PDA

Zobacz pełną wersję : Pomóżcie, co mam robić z drogą rozwalną przez firmę?



strik5000
07-12-2008, 20:41
Witam
Jest droga dojazdowa urzędu miasta szerokości 3 metry i była ubita ziemia do 3 działek na których mieszka sąsiad i między innymi ja. Sąsiad robił na swojej działce remonty i między innymi przyłącze kanalizacyjne więc drogą tą jeździła koparka i samochody dostawcze. Rozwalili w nic całą drogę że teraz to jest takie błoto i doły że nie da się normalnie przejść a na koniec wzięli i koparką wyrównali cały teren i tym samy go zruszyli co doprowadziło do jeszcze większej rozpierduchy na drodze.
CO MOGĘ W TEJ SYTUACJI ZROBIĆ
Czy jest na to jakieś prawo żeby zmusić sąsiada albo firmę która to robiła do naprawienia tego

Kris2222
07-12-2008, 20:58
mając cie za sąsiada nie byłbym z tego ucieszony , każdy ma prawo do robót na swojej posesji , a ze rozpierdzieliła sie droga dojazdowa to swiadczy tylko o waszym urzędzie miasta , olali was i tyle ,
to do nich powinieneś sie zwrócić z jakimi kolwiek roszczeniami
narobisz se wrogów jeśli do sąsiada z tym pójdziesz , staniesz sie w jego oczach
sk....ielem , nie wiem czy tego chcesz

08-12-2008, 06:35
.. CO MOGĘ W TEJ SYTUACJI ZROBIĆ
Czy jest na to jakieś prawo żeby zmusić sąsiada albo firmę która to robiła do naprawienia tego
ustal własciciela drogi i zgłoś mu fakt zniszczenia nawierzchni drogi

pierwek
08-12-2008, 06:56
każdy ma prawo do robót na swojej posesji , a ze rozpierdzieliła sie droga dojazdowa to swiadczy tylko o waszym urzędzie miasta , olali was i tyle ,to do nich powinieneś sie zwrócić z jakimi kolwiek roszczeniami

a myślisz że urząd gdzie pójdzie jak dostanie pismo o uszkodzonej nawierzchni? zwróci się o przywrócenie do stanu pierwotnego do sąsiada który zepsuł drogę... zresztą całkiem słusznie się zwróci...

była taka sytuacja że kilku sąsiadów kładło wodociąg wzdłuż drogi, droga była chyba jeszcze poniemiecka,brukowana - koparka kopała a po robocie bruk wrzucono do dziury i zasypano wraz z urobkiem - tak to "psują się" drogi - które normalnie służyłyby kolejnych 60lat, a teraz jest tam masakryczne błoto

marcin714
08-12-2008, 08:35
Zwróci sę albo już jest protokół odbioru uporządkowania terenu. Mogą ci odpowiedzieć ,że jest to droga gruntowa i jest normalnym ,że w okresie jeiennym jest tam błoto. A wykonawca robót zrobił co mogł w tej sytuacji czyli wyrównałdrogę koparką. Raczej nie będzie inwestował w jej utwardzanie.

Nie ma tego złego. Macie teraz dobry pretekst aby zmusić właściciela drogi do jej utwardzenia bo się przejechać nie da. Tylko musicie działać razem z sąsiadami a nie przeciw sobie.

bladyy78
08-12-2008, 09:04
Droga do kogoś należny i to zarządca tej drogi powinien ja utwardzić jak by to zrobił sąsiad to jak byś go podkablował dostał by jeszcze karę. Więc tak źle i tak niedobrze. Ja mam drogę tylko do swojej działki i kiedyś ją sobie betonowałem na swój koszt to sąsiad życzliwy podkablował.

gazio
08-12-2008, 09:11
Jakby nie wyrównał, tez byłoby źle? Jeżeli jest mokro nie są w stanie tego zagęścić. Albo trzeba czekać aż droga wyschnie, albo czegoś nawieźć, ale wiąże sie to ze znacznymi kosztami.

panda
08-12-2008, 10:00
.......Macie teraz dobry pretekst aby zmusić właściciela drogi do jej utwardzenia bo się przejechać nie da.
Właściciel drogi zgodnie z prawem ma ją utrzymywać w stanie nie pozwalającym na pogorszenie (strik5000 pisał "droga dojazdowa ...... ubita ziemia"). Czyli była droga polna i jest droga polna, dlaczego właściciel/zarządca ma ją utwardzać? I jak widzisz przymuszenie go do tego? Można co najwyżej grzecznie poprosić, można dodatkowo zmotywować proponując partycypację.

Strik5000, czy ta droga na pewno jest miasta czy też powstała przy podziale działek i miasto wcale jej nie przejęło?

08-12-2008, 10:46
... Strik5000, czy ta droga na pewno jest miasta czy też powstała przy podziale działek i miasto wcale jej nie przejęło?

podejrzewam to samo ...
tzn. ze jest to prywatna własność, a nie miasta ...

bombel79
08-12-2008, 11:01
hm... a jesli jest to wlasnosc prywatna, to czy mozesz korzystac z prawa przechodu? :) no i zaczynaja sie watpliwosci :)

panda
08-12-2008, 13:28
hm... a jesli jest to wlasnosc prywatna, to czy mozesz korzystac z prawa przechodu? :) no i zaczynaja sie watpliwosci :)
Nie ma wątpliwości. Wpis w KW prawa przechodu, przejazdu i przegonu, służebności mediów. I automagicznie rozwiązanie kolejnych problemów - chcesz mieć asfalt zamiast błota i codzienie odśnieżone, pozamiatane - to zapłać.

bombel79
08-12-2008, 14:39
panda, jak sa sluzebnosci to luz... problem sie pojawi gdy ich nie bedzie ustanowionych... no i sobie wtedy bydla nie przegoisz (prawo przegonu rzadzi :)

helixwroclaw2005
08-12-2008, 17:51
strik5000 masz na pewno decyzję z urzędu gminy na lokalizację zjazdu z drogi. Do tego nadawcy napisz pismo w nurtującej Cię sprawie. Może w pierwszej kolejności jakiś mały wywiad w gminie?
Powodzenia