PDA

Zobacz pełną wersję : Chęć posiadania studni....proszę o rady.....



marekwu
07-12-2008, 20:09
Moja działka usytuowana jest na ok. 170 m.n.p.m. Niezaleznie od tego chciałem posiadac na działce studnie wierconą. Wezwałem różdżkarza, który stwierdził, że woda jest na ok. 10-11 metrach.... A więc zaryzykowałem i zdecydowałem się na studnię wierconą z ręczną pompą na górze....
Przybyła ekipa studniarzy wykonała odwiert do 14 metrów (na moją prośbę do 14) i nie stwierdziła wody. Na całej długości była przepiękna glina i żadnego piasku czy żwirku....A zatem jakby nie należy się spodziewać większego nacieku wody....
Nazajautrz pojechałem zobaczyć ów odwiert i stwierdziłem, że lustro wody znajduje się ok. 240 cm od powierchni ziemi...
Co teraz można zrobić? czy to jest wystarczająca ilośc wody, by czerpać ją pompą reczną? czy też w tym miejscu kopać studnię z kręgów (na ok. 7 metrów, albo na ile?). Skoro wokół sama glina to z pewnościa woda nacieka bardzo wolno...Może na studnię kopaną wystarczy, bo na wierconą to raczej za mało wody...jakWam się wydaje? Co robić? Czy coś jeszcze można zadzialać, aby mieć jakąkolwiek studnię? Czy ten odwiert należy jakoś zabezpieczyć prze samoistnym uszkodzeniem-zasypaniem?
Pozdrawiam i wdzięczny jestem za udzielone rady....

jacekp71
07-12-2008, 20:41
a ta studnia to po co ? do podlewania ogrodka ?

marekwu
07-12-2008, 21:12
Taaaa, do podlewania ogródka, drzewek, trawki i wielu innych roślinek...Obawiam się, że napiszesz, że to się nie kalkuluje....?

monia i marek
07-12-2008, 21:21
Ja też marzę o studni, ale mam dość wysoko położoną działkę i obawiam się, że nic z tego, bo przy wykopie pod piwnicę domu był sam kamień (wapień) i glina :-?

jacekp71
07-12-2008, 21:31
sam sobie policz .... ;-)
nie wiem jaki ogrodek planujesz podlewac, ale cena m3 wody to 3,2 pln (u mnie), myslisz ze ile m3 zuzyjesz rocznie ? 50, 60, 80 czy 100 ?
100m3 to 320 zlotych rocznie, porzadna studnia z dziesiec razy tyle ....

marekwu
07-12-2008, 21:59
Jeśli chodzi o matematyczne wyliczenia - to OK. Ale w najbliższym czasie domek tam nie powstanie, a roślin jest już mnóstwo....A "znoszenie" wody bywać może krępujące....No tak sobie wymysliłem...i mam świadomość, że nie każdy pomysł musi być racjonalny i "rentowny"....

jacekp71
07-12-2008, 22:10
to wiele wyjasnia ;-)

urgot
08-12-2008, 06:56
Błąd że tak płytko wierciliście. Najlepiej zrobić wywiad z sąsiadami może ktoś ma studnie wierconą. Może woda w tym terenie jest tylko sie do niej nie dowierciliście. Studnia kręgowa wbrew temu co sie myśli nie jest tania a wody ilościowo można czerpać znacznie mniej niż z wierconej.
Różdżkarz który potrafi określić głębokość? Hm jest prosta zależność im dokładniej stara się określić głębokość tym większym jest oszustem. Widziałem jak typ określił głebokość na 13 metrów i 25 centymetrów i nie kazał ani centymetra głębiej bo woda ucieknie. Oczywiście wody nie było.

08-12-2008, 07:30
... Co robić? Czy coś jeszcze można zadzialać, aby mieć jakąkolwiek studnię? ....
tak, kopac studnie

p.s.
czy sąsiedzi mają studnie kopane ?

bzado
08-12-2008, 07:44
czy sąsiedzi mają studnie kopane ?

dokładnie tak.
trzeba zobaczyć u sąsiadów (i to kilku), wtedy bedzie widac jak biegnie ciek wodny i na jego przedłuzeniu kopac.

pierwek
08-12-2008, 08:06
ciek wodny może skręcać - nie musi iść prosto...

co do ręcznego kopania studni - w glinie ciężko się kopie ponieważ kręgi nie chcą same opadać (blokują się na glinie) trzeba podkopywać sporo szerzej,
ale i tak gorzej jak nachodzi "kurzawka" - kopiesz kopiesz a tu ciągle tyle samo "piaseczku"

kopałem u siebie na działce 2 studnie,ręcznie, (studnie głąbokości 3m) - pierwszą studnie kopałem z ojcem z doskoku ze 4 dni ale przy drugiej jak już wiedziałem o co biega wykopaliśmy w 3 osoby w jedną sobotę.(w tym godzina straty na rozwalenie kamienia i godzina na kurzawkę)

