PDA

Zobacz pełną wersję : Bojler cwu



bladyy78
10-12-2008, 18:10
Szukam stojącego bojlera z wężownicą 200l, będzie podgrzewany przez kominek. Tylko że teraz nie wiem na jaki się zdecydować, tzn czy na emaliowany z anodą czy z nierdzewki.
Ile lat wytrzymują takie zbiorniki emaliowane? Nie chce co 5 lat kupować nowego bo pojawią się dziurki.
Na allegro można kupić w cenie nowego emaliowanego, używane 12 letnie zbiorniki z nierdzewki. I teraz się wachm co kupić.
Czy zbiorniki z nierdzewki też korodują i ulegają zużyciu tak jak emaliowane?

wolo63
10-12-2008, 20:14
:) Wybieraj firmowe . Zwróć uwagę na wężownice . Tanie bojlery mają małe . Wielkość pdawana jest w m2 . Przez tydzień zgłębiałem szczególiki . Wczoraj kupiłem Wiessmana w super cenie ( 300l z dwoma wężownicami -w przyszłości jedną wężownicę podepnę pod solary). :wink: Ciężki jak cholera ale to dobrze nie oszczędzali na grubości ścianek :D .

bladyy78
10-12-2008, 21:07
Możesz powiedzieć coś więcej o tym bojlerze czy jest emaliowany czy z blachy nierdzewnej? I jeżeli to nie jest tajemnica to podaj cenę i ewentualnie adres gdzie kupiłeś.
Ja zastanawiam się nad stojącym bojlerem firmy Galmet cos takiego jak tutaj http://allegro.pl/item503450662_galmet_bojler_ogrzewacz_wody_200_l_z _wezownica.html
jeżeli ktoś używa taki to proszę powiedzieć jak się sprawuje.

GosiaIAdam
11-12-2008, 07:48
O, podepnę się bo jestem na tym samym etapie, muszę niedługo kupić :-) Tego galmeta można znaleźć trochę taniej - http://allegro.pl/item495354286_wymiennik_wody_bojler_200l_z_wezowni ca_galmet.html (dla mnie korzystne, bo odbiór osobisty).

Plusem dla mnie w Galmecie jest termometr na 1/2", bo mam sterownik do kotła który obsługuje termometr w bojlerze.

wolo63 - też proszę, podaj namiary ;-)

Ewentualnie znalazłem coś takiego - dwa razy droższe od Galmeta, ale 10 lat gwarancji i bezanodowy... tylko firma mi nieznana - "OSO HOTWATER"

http://allegro.pl/item504219885_200l_podgrzewacz_wody_zbiornik_stal_ nierdzewna.html

pati25
11-12-2008, 08:37
:) Wybieraj firmowe . Zwróć uwagę na wężownice . Tanie bojlery mają małe . Wielkość pdawana jest w m2 . Przez tydzień zgłębiałem szczególiki . Wczoraj kupiłem Wiessmana w super cenie ( 300l z dwoma wężownicami -w przyszłości jedną wężownicę podepnę pod solary). :wink: Ciężki jak cholera ale to dobrze nie oszczędzali na grubości ścianek :D .

A pod solary musi być taki 300l?Moze byc mniejszy np 200L?

pluszku
11-12-2008, 08:40
Mozna kupic bojler ze stali nierdzewnej lokalnego producenta. Wystarczy poszukac w necie - cena ok. 2000-2500 zl.
Tylko, ze za połowe tej ceny mozna miec bojler emaliowany.
Odnosze wrazenie, ze obecnie produkowane emaliowane bojlery sa nieporownywalnie lepsze od tych kupowanych 10-15 lat temu.
Obecnie uzytkuje drugi bojer.
Pierwszy wytrzymał 3 lata i zaczął cieknąc, drugi ma 9 lat i wym czasie 1 raz wymieniałem grzałke i 2 razy "pstryczek". Wymiane anody odpusciłem sobie.
Ogolnie to kamien kotłowy nie jest samym złem.
Osiada on na dnie i zaczyna spełniać role dodatkowego uszczelnienia.
Wiecej chyba zalezy od tego czy trafisz na mniej lub bardziej trefny egzemplarz niz od materiału z jakiego jest on wykonany.
Gdy po 6 latach uzytkowania emaliowanego bojlera wymieniałem grzałke to jego wewnetrzna powierzchnia była gładka jak nówka, tylko na dnie było 1/2 wiadra osadu.

