PDA

Zobacz pełną wersję : Z czego można zrobić zbiorczą studzienkę na deszczówkę?



ifka13
10-12-2008, 22:57
Pierwotnie chcialem zrobic z rury chyba ok 600mm takiej jak sie stosuje do drenażu- cena ok 300PLN, ale zastanawiam sie co w zamian można zastosować i pomyślałem o kręgach betonowych-nie wiem czy wogóle są takie o podobnych średnicach? co o tym myslicie?

tower
11-12-2008, 08:32
Ja właśnie jestem na tym etapie, zrobiłem studzienkę zbiorczą (końcową) z 3 kręgów betonowych fi1000.

edit-blondi
11-12-2008, 10:54
Ja właśnie jestem na tym etapie, zrobiłem studzienkę zbiorczą (końcową) z 3 kręgów betonowych fi1000.

troche mało tych kręgów.

Ja mam z 5 i przy pierwszej ulewie studzienka była pełniusieńka :cry:

barzuc
11-12-2008, 11:34
Wszystko zależy od powierzchni, z której odprowadzana jest woda.
Jeśli masz 5 kręgów fi1000 (1m) to wychodzi, że pojemność to co najmniej ~2m sześcienne (przy założeniu, że jeden krąg ma ~0,5m wysokości). Jeśli wziąć powierzchnię 100m kw. to starczy na całkiem niezły deszcz (20l na m kw). Jeśli zbierasz wodę z 200m kw to już faktycznie nie jest tak wesoło.

Żeby policzyć pojemność studzienki (taką żeby się nie przelała) bierzesz powierzchnię (w przypadku dachu - powierzchnię jaka przykrywa dach a nie powierzchnię dachu) * średnia wielkość opadów w danym rejonie (info znajdziesz np. na stronie IMGW, ale chyba podane niestety za cały miesiąc - teoretycznie lipiec to najbardziej mokry miesiąc - ale nie zawsze ;) ).

krzysiek.s
11-12-2008, 12:16
ja dostałem były wojskowy zbiornik na wode tak prawie 3-4m3, podpiołem wszystkie rynny, zrobiłem przelew w razie przepełnienia (co raczej nie grozi) i poprowadziłem z 15m drenażu od tego.
Do zbiorika pompe na tym postawiłem taką małą dekoracyjną studzienke
w wiaderku rosną kwiatki a pod spodem wyprowadzony kranik,
jak mi sie woda kończy zraszacze podpinam pod wode z wodociągu jak nie to korzystam z tej ze zbiornika

dobry pomysł a roboty tyle co przemalowanie abizolem całości wykopanie dziury, sąsiad ciągnikiem mi to wsadził i zakopał :)

kborekk
11-12-2008, 17:40
Poszukaj moze luszie sprzedaja zbiorniki na olej opalowy! Super sprawa lekkie latwe w montazu (mozna zakopac:) i pompke podlaczyc do podlewania ogrodka
Pozdrawiam

Lgrzechu
11-12-2008, 18:02
Poszukaj moze luszie sprzedaja zbiorniki na olej opalowy! Super sprawa lekkie latwe w montazu (mozna zakopac:) i pompke podlaczyc do podlewania ogrodka
Pozdrawiam
tylko czy ziemia ich nie zgniecie kiedy będa puste ?

helixwroclaw2005
11-12-2008, 18:16
tylko czy ziemia ich nie zgniecie kiedy będa puste ?

Bardzo dobry pomysł z tymi zbiornikami. Też o czymś takim myślę. Sam montaż w kolejności: wykopanie dziury, posadowienie zbiornika, zalanie do max. wodą, obsypanie. Myślę, że po jakimś okresie czasu ziemia na tyle się zwiąże, że nie będzie wywierała aż takiego dużego nacisku bocznego. Poza tym zbiornik należy kupić ze stelażem. Można połączyć kilka ze sobą. Zrobić odprowadzenie nadmiaru deszczówki itd. Sama lokalizacja powinna znajdować się w miejscu gdzie nie ma żadnej komunikacji (chodzenia, jeżdżenia). Obecnie mam szambo betonowe 10m3, które docelowo zostanie wykorzystane właśnie na deszczówkę.
Powodzenia :wink:

kborekk
11-12-2008, 18:34
wbrew pozorom to ma okrutna wytrzymalosc! nie ma szans na zgniecienie ziemia! a nic tego nie rozpusci i nie zje:)
Pozdrawiam

gerro
12-12-2008, 11:30
tylko czy ziemia ich nie zgniecie kiedy będa puste ?

Bardzo dobry pomysł z tymi zbiornikami. Też o czymś takim myślę. Sam montaż w kolejności: wykopanie dziury, posadowienie zbiornika, zalanie do max. wodą, obsypanie. Myślę, że po jakimś okresie czasu ziemia na tyle się zwiąże, że nie będzie wywierała aż takiego dużego nacisku bocznego. Poza tym zbiornik należy kupić ze stelażem. Można połączyć kilka ze sobą. Zrobić odprowadzenie nadmiaru deszczówki itd. Sama lokalizacja powinna znajdować się w miejscu gdzie nie ma żadnej komunikacji (chodzenia, jeżdżenia). Obecnie mam szambo betonowe 10m3, które docelowo zostanie wykorzystane właśnie na deszczówkę.
Powodzenia :wink:

tylko jak spuścić potem wodę , trzeba miec dostęp do zaworu
ja wstawiłem zbiornik do wykopu razem z kratownica jaką był zabezpieczony,
po czym obłozyłem to wszystko styropianem chyba 15 cm i zasypałem ziemia
Górę zbiornika narazie przykyłem dwoma paczkami styro (jedna obok drugiej)
i przysypałem tym co miałem ziema-piach około 30cm.
Raz zaparkowałem na nim patfindera i do rana się nie zapadł :D osobówką już parkuję bez strachu ale mam zamiar wylać na ten zbiornik płytę betonową ,tak dla świętego spokoju

