PDA

Zobacz pełną wersję : nawiew powietrza do garażu i kotłowni



Robak
07-12-2008, 10:53
musze wykonać nawiew świeżego powietrza go garażu i oddzielnie do kotłowni

na jakiej wysokości powinnna być kratka wentylacyjna?

raczej blisko posadzki - np 50 cm od dołu czy lepiej jednak zdecydowanie od góry - np 30 cm od góry?


i sprawa druga - czy komin wentylacyjny można wykorzystać na dwa pomieszczenia - czyli dla garażu i stojącej obok kotłowni?

jacekp71
07-12-2008, 20:12
jesli chodzi o garaz, to sprawa jest raczej prosta: wystarczy kratka nawiewna i kratka wywiewna po przeciwnej stronie,
z kotlownia jest trudniej: jakie bedzie paliwo ? jaki kociol ? to minimum jakie tu musisz napisac ....

Robak
07-12-2008, 21:14
piec jest na ekogroszek :D

pierwek
08-12-2008, 08:11
kiedyś rozpoznawałem temat... powinieneś zrobić tzw "zetkę" w projekcie pewnie masz to nawet wrysowane - o ile masz zaadaptowaną kotłownię do pieca na paliwo stałe.

nawiew powinien mieć powierzchnię przekroju 200cm2 - mi się niestety nie udało znaleźć takiego systemu kanałów żeby uzyskać te 200 cm2 i ukryć to w ociepleniu zewnętrznym :( - użyłem kanałów 200x60mm czyli mam 120cm2 - ciekawe co powie na to kominiarz :roll:

wylot w kotłowni nie powinien być wyżej niż chyba 30cm od podłogi w wlot na dworze powinien być chyba wyżej 150cm (nie mam pewności co do tych wysokości ale mniej więcej są ok)

Trociu
08-12-2008, 11:41
no właśnie - jak to z tymi kanałami jest?
Niektórzy mówią o zet'ce. Mój hydraulik z kolei powiedział, że zwykły prosty kanał wystarczy - zwykłe napowietrzenie.
Jest na to jakiś paragraf??

stiff
08-12-2008, 11:51
no właśnie - jak to z tymi kanałami jest?
Niektórzy mówią o zet'ce. Mój hydraulik z kolei powiedział, że zwykły prosty kanał wystarczy - zwykłe napowietrzenie.
Jest na to jakiś paragraf??

Paragraf nie ale funkcjonalnie jest lepiej mieć zetkę - nie nawiewa niepotrzebnie zimne powietrze tylko piec pobiera tyle ile potrzebuje.

pierwek
08-12-2008, 11:56
w zetce, jak piec nie pali, podobno robi się korek powietrzny i nie dmucha niepotrzebnie zimnym powietrzem... czy tak jest naprawdę nie wiem ale bardzo mi się podoba to wytłumaczenie :)

DeeM
08-12-2008, 13:39
Coś mi się wydaje że w kotłowni wlot powinien być wyżej a na zewnącz niżej - ciepłe powietrze z kotłowni nie pójdzie w dół (na zewnącz) a zimne powietrze samo nie podniesie sie do góry...

Piczman
08-12-2008, 14:12
Coś mi się wydaje że w kotłowni wlot powinien być wyżej a na zewnącz niżej - ciepłe powietrze z kotłowni nie pójdzie w dół (na zewnącz) a zimne powietrze samo nie podniesie sie do góry...

Wszystko to już było omawiane niedawno, jeśli chodzi o to co ma być wyżej a co niżej to pomyśl o kotłowni,która jest w piwnicy :wink:

TUTAJ JEST WSZYSTKO (http://forum.muratordom.pl/nawiew-w-kotlowni-zetka,t142959.htm)

Pozdr.

DeeM
09-12-2008, 13:14
Piczman, dzięki.

Piczman, dzięki za linka ale z tamtej dyskusji nic nie wynika, a raczej wynika że wszystko jedno gdzie niżej gdzie wyżej?!? Dziwne..