karolcia14m
11-12-2008, 08:59
U mnie hydraulicy zainstalowali taki:
http://www.acv.com/pl-pl/03_04/253/app.rvb
też docelowo do podpięcia pod solary

Andriu
11-12-2008, 10:00
ja 4 lata temu kupiłem właśnie Glmeda 140 l emaliowany, na bilerze stało że ma anodę jednak hydraulik z ciekawości zajrzął czy anoda faktycznie się znajduje. Niestety anody nie było. mój hydraulik ostatnio mnie nawiedził i z niepokojem zapytał o mój boiler na razie (odpukać... ) trzyma się dobrze. Hydraulik powiedział że wymienia pokolei boilery które montował 4-5 lat temu, wszystkie zaczęły lać, próbowali niektóre spawać ale po rozpruciu ocieplenia piankowego okazało się że nie są one nawet farbą podkładową pomalowane z zewnątrze. Jak rozcięli jeden boiler to okazało się, że emalia była ciapnięta tu i ówdzie więc nie polecam tej firmy nastepny mój to będzie z nierdzewki

GosiaIAdam
11-12-2008, 10:14
ja 4 lata temu kupiłem właśnie Glmeda 140 l emaliowany, na bilerze stało że ma anodę jednak hydraulik z ciekawości zajrzął czy anoda faktycznie się znajduje. Niestety anody nie było.i
To trzeba było reklamować - przecież w warunkach gwarancji jak byk stoi, że należy anodę wymieniać przynajmniej raz na rok. A skoro jej nie było, to produkt był niepełnowartościowy. Chyba że 4 lata temu było co innego. 1.5 roku temu teściowie kupili też 140L, i anoda była, już raz wymieniali.

adrianek9999
11-12-2008, 10:15
Ja kupiłem w Castoramie stojący 140 litrów z firmy LEMET za 1100 zł. 8)
Był już z grzałką i w piance ze skayem.
Też chciałem Galmeta ale wyszło drożej około 350zł.
Ten mój z LEMET też ma krociec do wpięcia czujnika temperatury. Solarów nie chcę na razie więc wystarczy mi 140 litrów.

Bigbeat
11-12-2008, 10:19
A pod solary musi być taki 300l?Moze byc mniejszy np 200L?
Pamiętaj o tym, że solary dają ciepło głównie wtedy, kiedy go wcale nie potrzebujesz - słońce masz w dzień, a ciepło najbardziej potrzebujesz rano i wieczorem. Trzeba więc ciepło zmagazynować "na później". Nawet 300l może być mało - zasobniki 500l przy solarach nie są niczym niezwykłym, a niektózy dają nawet 800l.

pati25
11-12-2008, 10:35
A pod solary musi być taki 300l?Moze byc mniejszy np 200L?
Pamiętaj o tym, że solary dają ciepło głównie wtedy, kiedy go wcale nie potrzebujesz - słońce masz w dzień, a ciepło najbardziej potrzebujesz rano i wieczorem. Trzeba więc ciepło zmagazynować "na później". Nawet 300l może być mało - zasobniki 500l przy solarach nie są niczym niezwykłym, a niektózy dają nawet 800l.

Gazu nie mam wiec zostaje grzac prądem wode uzytkową (załózmy ze solary założe gdzies za rok ),a w zimie wode uzytkową grzac bedzie mi piec c.o .
To czy nie lepiej kupić teraz bojler taki 120 l (rodzina 2+1 ) a potem zakładając solary miec drugi bojler 300l ?
Czy mozna mieć wogóle dwa bojlery jeden pod same solary a drugi pod piec który bedzie w zimie grzac wode uzytkowa ..Bo jak bedze mieć bojler tylko 300l czy 500 l (bo solary takiego potrzebuja )to w zminie ogrzewanie domu i ogrzewanie tego ogromnego bojlera bedzie bardzo kosztowne...Tak?
Pozdarwiam

