętrzna. W 99% przypadków i tak konieczny jest kolejny projekt na nitkę od domu do skrzynki gazowej.

Killer_su
05-12-2008, 08:39
Zatem zgodnie z tym co mikolayi napisał ta linia nie jest konieczna. Poza tym i tak będę musiał wystąpić o PnB na budowę przyłącza albo zrobi to gazownia.
Dobrze rozumuję?



PS Gszio. Dzięki, ale jestem z okolic Wawy.

mikolayi
05-12-2008, 10:15
[quote="Killer_su"]Zatem zgodnie z tym co mikolayi napisał ta linia nie jest konieczna. Poza tym i tak będę musiał wystąpić o PnB na budowę przyłącza albo zrobi to gazownia.
Dobrze rozumuję?

quote]

Moim zdaniem dobrze rozum ujesz, bo rozumujesz tak jak ja ;)

mikolayi
05-12-2008, 10:15
[quote="Killer_su"]Zatem zgodnie z tym co mikolayi napisał ta linia nie jest konieczna. Poza tym i tak będę musiał wystąpić o PnB na budowę przyłącza albo zrobi to gazownia.
Dobrze rozumuję?

quote]

Moim zdaniem dobrze rozum ujesz, bo rozumujesz tak jak ja ;)

aglig
05-12-2008, 10:35
Instalacja wewnętrzna to wszystko do skrzynki. Czyli zalezy od tego co będzie w warunkach z gazowni. Jeśli skrzynkę masz na domu to instalacja wewnętrzna obejmuje to co w domu, jesli skrzynke gazownia umiejscowiła ci w ogrodzeniu to instalacje wewnętrzna obejmuje również nitke od domu do skrzynki i wtedy musi to by wpisane do pozwolenia na budowę.
Dla wszystkich co to jest przyłącz:
gaz - od głównej nitki do skrzynki
energetyka od głównej sieci do skrzynki ( jeśli skrzynka jest na istniejącym słupie to przyłącz od góry słupa w dół do skrzynki)
kanaliza od głownej sieci do studzienki na działce lub jeśli nie ma studzienki na działce to studzienka w drodze.
Wszystko pozostałe to instalacja wewnętrzna domu i musi obejmowac pozwolenie na budowę. Chyba z ktoś chce się bawic w osobne pozwolenie na instalacje wewnętrzne. Dodam jeszcze, że ani gazownia ani energetyka nie załatwi za was pozwolenia na tą nitkę od domu do skrzynki. I przy odbiorze domu może byc problem z inwentaryzacją powykonawczą.

Killer_su
08-12-2008, 15:19
Czyli rozumiem, że kreska na mapce jednak jest niezbędna i nie zmienia faktu to, że nie występuję o pozwolenie na gazociąg.

Sprawa niby prosta by była gdybym tylko mógł jakoś projektanta zapchnąć do tego urzędu!
No, a urzędnicy służbiści i nie da rady dorysował kreseczkę cieńkopisem....

aglig
09-12-2008, 07:28
Ta kreseczka o której mówisz nie tylko musi byc narysowana na mapce, ale i zatwierdzona na ZUDPie ( Zakład uzgadniania dokumentacji projektowej). I raczej nie odpuszczaj sobie teraz tego bo potem to jest droga przez mękę.
Powtarzam to nie jest przyłącz, to instalacja wewnętrzna i zakład gazowniczy w swoim pozwoleniu na przyłącz do ciebie tej kreseczki nie ujmie.

mikolayi
09-12-2008, 08:12
kurna...
nie przyłącz, tylko przyłącze ktokolwiek nazywa to inaczej myli się

Jeśli warunki techniczne jakie otrzymałeś z gazowni pozwalają Ci wybrać, czy Ty wykonujesz projekt przyłącza czy wykonuje to wybrana w przetargu firma
Zgadzam się co do jednego - warunki określą Ci gdzie ma stać skrzynka z zaworem - jeśli w granicy - opisano dokąd sięga przyłącze
jeśli przy ścianie budynku - również

Podpisałeś umowę przyłączeniową ? W umowie będziesz miał napisane po czyjej stronie leży kompleksowe wykonanie przyłącza, i kto za co odpowiada.
Zatem - przeczytaj uwaznie warunki techniczne jakie dostałeś pod kątem tego, gdzie będzie kończyć się przyłącze a zaczynać Twoja instalacja wewnętrzna.

