PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można jeszcze odzyskać różnicę vatu?



MarlenitaS
08-12-2008, 20:21
Czy można się jeszcze w tym roku starać o zwrot różnicy vatu? :roll:

lee28
08-12-2008, 20:24
Tak

bogus33
08-12-2008, 20:28
witam!

pewnie że tak tylko pamiętaj że teraz można wniosek składać tylko raz w roku, więc się śpiesz!
pozdro

MarlenitaS
08-12-2008, 20:35
Jeden księgowy powiedział że nie możemy! I to mnie bardzo zdziwiło :evil: :evil: :evil:
Dziękuję za to forum i za mądrych ludzi :)

Jola z Melisy
08-12-2008, 20:41
I w tym roku i w nastepnym. Ale watro złożyć do końca roku, bo mają 6 mcy na zwrot.

MarlenitaS
08-12-2008, 20:45
Kupiliśmy stal,kupiliśmy Maxy i wystraszyłam się że nie odzyskam ani złotówki,bo tak księgowy powiedział :x

dziękuje Wam

edzia_niedzwiedzia
08-12-2008, 21:27
Dobra, wiem, że temat był już wałkowany, ale niech mi ktoś powie, czy zakupy z 2008 roku będę mogła rozliczyć w 2009 roku, czy muszę to zrobić teraz?

bogus33
08-12-2008, 21:54
witaj

myśmy zakupy z 2007 rozliczali w 2008 roku. do wniosku załącza się kserokopie faktur i pozwolenia na budowę.
pozdro

jack_2000
08-12-2008, 22:00
Dobra, wiem, że temat był już wałkowany, ale niech mi ktoś powie, czy zakupy z 2008 roku będę mogła rozliczyć w 2009 roku, czy muszę to zrobić teraz?

nie musisz teraz, ale... wiem z własnego doświadczenia że lepiej rozliczać się raz w roku na bieżąco.

ja niestety nie rozliczyłem się z rachunków z 2007 a teraz doszedł mi 2008 i nie mogę się pozbierać tyle tego jest.

gdybym się rozliczył do końca 2007 z rachunków z tamtego roku to w połowie 2008 miałbym już zwrot,a tak dopiero teraz będę występował do US więc kasa dopiero w połowie 2009 :evil:

jacekp71
08-12-2008, 23:06
Kupiliśmy stal,kupiliśmy Maxy i wystraszyłam się że nie odzyskam ani złotówki,bo tak księgowy powiedział :x

dziękuje Wam

nadal jest twoim ksiegowym ? ;-)

sailor_ro
09-12-2008, 08:23
Pierwszy wniosek poszedł w grudniu 2007 obejmujący faktury z 2007,zwrot dostałem w kwietniu 2008.
Drugi wniosek poszedł w sierpniu 2008-faktury z 2008-na zwrot jeszcze czekam,bo aktualnie wałkuja wielką falę z czerwca ...
Teraz zbieram faktury i następny wniosek pojdzie w przyszlym roku tak koło czerwca-faktury będą od sierpnia 2008 i z połowy 2009.
A co do ksiegowego,to faktycznie jest czesc niedouczonych ksiegowych,ktorzy chodza i takie glupoty opowiadaja,mojej ciotce pracownica US takie kity sprzedała,ze juz nie mozna itd,a potem w TV było ... mowione ze dalej mozna :)

djcezar
09-12-2008, 09:02
Witam wszystkich
A co jeśli towar zakupiło się trochę wcześniej niż wydane jest pozwolenie na budowę? np pustaki, dachówki, beton na fundamenty? Czy US interesuje data pozwolenia czy to nie ma znaczenia?
Pozdrawiam Dj_

pierwek
09-12-2008, 09:07
ja składałem VZM na początku czerwca i zwrot dostałem 2 tygodnie temu.

można mieć materiały sprzed PNB o ile je później wykorzystujesz do budowy - ja tak miałem, faktura z pół roku przed PNB na skrzynkę pomiarową - taką co stoi koło działki.

adam2007
09-12-2008, 10:45
Jeden księgowy powiedział że nie możemy! I to mnie bardzo zdziwiło :evil: :evil: :evil:
Dziękuję za to forum i za mądrych ludzi :)



To nie był w takim razie księgowy. :wink:

kristal2
09-12-2008, 11:36
Witam wszystkich
A co jeśli towar zakupiło się trochę wcześniej niż wydane jest pozwolenie na budowę? np pustaki, dachówki, beton na fundamenty? Czy US interesuje data pozwolenia czy to nie ma znaczenia?
Pozdrawiam Dj_

Przejdz do tematu prawo i finanse. Tam jest zakładka zwrot VAT-u. Z tego co pamietam to będziesz mógł to rozliczyć, ale poczytaj , na 100% znajdziesz odpowiedż bo takie pytanie tam było

Powodzenia :D

goike
09-12-2008, 11:52
Jeden księgowy powiedział że nie możemy! I to mnie bardzo zdziwiło :evil: :evil: :evil:
Dziękuję za to forum i za mądrych ludzi :)

Też pracuję w branży związanej z księgowością i powiem tak. Skąd ten księgowy to wymyślił? Jak nie jest pewien to niech to powie. Nie był pewno w temacie bo nie buduje aktualnie domu i nie remontuje.
Można ubiegać się raz w roku ale można z faktur otrzymanych nawet w poprzednich latach jeżeli nie były rozliczone.
Pozdrawiam

Krychlis
09-12-2008, 13:45
a czy faktycznie jest tak, że wymagają, jeśli budowa jest w trakcie potwierdzenia od osoby z uprawnieniami mając tu na myśli inspektora nadzoru, jaki jest stan zaawansowania budowy????

Alkman
09-12-2008, 18:19
Do wniosku załączasz tylko ksero faktur i pozwolenia na budowę

monia&jaś
09-12-2008, 21:49
U nas wymagane jest krótkie pisemko o stanie zaawansowania robót zapieczątkowane przez uprawnionego.

sailor_ro
10-12-2008, 06:22
U nas wymagane jest krótkie pisemko o stanie zaawansowania robót zapieczątkowane przez uprawnionego.

Jest to(a przynajmniej było) ujęte w spisie dokumentów,na moje pytanie czy teg potrzebują,powiedzieli,ze nie.Zalezy to tylko od urzedników w danym US.

Margoth*
10-12-2008, 06:42
Poniżej wklejam link do strony, z której można pobrać program do odliczania VAT-u zawartego w cenie materiałów budowlanych:

http://podatki.pl/zwrot/program.php5

A tutaj jest poradnik, jak uzyskać zwrot oraz wiele innych przydatnych informacji, jak np. ustawa, która mówi m.in. o tym, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku:

http://podatki.pl/zwrot/

Alkman
10-12-2008, 18:46
U nas wymagane jest krótkie pisemko o stanie zaawansowania robót zapieczątkowane przez uprawnionego.

Ustawa nie przewiduje takich oświadczeń, to jest nadinterpretacja przepisów przez gorliwych urzędników. A co w przypadku gdy ktoś kupuje materiały na początku budowy a stan zaawansowania budowy w dniu złożenia wniosku jest jeszcze zerowy? Ustawodawca celowo usunął taki wymóg z ustawy.

MarlenitaS
13-12-2008, 09:25
Naprawdę dziękuję Wam za wszystkie podpowiedzi.
Facet nadal jest naszym księgowym.Następnego dnia jak mąż zajechal do niego,powiedział mu że pytałam na forum :) i że wszyscy odliczają :wink: Przeprosił że się tak pomylił,no i co mamy zrobić?zwolnić go? Księgowy nasz to były urzędnik skarbowy,rencista po wylewie :cry: jak do tej pory nie bylo żadnych gaf.

Pozwolenia jeszcze nie mam i obawiam się że nie dostanę w tym roku.Początkiem lutego będę mieć pozwolenie.Materiały kupiliśmy wcześniej ze względu na dobrą cenę :)

Pozdrawiam Budujących :D

jack_2000
25-12-2008, 15:07
a ile mamy czasu po oddaniu domu do u zytkowania aby odliczyć vat? nie wiem czy dobrze pamiętam, że w ustawe mówi się o terminie 6 miesięcy.

Czy możecie to potwierdzić?

Jeśli tak by było to niezbyt fajnie, bo mało kto po 6 miesiącach od zamieszkania ma już wszystko gotowe na tip top. W większości przypadków jeszcze coś się tam kupuje, dokańcza.

Margoth*
25-12-2008, 20:49
Jack, nie ma żadnego terminu. Ustawa nie określa, kiedy możesz się ubiegać o zwrot. Chodzi tylko o to, by składać wniosek o zwrot VAT-u nie częściej niż raz w roku.

civic9
26-12-2008, 00:29
tylko, że skoro mówimy o wydatkach na wykończenie po odbiorze domu - to z innego limitu, i w innych miejscach na deklaracji - jako remont. było o tym już wiele razy.

Wera13
29-12-2008, 10:41
Witam,
Zaczełam czytac wpadłam na kilka informacji i w panikę i już nic nie rozumiem. Proszę wyjaśnijcie mi jedną kwestię bez odsyłania do innych już istniejących wątków.

Budowę zaczelismy w zeszłym roku, do tej pory nie występowialismy o zwrot, miałam zamiar zrobic to na spokojnie na wiosne / latem.

W marcu - kwietniu mamy zamiar oddać dom do uzytowania.

Czy to prawda, że po oddaniu nie przysługuje nam już zwrot róznicy VAT ?
I zostaje nam tylko ulga remontowa?

Wera

jack_2000
29-12-2008, 20:52
Witam,
Zaczełam czytac wpadłam na kilka informacji i w panikę i już nic nie rozumiem. Proszę wyjaśnijcie mi jedną kwestię bez odsyłania do innych już istniejących wątków.

Budowę zaczelismy w zeszłym roku, do tej pory nie występowialismy o zwrot, miałam zamiar zrobic to na spokojnie na wiosne / latem.

W marcu - kwietniu mamy zamiar oddać dom do uzytowania.

