PDA

Zobacz pełną wersję : Cichy okap to ile decybeli?



josephine
05-12-2008, 17:19
Okapów na rynku jest w bród, postanowiłam więc przy wyborze, oprócz estetyką kierować się także głośnością - a raczej cichością, bo strasznie denerwuje mnie ten, który użytkuję obecnie. Nie ja go kupowałam, więc nawet nie wiem ile decybeli wytwarza, ale jest potwornie głośny.

Napiszcie, proszę, jeśli macie ciche okapy, w ilu decybelach podawana jest ich hałaśliwość, a jeśli nie wiecie, to może podajcie model.

josephine
20-09-2009, 13:58
Długo nikt nie odpowiedział - może teraz ktoś już przetestował jakiś cichy model?

kaszak
20-09-2009, 21:14
Też mnie to interesuje.

Tu są śnurki:
http://forum.muratordom.pl/cichy-okap-do-zabudowy,t100339.htm
http://zlewozmywaki.promar24.pl/jak-kupic-naprawde-cichy-okap/
http://www.okapy.kuchenne.info/glosnoscokapowkuchennych.html
http://www.euro.com.pl/44899.xml
http://www.okapykuchenne.pl/info,23

Dodatkowo gdzieś wyczytałam że uciążliwość takiego okapu zaczyna się od 49 dB. Ktoś się może ustosunkować?

Renia
20-09-2009, 21:36
a ta uciązliwość to niepodobna do innych agd ?
np. zmywarki, lodówki ...
42 to chyba niezbyt uciążliwe ?

saraha
20-09-2009, 21:53
Mój ma mieć chyba 57, ale jeszcze nie jest zamontowany, więc nie wiem, jak to będzie. Sprawdzaliśmy "na sucho" - pierwsze dwa biegi są cichutkie, trzeci wydaje się głośny...

Gogdi
21-09-2009, 10:51
To co producenci/sprzedawcy podają jako glośność okapu w dB to głośność na pierwszym biegu! Należy o tym pamiętać. Ja mam Gorenje, który wybralam właśnie ze względu na niski poziom hałasu. Miało być 50dB, co nie wydawało mi się takie złe, bo przecież są okapy, które w opisie mają 65, 70 dB.
Niestety okap na pierwszym biegu może i jest cichy, ale wogóle nie spelnia swojej funkcji. Działać naprawdę zaczyna przy 6 -7 biegu a hałas wtedy jest niemiłosierny....

saraha
21-09-2009, 11:13
Ja podchodzę do tego trochę na luzie, bo generalnie nie używam okapu. Bardziej dla ozdoby go kupiłam ;) No i dla światełek :D Może jednak zmienię zdanie w nowej kuchni, zobaczymy. W każdym razie okapy kojarzą mi się właśnie z wyciem takim, że własnych myśli nie słychać. Poza tym nasz niestety i tak nie będzie spełniał swojego zadania tak, jak powinien, bo mamy wentylację mechaniczną, co za tym idzie, nie mamy grawitacyjnej i komina, do którego moglibyśmy ten okap podłączyć. W rzeczywistości to będzie więc bardziej pochłaniacz... No zobaczymy - jest bajerancko ładny w każdym razie :)

Gogdi
21-09-2009, 11:40
Ja mam kuchnię osobno i z oknami, więc ten hałas nie jest specjalnie dotkliwy. Myślę, że posiadacze kuchni otwartej, połączonej z np salonem powinni pomyśleć o jak najcichszym okapie.

Zazdrośnica
21-09-2009, 13:46
Kupiony TEKA + 2 filtry węglowe - cały koszt z wysyłką 318 zł

Alvarez
21-09-2009, 15:26
Długo nikt nie odpowiedział - może teraz ktoś już przetestował jakiś cichy model?

A jakiej wielkości masz kuchnię? Bo przy dużych okap nie będzie cichy, dlaczego? Chociażby dlatego, że pojawia się dodatkowy silniczek bo jeden nie zapewni odpowiedniej wydajności. Tak samo do siebie jak brałem okap franke to brałem nie pod minimalną wydajność (na stronach producenta zawsze znajdziesz prosty wzór na to), ale z możliwie dużym zapasem dzięki temu mając 3 biegi pracy trzeciego, co tu ukrywać najgłośniejszego nie używałem.

josephine
21-09-2009, 20:50
Kuchnia jest otwarta na prawie caały parter i jeszcze antresolę, moża więc powiedzieć, że okap powinieni obsłużyć cały dom, ale tak wydajnego to ja chyba nie znajdę :lol: chciałabym, żeby przynajmnie trochę dymu i zapachów wyłapał - reszta, mam nadzieję, ulotni się wentylacją domu.

a-nita
21-09-2009, 20:59
bylam dziś w jakimś studiu gdzie były różne okapy podłączone :o ,więc się pobawiłam guziczkami m.in faber purity cicho chodzi tylko na 1 biegu na ostatnim tak buczy że się przestraszyłam i , natomiast jakaś elica na 3 cim biegu była na prawdę cichutka

piokrza
21-09-2009, 21:37
Ja mam okap o głośności 42dB(A) i powiem szczerze że jak na mój gust jest bardzo cichy :wink: , ale niestety mało wydajny (200m^3/h na 2 biegu, na pierwszym 120m^3/h, kuchnia ok 10m^2 - i to według obliczeń jest wystarczająco, ale dla mnie nie) :(

Agami
22-09-2009, 12:40
Co dla jednego jest cicho, dla innego głośno ;) Wiadomo...
Ja mam okap, który na 1 biegu ma 44dB.
Puszczany jest najczęściej - praktycznie zawsze gdy coś smażę, czy gotuję na paru palnikach. I w niczym mi nie przeszkadza. Czasem nawet zapominam go wyłączyć ;) I jak dla mnie spełnia funkcję, bo do pokoju nie dochodzi żaden zapach...

Po zakończeniu gotowania włączam timera (na 15 minut na 2 biegu). Głośność wtedy jest około 50dB. Faktycznie po zakończniu tego 15 minutowego czasu ma sie wrażenie "błogiej ciszy", jednak ogólnie głośność (znów dla mnie) jest do przyjęcia. Czasem radio chodzi głośniej i mi nie przeszkadza.. Jest to po prostu gdzieś w tle.