Niczego sam po projektach nie rysuj.
Jak sądzę, zeby dokłądnie sioę dowiedzieć o co biega musisz ustalić parę spraw.
Weź kartkę i długopis i notuj :)

1)Sprawdź czy w WTP masz określone, gdzie kończy się przyłącze czyli gdzie ma stać szafka z kurkiem - jeśli masz to zanotuj to
2)Sprawdź co załączyłeś do wniosku o pozwolenie na budowę - WTP czy informację z gazowni o zapewnieniu dostarczania gazu
3)Sprawdź czy złożony przez Ciebie projekt zawierał część instalacyjną dot. gazu a wniosek obejmował budowę domu wraz z instalacją gazową
4) Zadzwoń udając wariata do urzędu i zapytaj - bo Ci się myli - co tam trzeba wkreślić - nitkę instalacji czy przyłącza
Jak ustalisz te 4 rzeczy napisz tu, co masz a wtedy będziemy myśleć co dalej

Edit:
jeszcze mi się przypomniało, że konia z rzędem temu, komu uda się przekonać gazownię (a włąściwie jej podwykonawcę wybranego w przetargu) do wykonania przyłącza przed wykonaniem instalacji wewnętrznej.
Oczywiście nie twierdzę, ze to niemożliwe. NIe jest jednak proste bo gazownia swego czasu zraziła się strasznie do niedoszłych odbiorców, którzy owszem przyłącze tak, ale z odbiorem gazu to już różnie

aglig
09-12-2008, 08:52
kurna...
nie przyłącz, tylko przyłącze ktokolwiek nazywa to inaczej myli się

Dobra, dobra ja z małopolski u nas tak się mówi. Tak samo jak mówimy, że idziemy na pole a nie na dwór. Taki sobie regionalizm :wink:

mikolayi
09-12-2008, 08:57
"pole" to ja znam to jak poznańskie "laczki" :lol:

KamaG
09-12-2008, 17:56
to ja jeszcze dodam, że przyłącza jako takie nie wymagają PnB wystarczy zgłoszenie do starostwa (ale projekt musi być), to samo z instalacjami zbiornikowymi-wymaga zgłoszenia, nie wiem czy w każdym starostwie przechodzi ale u nas można napisać, że przyłącza (lub zbiornik na gaz) zostaną zgoszone wg odrębnego opracowania, tylko, że to wciąż nie załatwia "wewn. instalacji gazowej w gruncie"-to może dorysować na projekcie zagospodarowania projektant, instalator który robił wewnętrzną instalację gazową lub ją przystosowywał ją w typowym projekcie

Killer_su
10-12-2008, 10:46
1)Sprawdź czy w WTP masz określone, gdzie kończy się przyłącze czyli gdzie ma stać szafka z kurkiem - jeśli masz to zanotuj to

Tak i jest to linia ogrodzenia.


2)Sprawdź co załączyłeś do wniosku o pozwolenie na budowę - WTP czy informację z gazowni o zapewnieniu dostarczania gazu

Dokument nazywa się dokładnie tak:
Warunki Techniczne Przyłaczenia do Sieci Gazowej dla podmiotu przewidującego odbiór paliwa gazowego w ilości nie większej niż 10m^3/h gazu ziemnego wysokometanowego grupy E.


3)Sprawdź czy złożony przez Ciebie projekt zawierał część instalacyjną dot. gazu a wniosek obejmował budowę domu wraz z instalacją gazową

Projekt zawierał gazociąg wewnętrzny w budynku, ale wniosek o PnB dotyczył wyłącznie budowy budynku i szamba szczelnego.


4) Zadzwoń udając wariata do urzędu i zapytaj - bo Ci się myli - co tam trzeba wkreślić - nitkę instalacji czy przyłącza

Oni to nazywają przyłaczem, ale z tego co czytam to chodzi o nitkę instalacji wewnętrznej.


Jak ustalisz te 4 rzeczy napisz tu, co masz a wtedy będziemy myśleć co dalej

Dzięki! Sprawa z opisu urzędniczki wydaje się drobnostką i taką by pewnie była tyle, że nie mogę się skontaktować z projektantem :\

Nie bardzo też rozumiem po co mi tu ZUD. Co on ma do instalacji wewnętrznej???

mikolayi
10-12-2008, 11:11
1) zatem jeśli dobrze rozumiem - zeby usystematyzować
złożony do urzędu projekt zawiera instalację gazową ale zabrakło wkreślenia nitki znajdujacej się na terenie Twojej działki do jej granicy i domniemanego miejsca ustawienia szafki gazowej i teraz tego domaga się urzędnik, żeby projekt zagospodarowania był kompletny
jesli się mylę - sprostuj

2) zakładam ze projekt instalacji robił ktoś, kto się na tym zna w zwiazku z tym szkoda, ze nie wystąpiłeś z wnioskiem o Pnb domku, szamba i instalacji gazowej wewnętrznej - załątwiłbyś to za jednym zamachem - choć biega mi po głowie niejasna myśl, ze może dostaniesz pozwolenie na całość - sprawdź to też - może da radę dopisać to we wniosku a nawet jeśli nie zależy Ci tak bardzo na czasie wycofałbym wniosek i złożył na całość

chyba wyczerpałem temat...