u mnie poziom wody stabilizuje się mniej więcej na 2 m ppg

w zasadzie jak się dobrze zacznie i kręgi idą prosto to czy studnia ma 3m czy 7m nie ma znaczenia (no tylko potrzebna będzie jakąś drabinka sznurowa )

marekwu
08-12-2008, 15:41
Taaaak, sądziedzi mają studnie kopane, mniej więcej 7-8 metrowe. mają wodę do celów ogrodniczych i gospodarczych....No własnie...tez zauwazyłem, że kopana studnia nie jest strasznie tania. A może wogóle doprowadzić wodę z wodociągów? Wykopać wtedy małą studzienkę, aby ujęcie i licznik był poniżej strefy zamarzania.... No cholera nie wiem co robić....Piszecie, że wiercić dalej....ale jak dalej? Tam może być jeszcze kilkadziesiąt metrów gliny....To będa znaczące koszty....

PS. czytam Wasze opinie uważnie, proszę o dalsze...

retrofood
08-12-2008, 19:37
wczoraj wieczór się opisałem, a dziś nie widzę mojego postu. ktoś go pod...prowadził.
rób studnię i się nie zastanawiaj. tyle, że pora nie jest odpowiednia. studnię się robi na końcu pory suchej, czyli np. we wrześniu, kiedy wody opadły najniżej.

09-12-2008, 10:24
... Studnia kręgowa wbrew temu co sie myśli nie jest tania ...
studnia kręgowa wbrew temu co sie pisze - nie jest tez droga ...


... a wody ilościowo można czerpać znacznie mniej niż z wierconej ...

a konkretnie ile mniej można czerpac?

p.s.
uwazasz, ze samo czerpanie wody której i tak nie da rady zuzyc cos daje ? :roll:

urgot
10-12-2008, 17:35
Studnie kręgowa Nie jest droga? Chyba że studnią nazywasz dół w ziemi z zakopanymi krzywo kręgami w ilośći sztuk trzy. To tak. Ale wykopanie studni na 8 - 10 metrów w której woda mie ginie przy pierwszych promykach słońca kosztuje jakieś 300zł za krąg (cena razem z wykopaniem). Przy tych 7-8 metrach to nie jest wcale mało A widziałeś kiedyś studnie wymurowaną na 30 metrów? Napewno tania nie była.
Konkretnie (przeciętnie) można czerpać kilkadziesiąt razy mniej niż z wierconej

10-12-2008, 17:57
... Konkretnie (przeciętnie) można czerpać kilkadziesiąt razy mniej niż z wierconej
wode z kopanej mozna czerpac do woli - zalezy jaką ktoś ma wydajną pompe
i pragnienie ... :wink:

p.s.
skąd wziąłes dane dotyczące kikadziesiąr razy wiekszej wydajności studni głebinowych ?

tig1
10-12-2008, 18:54
studnia głębinowa z natury sięga pokładów wodonośnych, więc można z niej rzeczywiście czerpać dużo w krótkim czasie, natomiast studnia kopana nie jest tak głęboka i są w niej najczęściej wody podskórne-opadowe które nie są nieograniczone w upalne lata poziom tych wód opada i sa podatne na wysychanie ...

urgot
10-12-2008, 21:06
To tylko dodawanie i mnożenie. Krąg ma średnio te 500 litrów. 10 kręgów to jak łatwo policzyć 5000 litrów. Przeciętnie nawet jeżeli mamy pełną studnie wody i wypompujemy ją do dna to napełni sie (jeżeli jest wykopana w gruncie słaboprzepuszczalnym) w przeciagu doby. Srednio ze studni wierconej można czerpać nawet te 5000 litrów na godzine bez przerwy. Ile razy więcej możemy wypompować ? 24?

11-12-2008, 06:00
... Krąg ma średnio te 500 litrów. 10 kręgów to jak łatwo policzyć 5000 litrów ...
jedna osoba dziennie zuzywa ~ 150 l wody
wiec rodzinie 5 osobowej wystarczy 1,5 kręga wody ...
pozostałe kręgi wystarczą na mycie samochodu, podlewanie itp.
wiec po co ktos ma czerpac kilkadziesiat razy wiecej ?!
dla samej przyjemności z pompowania ? :o

ja rozumiem, ze Ty wiercisz studnie i muszisz zachwalac swoja technologie
ale wierz mi ze w Polsce jest mase gospodarstw gdzie z wody podskurnej korzystaja dodatkowo zwierzeta, myje sie naczynia na mleko itp. i wody wystarcza ...

p.s.
od kiedy przeszedłem na wode z własnej studni skończyły sie moje kłopoty z osadzajacym sie w czajniku kamieniem, sladami zelaza itp
a woda smaczniutka, ze ho ho !:)

theeagle
11-04-2012, 15:12
dokładnie tak.
trzeba zobaczyć u sąsiadów (i to kilku), wtedy bedzie widac jak biegnie ciek wodny i na jego przedłuzeniu kopac.

Przepraszam a co to jest CIEK WODNY? W przyrodzie występują tylko warstwy wodonośne a nie cieki, żyły czy inne zjawiska z archiwum-X.

--
Pozdrawiam
Rafał