3 bieg włączam rzadko (jak sie coś mi ewidentnie przypali). Faktycznie, tutaj już hałas jest nie do zniesienia na dłuższą mete. Praktycznie zdecydowana wiekszość okapów na najwyższych biegach jest już bardzo głośna. Wspomniana Elica należy do okapów cichych, ale co za tym idzie - drogich ;)

Aaa, mam okap Globalo Piani 60, małą kuchnię i często gotuję. Poprzedni podszafkowy Maan nie spełniał żadnych funkcji, a do tego był koszmarnie głośny!

I jeszcze jedno - ważne jest prawidłowe zamontowanie. Złe może spotęgować wrażenie hałasu. U mnie na początku coś było nie tak, później zdjęliśmy go, bo była taka potrzeba i po ponownym powieszeniu już wszystko było ok. Co było nie tak - można spekulować ;)

piokrza
22-09-2009, 13:53
Aaa, mam okap Globalo Piani 60, małą kuchnię i często gotuję. Poprzedni podszafkowy Maan nie spełniał żadnych funkcji, a do tego był koszmarnie głośny!


Mój okap to właśnie Maan tylko że kominowy ;) i nie mam do niego żadnych zastrzeżeń, a biegów ma dwa. Na 1 - 42dB(A) na 2 - 44dB(A)

piokrza
22-09-2009, 13:59
Aaa, mam okap Globalo Piani 60, małą kuchnię i często gotuję. Poprzedni podszafkowy Maan nie spełniał żadnych funkcji, a do tego był koszmarnie głośny!


Mój okap to właśnie Maan tylko że kominowy ;) i nie mam do niego żadnych zastrzeżeń, a biegów ma dwa. Na 1 - 42dB(A) na 2 - 44dB(A). Głośność można porównać z lodówką która ma 41dB(A), więc okap jest teoretycznie niewiele głośniejszy (teoretycznie bo lodówka "wydziela" przecież inny dźwięk niż okap).

Alvarez
22-09-2009, 22:16
Kuchnia jest otwarta na prawie caały parter i jeszcze antresolę, moża więc powiedzieć, że okap powinieni obsłużyć cały dom, ale tak wydajnego to ja chyba nie znajdę :lol: chciałabym, żeby przynajmnie trochę dymu i zapachów wyłapał - reszta, mam nadzieję, ulotni się wentylacją domu.

No to troszkę komplikuje cała sprawę, bo ciężko dobrać właściwą wydajność, takie minimum to i tak będzie 440m3/h (chociaż ja osobiście szukałbym jednak 600). Dla zobrazowania poziom hałasu w przeciętnej lodówce to 40-42dB, o około 5 dB więcej niż przeciętny komputer. Jak dla mnie do 50 dB to jest wartość akceptowalna i nie męcząca podczas gotowania.

popey111
22-09-2009, 23:18
Jedyny słuszny sposób to posłuchać jak okap pracuje, inaczej się nie da :(. Co do głośności podawanych przez producentów to są zupełnie różne a dodatkowo każdy człowiek słyszy inaczej itd. Trzeba znaleźć interesujący nas okap w sklepie i posłuchać, ewentualnie zawierzyć opiniom innych:) ale najlepiej zawierzyć własnym uszom:)

Agami
23-09-2009, 09:33
piokrza - zapomniałam dopisać - Maan miałam przedpotopowy ;)

Miał pewnie z 10 lat (jak nie więcej) jak go wymieniałam. Miał tylko przycisk włącz / wyłącz i światło... Zresztą, wtedy nie było innych do kupienia...

Teraz pewnie to już zupełnie inna jakość i inne czasy ;)

SemperSolus
23-09-2009, 16:13
Hmm... może to w czymś pomoże :)

Zwróć uwagę na część głośno, ciszej, najciszej... (http://www.twojsprzedawca.boo.pl/e107_plugins/content/content.php?content.54)

Alvarez
24-09-2009, 15:33
Jedyny słuszny sposób to posłuchać jak okap pracuje, inaczej się nie da :(. Co do głośności podawanych przez producentów to są zupełnie różne a dodatkowo każdy człowiek słyszy inaczej itd. Trzeba znaleźć interesujący nas okap w sklepie i posłuchać, ewentualnie zawierzyć opiniom innych:) ale najlepiej zawierzyć własnym uszom:)
To jak słyszymy to fakt można mieć bardziej czuły słuch, ale raczej ciężko kombinować przy podawaniu głośności pracy w dB, tutaj chyba temu parametrowi można spokojnie zaufać.

SemperSolus ciekawy link, chociaż dla Josephine to pewnie wchodzą w grę okapy kominowe, zwłaszcza przy takim rozwiązaniu jak łączona kuchnia z resztą domu.

popey111
24-09-2009, 19:50
Co do kombinowania przy podawaniu głośności okapów to niestety kombinują :(

QbaB
25-09-2009, 07:17
Co do kombinowania przy podawaniu głośności okapów to niestety kombinują :(

Oczywiście że kombinują.
Ja kupiłem okap przy ktorym na stronie sprzedawcy było napisane że głośność to 38dB, a w instrukcji znalazłem że max głośność to 52dB.
Po prostu chwyt marketingowy. Sprzedawca zapewne podał głośność na najniższym biegu a producent na najwyższym. Myślę jednak, że nie są to złe wartości dla okapu o wydajności max 750 m3/h.
W praktyce jednak okapu jeszcze nie słyszałem, nadal leży w hurtowni i czeka na mnie.
Pzdr
QbaB

asizo
25-09-2009, 18:13
Mój okap Globalo Ergi 90.2 Max na pierwszym biegu jest bardzo cichy, 44 dB, nadrugim słychac go dośc mocno (49dB), a na 3 (58dB) to juz wyje. Ale najczęsciej używam 1 i 2 biegu. Na 1 czasem zapominam wyłączyć :wink:

Alvarez
28-09-2009, 00:49
Co do kombinowania przy podawaniu głośności okapów to niestety kombinują :(
Oczywiście że kombinują.
Ja kupiłem okap przy ktorym na stronie sprzedawcy było napisane że głośność to 38dB, a w instrukcji znalazłem że max głośność to 52dB.
Po prostu chwyt marketingowy. Sprzedawca zapewne podał głośność na najniższym biegu a producent na najwyższym. Myślę jednak, że nie są to złe wartości dla okapu o wydajności max 750 m3/h.
QbaB
Jak jest podawana głośność to powinno być napisane na którym biegu, zazwyczaj jest to właśnie pierwszy i tutaj nie ma zdziwienia. Tak samo jak obliczasz wzór na wydajność okapu tu jest MINIMALNA wydajność jaką powinien mieć, tzn. jeśli kupisz na styk to z 3 biegu będziesz musiał korzystać jak masz zapas to można się bez niego obyć. Są takie niuanse, ale po prostu trzeba się wczytać i nie kupować na szybko tak jest teraz ze wszystkim...