KamaG
10-12-2008, 11:35
tak sobie myślę że skoro projekt budynku mieszkalnego typowy zawiera instalacje wewnętrzne w budynku (a musi przynajmniej elektrykę wodę kanalizę i co) łącznie z gazem, to urząd powinien wydać pozwolenie na budowę budynku z instalacjami wewnętrznymi, bo instalacje wewnętrzne wymagają pozwolenia, a budynek ma je mieć. chociaż to podobno w różnych starostwach różnie bywa. ale skoro z urzędu chcą tą nitkę to pewnie zamierzają wydać pozwolenie i na tą instalację gazową
pozostaje jednak "dorwać" tego projektanta

aglig
10-12-2008, 11:47
1) zatem jeśli dobrze rozumiem - zeby usystematyzować
złożony do urzędu projekt zawiera instalację gazową ale zabrakło wkreślenia nitki znajdujacej się na terenie Twojej działki do jej granicy i domniemanego miejsca ustawienia szafki gazowej i teraz tego domaga się urzędnik, żeby projekt zagospodarowania był kompletny
jesli się mylę - sprostuj

2) zakładam ze projekt instalacji robił ktoś, kto się na tym zna w zwiazku z tym szkoda, ze nie wystąpiłeś z wnioskiem o Pnb domku, szamba i instalacji gazowej wewnętrznej - załątwiłbyś to za jednym zamachem - choć biega mi po głowie niejasna myśl, ze może dostaniesz pozwolenie na całość - sprawdź to też - może da radę dopisać to we wniosku a nawet jeśli nie zależy Ci tak bardzo na czasie wycofałbym wniosek i złożył na całość

chyba wyczerpałem temat...
BŁĄD
Urzędnik chce aby projekt instalacji gazowej wewnetrznej był kompletny w tej chwili gaz od skrzynki do domu nie ma jak płynac. Tym samym trzeba zmienic projekt zagospodarowania działki
Projekt instalacji wewnętrznej gazowej jest, tylko niekompletny . NIe trzeba pisac we wniosku o pozwolenie na budowę budynku że dotyczy to także instalacji wewnętrznej. Instalacje takie jak energia elektryczna, kanalizacja i wodą są konieczne, gazowa już niekoniecznie ( ale tylko wtedy kiedy w projekcie jest określony inny sposób ogrzewania niz gaz , może byc np ogrzewanie elektryczne) Prawo Budowlane patrz art 33 i 34. Projekt budowlany musi obejmowac całe zamierzenie budowlane, na wniosek inwestora może obejmowac wybrane obiekty, ale tylko takie które mogą samodzielnie funkcjonowac. Budynek bez tych 3 instalacji nie może funkcjonowac. Teoretycznie jesli ktoś chce przejśc z ogrzewania elektrycznego na gazowe moze wystąpic o pozwolenie na budowę instalacji wewnętrznej gazowej i tylko wtedy takie pozwolenie jest wydawane. Projekt budowlany jest kompletny jeśli zawiera w sobie wszystkie instalacje wewnetrzne potrzebne do prawidłowego funkcjonowania obiektu.Idąc twoim takiem myślenia kolega musiał by wystąpic o pozwolenie na budowę budynku i instalacji gazowej, instalacji wew. wodociągowej, instalacji wew. kanalizacyjnej i instalacji wewnętrznej elektrycznej. Inaczej sie sprawa ma z przyłączami tu o formalności moze zadbac albo dostawca mediów albo sam inwestor. Jeśli na jakimś terenie nie ma możliwości, brak wodociągu czy też kanalizacji i lokalny dostawca powie to na pismie, inwestor musi sobie sam zapewnic sprawne funkcjonowanie obiektu ( szambo, oczyszczalnia czy też w przypadku wody studnia)
ZUDP jest konieczny bo projekt zagospodarowania się zmienia a to podlega zatwierdzeniu na ZUDPie.

