PDA

Zobacz pełną wersję : Centrala wentylacyjno-klimatyzacyjna w domku jednorodzinnym



odaro
07-12-2008, 21:51
Dlaczego w domkach jednorodzinnych nie są montowane centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne?

Z czego to wynika czy dlatego że koszty instalacji takiej centrali są wyższe od typowych instalacji reku? Tylko czy te koszty na pewno są wyższe.

Wysłałem maila o wycenę do firmy Remak

http://www.remak.eu/pl/

i okazał się się że w moim przypadku koszty instalacji takiej centrali są niższe i to znacznie niż np. w www.rekuperatory.pl w przypadku Bartosza wychodzi podobnie a mam za to wentylację z rekuperacją na wymienniku krzyżowym lub obrotowym, klimatyzację z prawdziwego zdarzenia i opcję ogrzewania i ew. nawilżanie powietrza.

Co ciekawe cenę jeszcze można zbić o całe 2000 Euro jeżeli zrezygnujemy z rozbudowanego sterowania na rzecz innego prostszego.

Jeżeli cena instalacji jest podobna to co może być przyczyną zbyt duża wydajność centrali do kubatury domku jednorodzinnego otóż okazuje się że podsufitowe centrale mają wydajność już od 400m3/h

np z firmy Clima Gold

http://www.climagold.com/urzadzenia.php?subaction=showfull&id=1173465122&archive=&start_from=&ucat=5&

W Clima Gold można zamówić na indywidualne zamówienie każdą centrale.

Więc problem wydajności centrali raczej nie powinien być ograniczeniem.

Wytłumaczcie mi skoro w Polsce koszty instalacji reku doszły do tak wysokich cen czy nie warto zainwestować w centrale wentylacyjno-klimatyzacyjną?

Co może być jeszcze przyczyną a może trzeba brać pod uwagę koszty eksploatacji albo nie wiem zbyt głośną pracę centrali nie do zaakceptowania w domku jednorodzinnym.

A może firmy zwyczajnie nie są zainteresowane takim małymi inwestycjami jak domki jednorodzinne w wolą wielkie apartamentowce czy biurowce?

Mam nadzieje że temat sprowokuję ciekawą dyskusje

HenoK
08-12-2008, 07:42
Moim zdaniem trzeba brać pod uwagę wszystkie poruszone przez odaro aspekty. Poza tym porównywanie cen ofertowych kilku wybranych firmmoże znacznie odbiegać od rzeczywistych cen rynkowych. Zazwyczaj w negocjacjach można "zbić" każdą cenę ofertową.

Niewątpliwie bardzo ważną sprawą są koszty eksploatacji. Przy prostych centralach wentylacyjnych sprowadzają się one do kosztów energii elektrycznej do napedu wentylatorów i wymiany filtrów. Jeżeli do tego "dorzucimy" koszty dodatkowej obróbki powietrza, to może okazać się, że pomimo porównywalnych kosztów inwestycyjnych inwestora na taki komfort po prostu nie stać.

odaro
09-12-2008, 09:08
Niestety to już po raz kolejny jak pojawia się na forum wątek z wentylacji inny niż ten...co jest lepsze wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna w którym nie ma chętnych do merytorycznej dyskusji.

Szkoda, naprawdę szkoda że na forum na temat wentylacji trwają tylko zaciekłe dyskusje nad tym czy wentylacja grawitacyjna działa czy nie albo czy warto wydawać tyle pieniędzy na reku.

A może jednak ktoś się znajdzie...

HenoK
09-12-2008, 09:46
Niestety to już po raz kolejny jak pojawia się na forum wątek z wentylacji inny niż ten...co jest lepsze wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna w którym nie ma chętnych do merytorycznej dyskusji.

Szkoda, naprawdę szkoda że na forum na temat wentylacji trwają tylko zaciekłe dyskusje nad tym czy wentylacja grawitacyjna działa czy nie albo czy warto wydawać tyle pieniędzy na reku.

A może jednak ktoś się znajdzie...Sam podszedłeś do tego tematu podając bardzo mało szczegółów, ale ... oczekujesz dyskusji. Na początek podaj wyniki swego "śledztwa", tzn. koszty instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i dla porównania wycenę instalacji klimatyzacyjnej.
Wtedy będziemy mogli podyskutować, jak te Twoje wyceny maja się do innych, konkurencyjnych rozwiązań :).

odaro
09-12-2008, 10:03
Ale co niby mam podać szczegóły oferty poszczególnych firm.

HenoK
09-12-2008, 10:56
Dlaczego w domkach jednorodzinnych nie są montowane centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne?

Z czego to wynika czy dlatego że koszty instalacji takiej centrali są wyższe od typowych instalacji reku? Tylko czy te koszty na pewno są wyższe.

Wysłałem maila o wycenę do firmy Remak

http://www.remak.eu/pl/

i okazał się się że w moim przypadku koszty instalacji takiej centrali są niższe i to znacznie niż np. w www.rekuperatory.pl w przypadku Bartosza wychodzi podobnie a mam za to wentylację z rekuperacją na wymienniku krzyżowym lub obrotowym, klimatyzację z prawdziwego zdarzenia i opcję ogrzewania i ew. nawilżanie powietrza.

