PDA

Zobacz pełną wersję : wieźba dachowa - jak policzyć



sxsx
12-12-2008, 09:07
cześć

mam przed sobą projekt dachu - przebudowa - chcę policyć orientacyjny koszt więźby dachowej - jak się za to zabrać?

czy krokwy kupuje sie na wymiar? czy standardowe długości które się obcina?

akte
12-12-2008, 09:20
Projekt przed sobą. Więźba na elementy. Mnożymy szer x grubość x dług elementu. Wynik w m3 mnożymy przez cenę i tyle.
Jak nie czujesz się na siłach zleć to cieśli wykonującemu dach, KB lub tartakowi.

revalidon
12-12-2008, 09:26
Jak nie jesteś dobry z trygonometrii, to się nie bierz... Daj do wyceny tam gdzie będziesz kupował i tam ci wyliczą...

frykow
12-12-2008, 13:15
Jak nie jesteś dobry z trygonometrii, to się nie bierz... Daj do wyceny tam gdzie będziesz kupował i tam ci wyliczą...
Do czego mu trygonometria? :) Na projekcie zwykle są podane długości wszystkich belek, więc zostaje tylko mnożenie jak kolega wyżej napisał. Ostatecznie, niech przyłoży linijkę i zmierzy.

sxsx
12-12-2008, 15:33
długości potrafie policzyc (a tym samym m3)
ale tak jak napisalem nie wiem jakie sa standardowe dlugosci i nie wiem ile z tego ciecia - tym samym nie wiem ile odpadu

coulignon
12-12-2008, 15:40
nie ma czegos takiego jak standardowe grubości. Tratak podaje ci cene za m3. Dodaj do długości elementów po 20 cm rezerwy montażowej i to przelicz na m3.

ila66
12-12-2008, 16:02
Ostatecznie, niech przyłoży linijkę i zmierzy.

zmierzy elementy poziome , el. pochyle nalezy przeliczyc , nalezy uwzglednic
-zmiany spowodowane np. podniesieniem scianek kolankowych itp.
-zapas

w praktyce czesto jest tak , ze jak zamawiamy np, trzy krokwie 5,2 m to przyjada rozne dlugosci 5.4 5.6 5.25

Andrzej Wilhelmi
12-12-2008, 21:27
Nawet jeżeli w projekcie jest zestawienie drewna to zawsze jest uwaga aby ostateczne długości skonsultować z wykonawcą więźby (z reguły cieśla). Do ustalenia długości krokwi potrzebna skalówka i współczynnik odpowiadający kątowi pochylenia połaci. Dla krokwi koszowych i narożnych dodatkowo niezbędna znajomość Twierdzenia Pitagorasa. Pozdrawiam.

irreality
12-12-2008, 21:35
U mnie w projekcie w zestawieniu materiałów była murłata o długości 131 cm... w pośpiechu nikt nie zauważył no i poszło takie zamówienie do tartaku... zamiast 1310 cm. Na szczęście gdy pomyłka wyszła na jaw tartak szybko dostarczył brakujące murłaty.

monter2
13-12-2008, 18:21
ja dalem projekt wykonawcy on wyliczyl zamowilem ,polozyl i pasowało