Bigbeat
11-12-2008, 10:41
Ogrzewanie bojlera 120l czy 500l kosztuje tyle samo (no, może procent...dwa więcej, bo duży bojler ma większą powierzchnię ścianek, a więc straty będą troszkę większe). Oczywiście pojedyncze ogrzanie kosztuje więcej, ale za to grzejesz proporcjonalnie rzadziej - chodzi o to, że w stanie ustalonym, jak ogrzewanie działa, Twoje źródło ciepła (np. kocioł gazowy czy grzałka elektryczna) pokrywa tylko to ciepło, które zostało zużyte (czyli popłynęło z wodą z kranu lub wyleciało z kaloryfera). Wielkość bojlera nie ma tutaj znaczenia.

To tak jakby twierdzić, że jeśli w samochodzie zamontuję zbiornik na paliwo o pojemności 5l to będzie taniej, bo taniej wyjdzie tankowanie. Tak - ale częściej będziesz tankować. No i niby pierwsze tankowanie będzie droższe przy dużym zbiorniku.
Ale suma sumarum i tak spalisz tyle paliwa, ile wynika z kilometrów, które zrobisz - wielkość zbiornika nie ma tutaj znaczenia. Z bojlerem jest identycznie.

GosiaIAdam
11-12-2008, 10:44
Ogrzewanie bojlera 120l czy 500l kosztuje tyle samo (no, może procent...dwa więcej, bo duży bojler ma większą powierzchnię ścianek, a więc straty będą troszkę większe). Oczywiście pojedyncze ogrzanie kosztuje więcej, ale za to grzejesz proporcjonalnie rzadziej - chodzi o to, że w stanie ustalonym, jak ogrzewanie działa, Twoje źródło ciepła (np. kocioł gazowy czy grzałka elektryczna) pokrywa tylko to ciepło, które zostało zużyte (czyli popłynęło z wodą z kranu lub wyleciało z kaloryfera). Wielkość bojlera nie ma tutaj znaczenia.
No ok, tak będzie w zimie, ale jak w lecie chcesz włączać piec np co drugi dzień, to tu już wielkość ma znaczenie...

Bigbeat
11-12-2008, 10:46
No włąśnie nie bardzo ma - poprawiłem swój poprzedni post - tam jest analogia do zbiornika paliwa w samochodzie - myślę że udana ;)

bladyy78
11-12-2008, 11:14
A gdzie macie swoje bojlery ustawione ? Ja mam mały domek i niestety chyba taki bojler będę zmuszony ustawić w łazience na poddaszu bo tam mam najwięcej miejsca.

GosiaIAdam
11-12-2008, 11:22
A gdzie macie swoje bojlery ustawione ? Ja mam mały domek i niestety chyba taki bojler będę zmuszony ustawić w łazience na poddaszu bo tam mam najwięcej miejsca.
Też mamy małą kotłownię, ale większość takich pionowych bojlerów ma średnicę ok 60cm. Różnią się tylko wysokością. Jakoś się zmieści - musi ;-)

karolcia14m
11-12-2008, 11:24
Mój stoi w pralni i razem z całym oprzyrządowaniem zajmuje tyle miejsca, że nie wiem jak tam wcisnę pralkę :o

pati25
11-12-2008, 12:06
Dziękuję :)

bladyy78
11-12-2008, 12:51
Dobra bojler zamówiłem na Allegro wężownica i zbiornik jest z nierdzewki :D. Mam nadzieję że nie będę tego żałował bo zbiornik niestety nie jest nowy i za ta cenę bym miał nowy z 5 letnia gwarancją ale z tego co widzę na zdjęciach i opisuje sprzedawca to jest w idealnym stanie bez kamienia w środku i nie poniszczony z zewnątrz.

