PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplać dach czy strop przy poddaszu nieużytkowym



setth
09-12-2008, 12:39
Witam

Jesteśmy w takcie budowy małego 120m2 domku.
Dom ma być parterowy, a poddasze to tylko strych gdzie będzie prawdopodobnie rekuperator i jak wiadomo inne rzeczy jak to na strychu.
Strop planujemy drewniany (w naszym wypadku taniej wyjdzie- bo zrobi go znajomy a sufity podwieszane z KG to już ja i kolega).
Zastanawiam się paroma rzeczami:

1. czy deskować dach (blachodachówka)- dach dwuspadowy ew. taki (dla lepszej wizualnosci :) ) podwójny http://img220.imageshack.us/my.php?image=67internetwizdst3.jpg
2. ocieplać dach wełną
3. czy ocieplenie dać na sufit powieszany tak do wyrównania z belkami + jeszcze raz wełna- dużo znaczy ciepło

Będę bardzo wdzięczny za dobre rady.
Pozdrawiam

rusek007
09-12-2008, 13:20
Ad1. Deskować.
Ad2,3. Jeżeli masz więcej kasy i pomysł na zagospodarowanie strychu to ocieplaj całe połacie, taniej będzie ocieplić tylko strop.

setth
09-12-2008, 13:28
nie mamy zamiaru zagospodarowywać strychu, tylko pudła i reku.

Pewnie lepiej ocieplić dach bo tak to na strychu w zimie będzie bardzo zimno a w lato bardzo gorąco, ale z drugiej strony ciepło z parteru będzie uciekać przez nieocieplony strop na strych co w gruncie rzeczy też nie potrzebne.

Chyba najlepiej dać troche tutaj (dach) i troche tutaj (strop) ocieplenia, co o tym myślicie?

rusek007
09-12-2008, 14:15
Nie ma trochę!. Albo ocieplasz zgodnie ze sztuką budowlana, albo wcale.

Asia i Robert
09-12-2008, 14:16
nie mamy zamiaru zagospodarowywać strychu, tylko pudła i reku.

Pewnie lepiej ocieplić dach bo tak to na strychu w zimie będzie bardzo zimno a w lato bardzo gorąco, ale z drugiej strony ciepło z parteru będzie uciekać przez nieocieplony strop na strych co w gruncie rzeczy też nie potrzebne.

Chyba najlepiej dać troche tutaj (dach) i troche tutaj (strop) ocieplenia, co o tym myślicie?

Nie wiem jakiego typu masz rekuperator i jakie są zalecenia producenta ale myślę, że nie powinien on się znajdować na poddaszu które nie będzie wogóle ocieplone.
My ociepliliśmy całą połać dachu (wełna 18cm Toprock) oraz strop (wełna 18cm Toprock). Dom z użytkowym poddaszem, nad którym jest właśnie jeszcze stryszek na rekuperator i szpargały.
Koszty wyższe to fakt ale w ten sposób nad ocieplonym stropem jest nieogrzewana ale ocieplona przestrzeń na rekuperator i szpargały.

setth
09-12-2008, 14:24
tak chyba bedzie trzeba zrobic :) (albo dać wiecej na dach, a mniej na strop)- podpowiedzcie


Masz rozeznanie jaka jest temp. na tym strychu w porównaniu z temp. zewnętrzną?

majki
09-12-2008, 15:30
Mam dokładnie taki sam układ - ocieplałem tylko sufit podwieszany nad pomieszczeniami. 40 cm Megarock.
Strych od góry ma deskowanie, papę i dachówkę.

pozdrawiam, majki

Asia i Robert
09-12-2008, 15:47
tak chyba bedzie trzeba zrobic :) (albo dać wiecej na dach, a mniej na strop)- podpowiedzcie


Masz rozeznanie jaka jest temp. na tym strychu w porównaniu z temp. zewnętrzną?

Przyznam, że jeszcze nie wiem dokładnie jak to jest z temperaturami. Dom w trakcie prac wykończeniowych. Nigdy nie było czasu na takie pomiary. Ale pewnie po nowym roku pobiegam z termometrem.


Mam dokładnie taki sam układ - ocieplałem tylko sufit podwieszany nad pomieszczeniami. 40 cm Megarock.
Strych od góry ma deskowanie, papę i dachówkę.

pozdrawiam, majki

I słusznie, po co ocieplać nieużytkowe poddasze. Pod warunkiem, że na strychu nie ma rekuperatora. Moim zdaniem powimnien być wówczas ocieplony strych. Albo rekuperator w ocieplonej szafce.

majki
09-12-2008, 15:52
Albo rekuperator w ocieplonej szafce.

I tak najprawdopodobniej zrobię :D
Jakaś obudowa z płyty OSB z zewnątrz, a między reku a płytą, wełenka jakaś ... Jak potrzeba sie dostać, to się płyte odkręca, wełenkę zdejmuje i mamy reku całe na wierzchu ... :wink:

pozdrawiam, majki

Asia i Robert
09-12-2008, 15:57
Albo rekuperator w ocieplonej szafce.

I tak najprawdopodobniej zrobię :D
Jakaś obudowa z płyty OSB z zewnątrz, a między reku a płytą, wełenka jakaś ... Jak potrzeba sie dostać, to się płyte odkręca, wełenkę zdejmuje i mamy reku całe na wierzchu ... :wink:

pozdrawiam, majki

Myślałem nad tym. Ostatecznie ociepliliśmy całą połać dachu i strop. Zobaczymy czy była to dobra decyzja.

setth
09-12-2008, 16:22
Mam dokładnie taki sam układ - ocieplałem tylko sufit podwieszany nad pomieszczeniami. 40 cm Megarock.

sporo :)