sure
29-09-2009, 16:37
a w jaki sposób obliczyć odpowiednią wydajność? Tzn. żeby kupić taki, który nie musi pracowac na najwyższym biegu?
Wstępnie wybrałam Ciarko ORW 38, wydajność ma podobno 800 m3/h, 49 dB
i drugi podobny: Franke Tunnel FTU 3807 W XS, 600 m3/h, 51 dB

Nie wiem, na którym biegu osiągają taką głośność, ale tu wygląda, że mocniejszy jest cichszy??

tacim
29-09-2009, 16:58
powiedzcie mi proszę czy okap ze szkłem jest do d... tzn trzeba go non top myć.

asizo
29-09-2009, 17:14
powiedzcie mi proszę czy okap ze szkłem jest do d... tzn trzeba go non top myć.

Nie. U mnie zawsze wygląda na czysty, a kurz wycieram gora raz na tydzień-dwa tygodnie. A uwielbiam porządek. Nic na nim nie widać.Trzeba by się naprawdę przyglądać. Bardziej by mnie wkurzały odciski palcow na inoxie. Ale akurat ten okap ma dobra blachę i się nie ciapie. No i przyciiski takie, że nie widać paluchów.

vezyrek
29-09-2009, 19:05
Czy ktos z Was wie jak sprawuje sie ten okap - Amica OKC6726I? Bardzo pasowałby nam do kuchni, ale jak z glosnoscia i wydajnoscia?

http://img62.imageshack.us/img62/1961/okc6726.jpg

phans
29-09-2009, 19:05
Najcichszy okap to taki gdzie wentylator nie jest w okapie, nie jest nawet w kuchni a jest w kominie gdzieś pod dachem. Polecam kupić np. wentylator kanałowy + płynną reg. obrotów. Wtedy kupujecie z taką wydajnością jaką wam się podoba i takie wentylatory są o wiele lepsze niż w dobrych/najlepszych okapach.

tacim
29-09-2009, 19:07
dzięki śliczne - tak się obawiałem, że tłuszcz będzie się osadzał na szybie.

QbaB
01-10-2009, 06:46
Co do kombinowania przy podawaniu głośności okapów to niestety kombinują :(

Oczywiście że kombinują.
Ja kupiłem okap przy ktorym na stronie sprzedawcy było napisane że głośność to 38dB, a w instrukcji znalazłem że max głośność to 52dB.
Po prostu chwyt marketingowy. Sprzedawca zapewne podał głośność na najniższym biegu a producent na najwyższym. Myślę jednak, że nie są to złe wartości dla okapu o wydajności max 750 m3/h.
W praktyce jednak okapu jeszcze nie słyszałem, nadal leży w hurtowni i czeka na mnie.
Pzdr
QbaB

Okap juz mam, choć nie zamontowany to jednak podłączyłem go i posłuchałem.
Okap ma 3 biegi. Pierwsze dwa prawie nie różnia się głośnością, trzeci natomiast jest głośny. To chyba dobre podejscie bo trzeci bieg przydaje sie tylko jak cos sie przypali a wtedy głośność to najmniejszy problem :)
Napisze jeszcze kilka wad i zalet dla potomności:

Minusy tego okapu to:
- przyciski, wystają z obudowy,bedzie problem z czyszczeniem przestrzeni obok nich i pomiędzy
- na pierwszym biegu słychać delikatne buczenie jakby transformatora
- przy regulacji oświetlenia na najniższych poziomach też słychac delikatne
buczenie
- przy regulacji oswietlenia trzeba najpierw włączyc pełną moc a pozniej mozna sciemnić
Plusy:
+ okap moim zdaniem jest cichy na pierwszych 2 biegach
+ regulacja oświetlenia
+ szklany - łatwiejsze czyszczenie
+ skośny - bez obijania głowy
+ timer - opoźnione wyłaczenie
+ szerokość 90cm

okap to Mastercook Umbriel

Basia_KRK
01-10-2009, 08:15
Czy ktoś wie coś na temat okapów kuchennych, które tak jakby wyciąg mają zamontowany na strychu czy kominie i tam się włącza silnik i ciągnie wtedy z kuchni i jest cicho? :D Kompletnie nie wiem, pod jakim "hasłem" tego szukać.... :roll:

phans
01-10-2009, 08:45
Czy ktoś wie coś na temat okapów kuchennych, które tak jakby wyciąg mają zamontowany na strychu czy kominie i tam się włącza silnik i ciągnie wtedy z kuchni i jest cicho? :D Kompletnie nie wiem, pod jakim "hasłem" tego szukać.... :roll:
Wydaje mi się, że nie kupisz tego na rynku a trzeba sobie to zrobić - czyli musisz poprosić jakiegoś faceta co nie ma lewych rączek :-).
Kupujesz okap taki jaki ci odpowiada wizualnie z filtrem metalowym do elektrycznej kuchenki a lepszym filtrem czyli gęściejszym do gazowej (najlepiej bez wentylatora bo te co są w okapach są do du..), następnie kupujesz wentylator np. kanałowy TD 250/100 (http://www.venture.pl/produkt,31,TD,pl.htm) ma ona 2 biegi lub można zamontować do niego płynny reg. obrotów. Wentylator umieszczasz w kominie/rurze jak najdalej od kuchni najlepiej na strychu. Lub możesz go obudować płytami g-k z wełną w kuchni jak najwyżej od uszu - również powinno być cicho.

magga
01-10-2009, 09:39
Czy ktoś wie coś na temat okapów kuchennych, które tak jakby wyciąg mają zamontowany na strychu czy kominie i tam się włącza silnik i ciągnie wtedy z kuchni i jest cicho? :D Kompletnie nie wiem, pod jakim "hasłem" tego szukać.... :roll:

o tutaj są takie, przystosowane do pracy z silnikiem zewnętrznym+silniki zewnętrzne

http://www.kupp.highline.pl/pl,70,okapy-wyspowe/ikdem-93500-e,produkt96.html

Agami
01-10-2009, 11:29
http://www.okapykuchenne.pl/shop,list,006 - tutaj są silniki do kupienia. Oni na pewno podpowiedzą ci to zamontować, i jakie okapy się do tego nadają...
W 2 silnku Fabera jest nawet instrukcja montażu w PDF...