Piczman
09-12-2008, 20:27
Niby tak :roll:

Ja dam jeden koniec na nieużytkowym poddaszu i podciągnę do kotłowni pionowym kanałem na wysokość paleniska !
Jak zechce to pociągnie sobie to powietrze a jak nie to uciec nie powinno !

langerob25
09-12-2008, 20:30
dziwne ,że nie ma tego dokładnie sprecyzowanego.Trzeba jakiegoś fachowca wywołać

stiff
09-12-2008, 21:48
przeczytaj to http://forum.muratordom.pl/post2295593.htm?highlight=#2295593

sSiwy12
10-12-2008, 09:08
dziwne ,że nie ma tego dokładnie sprecyzowanego.Trzeba jakiegoś fachowca wywołać

Wymagania określa PN-87-02411.
I tak dla kotłowni na paliwo stałe o mocy kotła do 25kW:
- wentylacja nawiewna powinna odbywać się za pomocą niezamykalnego otworu o przekroju minimum 200cm2 o wylocie do 1,0 m nad poziomem podłogi. Wentylacja wywiewna powinna być realizowana kanałem wywiewnym z materiału niepalnego o przekroju minimalnym 14 x 14 cm z otworem wlotowym pod stropem pomieszczenia kotłowni. Kanał wywiewny powinien być wyprowadzony ponad dach i umieszczony w pobliżu komina. Na kanale wywiewnym nie należy lokalizować urządzeń do zamykania,

langerob25
10-12-2008, 11:29
Czyli norma nie określa ,że musi być to "zetka",jednak chyba korzystniejsza.W podanym wyżej linku wyczytałem ,że powinno być ok 200 cm nad poziomem terenu z zewnątrz,a np 30 cm od podłogi wewnątrz.I tak zrobię.Sprawa ma się całkiem odwrotnie ,jeśli ktoś ma zamiar ogrzewać lpg.
Dzięki za pomoc

sSiwy12
10-12-2008, 12:11
Czyli norma nie określa ,że musi być to "zetka",jednak chyba korzystniejsza.W podanym wyżej linku wyczytałem ,że powinno być ok 200 cm nad poziomem terenu z zewnątrz,a np 30 cm od podłogi wewnątrz.I tak zrobię.Sprawa ma się całkiem odwrotnie ,jeśli ktoś ma zamiar ogrzewać lpg.
Dzięki za pomoc

W zasadzie "zetka" wymagana jest wtedy, kiedy kotłownia jest poniżej poziomu terenu.
Podane wyżej wymagania dotyczą kotłowni na paliwo stałe - dla kotłowni gazowych sa nieco inne i różne dla paliwa gazowego lżejszego i cięższego od powietrza.

kozikpl
10-12-2008, 12:43
poczytajcie tutaj:

http://forum.muratordom.pl/zetka-temperatura-w-kotlowni,t62819.htm

taka mała przestroga, żeby umieścic wlot powietrza w odpowiednim miejscu albo mieć możliwość jego przymknięcia.

mija74
10-12-2008, 15:58
Witam!
Pozwole sobie na małe dopytanie w tym wątku :) U mnie będzie kocioł kondensacyjny z zamknieta komorą spalania (nie wiem czy sa inne opcje, nie znam sie na tym kompletnie), w kotłowni okienko i kanał wentylacyjny w kominie. Czy musi byc jakaś dodatkowa wentylacja kotłowni (otwór w ścianie)?

pierwek
10-12-2008, 16:03
skoro zamknięta komora spalania to nie

sSiwy12
10-12-2008, 16:26
skoro zamknięta komora spalania to nie
Niestety nie jest tak. Pomieszczenie w którym jest zamontowany kocioł gazowy musi spełniać wymogi kotłowni, czyli musi posiadać wentylację.
Istnieją jednak wyjątki:
- Dopuszcza się doprowadzenie powietrza zewnętrznego z pomieszczeń sąsiednich wyposażonych w wentylację naturalną nawiewną. Wymagane są wtedy otwory w ścianie lub kanał doprowadzający powietrze zewnętrzne (dotyczy wszystkich kotłow gazowych).
- W przypadku kotłów gazowych z zamknięta komorą spalania można zastosować wentylację machaniczną.

Tak to wyglada - moim zdaniem