PDA

Zobacz pełną wersję : SOLAR ULRICH Solarset Dual proszę o opinie



secam
13-12-2008, 17:58
Zastanawiam się nad kupnem:
Zestawu solarnego ULRICH Solarset Dual SD + zasobnik 300l

Zestawy Solarset Dual firmy ULRICH - zestaw dla 4-osobowej rodziny - Solarset Dual 300 - zawiera:

* centrala solarna SOLARLUX DUAL SD 300
* próżniowy panel słoneczny (w komplecie 24 rury długości o 1,8 m - powierzchnia grzewcza 3,9 m2) Solarglas SG 1800/24
* dwuwężownicowy podgrzewacz 300 l
* stelaż do montażu zestawu na dachu skośnym
* automatyka DIGISOL maxi z kompletem 3 sond
* grupa solarna (pompa, grupa bezpieczeństwa i regulator solarny) zintegrowane w jednym urządzeniu
* solarne naczynie wzbiorcze 18 litrów z rurą nierdzewną do instalacji bez izolacji Inox Solar L 1/2"

http://www.alwakom.net/site/zdjecia/12_zdj1_sd300.jpg

Proszę o wasz opinie co do jakości, działania i użytkowania tego sytemu oraz czy takia powierzchnia starczy dla rodziny 2+2 osoby

aero
13-12-2008, 19:21
kupiłem coś takiego -niestety jeszcze nie jest zamontowany
z tego co się zdążyłem zorientować ( informacje od osób użytkujących)
lepiej dobrać układ z 30 rurkami a nie 24
podobno lepiej sobie to radzi

RAPczyn
13-12-2008, 22:06
http://www.solarenergy.ch/spf.php?lang=de&fam=1&tab=1
Odznacz "Flachkollektor" i porównaj sobie wyniki z m^2 Ulricha z innymi kolektorami próżniowymi - badania robione w Szwajcarii SPF, w Polsce będą wyniki mniejsze.

powierzchnia grzewcza 3,9 m2 to jest powierzchnia brutto, czynna równa się bodaj około 2,2-2,3m^2.

Tu masz drugi ośrodek ITW http://www.itw.uni-stuttgart.de/ITWHomepage/TZS/Berichte.html w badań kolektorów gdzie osiągi/uzyski są porównywalne z osiągami/uzyskami w Polsce.

Dla 4 osobowej rodziny, aby instalacja miała dobre uzyski potrzeba około 4-4,5m^2 powierzchnia czynnej porządnego kolektora próżniowego CPC.

secam
14-12-2008, 06:59
kupiłem coś takiego -niestety jeszcze nie jest zamontowany
z tego co się zdążyłem zorientować ( informacje od osób użytkujących)
lepiej dobrać układ z 30 rurkami a nie 24
podobno lepiej sobie to radzi
Aero a Ty kupiłeś zestaw 24 czy dokładałeś ??

secam
14-12-2008, 07:03
Dla 4 osobowej rodziny, aby instalacja miała dobre uzyski potrzeba około 4-4,5m^2 powierzchnia czynnej porządnego kolektora próżniowego CPC.

A jak wygląda sprawa z kolektorami płaskimi w stosunki do próżniowych ??
Ponoć płaskie działają w samym sezonie letnim ale za to mocnej podgrzewają wodę. Czy przy płaskich też przyjąć trzeba 4m/2 na 4 osoby ??

RAPczyn
14-12-2008, 11:29
Przy 4 osobach potrzeba około 6-6,5m^2 powierzchni czynnej wysokiej jakości kolektorów płaskich.

sSiwy12
14-12-2008, 11:58
Niewątpliwą zaletą tego zestawu jest cena około 7.000,- (netto)

Np. : http://www.ekoszok.pl/urlich-zestawy_solarne.htm

voti
15-01-2009, 19:09
czy sa jeszcze jakieś zalety tego systemu?

bro
10-02-2009, 00:41
Że to nie kolektory płaskie i nie trzeba przykrywać jak jedziesz na 2 tyg na urlop. Ale chyba to wiesz ;)

maxim_m
23-02-2009, 15:28
Niewątpliwą zaletą tego zestawu jest cena około 7.000,- (netto)

Np. : http://www.ekoszok.pl/urlich-zestawy_solarne.htm

witam , tez bardzo bym chciał usłyszec cos od kogos kto uzytkuje lub ma pojecie na temat takiego zestawu solarnego. tym bardziej , ze kosztuje juz TYLKO 6000 zl brutto.

k_m
23-02-2009, 19:56
Nie zastanawiasz się dlaczego ta cena jest tak niska.?Dobre i tanie nie można mieć dwóch rzeczy za tak niską cene.