mikolayi
10-12-2008, 12:43
BŁĄD

Urzędnik chce aby projekt instalacji gazowej wewnetrznej był kompletny w tej chwili gaz od skrzynki do domu nie ma jak płynac. Tym samym trzeba zmienic projekt zagospodarowania działki
jak najbardziej zgodziłem sie z tym w swoim poscie - zmiana projektu zagospodarowania polegać w tym wypadku będzie na wkreśleniu zewnętrznej części (poza budynkiem) instalacji gazowej


Projekt instalacji wewnętrznej gazowej jest, tylko niekompletny .
skąd wiesz, ze jest niekompletny ? postawiłem tylko taką tezę wnioskując z tego co napisał autor wątku


NIe trzeba pisac we wniosku o pozwolenie na budowę budynku że dotyczy to także instalacji wewnętrznej.

co kraj to obyczaj...


Instalacje takie jak energia elektryczna, kanalizacja i wodą są konieczne, gazowa już niekoniecznie ( ale tylko wtedy kiedy w projekcie jest określony inny sposób ogrzewania niz gaz , może byc np ogrzewanie elektryczne) Prawo Budowlane patrz art 33 i 34.
A co jeśli w projekcie wpiszę kocioł na npaliwa stałe alternatywnie na gaz ?


Projekt budowlany musi obejmowac całe zamierzenie budowlane, na wniosek inwestora może obejmowac wybrane obiekty, ale tylko takie które mogą samodzielnie funkcjonowac. Budynek bez tych 3 instalacji nie może funkcjonowac.
Coś Ci się pomyliło. Co powinien zawierać projekt budowlany definiuje art 34 prawa bud i rozp w sprawie szczegółowej formy projektu bud (czy jak ono tam się nazywa) - projekt zagodpodarowania terenu powinien obejmować całe zamierzenie budowlane, ale jeśli planuje budowę osiedla domków nikt nie zmusi mnie do umieszczenia w cześci architektoniczno - budowlanej projektu wszystkich domków. Umieszczę te, o które chcę wystąpić z wnioskiem o BP.

Teoretycznie jesli ktoś chce przejśc z ogrzewania elektrycznego na gazowe moze wystąpic o pozwolenie na budowę instalacji wewnętrznej gazowej i tylko wtedy takie pozwolenie jest wydawane. Projekt budowlany jest kompletny jeśli zawiera w sobie wszystkie instalacje wewnetrzne potrzebne do prawidłowego funkcjonowania obiektu.Idąc twoim takiem myślenia kolega musiał by wystąpic o pozwolenie na budowę budynku i instalacji gazowej, instalacji wew. wodociągowej, instalacji wew. kanalizacyjnej i instalacji wewnętrznej elektrycznej.

Nie rób autorowi wody z mózgu bo wiemy, że BP wymaga tylko instalacja gazowa...

Inaczej sie sprawa ma z przyłączami tu o formalności moze zadbac albo dostawca mediów albo sam inwestor. Jeśli na jakimś terenie nie ma możliwości, brak wodociągu czy też kanalizacji i lokalny dostawca powie to na pismie, inwestor musi sobie sam zapewnic sprawne funkcjonowanie obiektu ( szambo, oczyszczalnia czy też w przypadku wody studnia)
prawda

ZUDP jest konieczny bo projekt zagospodarowania się zmienia a to podlega zatwierdzeniu na ZUDPie.

od kiedy ZUDP opiniuje projekty zagosopdarowania ?? Jak na swojej działce zaprojektuję wyłącznie garaż na moje wozy drabiniaste to też każesz mi mi z tym lecieć na ZUD ??

aglig
10-12-2008, 13:16
[quote]Projekt instalacji wewnętrznej gazowej jest, tylko niekompletny .
skąd wiesz, ze jest niekompletny ? postawiłem tylko taką tezę wnioskując z tego co napisał autor wątku
Projekt zawierał gazociąg wewnętrzny w budynku

NIe trzeba pisac we wniosku o pozwolenie na budowę budynku że dotyczy to także instalacji wewnętrznej.

co kraj to obyczaj...


