PDA

Zobacz pełną wersję : Nieszczęsne 60 cm - pomocy



Paweł Budzyński
11-12-2008, 15:05
Witam serdeczenie
Mam małe pytanko drodzy Państwo gdzie mogę znaleźć taki zapis

"odcinki pionowe instalacji gazowych muszą być oddalone od urządzeń iskrzących co najmniej 60 cm"

Są zapisy w prawie budowlanym i rozporządzeniach o krzyżowaniu sie instalacji gazowych i elektrycznych odleglośc ta wynosi 2 cm
Są zapisy o "biegu równoległym " instalacji gazowych i elektrycznych tj 10 cm
ale nigdzie nie mogę znaleźć tych nieszczęsnych 60 cm

Proszę o pomoc

Z poważaniem
Paweł

Aguu
11-12-2008, 16:07
Witaj! Znalazłem to w necie dość szybko.

4.0.Przewód instalacji na ścianach budynku.
4.1.Przewód wykonać z rur stalowych czarnych bez szwu typu średniego wg PN-80/H-
-74219. Połączenia rur wykonać przez spawanie. Przewody prowadzić po wierzchu
ścian, w odległości 2 cm od tynku lub lica cegieł /na zewnątrz budynku/.Odległości
przewodów gazowych od przewodów innych instalacji powinny być zgodne z
wymogami Dz.U.nr 75/2002 rok, a w szczególności powinny wynosić minimum :
- od przewodów wod-kan. poziom -15 cm nad nimi, pion -10 cm.
- od puszek elektrycznych - 10 cm nad nimi.
- od urządzeń elektrycznych iskrzących - 60 cm.
- od przewodów c.o.- 15 cm pod nimi.
*Przejście przez ścianę wykonać przy zastosowaniu tulei szczelnych Hilti .Przejście przez
ścianę zewnętrzną powinny spełniać wymogi BN-72/8976/50.
*Przewody gazowe powinny być uziemione.
oraz np. to (http://www.muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-gazowe/gaz-w-domu,6367_20551.htm)
Najlepiej jak zajrzysz do cytowanego Dz. U. nr 75 z dnia 15.06 2002 r., niestety nie znam pozycji, ale myślę, że szybko znajdziesz.

Paweł Budzyński
11-12-2008, 20:48
Witam, niestety to co znalazłeś, myślę tutaj o wklejonym cytacie nic mi nie daje, to samo dosłownie, w takiej samej formie zapisu lub lekko zmienionej znalazłem czy znajdowałem w każdym projekcie instalacji gazowej umieszczonym w internecie,

konkretnie chodzi mi o zapis

odcinki pionowe instalacji gazowych muszą być oddalone od urządzeń iskrzących co najmniej 60 cm

ale żaden z projektantów mimo umieszczenia takiego zapisu w projekcie nie powołuję sie na jaką kolwiek ustawe przepis czy rozporządzenie

chodzi o te nieszczęscne 60 cm, KONKRETNIE jaka nroma, ustawa, przepis regulują tą odległość??

W Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r czy pożniejszych zmianach nigdzie nie znalazłem zapisu z odcinkiem 60 cm

Z poważaniem

Paweł

frykow
12-12-2008, 13:28
Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Sprawa jest ciekawa - w całym tym rozporządzeniu, na który powołują się projektanci nie ma faktycznie nic o tych 60cm. Jest za to zapis:

"Poziome odcinki instalacji gazowych powinny być usytuowane w odległości co najmniej 0,1 m powyżej innych przewodów instalacyjnych, natomiast jeżeli gęstość gazu jest większa od gęstości powietrza — poniżej przewodów elektrycznych i urządzeń iskrzących"

Paweł Budzyński
12-12-2008, 17:50
Witam

Dokładnie Panowie, sprawa jest bardzo ciekawa, w każdym projekcie instalacji gazowej jest zapis o odległości 60cm ale nigdzie nie mogę znaleźć potwierdzenia w postaci rozporządzenia, ustawy,................ czegokolwiek gdzie było by to potwierdzone.

Gnębie tę sprawę , ponieważ "muszę się wykłucić o swoje " z deweloperem :) więc jeśli ktoś coś wie w tej sprawie to proszęo pomoc , tak jakwcześniej wspominałem namiary na

KONKRETNY dokument są potrzebne

Pozdrawiam

Aguu
15-12-2008, 17:19
Paweł Budzyński, a może zapytaj jakiegoś projektanta-instalatora? Skoro umieszczają to w projektach, to może któryś wie skąd bierze tę wiedzę?

Paweł Budzyński
15-12-2008, 21:55
Witam

Juz pytałem pewnych projektantów jak sprawa wyglada, odpowiedź jest dość zaskakująca

"Wie Pan, niektóre formułki się przepisuje od lat i nikt się nie zastanawia skąd to się wzieło , a później jak ktoś zaczyna dociekać skąd się to wzieło to zaczynają się problemy" - cytuję

Niestety taka jest brutalna prawda, nie dociekałbym aż tak bardzo tego tematu ale te 60 cm jest mi na rękę aby dokonać pewnych zmian i nie placić za to dużej kasy.

Potrzebny jest "kumaty" projektant instalacji gazowej aby się wypowiedział w tej kwesti więc jeśli jest taki na forum to zapraszam do wypowiedzenia się czy 60 cm nadal obowiązuje czy też nie i gdzie to znaleźć.

Pozdrawiam