secam
23-02-2009, 20:10
Uważam że obecne ceny solarów są mocno wywindowane ponad ich faktyczną wartość wynikającą z kosztów produkcji, dystrybucji i marży. Płacimy cały czas cenę za to że to "nowość" 10000 za dwadzieścia szklanych rurek trochę miedzi i dwie pompki to trochę dużo :roll:

RAPczyn
23-02-2009, 21:42
Niewątpliwą zaletą tego zestawu jest cena około 7.000,- (netto)

Np. : http://www.ekoszok.pl/urlich-zestawy_solarne.htm

witam , tez bardzo bym chciał usłyszec cos od kogos kto uzytkuje lub ma pojecie na temat takiego zestawu solarnego. tym bardziej , ze kosztuje juz TYLKO 6000 zl brutto.

Uzyski energii tych kolektorów nie powalają na kolana.

maxim_m
24-02-2009, 09:54
tak wiem rapczyn , ze są to zestawy chyba najsłabsze jesli chodzi o zysk energetyczny, ale mozna przy tej niskiej cenie zwiekszyc powierzchnie kolektorów.
jesli chodzi o cene i jakosc to pewnie wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jakie rury montują inne firmy . czy to chinskie czy jakies inne ??? , pozatym co w ruze ma sie popsuc ? jedynie sie rozszczelnic jak na moją ocene , a o tym nie słyszałem. natomiast jesli chodzi o reszte to , zasobnik jest biawar , zestaw pompowy jest jakis ponoc włoski , ponoc stosowany w bardzo wielu innych zestawach innych firm. wiec mówienie bez zasadne ze tanio to jest do du..py , jest nakrecaniem koniunktury drogich zestawów.
a zgadzam sie z secam , ceny na rynku są napewno bardzo zawyrzone , bazują jeszcze na czasie jak solar był czyms nowym i krojono ceny za taki luksus.

pytanie inne, jak mozna porównac zestaw urlicha z WATT ?
kolektory cpc , 3,9 m2 netto , koszt 9000.
RAPczyn co powiesz ?

secam
24-02-2009, 11:25
....
a zgadzam sie z secam , ceny na rynku są napewno bardzo zawyrzone , bazują jeszcze na czasie jak solar był czyms nowym i krojono ceny za taki luksus.
.....
Dokładnie z tego powodu na razie zrezygnowąłemi czekam na lepsze czasy solarowe..... puszczam tylko niezbędne instalacje w podłodze do dachu i nic więcej - jak ktoś wymyśli rozsądną cenę to się skuszę ;)

bro
24-02-2009, 11:51
Tanie są teraz bo pewnie naprodukowali ich trochę i stoją w magazynach bo cena była wysoka i nikt nie kupował. Normalne zjawisko marketingowe :)

Pewnie jedyna firma co poszła po rozum do głowy i nie winduje wysokich cen.

RAPczyn
24-02-2009, 14:08
pytanie inne, jak mozna porównac zestaw urlicha z WATT ?
kolektory cpc , 3,9 m2 netto , koszt 9000.
RAPczyn co powiesz ?

Co do kolektorów próżniowo rurowych WATT pisałem kiedyś o ich pochodzeniu. Jeśli chodzi o uzyski energii to wydaje mi się, że powinny w "połowie drogi" między Ulrichem a Paradigmą.

secam
24-02-2009, 15:16
RAPczyn a co Ty osobiście polecasz jako kompromis między jakością i ceną ??

boruta1
24-02-2009, 20:05
na razie to się opłaca jak gmina dofinansuje. Podobno czasami można załatwic nawet dofinansowanie z Powiatu ale tego nie sprawdzałem dokładnie.

przemasik
19-05-2009, 18:22
Mamy zamontowany zestawu solarnego ULRICH Solarglas SG 1800/24 Dual SD + zasobnik 300l i jak narazie przy temperaturach rzędu 20 stopni w cieniu przy słonecznej pogodzie, czujniek na kolektorze wskazuje 45 stopni. No przy takich parametrach to chyba nie ma opcji nagrzać zbiornika 300l. Zastanawiam się czy z naszym kolektorem i ewentualnymi ustawieniami jest nie tak czy poprostu firma Urlich sprzedajac zestawy 24 rur i zbiornik 300l nie ma zielonego pojecia że to nie ma szans działać. Woda na kotle ma przy tych parametrach 34 stopnie! To lekko ciepła woda którą chyba szybciej bym nagrzał w misce niż doczekał do popołudnia aby umyć rece w letniej wodzie.
A może się mylę??

neokowal2
19-05-2009, 21:14
Odnośnie zestawów solarnych firmy Urlich polecam ten wątek na innym forum:
http://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=2838&pid=23462&st=0&#entry23462