Instalacje takie jak energia elektryczna, kanalizacja i wodą są konieczne, gazowa już niekoniecznie ( ale tylko wtedy kiedy w projekcie jest określony inny sposób ogrzewania niz gaz , może byc np ogrzewanie elektryczne) Prawo Budowlane patrz art 33 i 34.
A co jeśli w projekcie wpiszę kocioł na npaliwa stałe alternatywnie na gaz ?
napisałam np
Projekt budowlany musi obejmowac całe zamierzenie budowlane, na wniosek inwestora może obejmowac wybrane obiekty, ale tylko takie które mogą samodzielnie funkcjonowac. Budynek bez tych 3 instalacji nie może funkcjonowac.
Coś Ci się pomyliło. Co powinien zawierać projekt budowlany definiuje art 34 prawa bud i rozp w sprawie szczegółowej formy projektu bud (czy jak ono tam się nazywa) - projekt zagodpodarowania terenu powinien obejmować całe zamierzenie budowlane, ale jeśli planuje budowę osiedla domków nikt nie zmusi mnie do umieszczenia w cześci architektoniczno - budowlanej projektu wszystkich domków. Umieszczę te, o które chcę wystąpić z wnioskiem o BP. Patrz artykuł 33 Prawa budowlanego


ZUDP jest konieczny bo projekt zagospodarowania się zmienia a to podlega zatwierdzeniu na ZUDPie.

od kiedy ZUDP opiniuje projekty zagosopdarowania ?? Jak na swojej działce zaprojektuję wyłącznie garaż na moje wozy drabiniaste to też każesz mi mi z tym lecieć na ZUD ??
Doprecyzuje w projekcie zagospodarowania pojawia sie nowa siec uzbrojenia terenu ( art 34 ust 3 pkt 1 Prawo Budowlane i art 2 ust 11 i art 28 Prawo geodezyjne i kartograficzne) art 2 : 11) sieci uzbrojenia terenu - rozumie się przez to wszelkiego rodzaju nadziemne, naziemne i podziemne przewody i urządzenia: wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne, telekomunikacyjne, elektroenergetyczne i inne, z wyłączeniem urządzeń melioracji szczegółowych, a także podziemne budowle, jak: tunele, przejścia, parkingi, zbiorniki itp.;

mikolayi
10-12-2008, 13:53
w Projekcie zagospodarowania nie pojawia się sieć, tylko instalacja wewnętrzna.
ZUD uzgadnia sieć i przyłącze - przy czym przyłącze zgodnie z odpowiednimi przepisami wykonawczymi odpowiedniego rozporządzenia (rozdz.3. par2. ust.1). Rozporządzenie to nie mówi nic o instalacjach wewnętrznych

Odpowiednie rozporządzenie reguluje również zasady prowadzenia ewidencji sieci i w wyczerpujący sposób opisuje na jakiej podstawie zakłada się i prowadzi ewidencję sieci uzbrojenia terenu. Wykonywana na koniec KAZDEJ budowy geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza jest wystarczającym dokumentem wyczerpujacym powinność inwentaryzowania instalacji wewnętrznych

No i zud nie opiniuje projektu zagospodarowania działki lecz projekt usytuowania sieci uzbrojenia terenu.
czym różnią się te dwa projekty dowiesz się czytając cytowane już przeze mnie wcześniej rozporządzenie oraz art. 34 ust. 3 pkt 1. (edit: oczywiscie PB)
Co zatem z moim garażem na wozy drabiniaste ?

aglig
10-12-2008, 14:33
Chcesz wprowadzic kolegę Killera_su na minę proszę bardzo. Doprecyzowałam o co mi chodzi z projektem zagospodarowania. Niech kolega Killer napisze tylko co bedzie na etapie oddawania budynku do użytku, jeśli teraz mu to przejdzie w starostwie to później będzie dorabiał stos dokumentów do odbioru.
Cytuje:
"Art. 34. 1. Projekt budowlany powinien spełniać wymagania określone w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
2. Zakres i treść projektu budowlanego powinny być dostosowane do specyfiki i charakteru obiektu oraz stopnia skomplikowania robót budowlanych.
3. Projekt budowlany powinien zawierać:
1) projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie, obejmujący: określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich;prawo kartograficzne nie rozróżnia co przyłącz a co instalacja a co główna siec tam masz wyraźnie napisane:sieci uzbrojenia terenu - rozumie się przez to wszelkiego rodzaju nadziemne, naziemne i podziemne przewody i urządzenia:

