PDA

Zobacz pełną wersję : Wypowiedzenie umowy wykonawcy-kary ,roszczenia itp?



mike01
08-12-2008, 07:51
Witam,

Mam pytanie do osob znających się na umowach o usługi budowlane.
Otoz mam spisana umowe z wykonawca na wybudowanie budynku jednorodzinnego.
Kwestia dotyczy tego ze przedwczoraj wypowiedziałem mu umowe podając jako glowny powod niedotrzymanie terminu który był podany w umowie.
Prace mialy być zakończone na 1 grudnia 2008 i na ten dzien miał być skończony caly budynek w stanie surowym otwartym(caly dom z zadaszeniem bez okien).
Sprawa wyglada tak ze na dzien dzisiejszy do konca robot zostalo jeszcze pracy na 1-1,5 miesiaca dlatego tez wypowiedziałem wykonawcy umowe.
Dodatkowo w trakcie budowy pojawialy się liczne bledy na które zwracal kierownik i ja wiec to również może stanowic powod jako nierzetelne i niepoprawne wykonywanie swojej pracy.
Jeśli chodzi o niepoprawne wykonywanie swojej pracy przez wykonawce w umowie jest klauzula:
Wykonawca oświadcza, że posiada niezbędne doświadczenie w stawianiu ścian z pustaków ceramicznych na zaprawę cementową i dysponuje pracownikami przeszkolonymi w tej technologii.
Zatem taka klauzula w umowie również powinna stanowic podstawe do wypowiedzenia umowy bez jakichkolwiek roszczen z mojej strony na rzecz wykonawcy.

W umowie która zawarliśmy miedzy mna i wykonawca jest punkt pt Kary Umowne i brzmi:

KARY UMOWNE
1. Strony postanawiają, że obowiązującą je formą odszkodowania będą kary umowne.
2. Kary umowne będą naliczane w następujących sytuacjach i wysokościach:
a) Zamawiający płaci Wykonawcy kary umowne:
- Za zwłokę w przeprowadzeniu odbioru w wysokości 0,5% wynagrodzenia ustalonego w Umowie na dany etap robót za każdy dzień zwłoki, licząc od dnia następnego po terminie, w którym odbiór miał być zakończony.
- Z tytułu odstąpienia od umowy z przyczyn niezależnych od Wykonawcy w wysokości 5% wynagrodzenia umownego, po uregulowaniu kwoty za prace wykonane
- Za zwlokę w zapłacie faktury w wysokości 0,1% wynagrodzenia określonego tą fakturą za każdy dzień zwłoki

b) Wykonawca płaci Zamawiającemu kary umowne:
- Za zwłokę w wykonaniu określonych w umowie i załącznikach przedmiotów odbioru w wysokości 0,5% wynagrodzenia ustalonego w Umowie na dany etap robót za każdy dzień zwłoki.
- Za zwłokę w usunięciu wad stwierdzonych przy odbiorze lub w okresie rękojmi w wysokości 1% wynagrodzenia umownego za wykonany przedmiot odbioru za każdy dzień zwłoki liczonej od dnia wyznaczonego na usunięcie wady.
- Za odstąpienie od Umowy z przyczyn Wykonawcy w wysokości 5% wynagrodzenia umownego.

3. Strony zastrzegają sobie prawo do odszkodowania uzupełniającego, przenoszącego wysokość kar umownych do wysokości rzeczywiście poniesionej szkody.
4. Strony ustalają, że obowiązującą je formą odszkodowania za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy będzie odszkodowanie na zasadach tytułu XV i XVI Kodeksu Cywilnego.

Czy w takiej sytuacji kiedy ja wypowiadam umowe wykonawcy bo nie dotrzymal terminu i pewne prace nie zostaly wykonane należycie czy faktycznie musze wykonawcy zapłacić odszkodowanie oraz czy wykonawcy faktycznie należy się odszkodowanie uzupełniające z pkt 3.
Wykonawca grozil mi sadem i powoływał się na Kodeks Cywilnyu także jak to faktycznie wyglada?

Będę wdzieczny za porade.

Pozdrawiam

Nefer
08-12-2008, 08:03
Tak na moje amatorskie oko:

To Ty rozwiązałeś umowę, ale z powodu niedotrzymania terminu.
Oznacza to, że nie rozwiązałeś z nim umowy, bo Ci się przestał podobać, tylko złamał warunki umowy.

b) Wykonawca płaci Zamawiającemu kary umowne:
- Za zwłokę w wykonaniu określonych w umowie i załącznikach przedmiotów odbioru w wysokości 0,5% wynagrodzenia ustalonego w Umowie na dany etap robót za każdy dzień zwłoki.

I niech się pomodli, żebyś nie wziął rzeczoznawcy, ktory wyceni szkody jakie zostały poczynione z racji braku wiedzy i znajomości sztuki budowlanej.

mike01
08-12-2008, 10:19
Dziekuje za odpowiedz.

Moze ktos jeszcze fachowy bedzie w stanie potwierdzic powyzsze opinie.

Pozdrawiam

Podkowa
09-12-2008, 08:10
Mam podobny problem - mój wykonawca nie skończył pracy, napisałam, że odstępuje od umowy z powodu niedotrzymania terminu i popełnionych błędów.
Chcę teraz robić poprawki (dekarz stwierdził, ze dach jest do położenia jeszcze raz), ale chyba przedtem muszę mieć rzeczoznawcę? Może ktoś ma namiary na takiego w Warszawie?
Pozdrawiam
Podkowa