PDA

Zobacz pełną wersję : Zabezpieczenia prądowe A+B+C podłaczenie



blady00
13-12-2008, 11:43
Witam
Zakupiłem zabezpieczenie pradowe przeciw np.wyładowaniom podczas burzy aby mi telewizora nie spaliło. Mam pytanie jak podłączyć przewód zółto zielony .Do domu idzie kabel 5x10 trzy fazy podłączam do faz ,niebieski do niebieskiego i teraz żółto zielony ,czy podłączyć do zabezpieczenia a od niego na listwę, czy najpierw na listwę a z listwy do zabezpieczenia .Mam nadzieję ,że dosyć zrozumiale napisałem.
pozdrawiam

Tomkii
13-12-2008, 12:57
Mam nadzieję ,że dosyć zrozumiale napisałem.
pozdrawiam
Jaki jest układ sieci (TNC? TT?)? Jakie jest to zabezpieczenie (jakaś fotka, link, model)?

JACUŚ
13-12-2008, 14:15
Do zabezpieczenia a z niego na listwe.

blady00
13-12-2008, 19:09
układ sieci??
instalacja elektryczna w domu nie wiem czy ma to jakąś nazwę
Może jeszcze ktoś potwierdzić takie podłaczenie ? potwierdzić Jacusia

Bigbeat
13-12-2008, 19:58
blady00 z całym szacunkiem:
1. to nie jest żadne zabezpieczenie prądowe (nie ma czegoś takiego), tylko przeciwprzepięciowe
2. to nie jest tak, że podłączysz to sobie i już będziesz miał bezpieczniej - sposób podłaczenia zależy od sposobu wykonania Twojej instalacji i tutaj nikt Ci na odległość sensownej rady nie da
3. sorry, że to piszę - jeśli nie wiesz, jak to podłączyć, to zostaw to chłopie, bo w najlepszym przypadku i tak to nie będzie działać, a w najgorszym życie stracisz

Weź jakiegoś sensownego elektryka, niech przyjdzie, popatrzy i niech Ci powie, gdzie i jak masz to podłączyć. Bez popatrzenia to jest totolotek - i nie masz co tutaj pytać, wszelkie rady będą działać albo nie.

A jeśli chcesz rad, które mają jakąś szansę być prawidłowe, to może jednak podaj jakieś konkretne informacje:
- rodzaj instalacji (TN-C, TN-S) - albo chociaż informację, czy to stary budynek, czy nowy (obecnie stosuje się prawie zawsze TN-S)
- co to za zabezpieczenie kupiłeś (firma, model), bo są rózne i jedne nadają się do jednych instalacji, inne do innych
- czy masz uziom w budynku i jaki (fundamentowy, otok), czy masz instalację odgromową (piorunochrony)

Poszedłeś po prostu do sklepu, powiedziałeś "poproszę zabezpieczenie" i Ci po prostu jakieś dali? Bez pytań? To zmień sklep, bo może na handlu to oni się i znają, ale na elektryce wcale.

Bigbeat
13-12-2008, 20:02
instalacja elektryczna w domu nie wiem czy ma to jakąś nazwę
Zawsze ma, bo każdy rodziaj został kiedyś nazwany.


Może jeszcze ktoś potwierdzić takie podłaczenie ? potwierdzić Jacusia
Poczekaj, rzucę kostką. Albo sam rzuć - będzie to tak samo wiarygodne.

Tomkii
13-12-2008, 20:55
układ sieci??
instalacja elektryczna w domu nie wiem czy ma to jakąś nazwę
Może jeszcze ktoś potwierdzić takie podłaczenie ? potwierdzić Jacusia
Przy instalacji ograniczników przepięć jest parę ważnych rzeczy. Jedna z nich jest układ połączeń - jest on różny w zależności od układu sieci. Jaki jest układ sieci masz w papierach od ZE.
Jedna z zasad montażu dla ograniczników typu B (i B+C itp.) mówi że należy stosować jak najkrótsze przewody (do montażu w układ V włącznie - czyli przychodzi kabel na ogranicznik przepięć i z niego idzie dopiero dalej). Podłączenie do uziemienia musi być bardzo krótkie (masz w ogóle uziemienie?) i trzeba pamiętać o siłach dynamicznych jakie pojawią się w przypadku zadziałania ogranicznika (może wyrwać przewody!!!).
To że nie umiesz odpowiedzieć na zadane pytania świadczy o tym, że najprawdopodobniej możesz mieć w ogóle źle zainstalowany ten ogranicznik (bo jego miejsce instalacji też nie powinno być dowolne), włącznie z tym że może być nie taki jak powinien być.

blady00
14-12-2008, 08:16
z mojego pytania wynika ,że jestem laikiem w tej sprawie .Nie wiedziałem ,że to takie skomplikowane.Dom jest nowy ,ochronnik firmy Legrand B+C, uziemieniemam do zbrojenia fundamentów, instalacji odgromowej nie posiadam.

blady00
14-12-2008, 08:23
znalazłem link do tego co posiadam :
http://www.instalacjebudowlane.pl/4268-24-49.htm
ja mam o nr referencyjnym 603953

Wosto
14-12-2008, 09:22
Z tego co pamiętam Moeller na swojej stronie ma poradnik dla elektryka i tam chyba widziałem schemat oraz zdjęcie poglądowe zamontowanej przepięciówki B+C.
Pozdrawiam.

Tomkii
14-12-2008, 12:46
znalazłem link do tego co posiadam :
http://www.instalacjebudowlane.pl/4268-24-49.htm
ja mam o nr referencyjnym 603953
Ok, to sprawdź jeszcze jaki masz układ sieci. Będzie w papierach jak załatwiałeś prąd do domku. Legrand co prawda podaje że jest on uniwersalny, ale...
Dolna śruba tego ogranicznika powinna być jak najkrótszą drogą podpięta do uziemienia budynku. Po drodze będzie musiała być jakaś szyna spinająca przewód od tego ogranicznika, żółto-zielony przychodzący do domu, uziom i odejście żółto-zielonych na dom. Ten ogranicznik nie jest przystosowany do łączenia przewodów w układ V.
Druga sprawa - Legrand wymaga dla tego ogranicznika:
- dobezpieczenia osobnym bezpiecznikiem jeśli bezpiecznik przed tym ochronnikiem będzie większy od C40A (jakie masz zabezpieczenia przedlicznikowe?)
- przewody do ochronnika nie mogą być dłuższe niż 50cm minimum 6mm2.
http://www.e-catalogue.legrandelectric.com/scripts/e-catalogue_legrand/show.asp?CONTOUR=POLOGNE i tam kliknąć "Ochronniki przepięciowe - Poradnik techniczny"