Christofer
12-12-2008, 22:20
tylko jak spuścić potem wodę , trzeba miec dostęp do zaworu
ja wstawiłem zbiornik do wykopu razem z kratownica jaką był zabezpieczony,
po czym obłozyłem to wszystko styropianem chyba 15 cm i zasypałem ziemia
Górę zbiornika narazie przykyłem dwoma paczkami styro (jedna obok drugiej)
i przysypałem tym co miałem ziema-piach około 30cm.
Raz zaparkowałem na nim patfindera i do rana się nie zapadł osobówką już parkuję bez strachu ale mam zamiar wylać na ten zbiornik płytę betonową ,tak dla świętego spokoju

Zwykły styropian po prostu zgnije. To kwestia czasu.

lukasz-s
04-03-2009, 15:57
Mam problem z obliczeniem ilości wody odprowadzanej przez rynny. Ile to może być - załóżmy dla dachu 100m2, przy silnej ulewie?
Liczę mniej więcej tak: 50l/m2 (gdzieś znalazłem taką wartość, ale wydaje mi się dużo) przez godzinę, to daje: 5m3. Wydaje mi się dość dużo. Dobrze liczę?

pierwek
04-03-2009, 16:07
50lx100=5000l=5m3

admiro
04-03-2009, 20:09
Poszukaj moze luszie sprzedaja zbiorniki na olej opalowy! Super sprawa lekkie latwe w montazu (mozna zakopac:) i pompke podlaczyc do podlewania ogrodka
Pozdrawiam
tylko czy ziemia ich nie zgniecie kiedy będa puste ?

Miałem prowizorycznie zakopane 2 zbiorniki tego typu, w metalowych koszach. Technologia to wykopanie dziury wsadzenie zbiornika, zasypanie.

Ziemia po pół roku zmasakrowała oba zbiorniki, wykopać to pogięte gówno i wyciągnąć z dziury - bezcenne.

Aktualnie mam 1 taki zbiornik jako bufor deszczówki (wypompowywane pompą, tam gdzie chcę), technologia oczywiście lepsza - płyty betonowe po starym płocie z 4 stron + betonowy "strop" od góry i już nic tego nie ruszy.

lukasz-s
04-03-2009, 23:02
50lx100=5000l=5m3
znaczy, że dobrze liczę tak :-)) ? Tylko czy te 50l to jest OK.

hustawek
05-03-2009, 11:07
http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/pogoda/tempsred.html

Na tej stronie podaja srednie miesieczne opady w mm/m2 (ale odpowiada to L/m2) - wystarczy przemnozyc przez powierzchnie jaka zajmuje budynkek (nie dachu) co daje ile m3 musimy zmiescic w miesiacu w naszym zbiorniku.

miol
05-03-2009, 19:38
Ja też zastanawiam się jak to zrobić, tylko nie chodzi mi o zbiornik na deszczówkę tylko rodzaj bufora czyli zbiornik bez dna tak aby deszczówka która wpłynie jak najszybciej wsiąkała w otaczającą ziemię. Mam dach 100m2, cztery rury na rogach i z dwóch muszę odprowadzić wodę żeby mi nie płyneło po kostce. Planowałem zakopać jakiś zbiornik bez dna i jeszcze porobić dziury po bokach i obsypać to wszystko jakimś grubszym żwirem, tylko właśnie jak wielki powinien być ten zbiornik i czy jak pozbawie go dna i porobię dziury to czy on to wytrzyma, może rzeczywiście najlepiej taką rurę 600 zakopać, ona przynajmniej jest wytrzymała na zgniatanie no albo kręgi betonowe ale myślałem że takie 2 kręgi by wystarczyły a tu ktoś pisze że 5 to mało :o .

krzysztofj
06-03-2009, 09:28
miol
zobacz:
http://www.komory-drenazowe.pl/komory.htm

kaltam
06-03-2009, 18:29
Mam zbiornik na deszczówkę z kręgów fi 150 cm ok. 3m3. Deszczówka odbierana jest z 2/3 dachu, który ma ok.250 m2. Na początku były problemy gdy były letnie ulewy - praktycznie pół dnia i zbiornik full. Więc zrobiłem przelew ale w samym zbiorniku tz. w dnie wykułem otwór na rurę pcv 150 mm, obsadziłem na technicznym cemencie wodoszczelnym. Wysokość rury jest na poziomie rur doprowadzających. Działa idealnie od 4 lat - warunek podstawowy to mieć pod dnem zbiornika grunt przyjmujący wodą (u mnie akurat po 2,5 m gliny jest gruba warstwa piasku ilastego). Inaczej mówiąc patent ze spłuczki (przelew). Polecam

lukasz-s
09-03-2009, 22:41
http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/pogoda/tempsred.html

Na tej stronie podaja srednie miesieczne opady w mm/m2 (ale odpowiada to L/m2) - wystarczy przemnozyc przez powierzchnie jaka zajmuje budynkek (nie dachu) co daje ile m3 musimy zmiescic w miesiacu w naszym zbiorniku.
No właśnie średni łatwo znaleźć, a ja chcę raczej tak jak miol, po prostu zakopać kręgi żeby woda sobie wsiąkaął i tylko musze oszacować ile tych kręgów zakopać, czyli ile wody spłynie z mojego dachu w największą możliwą ulewę, przez np. godzinę/dwie, bo dłużej to raczej nie sądzę żeby ulewa trwała.