Co ciekawe cenę jeszcze można zbić o całe 2000 Euro jeżeli zrezygnujemy z rozbudowanego sterowania na rzecz innego prostszego.

Jeżeli cena instalacji jest podobna to co może być przyczyną zbyt duża wydajność centrali do kubatury domku jednorodzinnego otóż okazuje się że podsufitowe centrale mają wydajność już od 400m3/h

np z firmy Clima Gold

http://www.climagold.com/urzadzenia.php?subaction=showfull&id=1173465122&archive=&start_from=&ucat=5&

W Clima Gold można zamówić na indywidualne zamówienie każdą centrale.

Więc problem wydajności centrali raczej nie powinien być ograniczeniem.

Wytłumaczcie mi skoro w Polsce koszty instalacji reku doszły do tak wysokich cen czy nie warto zainwestować w centrale wentylacyjno-klimatyzacyjną?

Co może być jeszcze przyczyną a może trzeba brać pod uwagę koszty eksploatacji albo nie wiem zbyt głośną pracę centrali nie do zaakceptowania w domku jednorodzinnym.

A może firmy zwyczajnie nie są zainteresowane takim małymi inwestycjami jak domki jednorodzinne w wolą wielkie apartamentowce czy biurowce?

Mam nadzieje że temat sprowokuję ciekawą dyskusje
Podejrzewam, że każdy chciałby mieć w wnętrze domu klimatyzowane (Odpowiednia ilość świeżego powietrza o kontrolowanej temperaturze i wilgotności). Tylko, że to wszystko kosztuje. Jeżeli uważasz, że tak nie jest i dużo prostsza instalacja wentylacji mechanicznej nawiewno wywiewnej z odzyskiem ciepła będzie kosztowała tyle samo co instaklacja wentylacyjno klimatyzacyjna, to podaj konkretne przykłady (jaka wydajność instalacji, jaka cena). Dopiero to może być podstawą jakiejś rzeczowej i przy okazji ciekawej dyskusji :).
Jeszcze jedno dyskutujmy o instalacjach wykonanych poprawnie, tzn. o odpowiedniej wydajności, cichych, ekonomicznych w eksploatacji, bo tylko takie nie będą uciążliwe dla użytkowników ;).

adam_mk
14-12-2008, 21:31
odaro

Czy możesz nam przystępnie opisać jakie są różnice w działaniu tych instalacji?
Myślę tu o wentylacji mechanicznej i systemie wentylacyjno-klimatyzacyjnym.

Czy wiesz, że z różnic w ich działaniu muszą wynikać też różnice w sposobie ich utrzymania i kosztach utrzymania?

Mógłbyś nam oszacować te różnice na bazie instalacji, jakie opisałeś? A koszty?

Jak to zrobisz rzetelnie, to poczytaj co napisałeś.
Adam M.

adam_mk
15-12-2008, 09:45
odaro?....

Żyjesz?... :roll:
Adam M.

odaro
15-12-2008, 20:55
odaro?....

Żyjesz?... :roll:
Adam M.

Zgłaszam się i melduję że żyje :) tylko tyram jak wół. Dopiero teraz wróciłem z pracy i tak jest codziennie plus weekendy.

Pytam się na forum bo dla mnie te koszty montażu są trochę niskie ale jak znajdę w końcu czas to temat dalej pociągnę tzn poproszę o dokładną wycenę centrali Remak.

Najmniejszy domek jednorodzinny jaki zrobili na Remak to 500m2 :lol:

Napiszę wtedy co i jak.

odaro
20-02-2009, 08:10
No i znalazłem ciekawe centrale wentylacyjne dla budownictwa jednorodzinnego

Atrea (http://www.atrea.cz/cz/kompaktni-jednotky-duplex-s-s-vysokou-ucinnosti)

W Polsce od niedawna dystrybutorem jest firma BIMS

http://www.bimsplus.com.pl

Byłem u nich nie mają jeszcze w ofercie wszystkich centrali ale oferta jest bardzo ciekawa.

Firma podobno ma 90% rynku czeskiego i specjalizuje się głownie w budownictwie pasywnym.

Czy to prawda że w Europie jest wybudowanych około 4000 pasywnych domów z tego 2000 w Czechach!!!

Muszę na spokojnie przebrnąć przez ich stronę www i to co dostałem z BIMS.

Jak macie jakieś pytania to znam czeski to pomogę w tłumaczeniu bo chyba nie ma angielskiej strony Atrea.

Tutaj są centrale wentylacyjne z reku
http://www.atrea.cz/cz/kompaktni-jednotky-duplex-s-s-vysokou-ucinnosti

Tutaj jest ciekawe rozwiązanie wentylacji i ogrzewania nadmuchowego zintegrowanego z wodnym zasobnikiem ciepła.


http://www.atrea.cz/?download=cz/obytne/vetrani_vytapeni_prehled_rd_cz_2008_10.pdf

Spróbujmy się przyjrzeć tym rozwiązaniom razem wydaję się bardzo ciekawie ale sam nie czuje się na siłach