josephine
01-10-2009, 15:51
Okapu jeszcze nie wybrałam, ale gotuję już jakiś tydzień bez niego - przypomnę swoją sytuację: kuchnia otwarta praktycznie na cały dom. Bałam się, że smrodki będą się potwornie rozprzestrzeniać, ale okazuje się, że wentylacja mechaniczna daje sobie radę nawet podczas smażenia (w tym przypalania) potraw. Myślę więc, że w moim przypadku wystarczy mi nawet okap o niedużej mocy głównie po to, żeby zatrzymywać tłuste opary, no i fajnie byłoby, żeby nie był głośny.

Wirecki
01-10-2009, 19:36
Nie mam jeszcze okapu, ale nie przejmuję się jego hałasem. Doprowadziłem kanał wentylacyjny (nad sufitem GK) w miejsce okapu, a drugi koniec przez pion kominowy do kominka wentylacyjnego na dachu. Na poddaszu założony wentylator kanałowy plus kabel pociągnięty do okapu. Ten wentylator mam zamiar włączać przyciskiem okapu. To plany. Praktyka pokaże czy się sprawdzi - powinien być niemal niesłyszalny..

Basia_KRK
01-10-2009, 19:56
Super, dziękuję, czy już wiem, że muszę szukać okapu przystosowanego do pracy z silnikiem zewnętrznym :D

kaśka maciej
01-10-2009, 20:01
Czy ktos z Was wie jak sprawuje sie ten okap - Amica OKC6726I? Bardzo pasowałby nam do kuchni, ale jak z glosnoscia i wydajnoscia?

http://img62.imageshack.us/img62/1961/okc6726.jpgwitaj, użytkuję go od roku. POdczas gotowania używam prędkości 2, w przypadku kapusty, trzeba 3 :wink: Na 3 jest już dość głośny. Ale to są skrajne przypadki. Na 2 go słychać, ale nie przeszkadza to w oglądaniu Tv, słuchaniu radia.
Generalnie polecam :)

vezyrek
02-10-2009, 21:30
Dziekuje za informacje kaśka maciej

Zazdrośnica
15-10-2009, 17:45
Kupiony TEKA + 2 filtry węglowe - cały koszt z wysyłką 318 zł

Głośny, może dlatego że tani, polecana firma ale nie jestem zadowolona :( na razie mam inne wydatki ale w przyszłym roku go zmieniam.

Frankai
18-10-2009, 20:57
http://www.okapykuchenne.pl/shop,list,006 - tutaj są silniki do kupienia. Oni na pewno podpowiedzą ci to zamontować, i jakie okapy się do tego nadają...
W 2 silnku Fabera jest nawet instrukcja montażu w PDF...
Concept poraża ceną.
Cały czas zastanawiam się nad kupieniem w miarę taniego okapu i jak się nie sprawdzi (zwłaszcza jak będzie zbyt głośny), to wyrzucić mu silnik i zamontować w G-K (mam go pod sufitem od ściany do ściany) bardziej wydajny i obłożyć go wełną. Tylko że to byłby kolejny eksperyment i wydanie na niego 1299zł raczej mi się nie uśmiecha. Ta instrukcja jednak uzmysłowiła mi rozwiązanie mojego problemu ze zbyt małą ilością kanałów - wyrzut przez ścianę. Sęk tylko w tym, że najbliższa ściana jest tarasowa i żonie nie spodobałaby się wyrzutnia w tym miejscu.

irreality
18-10-2009, 21:29
Mam okap podszafkowy Amica OSC 6552I - według producenta 51 dB.
Jest głośny i tyle :lol:

Frankai
18-10-2009, 21:39
o tutaj są takie, przystosowane do pracy z silnikiem zewnętrznym+silniki zewnętrzne

http://www.kupp.highline.pl/pl,70,okapy-wyspowe/ikdem-93500-e,produkt96.html

A znasz ich ceny? KDEM 9350.0 E + EMI 10, byłoby dla mnie interesującym rozwiązaniem, gdyby cena było umiarkowana.
Na marginesie - na Allegro jest aukcja z IKDEM 9350.0, czyli wyspowym. Cena 1499zł. Gość podaje "wydajność wentylatora" 1000m3/h. Nie pisze tylko czy... wentylator jest w cenie. Obstawiam, że nie i gość szuka naiwnych :evil:

malwa23
14-02-2010, 13:50
http://www.okapykuchenne.pl/shop,list,006 - tutaj są silniki do kupienia. Oni na pewno podpowiedzą ci to zamontować, i jakie okapy się do tego nadają...
W 2 silnku Fabera jest nawet instrukcja montażu w PDF...
Concept poraża ceną.
Cały czas zastanawiam się nad kupieniem w miarę taniego okapu i jak się nie sprawdzi (zwłaszcza jak będzie zbyt głośny), to wyrzucić mu silnik i zamontować w G-K (mam go pod sufitem od ściany do ściany) bardziej wydajny i obłożyć go wełną. Tylko że to byłby kolejny eksperyment i wydanie na niego 1299zł raczej mi się nie uśmiecha. Ta instrukcja jednak uzmysłowiła mi rozwiązanie mojego problemu ze zbyt małą ilością kanałów - wyrzut przez ścianę. Sęk tylko w tym, że najbliższa ściana jest tarasowa i żonie nie spodobałaby się wyrzutnia w tym miejscu.