mikolayi
10-12-2008, 15:04
Chcesz wprowadzic kolegę Killera_su na minę proszę bardzo. Doprecyzowałam o co mi chodzi z projektem zagospodarowania. Niech kolega Killer napisze tylko co bedzie na etapie oddawania budynku do użytku, jeśli teraz mu to przejdzie w starostwie to później będzie dorabiał stos dokumentów do odbioru.
Cytuje:
"Art. 34. 1. Projekt budowlany powinien spełniać wymagania określone w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
2. Zakres i treść projektu budowlanego powinny być dostosowane do specyfiki i charakteru obiektu oraz stopnia skomplikowania robót budowlanych.
3. Projekt budowlany powinien zawierać:
1) projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie, obejmujący: określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich;prawo kartograficzne nie rozróżnia co przyłącz a co instalacja a co główna siec tam masz wyraźnie napisane:sieci uzbrojenia terenu - rozumie się przez to wszelkiego rodzaju nadziemne, naziemne i podziemne przewody i urządzenia:

przyłącze

rozumie się przez to wszelkiego rodzaju nadziemne, naziemne i podziemne przewody i urządzenia:kable telekomunikacyjne w domu też opiniujesz na ZUD ?


niczego nie doprecyzowałaś, tylko zrobiłaś CTRL+C CTRL+V
od rozróżniania różnych rzeczy są przepisy wykonawcze - prawo ochrony środowiska też nie rozróżnia co jest inwestycją mogącą znacząco oddziaływać, a co nie. rozróżnia to odpowiednie rozporządzenie...
budując domek jednorodzinny autorowi wątku zapewne wystarczy zgłoszenie zakończenia budowy do właściwego organu
Żadnych dokumentów dorabiał nie będzie bo zapewne najpierw przeczyta na stronie odpowiedniego dla swego miejsca zamieszkania inspektoratu , co musi załączyć do zgłoszenia
a o opinii ZUD nic tam nie ma

I nadal nie wiem co z moim garażem... mam biec z nim na zud czy nie...

poproszę wyjaśnij, ale nie CTRL+C i CTRL+V[/b]

EDIT: ta skleroza... ART 35 pkt1. ust.3 (prawo budowlane oczywiście)
na tej podstawie śmiem twierdzić, że autorowi nie grozi brak jakiegoś papierka - idąc Twoim tropem rozumowania

marcin714
10-12-2008, 16:16
Ja zapytam cię krótko. Czy pani w starostwie nie powinna się interesować instalacjami na działce i wydać pozwolenie na budow egdy do jednego wykopu wrzuciłeś wszystkie kable i rury? A może sama ma zacząc sie uczyć i sama ma dojśćw jakich odległościach od siebie te rury instalacji mogą być zakopane. A może poprostu zwruci ci dokumentacje i skieruje na ZUD aby bylo jasne ,że jest ok? A może wg. ciebie ta sama rura z tym samym gazem jest czymś innym jeli nazwiesz ją siecią a czymś innym jeśli nazwiesz ją instalacją?

mikolayi
10-12-2008, 17:19
Ja zapytam cię krótko. Czy pani w starostwie nie powinna się interesować instalacjami na działce i wydać pozwolenie na budow egdy do jednego wykopu wrzuciłeś wszystkie kable i rury?
Nie sugeruj działania wbrew przepisom bo projektów instalacji nikt nie robi sobie sam a za odległości są odpowiedzialni projektanci branżowi.


A może sama ma zacząc sie uczyć i sama ma dojśćw jakich odległościach od siebie te rury instalacji mogą być zakopane.
patrz co napiałem powyżej

A może poprostu zwruci ci dokumentacje i skieruje na ZUD aby bylo jasne ,że jest ok?
ma do tego prawo

A może wg. ciebie ta sama rura z tym samym gazem jest czymś innym jeli nazwiesz ją siecią a czymś innym jeśli nazwiesz ją instalacją?
a nie jest ?


Żebym nie wyszedł na niereformowalny beton zdobędę się na wywód

ZUD jest potrzebny - nawet bardziej niż nam się wydaje. Powiem nawet, że kompetencje ZUDU moim zdaniem powinny być zwiększone do opiniowania nie tylko projektowanych sieci ale też budynków i budowli. Dziś niektóre inwestycje trwają na tyle długo, że zanim nastąpi inwentaryzacja np.budynku, do którego idzie komplet przyłączy to już ktoś może zaprojektować jakąś sieć korzystając ze służebności ustanowionej na nieruchomości natykając się na fundament, który nigdzie nie jest zinwentaryzowany.
Ale na litość boską, nie strzelajmy z armat do kaczek

Moim zdaniem obowiązujące prawo należy zmienić i dostosować do realiów dużo bardziej niż pseudoułatwiacze w postaci pozwoleń ważnych przez 3 lata.

