PDA

Zobacz pełną wersję : Skanalizowanie rowu melioracyjnego wzdłuż działki



Jaśmin
13-12-2008, 11:07
Witam wszystkich,

proszę Was o pomoc, bo mam problem z rowem melioracyjnym, który biegnie wzdłuż granicy mojej działki budowlanej - na dodatek od strony wjazdu na działkę.
Rów ten został wykopany w tym roku, a więc sprawa świeża. Jest otwarty i dość szeroki - ok. 2m w najszerszym miejscu.

By lepiej zobrazować sytuację, załączam mapkę, na której na czerwono zaznaczona jest moja działka, a na niebiesko rów melioracyjny.

http://finansowe-forum.pl/image/dzialka.gif

W przyszłym roku zamierzałem się wybudować na tej działce, ale przez ten rów mam co do tego pewne wątpliwości, czy dobrze zrobię.

Problem w tym, że chciałbym się tego rowu "pozbyć" tzn. najlepiej żeby rów skanalizowano na odcinku co najmniej równym szerokości mojej działki, ale najlepiej na odcinku także działek sąsiednich. Wiadomo o co chodzi:

- niebezpieczeństwo dla dzieci
- skupiska komarów (lub innych insektów) większe niż w innych miejscach
- smród w przypadku braku regularnego czyszczenia
- brak miejsca postojowego dla samochodów naszej posesji
- utrudnienie w dojściu do ogrodzenia i prac porządkowych przy nim

Sęk w tym, że gmina, na mój wniosek w tej sprawie, wydała odmowę skanalizowania rowu, a przepust (przejazd przez rów na działkę) muszę wykonać we własnym zakresie, co jeszcze mogę zrozumieć, bo jest to zgodne z Ustawą o drogach. Nie mogę jednak zrozumieć dlaczego nie chcą skanalizować tego rowu na tym niewielkim odcinku (w sumie ok. 70m)? Szczerze, to nie widzę sensownych argumentów za tym, aby rów musiał być otwarty, jak chce Gmina.

Co jeszcze mogę zrobić? Czy może udać się do Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Obiektów Wodnych? Czy może odwoływać się od tej decyzji w Gminie? Ma ktoś podobne doświadczenia?

Bardzo liczę na Waszą pomoc, bo zależy mi bardzo na tej sprawie.
Z góry dziękuję i pozdrawiam

Broda79
16-12-2008, 08:28
Proponuję zajrzeć do literatury co to jest rów melioracyjny i do czego służy. Po drugie nie ma sie co obawiać komarów. Mamu sibeie mniej więcej w takim miejscu rów i jakoś komarów nie ma. Nie rozumiem też jakie to ma niby mieć niebezpieczeństwo dla dzieci??? Taki rów raczej żadko prowadzi wodę. A jak juz Pan bardzo chce to proponuje skanalizować go na jak najdłuższym oddcinku.
Jedyną niedogodność związana z ty rowem widzę w nieodpowiedzialności ludzi. Dam sobie głowe uciąć, że za chwilę bedzie tam ktoś spuszczał fekalia.
Ja nie licze na służby pożądkowe i sam utrzymuję na długości mojej działki rów w odpowiednim stanie. Koszetrawę, jak trzeba "przepycham wyloty". Jak mi sąsiad z góry nie wypuści szamba to nie śmierdzi. Jak wypuści to smierdzi tylko chwile, bo reszta ładnie splywa do sąsiada. A ponieważ on tez od jakiegoś czasu nie może tego wytrzymać, więc też kosi trawę i dba o to, żeby fekalia nie stały na wysokości jego działki. Pozdrawiam i na prawde ni ma sie co obawiać...

majjo
16-12-2008, 23:31
Jestem w podobnej sytuacji. Zerknij na moje posty. Mam problemy z rowem biegnącym wzdłuż mojej działki i od kiedy stałem się jej właścicielem walczę z gminą. Rozmawiałem z urzędnikami, ale na gębę usłyszałem tylko, że znają sprawę, ale nie dysponują w tej chwili środkami, więc może w późniejszym terminie. Napisałem pismo prosząc o wyczyszczenie. Nie pomogło. Napisałem kolejne tym razem żądając wyczyszczenia i strasząc ich interwencją u władz powiatowych. Poskutkowało. Rów wyczyścili, ale nie zadowala mnie to. Po nowym roku zamierzam walczyć o skanalizowanie. Opiszę co zdziałałem. Byłbym wdzięczny gdybyś również podzielił się swoimi doświadczeniami na polu walki z urzędami w tej sprawie.
Pozdrawiam!

Broda79
17-12-2008, 08:03
przede wszystkim jeżeli jest to rzeczywiście rów melioracyjny to leży w kompetencji starosty. Chyba, że gmina sobie na głowę taki rów weźmie...

majjo
17-12-2008, 13:37
Ja opierałem się na następujących aktach prawnych:

Ustawa z dnia 8 marca 1990 o samorządzie gminnym.
Rozdz. 2, Art. 7 "Zakres działania i zadania gminy":
...Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:
...
3) wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz.
...
Prawo Wodne (pod które podchodzą równiez rowy melioracyjne)
Art. 4. 1. Organami właściwymi w sprawach gospodarowania wodami są:
...
5) organy jednostek samorządu terytorialnego.

Pismo skierowałem do Wójta gminy jako przedstawiciela władzy wykonawczej w myśl:

USTAWA z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
Art. 11a. (5) 1. Organami gminy są:
1) ...
2) wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Pismo zostało przyjęte, rozpatrzone.