Okap z silnikiem zewnętrznym to bardzo fajna rzecz - swego czasu dość mocno się tym interesowałam nawet widziałam takie cudo na ekspozcyjii - w Warszawie, okap bardzo cicho pracował - był niemal niesłyszalny ale niestety nie mogłam sobie czegoś takie zamontować i pozostało kupienie tradycyjnego okapu. Podobnie jak moi przedmówcy miałam problem z wyborem, gdyż jest tego bardzo dużo. Poczytałam trochę w necie o tych głośnościach i wiem że na średnim biegu nie może ona przekraczać 50 dB. Mój okap ma 4 biegi, na ostatnim 59 dB i wydajności 820 m3/h, na pierwszym biegu ma tylko 38 dB. I faktycznie jest dość cichy, bez problemu radzi sobie z pochłanianiem oparów - nie słychać go w salonie.

josephine
14-02-2010, 18:57
Mój okap ma 4 biegi, na ostatnim 59 dB i wydajności 820 m3/h, na pierwszym biegu ma tylko 38 dB. I faktycznie jest dość cichy, bez problemu radzi sobie z pochłanianiem oparów - nie słychać go w salonie.
A co to za okap?

malwa23
25-02-2010, 21:03
kupiłam Magneri 60.4 MAX marki Globalo

http://www.okapykuchenne.pl/sklep/1/2_36e954ac9b5bbecaa53474625efbcef4.jpg

alfa36
14-05-2010, 20:30
A ja szukam okapu podszafkowego. Oczywiscie w miarę cichego. Co radzicie?

koniczynka97
18-01-2011, 14:58
podciągam temat
Może ktoś ostatnio kupił i wypróbował jakiś cichy okap?
Mnie interesuje kominowy tradycyjny metalowy (lub z czarnym szkłem z przodu) ale musi mieć szerokość 90 cm,
Proszę o podpowiedzi

koniczynka97
28-02-2011, 13:18
Może jednak ktoś poleci jakiś CICHY okap kominowy 90 cm?
Już prawie byłam zdecydowana na
TEKA DHB 90 (28 dB -45 dB, wydajność 880 m3) cena ok, 1350 zł,
albo DH 190 32-45 dB , wydajność 580 cm3, cena ok. 1000 zł -
ale znalazłam bardzo negatywne opinie w internecie i to właśnie odnośnie hałasu.

Podobno są głośne. Ale może to tylko subiektywne odczucia?

PORADŹCIE COŚ

prawdziwy.anika
28-02-2011, 13:55
halas to zawsze odczucie subiektywne
wydaje mi sie,ze ma tu jeszcze znaczenie akustyka w domu :???:
a ze producenci wyciagow zanizaja wartosci,to tez jeszcze inna sprawa

koniczynka97
07-06-2011, 12:35
Witam
Minęło kilka miesięcy, a ja nadal nie mam okapu
Niestety dom jest tak straaaaaaaaaaasznie akustyczny, że jak gotuję wodę w czajniku elektrycznym,
to trzeba pogłaśniać TV. A wtedy osoby będące w pokoju na górze twierdzą, że telewizor ryczy .
Ktoś tu radził, że najlepiej sprawdzić na miejscu. Ale jak to zrobić? Zeby sprawdzić, czy będzie za głośny, to muszę go kupić, a jak kupię i będzie za głośny, to będzie ,,po ptakach"!
Nie chciałabym zmieniać po roku

IZA30
08-05-2012, 13:42
KTOŚ użytkuje taki okap:http://allegro.pl/okap-maan-vertical-60-inox-szklo-led-promocj-i2277231284.html cena zachęcająca,ale co z jakością :/

koniczynka97
16-05-2012, 11:18
Podciągam temat
Może w tym czasie ktoś kupił CICHY OKAP?
Albo inaczej: jeśli ktoś kupił jakikolwiek okap, to może podać ile dB podaje producent a jakie są odczucia w czasie użytkowania?
cichy, da się wytrzymać, głośny?
myślę, że wiele osób by skorzystało

Asia**
30-05-2012, 20:12
Ech.. mam Teka dot isla. Producent podaje 49 DB. Ma 4 biegi. Na 2 słychać go tak jak wiatrzysko na dworze, na 3 jest już głośno, 4 nie do wytrzymania. Do gotowania wystarcza 2 bieg, no chyba że używam wszystkich pól, to wtedy ewentualnie 3 bieg.
http://img11.imageshack.us/img11/1552/itekadotislaix.jpg

koniczynka97
31-05-2012, 09:03
Super, właśnie o takie informacje mi chodzi.
Proszę o więcej

0rafal0
19-06-2012, 11:26
KTOŚ użytkuje taki okap:http://allegro.pl/okap-maan-vertical-60-inox-szklo-led-promocj-i2277231284.html cena zachęcająca,ale co z jakością :/

Witam, ja zakupiłem u nich na stronie okap Maan http://www.okapymaan.pl/okapy_kuchenne_kominowe/okap_kuchenny_saturn_quadro.html. I razem z żoną jesteśmy bardzo zadowoleni. Okap pięknie się prezentuje i jest naprawdę cichy, a i dodam że firma Maan produkuje okapy od 25 lat.

popey111
20-06-2012, 17:50
Witam, ja zakupiłem u nich na stronie okap Maan http://www.okapymaan.pl/okapy_kuchenne_kominowe/okap_kuchenny_saturn_quadro.html. I razem z żoną jesteśmy bardzo zadowoleni. Okap pięknie się prezentuje i jest naprawdę cichy, a i dodam że firma Maan produkuje okapy od 25 lat.
Skoro już spamujemy :)

Vestt.pl (http://vestt.pl/index.php?strona=produkty&id=31)
Jak ktoś chce podyskutować zapraszam :) Oferta niezbyt szeroka ale stale się powiększa:) A jakością produkty nie ustępują innym bardziej znanym markom.

popey111
20-06-2012, 17:55
Ech.. mam Teka dot isla. Producent podaje 49 DB. Ma 4 biegi. Na 2 słychać go tak jak wiatrzysko na dworze, na 3 jest już głośno, 4 nie do wytrzymania. Do gotowania wystarcza 2 bieg, no chyba że używam wszystkich pól, to wtedy ewentualnie 3 bieg.
http://img11.imageshack.us/img11/1552/itekadotislaix.jpg
Trochę dziwi to co piszesz bo okapy te są raczej ciche. Przestroga dla innych żeby uważali przy montażu :)

Asia**
21-06-2012, 07:28
Uważali? Na co? Trochę jaśniej poproszę.

popey111
22-06-2012, 21:31
Uważali? Na co? Trochę jaśniej poproszę.

Chodzi mi o to że okap z założenia jest z tych cichszych,sam okap raczej mało hałasuje a większość hałasu powoduje powietrze które już przeszło przez turbinę okapu.