Gdybym miał działkę ze służebnoscią na rzecz mediów to sam poszedłbym na ZUD - dla mojego spokoju.
Jako inwestor, jako właściciel, jako użytkownik i jako projektant.

Ale wysyłanie petentów składających wniosek o BP na domek jednorodzinny, w obszarze pod same domki jednorodzinne do zudu to moim zdaniem jawne strzyżenie owiec. Pisałem wcześniej, że ZUD to jedna z możliwości ewidencjonowania sieci.

A strzyżenia owiec nie lubię. Zwłaszcza jak ktoś próbuje ze mnie zrobić owcę

jest litera prawa ale jest też i duch prawa

marcin714
10-12-2008, 18:37
A co Cię ten ZUD kosztuje? Kilkadziesiąd zł i dwa tygodnie czasu jeśli idzie na posiedzenie a kilka godzin jeśli tylko do kierownika. Z ZUDem walczy wiele ludzi i nie zawsze inwestorzy. Ale zobaczycie co bęzie jak go w końcu zamkną. Trzeba będzie chodzić po całym mieście i to samo uzgadniać co teraz jest uzgodnione w jednym miejscu.

Projektanci też odpowiadają ale na dziś to wrazie draki pada pytanie a kto wydał pozwolenie na budowę. Więc nie ma sie co dziwić , że pani w starostwie bez ZUDu nic nie podpisze. Po nowym roku w niektorych przypadkach już sam projektant będzie odpowiadał i zaczynam sie pocić na tę myśl. A jeszcze jakby nie było ZUDu to sobie nie wyobrażam projektowania bo zanim ktoś przyjedzie zakopać seoją rurę to okaże się ,że są tam już dwie inne.

A pod względem bezpieczeństwa bo oto w szczególności tu chodzi ta sama rura z tym samym gazem jest tym samym czy ja nazwiesz siecią , przyłaczem czy instalacją . W zwiazku z tym rozróżnianie , że sieci uzgadniamy a instalacji juz nie nie ma sensu bo jedno i drugie pierdyknie dokładnie tak samo.

mikolayi
10-12-2008, 19:06
A pod względem bezpieczeństwa bo oto w szczególności tu chodzi ta sama rura z tym samym gazem jest tym samym czy ja nazwiesz siecią , przyłaczem czy instalacją . W zwiazku z tym rozróżnianie , że sieci uzgadniamy a instalacji juz nie nie ma sensu bo jedno i drugie pierdyknie dokładnie tak samo.

i dlatego włąśnie potrzebne jest BP na instalację gazową


A co Cię ten ZUD kosztuje?

sam odpowiedziałeś :)

co do reszty jak widzisz sie zgadzamy

aglig
11-12-2008, 07:26
Zastanawiam się czemu koniecznie chcesz wprowadzac ludzi w błąd udawadniając że jesteś najmądrzejszy. Pracujesz w ZUDPie , jesteś projektantem lub geodetą czy mówisz z własnego doświadczenia ?
Nie dawaj złych rad bo to nie ty będziesz płacił za błędy tylko ci którzy ci uwierzą. Na początku tak odpowiedziałes Killerowi :

Zatem zgodnie z tym co mikolayi napisał ta linia nie jest konieczna. Poza tym i tak będę musiał wystąpić o PnB na budowę przyłącza albo zrobi to gazownia.
Dobrze rozumuję?




Moim zdaniem dobrze rozumujesz, bo rozumujesz tak jak ja


Co już było błędną radą, później namawiasz go do wycofania pozwolenia i zmiany treści. Jesli Killer by cię posłuchał straciłby mnóstwo czasu a może i więcej. Tu jest sprawa prosta: projektant z uprawnieniami dorysowuje nitkę i uzgadnia na ZUDPie, koniec kropka. Killer ma pozwolenie i może się budowac a później bez problemów oddaje budynek do użytkowania. Ja to wiem z własnego bolesnego doświadczenia ( przypadek podobny dotyczył energetyki ), na szczęscie przy odbiorze i tworzeniu inwentaryzacji powykonawczej miałam przytomnego geodetę, ale żeby sprawę wyprostowac straciłam pół roku.

mikolayi
11-12-2008, 09:52
killer su
Dzwonię i słyszę, że skoro mam ogrzewanie gazowe to powinienem mieć też narysowane przyłacze na projekcie zagospodarowania działki.