Czy to prawda, że po oddaniu nie przysługuje nam już zwrot róznicy VAT ?
I zostaje nam tylko ulga remontowa?

Wera

wera - nie ma już ulgi remontowej

nie ma też już przepisu że o zwrot vatu można ubiegać się 6 miesięcy po zakończeniu budowy - mocno się zdziwiłem bo żadko przepisy zmieniają się na plus dla podatnika :D

o zwrot można ubiegać się jeden raz w roku - oczywiście faktury mogą być z lat ubiegłych. Jeśli zakupy robiliśmy przedotrzymaniem pozwolenia na budowę to musimy udekumntować że byliśmy właścicielami działki, bo jeśli jej nie mamy to trudno będzie przekonac US że kupowaliśmy materiały na budowę domu :lol:

civic9
29-12-2008, 22:28
wera - nie ma już ulgi remontowej


zapewne chodzi o odliczenie VAT z tytułu remontu (formalnie tzw. wydatki nie wymagające pozwolenia na budowę),
bo po oddaniu faktycznie nie można już odliczać z tytułu budowy (*).
te same zasady, druki itd. tylko inne kolumny i inny limit. wszystko tam: http://www.pit.pl/budowlana-vat/index.php

(*) przy czym zwracam uwagę, że to co wydaliśmy do dnia oddania możemy rozliczyć w deklaracji składanej później także jako budowę. liczy się data poniesienia wydatku - czy jest przed czy po oddaniu do użytkowania, a nie data składania deklaracji.

jack_2000
30-12-2008, 00:58
"Nowelizacja z 19 września 2007 r. przedłuża obowiązywanie ulgi na czas nieokreślony przy jednoczesnej zmianie limitów odliczeń z jednorazowych do limitów okresowych - pięcioletnich. "I

Nie ma już znaczenia czy wydatki były przed zakończeniem budowy czy po. W pierwotnej wersji ustawy było ograniczenie do 6 miesięcy po zakończeniu budowy - choć raz przepisy są "życiowe" - kto 6 miesięcy po oddaniu domu do użytkoania ma zrobione wszystko na tip top ? (w domu i wokół niego) - dop. - NIELICZNI :lol:

civic9
30-12-2008, 06:28
"Nowelizacja z 19 września 2007 r. przedłuża obowiązywanie ulgi na czas nieokreślony przy jednoczesnej zmianie limitów odliczeń z jednorazowych do limitów okresowych - pięcioletnich. "I

Nie ma już znaczenia czy wydatki były przed zakończeniem budowy czy po. W pierwotnej wersji ustawy było ograniczenie do 6 miesięcy po zakończeniu budowy - choć raz przepisy są "życiowe" - kto 6 miesięcy po oddaniu domu do użytkoania ma zrobione wszystko na tip top ? (w domu i wokół niego) - dop. - NIELICZNI :lol:

Owszem, ma, i nie chodzi o w/w ograniczenie. Są dwie kategorie wydatków, ze swoimi odrębnymi limitami (*) i tak dalej - wymagające pozwolenia na budowę i nie wymagające. Po oddaniu do użytkowania nie ma już pozwolenia na budowę.
Doradzasz, to zapoznaj się z tematem dogłębnie.

(*) mniejszy, ale za to odrębny, więc jak się komuś kończy limit to dzięki temu ma znowu możliwość wyrwania kolejnych kilkunastu tys.

jack_2000
30-12-2008, 21:44
"Nowelizacja z 19 września 2007 r. przedłuża obowiązywanie ulgi na czas nieokreślony przy jednoczesnej zmianie limitów odliczeń z jednorazowych do limitów okresowych - pięcioletnich. "I

Nie ma już znaczenia czy wydatki były przed zakończeniem budowy czy po. W pierwotnej wersji ustawy było ograniczenie do 6 miesięcy po zakończeniu budowy - choć raz przepisy są "życiowe" - kto 6 miesięcy po oddaniu domu do użytkoania ma zrobione wszystko na tip top ? (w domu i wokół niego) - dop. - NIELICZNI :lol:

Owszem, ma, i nie chodzi o w/w ograniczenie. Są dwie kategorie wydatków, ze swoimi odrębnymi limitami (*) i tak dalej - wymagające pozwolenia na budowę i nie wymagające. Po oddaniu do użytkowania nie ma już pozwolenia na budowę.
Doradzasz, to zapoznaj się z tematem dogłębnie.

(*) mniejszy, ale za to odrębny, więc jak się komuś kończy limit to dzięki temu ma znowu możliwość wyrwania kolejnych kilkunastu tys.

CIVIC - czytasz to czytaj zr zrumieniem :D

Na forum było pytanie czy można ubiegać się o zwrot części VAt-u po zakończonej budowie, więc nikogo nie wprowadziłem w błąd pisząc - "Nie ma już znaczenia czy wydatki były przed zakończeniem budowy czy po".

Zgadzam się z Tobą, że są różne limity :wink:

civic9
30-12-2008, 23:19
Zgadzam się z Tobą, że są różne limity :wink:

o dzięki, kamień spadł mi z serca.