MBUNA
21-02-2010, 21:24
Odświeżę trochę wątek.
Mam pytanie. O co chodzi z bojlerami elektrycznymi przystosowanymi do pracy w drugiej (nocnej) taryfie? Muszę szybko zakupić baniaczek, a nie wiem czy wystarczy mi tradycyjny bojler z programatorem do gniazdka 230V za 25zł, czy może powinienem zakupić ten przystosowany do taryfy nocnej? Nie wiem za bardzo, czy anoda magnezowa lub tytanowa potrzebuje prądu do swego działania.
Jaki zbiorniczek byście mi polecili. Rodzina 2+1, taryfa nocna. Tylko energia elektryczna, kiedyś może pompa ciepła lub solary, ale zakładam, że do tego czasu bojler i tak będzie do wymiany.

Pozdrawiam

MBUNA
22-02-2010, 22:58
Ponawiam pytanie. Ktoś doradzi?

zbigmor
23-02-2010, 08:38
Boiler elektryczny przystosowany do taryfy nocnej może się tylko różnić wbudowanym zegarem.
Dla rodziny 2+1 tylko na taryfę nocną sugerowałbym nie mniejszy niż 140l.

MBUNA
28-02-2010, 22:22
Dzięki. A jak to jest z trwałością zasobnika?

zbigmor
01-03-2010, 10:52
Dzięki. A jak to jest z trwałością zasobnika?


Trwałość zależy od jakości wody i konstrukcji i jakości boilera.

krzysztofj
28-10-2010, 09:45
Odświeżę trochę wątek.
Mam pytanie. O co chodzi z bojlerami elektrycznymi przystosowanymi do pracy w drugiej (nocnej) taryfie? Muszę szybko zakupić baniaczek, a nie wiem czy wystarczy mi tradycyjny bojler z programatorem do gniazdka 230V za 25zł, czy może powinienem zakupić ten przystosowany do taryfy nocnej? Nie wiem za bardzo, czy anoda magnezowa lub tytanowa potrzebuje prądu do swego działania.
Jaki zbiorniczek byście mi polecili. Rodzina 2+1, taryfa nocna. Tylko energia elektryczna, kiedyś może pompa ciepła lub solary, ale zakładam, że do tego czasu bojler i tak będzie do wymiany.

Pozdrawiam

Witam
Kupiłem podgrzewacz Hermes prod. GALMET z programatorem (bardzo wygodnym), wyświetlaczem itp. Po dwóch latach padła bateria. Okazało się, że producent programatora (JARTE) nie przewidział wymiany baterii. GALMET proponuje wymianę programatora za 150 zł, JARTE nabrał wody w usta a indagowany mailem milczy jak zaklęty.
Reasumując - lepiej kupić podgrzewacz (bojler) , tylko z nastawą temperatury bez programatora, i dokupić programator czasowy zewnętrzny nawet za 100 zł.
Lub podgrzewacz z programatorem ale solidniejszej firmy.

axl2
27-11-2011, 15:17
Chłopaki, mam dylemat. Jestem w trackie budowy domu jednorodzinnego ok. 140m2. Znajomy ma do sprzedania 1,5-roczny bojler Viessmann Vitocell 100 (160L) z wbudowaną grzałką i chce za niego 1500zł. Na allegro idzie dostać nowy z gwarancją GALMET 200 za 1200zł, co lepsze? Wydaje mi się że wiessmann to wiessmann, nie ma porównania ale jest bez gwar. i 1,5-roczny. Proszę o pomoc znawców!

ewentualnie, znalazłem jeszcze coś takiego http://allegro.pl/bojler-nierdzewny-viessmann-160l-gwarancja-i1960316703.html

kajmanxxl
27-11-2011, 15:53
nie da się sprawdzić co na tym alegro wynalazłeś porównaj powłoki wewnętrzne jakie mają wybrane przez ciebie bojlery i po tym oceniaj jak takie same to nie płacił bym za markę bo to zbyt proste urządzenie by marka miała kluczowe znaczenie

pionan
27-11-2011, 16:42
za 1500 zł, to jak dobrze poszukasz, to kupisz używkę viessmana, tylko z nierdzewki!!! I pamiętaj. Im starszy tym lepszy, bo robiony z grubszej blachy. Ja kupiłem zbiornik 200L stojacy, ocieplony, za 1300 zł z nierdzewki z wężownicą o pojemności 200L.