PDA

Zobacz pełną wersję : Piec na opał - butla zamontowana w garażu w kanale ???



Marceliko
08-12-2008, 17:37
Witam. Firma będzie mi instalować w nie odebranym domu piec na olej opałowy . Projekt domu Koliba. Piec będzie zainstalowany w pomieszczeniu pod schodami. Niestety nie zmieści się tam butla na olej. Pozostaje mi zamontować tą butle w garażu. Tu kolejny problem...po instalacji butli będzie problem ze zmieszczeniem auta które ma długość 5mb, a garaż ma 6mb. Jednak w garażu mam duży i głęboki kanał, który nie będzie mi zbytnio potrzeby. Pomyślałem by w nim zamontować butlę na opał. Jednak fachowiec który ma to montować mówi że przepisy nie pozwalaja na montaż w butli w garażu, a juz na pewno w kanale :-? A gdybym przy odbiorze powiedział że to pomieszczenie gospodarcze, a nie garaż ? 8) Jak przeskoczyć ten temat ????

Marceliko
09-12-2008, 06:20
Może jednak ktoś miał podobną sytuację..znalazłem kilka informacji już na ten temat na forum, jednak to były posty z przed kilku lat. Nie wiem jak to sie ma dziś do przepisów :-?

aglig
09-12-2008, 07:46
Nie przeskoczysz i dla własnego bezpieczeństwa tego nie rób.

gazio
09-12-2008, 08:04
Nie siedzę w temacie oleju opałowego, ale lokaizacja w kanale na pewno jest niedopuszczalna. Co stanie się z olejem w razie jego wycieku? czy kanał ma odpowiednią wentylację?
WT
§ 137. 1. Magazynowanie oleju opałowego o temperaturze
zapłonu powyżej 55°C może się odbywać
w bezciśnieniowych, stałych zbiornikach naziemnych
i podziemnych przy budynku lub w przeznaczonym wyłącznie na ten cel pomieszczeniu technicznym w piwnicy
lub na najniższej kondygnacji nadziemnej budynku,
zwanym dalej „magazynem” oleju opałowego.

Nie będę cytował całości - polecam lekturę WT jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie Rozdzial 4 § 137.

Ja nie robilbym "wolnej amerykanki" z łatwopalnym paliwem. W projekcie powinno być wskazane miejsce w którym olej jest magazynowane i pomieszczenie to powinno spełniać określone w WT warunki.

Jedna Pani Inwestor chciała żebym w ramach adaptacji w klitce przeznaczonej na dwufunkcyjny kocioł gazowy wstawił piec na paliwo stałe bez wskazania miejsca na magazynowanie opału. Skończyło się tym, że poleciłem jej poszukanie sobie innego projektanta.

Marceliko
09-12-2008, 08:17
Ale dlaczego uważacie ze to partyzantka? co za róznica czy w kanale czy w innym miejscu? Mam na myśli oczywiście podłączenie wszystkiego przez uprawnionego fachowca zgodnie z zasadami montażu takiej butli. Kilka lat temu był tu taki temat...zobaczcie na ostatni post... http://forum.muratordom.pl/ogrzewanie-olejowe,t19473.htm?highlight=olej%20opałowy

gazio
09-12-2008, 08:26
"Fachowcy" też często robią wolna amerykankę. Jak juz pisałem - nie jestem w tej materii ekspertem - polecam lekturę WT.

Broda79
09-12-2008, 10:52
Gośc wyraźnie chce popełnić samobójstwo. Nie moze być butli z paliwem płynnym w kanale z tego powodu, że nie maja gdzie uciekać opary i po jakimś czasie (dłuższym czy krótszym) stworzą mieszankę wybuchową z powietrzem. Do zaplonu wystarczy jedynie rozgrzany katalizator.
Pozdrawiam i gratuluję braku wyobraźni.
Aha i zapraszam do szkoły podstawowej na lekcje chemi.

Marceliko
09-12-2008, 13:20
Gośc wyraźnie chce popełnić samobójstwo. Nie moze być butli z paliwem płynnym w kanale z tego powodu, że nie maja gdzie uciekać opary i po jakimś czasie (dłuższym czy krótszym) stworzą mieszankę wybuchową z powietrzem. Do zaplonu wystarczy jedynie rozgrzany katalizator.
Pozdrawiam i gratuluję braku wyobraźni.
Aha i zapraszam do szkoły podstawowej na lekcje chemi.