i do tego się odniosłem, że na projekcie zagospodarowania działki nie musi (a wręcz nie moze) mieć narysowaniego przyłącza gdyz zgodnie z warunkami jakie dostał skrzynkę (co też wyniknęło z dalszej częsci dyskusji) a co za tym idzie zawór stanowiący koniec przyłącza, ma umieszczone w granicy działki.
Jeśli coś cytujesz to odnieś to do całości a nie wyrwanego z kontekstu fragmentu


Moim zdaniem dobrze rozumujesz, bo rozumujesz tak jak ja
znaczenia temu cytatowi nadawał jeszcze emotikon umieszczony an końcu, który pominęłaś. Nieładnie, że próbujesz manipulować moją wypowiedzią, która w ostatecznym brzmieniu wygladała tak:

Moim zdaniem dobrze rozumujesz, bo rozumujesz tak jak ja ;)

Nikomu nie udowadniam, ze jestem najmądrzejszy -vide rozsądna i rzeczowa polemika z fachowcem, za jakiego uważam marcina714


Pracujesz w ZUDPie 1), jesteś projektantem 2) lub geodetą 3) czy mówisz z własnego doświadczenia 4)?
ad 1) nie
ad2) tak
ad3) nie
ad4) tak - postawiłem i oddałem do użytkowania nieco więcej niż jeden domek jednorodzinny (swego czasu) a teraz zajmuję się koordynacją administracyjno - projektową pewnego elementu infrastruktury działając na terenie Wielkopolski i Dolnego Śląska

Szanowna forowiczko aglig - współczuję bolesnych doświadczeń, cieszę się z ostatecznego pozytywnego rozwiązania Twoich problemów.
Zauważ jednak, że droga, którą przeszłaś nie jest jedyną jaką można dojść do celu a procedury, którym zostałaś poddana nie wszędzie w naszym kraju wygladają tak samo (nad czym ubolewam i co utrudnia mi znacznie pracę zawodową).

I wbrew pozorom nadal nie wiemy, czy problem autora wątku dotyczy instalacji czy przyłącza - przeczytaj uważnie co powiedział na temat odpowiedzi urzędnika na pytanie co włąściwie ma dorysować

Oni to nazywają przyłaczem, ale z tego co czytam to chodzi o nitkę instalacji wewnętrznej.

Pozdrawiam

PS> mam nadzieję, zę nie storpedujesz mojego ostatniego pomysłu:

killeru su, apeluję!! zrób tak, jak Ci każe urzędnik!!

Killer_su
12-12-2008, 15:00
Sorry, że się długo nie odzywałem, ale nie miałem dostępu do Internetu.

Reasumując:
Przyłącze to jest to co leci z sieci głównej do linii mojego ogrodzenia, albo innego punktu przyłaczenia instalacji wewnętrznej. To wymaga uzgodnienia z ZUD.
Instalacją wewnętrzną jest wszystko poza tym (w domu i na działce).

Urzędniczce nie chodzi o jakieś uzgodnienia ZUDowskie - to się zrobi do przyłączenia. Chce po prostu dorysowania krechy pomiędzy przyszłą skrzynką gazową (przyłączem) a instalacją w domu.
Nie rozumiem tylko dlaczego miałbym w ZUD uzgadniać tę krechę? Instalacji energetycznej, ściekowej i wodnej nie uzgadniałem. W wypadku wodnej mam już projekt przyłącza i tam są uzgodnienia.

Najgorsze jest to, że pan projektant nie odbiera ode mnie telefonów.... SZLAG! Chyba go dodam w dziale nierzetelni wykonawcy... :-?

mikolayi
13-12-2008, 16:50
zatem projektant wewnętrznej instalacji gazowej jest Ci winien uzupełnienie projektu o zewnętrzną część instalacji przebiegającą poza budynkiem aż do miejsca, gdzie stać będzie skrzynka z gazomierzem i zaworem. To jego obowiązek, żeby to wkreślić i w sumie zastanawiam się, dlaczego nie zostało to zrobione wcześniej

powodzenia

Killer_su
23-12-2008, 12:07
Projektant szczęśliwie wreszcie dał się namówić i wyrysował krechę :D i dostałem PnB - uzgodnienia nie były potrzebne.

Dzięki wszystkim za pomoc!

mikolayi
23-12-2008, 12:11
to myśmy tyle tu krwi upuścili a to tylko jednym mazgnięciem dało sie załatwić...
;)
gratulacje, dalej już będzie tylko pod górkę ;)

Killer_su
23-12-2008, 14:19
gratulacje, dalej już będzie tylko pod górkę ;)

Taaaa...... 8) Nikt nie mówił, że ma być lekko :D