Spryciula
07-12-2012, 17:21
Mnie aż tak mocno nie zależy na tym, żeby był cichy (chociaż dobre i to), ale przede wszystkim na tym, żeby był solidny. Chociaż jeśli dałoby się połaczyć jedno z drugim, a najlepiej jeszcze z niewysoką ceną, to byłbym bardzo rad ;)

Jan761
10-06-2013, 15:38
Witam, ja zakupiłem u nich na stronie okap Maan http://www.okapymaan.pl/okapy_kuchenne_kominowe/okap_kuchenny_saturn_quadro.html. I razem z żoną jesteśmy bardzo zadowoleni. Okap pięknie się prezentuje i jest naprawdę cichy, a i dodam że firma Maan produkuje okapy od 25 lat.


Ciekawe bo na stronie piszą że 22 letnie. Poza tym rozumiem taką formę reklamy (1 post).
Ja kupiłem okap leo już na pierwszym biegu jest w kuchni (15 m2) głośno. Okap ma jakieś dziwne wibracje. Ogólnie instalator kuchni powiedział że to jedne z gorszych okapów na rynku.
Jedynie wizualnie mały plus za resztę duży minus.

popey111
10-06-2013, 19:44
Ciekawe bo na stronie piszą że 22 letnie. Poza tym rozumiem taką formę reklamy (1 post).
Ja kupiłem okap leo już na pierwszym biegu jest w kuchni (15 m2) głośno. Okap ma jakieś dziwne wibracje. Ogólnie instalator kuchni powiedział że to jedne z gorszych okapów na rynku.
Jedynie wizualnie mały plus za resztę duży minus.

Zgodzę się że okapy Maan to raczej produkt budżetowy i jako takie nie są zbyt dobrze wykonane.
Część jest nawet zaprojektowana jak by na przekór zdrowemu rozsądkowi.
Jest wśród nich jednak parę modeli wartych uwagi ale tu już trzeba się trochę orientować :)

Jan761
12-06-2013, 17:17
Zgodzę się że okapy Maan to raczej produkt budżetowy i jako takie nie są zbyt dobrze wykonane.
Część jest nawet zaprojektowana jak by na przekór zdrowemu rozsądkowi.
Jest wśród nich jednak parę modeli wartych uwagi ale tu już trzeba się trochę orientować :)

Mam nadzieje że jachty u nich są robione w/g innej zasady... .

ckc
15-06-2013, 20:55
popey111, (lub inny znawca tematyki :)) możesz doradzić jakimi firmami się zainteresować, jeśli chodzi o solidność wykonania okapu? Głównie chodzi o dobry współczynnik moc/cichość.
Dzięki z góry

bocianek
21-06-2013, 08:16
A coś poza decybelami jest jeszcze istotne przy wyborze okapu? :) Czy to powinien być główny wyznacznik? Chyba nie...

relin
28-06-2013, 18:12
Ja mam Gorenje DVG 600 ZBE i jest dosyć głośny (nieco ponad 60 dB), ale da się wytrzymać. Co do innych parametrów, to jeszcze jest coś takiego jak wydajność liczona w m3 / godz, np. 500 m3/h

2112wojtek
29-06-2013, 00:11
Ten temat był wałkowany kilka razy, dobrze byłoby poszukać na FM.
Naprawdę cichy okap to taki, który daje poziom ok 30-40 dB . Nie jest łatwo go niestety znaleźć za małe pieniądze i zazwyczaj ma niewysoką wydajność . A jak ma, to kwota sporo większa się należy i tak w kółko.
Należą do tej grupy też często okapy ozdobne, których ceny zaczynają się od kilku a kończą na kilkudziesięciu tys. np Elica, De Dietrich, Gutmann, Miele czy Falmec, który ( ten ostatni) ma kilka standardów.
Wyjątkiem wydajności i cichości są okapy z wyciągiem zewnętrznym, ale tu z kolei cena nie jest mała i sam montaż sprawia kłopoty, zwłaszcza przy okapach wysuwanych z blatu czy sufitowych - zabudowanych.
Nie zawsze jest potrzebny okap wyjątkowo cichy, najczęściej ważniejsza jest jednak wydajność.
Prawidłowa wydajność , to taka, w której okap dokonuje wymiany powietrza w kuchni od 6 do 8 razy na godzinę. Powyżej tej wartości nie ma sensu szukać wyciągów.
Dobre wyciągi( tzn wydajne i ciche) oraz trwałe nie będą tanie.Przyjmuje się, że jeśli okap-wyciąg spełnia warunki wydajności dla pomieszczenia i wydziela hałas na poziomie 45-54dB to jest już cichy.
Hałas mierzony w dB jest w tzw. skali logarytmicznej tzn 3-4 decybele więcej, mogą być odbierane przez nasze ucho jako bardzo głośne.
Najdroższe są wyciągi profesjonalne, potem nablatowe , wyspowe, zabudowane sufitowe, narożne, przyścienne.
Wybór niestety nie jest prosty, bo cena i jakość zależą od kilku czynników a to niejedyne priorytety i je trzeba ustawić sobie samemu. Najlepiej skorzystać z wyszukiwarki , bo przy tej ilości urządzeń na rynku trudno coś, komuś doradzić.
Zacząć powinno się od wyliczenia potrzebnej wydajności, żeby wyciąg służył, reszta jest już kompromisem.

ckc
29-06-2013, 13:05
2112wojtek, zgadza się wszystko co piszesz. Temat owszem był wałkowany kilka razy, ale zawsze padają te same informacje - ze ważne jest to i to. A na ogół brakuje konkretnych informacji - które firmy/modele są uważane jako ciche na wyższych biegach. Cenę i wydajność widać jak na dłoni i to jest pierwsze kryterium poszukiwań, ale czego nie widać to właśnie to, czy okap jest solidnie wykonany i czy można go komfortowo używać na wysokich biegach. Producenci podają glosnosc zazwyczaj dla niskich biegów, albo każdy mierzy ją w innych warunkach. Dlatego pomocna byłaby konkretna wskazowka, ktorym producentom można zaufać (w rozsądnym zakresie cenowym, osiągalnym dla typowego konsumenta). I oto właśnie też pytałem.

