PDA

Zobacz pełną wersję : konsystencja zaprawy do klinkieru - pomóżcie!!!



edit-blondi
10-12-2008, 11:05
Witam
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jaka powinna byc konsystencja zaprawy do murowania klinkieru? Chodzi mi dokładnie o zaprawe Pozmur Krislera. Wzięlismy sie z mężem za wymurowanie niewilkiej ścianki z cegły ręcznie formowanej no i po rozrobieniu zaprawy według zaleceń na opakowaniu ma to konsystencję wilgotnego proszku. Murowanie czymś takim jest wręcz niemozliwe bo wszystko zesypuje sie na podłogę. Dodanie wody pewnie poprawiłoby konsystencje i ułatwiło murowanie, ale nie wiem jak wtedy bedzie z wytrzymałością tej zaprawy i czy cegły beda sie solidnie trzymać.

czy ktoś mi może pomóc :cry:

revalidon
10-12-2008, 12:05
Rozrobić tak aby miała ręce i nogi, czyli wiecej wody...
Jest jedno ale... skoro cegła ręcznier formowana to pewnie b. nasiąkliwa... Do tego trzeba specjalnej zaprawy np. Quick-mix VK Plus... Kreisel to badziew... Ale skoro to mała scianka to i na makę z jakiem by położył...

edit-blondi
10-12-2008, 12:33
juz zaprawy nie chcę zmieniać bo kolor fugi może wyjść inny.
Czyli co zrobić na konsystencję "masła" i powinno byc git :lol:
mam nadzieję, że wtedy zaprawa bedzie dobrze trzymać i jak ktoś sie o tę ściankę oprze to nie rąbnie razem z nią. :roll:

pawelurb
10-12-2008, 14:39
kreislem pozmurem , to fugowałem płytki z cegły ręcznie formowanej , rzeczywiście do fugowania zaprawa powinna mieć konsystencję suchą , wręcz sypką , jeśli do murowania to powinna być troszkę rzadsza ale nie płynna raczej też prawie sucha , poprostu trzeba zostawić miejsce na fugę , najpierw pokleić cegły a potem jak zwiąże dopiero fugować , ręcznie formowane płytki czy cegły nie można fugować jak klinkier za jednym zamachem, jak lico ubrudzisz zaprawą czy fugą raczej nie zejdzie , ja fugowałem swoją obudowe kominka chyba z miesiąc , poprostu waską fugówką, po kawałeczku wkładałem zaprawę bardzo uważając żeby nie zabrudzić lica cegły. Przed przyklejaniem płytek , lub przed murowaniem trzeba te cegły delikatnie zmoczyć, np. pędzlem z wodą inaczej nie zwiąże , bardzo piją wodę.

edit-blondi
10-12-2008, 15:53
no a ja właśnie muruje od razu z fugą. Cegła jest ciemna z wieloma przebarwieniami i generalnie nierówna. Kleiłam już takie same płytki po drugiej stronie kominka i jak mi sie klejem do płytek ubrudziły to poprostu zeskrobałam.Kupiłam takie listeweczki do murowania klinkieru i całkiem to fajnie wychodzi. Fakt, że jak jakaś jasna cegła no to trzeba bardzo uważać. Problem w tym, ze gość, który zaczął mi murować tą ścianke to przepadł jak kamień w wodę z wiadomych względów :lol: a kogokolwiek nie zapytam to mu sie nie chce albo po nowym roku :cry: a ta ścianka w salonie ma stać więc nie mam ochoty czekać miesiąc.
Cagła ręcznie formowana ma ten plus, że generalnie jest krzywa i nawet jakieś drobne niedoskonałości w murowaniu nie są widoczne.
A z tym namaczaniem to nie wiedziałam. Więc dziś zrobimy druga próbę. Namoczymy cegły i zrobimy zaprawe z wiekszą ilością wody no i zobaczymy... może toto w końcu stanie.... :wink: