PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłącze wody. Warunki dla wykonania przyłącza wody



tadeusz.bialecki
07-12-2008, 16:32
Odpowiedni urzędnik podał mi Warunki dla wykonania przyłącza wody.
Podano w nich, że ma być "studzienka wodomierzowa" na zewnątrz domu.
A dlaczego na zewnątrz skoro jest możliwość zrobić pomiar ilości wody wewnątrz w miejscu dostępnym. Czy jest jakiś przepis ? Przecież taka studzienka kosztuje.
Czy ktoś jest biegły w przepisach ? POMÓŻCIE

mikolayi
07-12-2008, 16:46
może przyłącze jest dłuższe niż 15 m ? A może trasa "łamie się" wiecej niż jeden raz ? wystąp o zmianę WTP

tadeusz.bialecki
07-12-2008, 16:54
Od głównej rury fi 100 do budynku jest 7 metrów. Trasa przyłącza po prostej linii. Dlatego nie wiem po co ta studzienka ? Czy może po to abym poniósł większy koszt ? Chodzi mi o to czy jest jakiś przepis, który nakazuje aby studzienka była na dworze a nie wewnątrz domu.

mikolayi
07-12-2008, 17:15
NIe wiem czy jest jakiś przepis, ale wiem, ze albo robisz zgodnie z wydanymi warunkami albo nie robisz wcale. Niestety :-? Wodociągi, energetyka, gazownie to pańswo w państwie.

listek
07-12-2008, 17:31
może przyłącze jest dłuższe niż 15 m ? A może trasa "łamie się" wiecej niż jeden raz ? wystąp o zmianę WTP

Przyłącz dłuzszy - ok 25m
Łamie się ze 2 razy.
Nikt nawet nie wspominał o studzience. Wodomierz w garażu

artureski
07-12-2008, 18:25
U mnie jakieś 30m... Nie pamiętam jak w warunkach było, ale wodomierz miałem mieć w studzience w garażu. Facet z wodociągów sam zaproponował przenieść licznik (jeszcze przed podłączeniem wody) do domu bo "komu będzie się chciało w zimie skakać po tych norach". Może najprościej pogadać w wodociągach ? Tylko nic na gębę - bo potem może się okazać że nie wie lewica co mówi prawica i będą kłopoty z odbiorem - a papier to papier... Dołączyliśmy jakiś "aneks" czy coś podobnego zezwalający zamontować licznik w budowanym budynku pod warunkiem właściwego zabezpieczenia.

gazio
08-12-2008, 09:02
Często jest to standardowy zapis WT. Chodzi im o latwy dostęp do urządzenia pomiarowego. Polecałbym wizytę w wodociągach i uzgodnienie zmiany, albo niech zrobi to projektant przyłacza. Miałem taką sytuację, zaprojektowalem wodomierz w pom gospodarczym i nie bylo problemu.

Trociu
08-12-2008, 12:35
Często jest to standardowy zapis WT. Chodzi im o latwy dostęp do urządzenia pomiarowego. Polecałbym wizytę w wodociągach i uzgodnienie zmiany, albo niech zrobi to projektant przyłacza. Miałem taką sytuację, zaprojektowalem wodomierz w pom gospodarczym i nie bylo problemu.Dyskusyjnym może być ten łatwy dostęp. Przecież i tak, żeby odczytać wskazanie wodomierza trzeba wejść na posesję. Aby to zrobić z reguły musi być domownik. Dodatkowo jak błoto czy śniegi, to można się ubabrać zanim się odczyta - bo to klęknąć trzeba, klapę znaleźć. Dlatego moim zdaniem najłatwiejszy dostęp jest właśnie w środku. Bo i ciepło, i na głowę nie pada...

gazio
08-12-2008, 13:22
Chyba chcaiść śladem ZG i ZE lokalizując punkty rozliczeniowe "w granicy" choć nie bardzo wyobrażam sobie studzienke wodomierzową w granicy - i nad nią płot ........ . Ja mialem zapis "studzienka wodomierzowa zlokalizowana w granicy".

Broda79
08-12-2008, 14:01
Wodociągi nie mogą narzucić montażu studzienki nawet jeżeli przyłącze ma 200 m i 80 załamań. Jest na to norma. Byc może ktoś się pomylił. prosze sprawdzić, czy przypadkiem nie dostal Pan wrunków do działki a nie do budynku. Pomieszczenie wodomierzowe musi oczywiście spełniać pewne wymagania. Oczywiście,żę studzienka wodomierzowa jest niekorzystna, ponieważ trzeba ja odpowiednio zabezpieczyć przed zamarznięciem. Jest na to norma. PN-B-10720, tu jest napisane jaki wymagania ma miec pomieszczenie na wodomierz...

q-bis
08-12-2008, 14:12
Budowaliśmy odcinek sieci wraz z przyłączami dla kilkunastu działek. Jedna firma robiła projekt i budowała. Zgodnie z WP wydanymi z wodociągów na każdej działce wybudowano studnię z wodomierzem. Zapewne dlatego, że budynków jeszcze nie było...Ale teraz to z odczytami nie będzie za łatwo-bo trzeba podnieść klapę i mało tego wejść do środka bo jest głęboko i nie można dojrzeć tych cyferek :o
Ciekawe kto to ma robić: wodociągi czy ich klienci?
A może uda się przenieść ten wodomierz do domu? :-?