2112wojtek
29-06-2013, 14:08
2112wojtek, zgadza się wszystko co piszesz. Temat owszem był wałkowany kilka razy, ale zawsze padają te same informacje - ze ważne jest to i to. A na ogół brakuje konkretnych informacji - które firmy/modele są uważane jako ciche na wyższych biegach. Cenę i wydajność widać jak na dłoni i to jest pierwsze kryterium poszukiwań, ale czego nie widać to właśnie to, czy okap jest solidnie wykonany i czy można go komfortowo używać na wysokich biegach. Producenci podają glosnosc zazwyczaj dla niskich biegów, albo każdy mierzy ją w innych warunkach. Dlatego pomocna byłaby konkretna wskazowka, ktorym producentom można zaufać (w rozsądnym zakresie cenowym, osiągalnym dla typowego konsumenta). I oto właśnie też pytałem.
Masz rację, tylko nie wiem czy nie demonizujesz pewnych kryteriów w tym , szczególnie, "jakości" ?
Wydajność okapu, głośność nie zależą bardzo często od firmy. Firmy produkujące tanie i ciche nie koniecznie muszą produkować wydajne urządzenia czy według nas ładne.
Nikt tu nie doradzi rozsądnie wszystkim, która firma, bo nie jest tak, że okap drogi musi być wydajny i cichy, a tani i cichy nie musi być dla nas ładny i tak w kółko. Zbyt dużo jest do ustalenia subiektywnych potrzeb, żeby wprowadzać klasyfikację.

Co do jakości można powiedzieć ,że zarówno okapy tanie z przedziału 600-1900zł, średnia półka i wypasione są robione na mniej więcej podobnym poziomie jakości. Co tam się może psuć? Materiał bazowy jest niemal wszędzie ten sam, reszta to precyzja wykonania ( standard) i wzornictwo plus ekstra dodatki, za które się ekstra płaci. Za niską cenę nie dostaniesz tego samego co za wysoką, czyli nie połączysz systemu z wydajnością, precyzją wykonania i cichością. Za skomplikowane konstrukcje ( windy, panele), elektronikę i sterowanie zapłacisz dodatkowo co nie oznacza, że taki wyciąg będzie lepszy od tego taniego, który ma podobne parametry podstawowe.
Dla jednego wygoda to nieruszanie wyciągu w czasie pracy, pełna automatyka lub sterowanie pilotem dla drugiego w miarę cicho i skutecznie już wystarczy. A jak się go obsługuje i czyści to inna, nieważna już bajka - albo wręcz odwrotnie.
To prawda,że producenci podają rożnie swoje parametry. Firmy produkujące AGD mają specyficzną formę informacji oraz politykę cenową ocierającą się niemal o zmowę.
Tani okap nie będzie na wysokim biegu cichy, wydajny, zaawansowany technologicznie i o "skomplikowanym dyzajnie". To powinno być sygnałem ostrzegawczym.
Jeśli wybierzesz okap według kryterium potrzebnych parametrów, to bez różnicy czy kupisz Amica, Whirpool , Bosch czy AEG lub Elica jeśli tylko cena i wzornictwo będą Ci odpowiadały. Tak czy siak, zawsze idziesz na jakiś kompromis.

Od lat doradzam i prowadzę nadzory autorskie oraz inwestycyjne i nie mam z wyborem jakoś problemów. Znam parametry techniczne, wybieram pasujący mi do projektu wzór, określony i narzucony mam kaganiec cenowy. Nigdy mi się nie zdarzyło, że poleciłem klientowi złej jakości produkt czy firmę, a przecież nie jestem w stanie sprawdzić wszystkich firm na swojej skórze.
Z 3-4 modeli, czasem różnych firm, przedstawiam inwestorowi propozycję , którą on akceptuje albo idzie na kompromis z projektantem wybierając co dla Niego ważniejsze ( lub robi według swojego widzimisię, bo kompromisów nie powinno być tylko w sferze parametrów).

PS nie rozumiem pojęcia "typowy konsument" - wybacz.

moszczyr
05-07-2013, 13:51
Ja mam Gorenje DVG 600 ZBE i jest dosyć głośny (nieco ponad 60 dB), ale da się wytrzymać. Co do innych parametrów, to jeszcze jest coś takiego jak wydajność liczona w m3 / godz, np. 500 m3/h

a ile za niego zapłaciłeś? bo mysle tez o amice za 400zl podobnymi parametrami

ckc
10-07-2013, 20:12
Nie otrzymawszy żadnych konkretnej pomocy dokonałem zakupu trochę w ciemno - wybór padł na Globalo Divida 60.2 Sensor Max spam. . Chyba nie jest bardzo głośny, choć nie mam porównania do innych. Wg. producenta na najwyższym 4 biegu przy wydajności 820 m3/h generuje 59 dB. (wartości dla poszczególnych biegów widoczne na stronce).
Mam nadzieję, że będzie się dobrze sprawował :)

dring
17-07-2013, 16:38
Na wszystko odpowiedzią w agd wydaje się być okap smeg który ma zaledwie 38 dB w pełnej akcji, ale ta cena :cool: To trochę szaleństwo, chyba że kogoś stać, ale jezeli Ci się uda do 50 dB znaleźć jakiś to będzie dobrze. Jeżeli dużo gotujesz, masz kuchnie przy ulicy to latem można zwariować jak wszystko działa.

ZetkaX
11-12-2013, 08:51
a ile za niego zapłaciłeś? bo mysle tez o amice za 400zl podobnymi parametrami

To chyba o teleskopowy chodzi, tak? Też myśleliśmy o podobnym modelu, ale jeszcze nie jesteśmy przekonani.

marianna34
16-12-2013, 22:55
chyba raczej nie ma cichych okapów, oczywiście wszystko zależy od tego co znaczy cichy... dla mnie za normalną kasę wszystkie okapy są porażająco głośne, tych za parę grubych tysięcy nawet nie sprawdzałam

mimiko
17-02-2014, 22:36
Mam Elica. Na I biegu 42 albo 43 dB. Ciągnie jak nie wiem co! Na III biegu ma wydajność 800m3/h jednak juz głośniej, ale da się wytrzymać.

Semafori
04-09-2014, 15:20
cichy okap to nowy okap po czasie łożyska się zabrudzą albo stracą smarowanie. tylko dobrej firmy okap rzeczywiście będzie taki cichy jak napisano na opakowaniu, przez dłuższy okres.

