PDA

Zobacz pełną wersję : piorunochron a blachodachówka



splinka
05-12-2008, 07:45
Może to banalne, ale mam takie pytanko: Na dachu jest blachodachówka, w ziemii zakopane takie taśmy metalowe. I zastanawiam się czy wystarczy te taśmy połączyć z dolnym brzegiem dachu? na zasadzie że jak piorun uderzy w dach to wyłapie go blachodachówka i przekaże dalej ;)

gazio
05-12-2008, 07:55
Chodzi właśnie o to, żeby piorun nie uderzył w dach tylko w uziemioną instalację odgromową. Dach choć jest metalowy, nie jest uziemiony. Jak go uziemisz i połaczysz z bednarką - to dopiero będzie ściągal pieruny.

splinka
05-12-2008, 08:01
no wlasnie chce go połączyć z bednarką , ale przypiąć to połączenie do dolnego brzegu dachu. czy to bedzie dobrze? czy muszę ciągnąć taki drut jeszcze przez całą wysokość dachu aż do szczytu i sterczącym drutem zakończyć , tak jak to jest na dachach z dachówki?

Bigbeat
05-12-2008, 08:05
Było już o tym.
Dach z blachodachówki nie może zastąpić zwodu piorunochronu: kontakt pomiędzy poszczególnymi arkuszami blachy jest niepewny i słaby - co może prowadzić nawet do pożaru konstrukcji dachu w razie uderzenia pioruna.
Tak więc musisz i tak zrobić instalację klasyczną, tak jakby to nie była blachodachówka - ale blachodachówkę oczywiście połączyć ze zwodami.

listek
05-12-2008, 08:23
Było już o tym.
Dach z blachodachówki nie może zastąpić zwodu piorunochronu: kontakt pomiędzy poszczególnymi arkuszami blachy jest niepewny i słaby - co może prowadzić nawet do pożaru konstrukcji dachu w razie uderzenia pioruna.
Tak więc musisz i tak zrobić instalację klasyczną, tak jakby to nie była blachodachówka - ale blachodachówkę oczywiście połączyć ze zwodami.

Mnie osoba projektująca piorunochrony zezwoliła. Warunek blacha co najmniej 0,5m grubości. Ja tak miałem robić, ale ostatecznie zrezygnowałem.

http://forum.muratordom.pl/instalacja-odgromowa-na-blachodachowce,t139917.htm