PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie pokrycie dachowe



mcieslik
27-10-2003, 09:22
Zaczynam właśnie przebudowę domu wraz z wymianą pokrycia dachowego. Jest to dom piętrowy z tzw. dachem kopertowym. Planowałem wymianę na blachodachówkę, mój projektant stwierdził jednak, że taki dach bedzie mało szczelny i będzie dużo kosztował jak na swoją powierzchnię - konieczność wykonania dużych zakładek z blachy, dużo odpadów. Co o tym sądzicie, jakie pokrycie wybrac??
Chciałbym jeszcze dodać, że nachylenie dachu to około 17 stopni i zaznaczam, że niechcę ruszać konstrukcji dachu.

Pozdrawiam

27-10-2003, 11:47
A co proponuje projektant?
Może za niego więźba zadecyduje, bo np.pod dachówkę to powinna być odpowiednio mocna, przy tym kącie dachu!

pitbull
28-10-2003, 08:00
To czy bedzie szczelny zalezy od wykonawstwa.
Najproscie zrob kosztorys z uwzglednieniem wszytskich warstw dachowych dla poszczegolnych rodzajow pokryc ktore bierzesz pod uwage. Dowiesz sie ktory jest najtanszy materialowo. Do tego dochodzi koszt robocizny.

28-10-2003, 17:27
pokrycie było do tej pory?
szczelość nie ma nic wspólnego z typem pokrycia, za to poszczególne pokrycia roznią się właściwościami użytkowymi, masą i tp.
podaj więcej szczegółów.

Snowdwarf
29-10-2003, 05:41
to byłem ja ...

mcieslik
29-10-2003, 08:39
pokrycie było do tej pory?
szczelość nie ma nic wspólnego z typem pokrycia, za to poszczególne pokrycia roznią się właściwościami użytkowymi, masą i tp.
podaj więcej szczegółów.

pokrycie z płyt azbestowych, strych nieużytkowy i tak ma pozostać, jak pisałem wcześniej nie chcę zmieniać konstrukcji dachu, no i do tej pory cały czas myślałem o blachodachówce :)

pitbull
29-10-2003, 11:13
Tez bym tak myslal.

Zbyszek_S
30-10-2003, 09:19
Własnie zakończyłem wymianę dachu w domu kostce. W zeszłym roku miałem ten sam problem - jakie pokrycie wybrać. Dach był kopertowy z nachyleniem 10 stopni.
Też nie chciałem wymieniać więżby. Rzeczywistość zweryfikowała moje plany. Po oględzinach okazało się, że stara więźba jest w wielu miejscach zaatakowana przez grzyby i robactwo.Skoro więc musiałem wymienic więźbę to zdecydowałem się na zmianę kąta nachylenia dachu do 24 stopni i pokrycie dachówką. W podjęciu decyzji czym pokryć moim zdaniem powinieneś rozważyć:
1. kąt nachylenia - dla blachy to jest chyba 5 stopni, producenci dachówek zastrzegją że min. przy zakładkowych to jest ponad 20 stopni (dla mojego wiekora to było 22), a przy karpiówkach jeszcze więcej,
2. czy stan więżby jest odpowiedzi do wybranego pokrycia - tu stan starej więźby i wytrzymałość,
3. estetyka - to b. wazny element, jak dom będzie wyglądał po zmianie dachu
4. stan konta ;) - z moich obliczeń przed rozpoczęciem robót nawet najdroższa blacha kładziona przez firmową ekipę wychodziła taniej od dachówki

Przy Twoich 17 stopniach to chyba blacha byłaby najodpowiedniejsza. Chyba, że dachówka na pełne deskowanie z papą, ale przy takim kącie nachylenia piękną dachówkę mogłbyś podziwiać tylko z samolotu. Ja przy moich 24 mam niestety niewiele lepiej ;-).

Pozdrawiam
Zbyszek

Snowdwarf
31-10-2003, 12:25
zakończył sie remont dachu - wymieniłem pokrycie dachowe na nowe - bez zmiany typu pokrycia - miałem karpiówkę i dałem karpiówkę...
wstawiłem 3 okna polaciowe i wyłaz kominiarski, przemurowalem komin...
wygląda pięknie...
chociaz byłem zmuszony pozostawić dachówke ceramiczną (zabytek!!!)
to oczywiście nie położyłbym niczego innego na dachu...

PS. co do kosztów - materiały ceramiczne (dachówka ok. 115m2) + rynny+ osprzęt = około 9000 PLN... mało to nie jest ale sądzę ze warto...
jesli interesuje kogoś szczegółowy kosztorys - dajcie znać na priva lub email...
prześlę zestawienie w EXCEL'u (po weekendzie)

pozdrawiam przed weekendem

PS. mam też namiary na hurtownie budowlane (!dobre ceny!)

mcieslik
04-11-2003, 09:31
Przy Twoich 17 stopniach to chyba blacha byłaby najodpowiedniejsza. Chyba, że dachówka na pełne deskowanie z papą, ale przy takim kącie nachylenia piękną dachówkę mogłbyś podziwiać tylko z samolotu. Ja przy moich 24 mam niestety niewiele lepiej ;-).

Pozdrawiam
Zbyszek

Właśnie jestem po rozmowie z jednym z moich znajomych, który również odradził mi blachodachówkę przy moim dachu. Prawdopodobnie zdecyduję się na blachę, nie zależy mi na estetyce - i tak nie bedę go widział - tylko na dobrym, trwałym dachu.

A co sądzicie o papie termozgrzewalnej, czy ktoś z was ma takie pokrycie dachowe, jakie koszty materiałów i robocizny?

Pozdrawiam