Trociu
08-12-2008, 14:12
Wodociągi nie mogą narzucić montażu studzienki nawet jeżeli przyłącze ma 200 m i 80 załamań. Jest na to norma. Byc może ktoś się pomylił. prosze sprawdzić, czy przypadkiem nie dostal Pan wrunków do działki a nie do budynku. Pomieszczenie wodomierzowe musi oczywiście spełniać pewne wymagania. Oczywiście,żę studzienka wodomierzowa jest niekorzystna, ponieważ trzeba ja odpowiednio zabezpieczyć przed zamarznięciem. Jest na to norma. PN-B-10720, tu jest napisane jaki wymagania ma miec pomieszczenie na wodomierz...Jak nie mogą? To oni chyba akceptują projekt przyłącza i mogą sobie określić, ze właśnie studzienka wodomierzowa musi być na działce. Inaczej mogą chyba nie wydać zgodny na włączenie do ich sieci. Jak się nie podoba to można sobie przecież studnię wywiercić ;)

Tomkii
08-12-2008, 14:13
Budowaliśmy odcinek sieci wraz z przyłączami dla kilkunastu działek. Jedna firma robiła projekt i budowała. Zgodnie z WP wydanymi z wodociągów na każdej działce wybudowano studnię z wodomierzem. Zapewne dlatego, że budynków jeszcze nie było...Ale teraz to z odczytami nie będzie za łatwo-bo trzeba podnieść klapę i mało tego wejść do środka bo jest głęboko i nie można dojrzeć tych cyferek :o
Ciekawe kto to ma robić: wodociągi czy ich klienci?
A może uda się przenieść ten wodomierz do domu? :-?
Kamerka z podświetlaniem i masz odczyt online ;)

Trociu
08-12-2008, 14:16
Właśnie - czy by nie pójść tropem powyżej - odczyt online/zdalny.
Pan z wodociągów sobie przejeżdża ulicą i zczytuje stany liczników ze wszystkich domów na ulicy.

q-bis
08-12-2008, 14:18
Wodociągi nie mogą narzucić montażu studzienki nawet jeżeli przyłącze ma 200 m i 80 załamań. Jest na to norma. Byc może ktoś się pomylił. prosze sprawdzić, czy przypadkiem nie dostal Pan wrunków do działki a nie do budynku. Pomieszczenie wodomierzowe musi oczywiście spełniać pewne wymagania. Oczywiście,żę studzienka wodomierzowa jest niekorzystna, ponieważ trzeba ja odpowiednio zabezpieczyć przed zamarznięciem. Jest na to norma. PN-B-10720, tu jest napisane jaki wymagania ma miec pomieszczenie na wodomierz...Jak nie mogą? To oni chyba akceptują projekt przyłącza i mogą sobie określić, ze właśnie studzienka wodomierzowa musi być na działce. Inaczej mogą chyba nie wydać zgodny na włączenie do ich sieci.
Jak się nie podoba to można sobie przecież studnię wywiercić ;)

Nie zawsze, bo w MPZP jest określone przyłącze wodociągowe i gmina nie wydaje zgody na budowę studni :-?

Tomkii
08-12-2008, 14:19
Właśnie - czy by nie pójść tropem powyżej - odczyt online/zdalny.
Pan z wodociągów sobie przejeżdża ulicą i zczytuje stany liczników ze wszystkich domów na ulicy.
Tak mają w blokach. Myślę że do domków ta "technologia" też w końcu dotrze.

q-bis
08-12-2008, 14:21
Właśnie - czy by nie pójść tropem powyżej - odczyt online/zdalny.
Pan z wodociągów sobie przejeżdża ulicą i zczytuje stany liczników ze wszystkich domów na ulicy.

Właśnie wlazłem na ich stronkę - szykują formularz online do przesyłania stanu licznika-więc chyba to ja będę go odczytywał. Będę mógł w takim razie "regulować" zużycie wody - w zależności od zasobów finansowych :wink: :D

Broda79
08-12-2008, 15:57
Wodociągi nie mogą narzucić montażu studzienki nawet jeżeli przyłącze ma 200 m i 80 załamań. Jest na to norma. Byc może ktoś się pomylił. prosze sprawdzić, czy przypadkiem nie dostal Pan wrunków do działki a nie do budynku. Pomieszczenie wodomierzowe musi oczywiście spełniać pewne wymagania. Oczywiście,żę studzienka wodomierzowa jest niekorzystna, ponieważ trzeba ja odpowiednio zabezpieczyć przed zamarznięciem. Jest na to norma. PN-B-10720, tu jest napisane jaki wymagania ma miec pomieszczenie na wodomierz...Jak nie mogą? To oni chyba akceptują projekt przyłącza i mogą sobie określić, ze właśnie studzienka wodomierzowa musi być na działce. Inaczej mogą chyba nie wydać zgodny na włączenie do ich sieci. Jak się nie podoba to można sobie przecież studnię wywiercić ;)
Tylko, że wodociągi też musza się trzymac jakiś norm. (Ja pracuję w wodociągach to trochę tego uzgadniam) Nie ma przepisu, który zmuszałby inwestora do wstawiania SW. Moim zdaniem to trochę naciąganie ze strony zakładu. Ja osobiście zwróciłbym się z prośbą o zmiaę lokalizacji wodomierza.

jotesz
25-07-2013, 01:43
Pięć lat, to szmat czasu, pewnie odpowiedź jest już nieaktualna, ale zaryzykuję, że wtedy jeszcze nie było domu. Chodzi o to, że założono wcześniejsze wykonanie przyłącza, a nawet korzystanie z wody na czas budowy. W takiej sytuacji, licznik musi być zainstalowany poza domem, ale pod ziemią, żeby mróz nie zniszczył przyłącza i nie spowodował potopu.Stąd niezamarzająca studzienka wodomierzowa. Po zakończeniu budowy i zamieszkaniu, licznik można zainstalować w domu, a studzienkę zlikwidować. Taka jest moja wersja.