Nie bądz kolego taki do przodu, bo Cię z tyłu braknie :-? . Skoro kanał jest odpowiednio wiekszy od butli, jest przecież otwarty to o jakich oparach mówisz ?

Marceliko
09-12-2008, 13:22
To jest post z innego tematu ''Też to zrobiłem (niestety do ukończenia i zamieszkania jeszcze mi sporo brakuje). Siedziałem z architektem półtorej godziny i szukaliśmy prawnych podstaw przeciw takiemu rozwiązaniu. I wbrew obiegowej opinii nie ma przepisu który by to uniemożliwiał!!!
Oczywiście trzeba pamiętać o kilku szczegółach:
1) wyprowadzenie rury do napełniania zbiornika na zewnątrz budynku
2) przygotowanie kanału wentylacyjnego (niby zbiorniki są szczelne, ale głupotą byłoby nie zapewnienie wentylacji).'' Czy tych ludzi też wyślesz do szkoły ??? :-?

aglig
09-12-2008, 13:35
Poczytaj sobie i zrób jak uważasz
http://www.muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-olejowe/przechowywanie-oleju-opalowego-w-domu,6369_2527.htm
lub tu
http://www.muratordom.pl/eksperci_budowairemont/odpowiedz/gdzie-skladowac-olej-opalowy_,1788,0-0.htm
jak to mówią bezpieczeństwo twojej rodziny to twój problem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY


z dnia 12 kwietnia 2002 r.


w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.


(Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)



Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126, Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 5, poz. 42, Nr 100, poz. 1085, Nr 110, poz. 1190, Nr 115, poz. 1229, Nr 129, poz. 1439 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:

§ 137. 1. Magazynowanie oleju opałowego o temperaturze zapłonu powyżej 55°C może się odbywać w bezciśnieniowych, stałych zbiornikach naziemnych i podziemnych przy budynku lub w przeznaczonym wyłącznie na ten cel pomieszczeniu technicznym w piwnicy lub na najniższej kondygnacji nadziemnej budynku, zwanym dalej "magazynem" oleju opałowego.
2. Pojedyncze zbiorniki lub baterie zbiorników w magazynach oleju opałowego w budynku powinny być wyposażone w układ przewodów do napełniania, odpowietrzania i czerpania oleju oraz w sygnalizator poziomu napełnienia, przekazujący sygnał do miejsca, w którym jest zlokalizowany króciec do napełniania.
3. W baterii zbiorników w magazynie oleju opałowego w budynku wszystkie zbiorniki powinny być tego samego rodzaju i wielkości, przy czym łączna objętość tych zbiorników nie powinna przekraczać 100 m3.
4. W magazynie oleju opałowego powinna być wykonana, na części lub całości pomieszczenia, izolacja szczelna na przenikanie oleju w postaci wanny wychwytującej, mogącej w przypadku awarii pomieścić olej o objętości jednego zbiornika.
5. Dopuszcza się w pomieszczeniu, w którym są zainstalowane kotły na olej opałowy, ustawienie zbiornika tego oleju o objętości nie większej niż 1 m3 pod warunkiem:
1) umieszczenia zbiornika w odległości nie mniejszej niż 1 m od kotła,
2) oddzielenia zbiornika od kotła ścianką murowaną o grubości co najmniej 12 cm i przekraczającą wymiary zbiornika co najmniej o 30 cm w pionie i o 60 cm w poziomie,
3) umieszczenie zbiornika w wannie wychwytującej olej opałowy.
6. Wanna wychwytująca, o której mowa w ust. 4 i 5 pkt 3, nie jest wymagana w przypadku stosowania zbiorników oleju opałowego o konstrukcji uniemożliwiającej wydostawanie się oleju na zewnątrz w przypadku awarii, w tym typu dwupłaszczowego.
7. Magazyn oleju opałowego powinien być wyposażony w:
1) wentylację nawiewno-wywiewną zapewniającą od 2 do 4 wymian powietrza na godzinę,
2) okno lub półstałe urządzenie gaśnicze pianowe.
8. W magazynie oleju opałowego może być stosowane wyłącznie centralne ogrzewanie wodne.
9. Stosowane do magazynowania oleju opałowego zbiorniki, wykładziny zbiorników oraz przewody wykonane z tworzywa sztucznego powinny być chronione przed elektrycznością statyczną, zgodnie z warunkami określonymi w Polskich Normach dotyczących tej ochrony.