Ona333
12-06-2017, 08:19
Nie wiem czy temat aktualny i czy nadal szukacie dobrych okapów? :) Jeśli tak to zdecydowanie godny polecenia jest ten - http://www.rtvagd.sklep.pl/toflesz/ok_6_onyx_90_64287.php5. Jest nie tylko bardzo ładny, ale i cichy. A to chyba najwazniejsze :)

Nataly
02-07-2017, 10:55
Ona333 podpowiedz/-dzcie proszę w sprawie okapu kominowego z wydmuchem na zewnątrz:
1. jak spisuje się to pochylenie czerpni?, bo do tej pory miałam do czynienia tylko z poziomym okapem. Na pewno nie uderza się głową, ale czy nie ciągnie gorzej?
2. szukamy raczej cichego, co w tej chwili jest ciche? Bo kilka lat temu zawiedliśmy się na TEKA NC2 60, który niby miał mieć 48dB, a startował jak odrzutowiec :)
Co sądzcie o GORENJE DVG600ZBE ??

hektor80
05-07-2017, 12:58
spotkaliście się z taką sytuacją że okap dostosowuje prędkość wentylatora do oporów instalacji? Zakupiłem okap Amica OKC656S i jest on potwornie głośny nawet na I biegu. Jeżeli ściągnę rurę odprowadzającą opary, robi się cicho. Do wlotu do komina mam ok 120cm.. tyle że jest on z boku i mam jeden łuk 90 stopni i kolanko 90 stopni. Źródłem oporów jest właśnie to kolano 90 stopni. Będę to przerabiał na 2x45 stopni, może hałas się zmniejszy. Mój poprzedni okap nie zwiększa obrotów po podłączeniu do kanału i dlatego to zachowanie nowego okapu mnie dziwi. Na infolinii oczywiście żadnego problemu nie widzą. Też tak macie w swoich okapach?

danioxx
17-07-2017, 15:19
Mój okap miał to samo, więc go zwróciłem i kupiłem inny. Może mało pomocne, ale to chyba najprostsze

CZARNY.
16-09-2017, 06:48
Opory powodują , że jest głośniej i okapy są mniej wydajne .Rura powinna mieć min 150 a załamanie 90 to nieporozumienie ...

Lew2
16-09-2017, 09:56
Opory powodują , że jest głośniej i okapy są mniej wydajne .Rura powinna mieć min 150 a załamanie 90 to nieporozumienie ...
Ta dyskusja jest bez sensu. Zasadniczym czynnikiem głośności okapu jest szum powietrza powodowany przez przewód wywiewny. A na ten szum ma wpływ średnica, liczba i kąt zagięć oraz zwężenia. Generalna zasada: im grubszy, prostszy i krótszy kanał wywiewny - tym cichszy okap. Jak puścisz sobie okap przed montażem do kanału to każdy będzie cichy.

hektor80
18-09-2017, 09:00
Ta dyskusja jest bez sensu. Zasadniczym czynnikiem głośności okapu jest szum powietrza powodowany przez przewód wywiewny. A na ten szum ma wpływ średnica, liczba i kąt zagięć oraz zwężenia. Generalna zasada: im grubszy, prostszy i krótszy kanał wywiewny - tym cichszy okap. Jak puścisz sobie okap przed montażem do kanału to każdy będzie cichy.

nie do końca. Zasadniczym źródłem głośności mojego okapu nie jest szum powietrza tylko zwiększone obroty wentylatora. Ostatecznie, po przeróbce, został tylko łuk 90 stopni i kolano 45 stopni włożone w rozkuty przewód kominowy i skierowane do góry. Zatem opory niezbyt duże ale okap dalej głośny. Nie tak jak na początku ale jednak. U mojego znajomego 3 kolana 90 stopni, spiro długie na ok 6m i okap zdecydowanie cichszy niż mój....

Hamstergong
30-10-2017, 14:09
Próbowałam sprawdzić ie ma mój, ale nie doszukałam się tej informacji. Mój tez jest dosyć głośny staram się go nie używać, ale co zrobić. Czytam sobie https://tekstowy.net/jaki-okap-wybrac-czym-sie-kierowac-wybierajac-okapy/ i kto wie, może przy najbliższym remoncie podziałam w tym kierunku. Jakbyście mieli jeszcze jakieś spostrzeżenia to będę przeglądać wątek.

pkorol
12-11-2017, 21:48
Mój okap też kiedyś hałasował a teraz mruczy 24dB.
Rozwiązałem ten problem u siebie i u kilku moich klientów. Wyrzucam trefne silniki i instaluje wentylatory kanałowe harmana na wylocie okapu w szafce lub przy samym kominie. Słychać tylko szmer powietrza. Silnik ma 24 dB (Poziom 20 dB to ledwo słyszalny szept.) Instaluję też czujnik temperatury i gdy czajnik zagotuje wodę sterownik włącza 1 bieg silnika (150m2/h) automatycznie, gdy spadnie temperatura w okolicach okapu to go wyłącza. Kraków i okolice

pkorol
18-11-2019, 22:12
Kolejny okap wyciszony, to słychać! : https://www.youtube.com/watch?v=pGY6_sCtNkc&feature=youtu.be

giman
04-12-2019, 19:33
Nie ma cichych okapów to raz:)
Te ciche są ciche na 1 biegu (może na drugim), kupuj okap o dużo większej wydajności niż potrzebujesz i załóż, że wyższych biegów nigdy nie użyjesz.
Ja "wyrzuciłem" silnik na strych a i tak jest względnie głośno od tłoczonego powietrza.

AndrzejWalczak
11-01-2020, 09:27
Ja też szukam czegoś cichego do 1 tys, ponieważ mam małe dziecko.

Greengaz
11-01-2020, 09:44
Ja też szukam czegoś cichego do 1 tys, ponieważ mam małe dziecko.

Masz problem z wyszukiwarką?

https://pl.lmgtfy.com/?q=okap+kuchenny&pp=1

Roberto_75
06-02-2020, 12:53
Cichy okap to taki, który jak go włączysz na I biegu, będzie miał nie więcej niż 50 dB. Sprawdź to po prostu na stronie producenta, zwykle to podają.
Wiadomo,że jak włączysz 3 palniki i na jednym bulgocze zupa, na drugim ziemniaki, a na trzecim smażysz kotlety, to trzeba okap trochę podkręcić i wedy będzie głośniejszy. No ale to tylko przez jakiś czas.
:spam: - tutaj piszą, że lepszy będzie okap z podłączoną rurą, która idzie do komina, niż taki z samym filtrem węglowym, bo jak się powietrze kotłuje i nie wylatuje z kuchni, to jest głośniej :(