PiotrWolf
19-05-2009, 22:13
Od dwóch sezonów użytkuję solar Ulrich Dual SD-300/24.
Rzeczywiście jego jakość odpowiada cenie. Wcześniejsze opinie na forum są słuszne, ale zachowując pewne reguły można poprawić jego sprawność. 24 rury dają mizerne rezultaty i jeżeli jest taka możliwość, powiększenie do 30-tu ma sens i cenowo jest jeszcze atrakcyjne.
Jeżeli muszą pozostać 24 rury, to ważna jest odległość kolektora od zasobnika, a przede wszystkim dokładne ustawienie parametrów przepływu cieczy. Niewielka odchyłka od optymalnej, powodowała w moim przypadku spadek wydajności o około 20%.
Początkowo kolektor zainstalowałem pionowo na ścianie budynku (południe). W Ulrich-u twierdzili, że bezproblemowo może tak pracować. I rzeczywiście pracował, tylko tyle, że po całym słonecznym dniu w lato uzyskiwałem tylko 40 - 45 st. w zasobniku. Dopiero odchylenie o 15% poprawiło sprawność. Po moich doświadczeniach z solarami (poprzednio miałem kolektor płaski Hevaleksu) mogę stwierdzić, że kolektory próżniowe są przereklamowane. Na płaskich po 4 godz. pracy miałem 75 st w zbiorniku 300 l. Zainstalowałem już kilka systemów u znajomych i z płaskimi nie miałem nigdy problemów. Nieprawdą jest, że użytkując kolektor płaski nie można wyjechać latem na dwa tygodnie bez przykrycia paneli. Jest to tylko i wyłącznie kwestia zastosowanego rozwiązania i oczywiście rzetelności i wiedzy wykonawcy.
8)

Miras12
20-05-2009, 06:43
do secam

Ja osobiście odradziłbym ci ten zestaw.
Cena oczywiście atrakcyjna ale rezultaty naprawdę mizerne. Tak jak napisał przemasik ktos powinien puknąc się porządnie w czoło wypuszczając taki zestaw na rynek. Posiadam taki zestaw, porządnie zamontowany, strona południowa nasłonecznione miejsce nie przysłonięte dosłownie niczym i tak np w ostatnią niedzielę pogoda slneczna cieplutko a moje kolektory wyciągły 36 stopni na zasobniku. Czujnik na kolektorze wskazuje 45 stopni.To chyba troszkę za mało. Z zestawem jest ponoć wszystko wporządku, a jak za niska temperatura to zamontuj Pan sobie grzałkę i będzie cieplejsza.

secam
20-05-2009, 08:45
Wasze opinie coraz bardziej potwierdzają moje odczucia. Dochodzę do wniosku że jęśli coś jest "znacznie" tańsze od konkurencji to gdzies musi być haczyk :/ i chyba jest właśnie w wydajności, dużo zawyżonej w katalogu do stanu faktycznego.
Ostatnio skłaniam się w stronę zwykłych płaskich kolektorów w ilość sztuk trzy (tak dla pewności) i nie pakowaniu się w systemy próżniowe.

PiotrWolf o jakim rozwiązaniu piszesz, że nie trzeba ich zakrywać podczas wakacji ??

RAPczyn
20-05-2009, 09:05
O kolektorach Ulricha pisałem już parę razy. Cóż z tego, że producent podaję powierzchnię brutto 3,9m^2 gdy powierzchnia czynna tego kolektora to raptem ~2,3m^2. Dodatkowo patrząc na uzyski energii w ośrodku SPF też nie należą one do czołówki.
Przy 4 osobowej rodzinie i sytuacji gdy już posiadasz U 24 pozostaje dokupienie drugiego kolektora U 24. Przy ~4,6m^2 możemy myśleć o jakichś osiągach.
"Przykre lecz prawdziwe" oraz "ten model tak ma".

Cyperkill
20-05-2009, 20:22
Mam solar Ulricha o 1 miesiąca i jestem zadowolony. Jedna ważna różnica to od razu zamontowałem 44 rury. Zbiornik 300 l, 5 osób w rodzinie. Temperatura nagrzanej wody to 65 stopni najniższa temperatura którą uzyskałem w bojlerze to ok 50 stopni ale było pochmurno.W tym okresie piec odpalałem tylko raz W słoneczne dni kolektor w kilka godzin nagrzewa cały bojler i się wyłącza . Temp na kolektorach w południe wynosi ok 70 stopni . Po wyłączeniu dochodzi do 120 stopni . Pompa pracuje na 1 biegu , przepływ ustawiony na 2.

przemasik
04-06-2009, 18:19
Wczoraj dołożyliśmy kolejny komplet rur 24szt. Przy 24 szt. temperatura wynosiła 34-35 stopni, dziś przy 48 szt. uzyskuje 47-48 stopni. To już mnie zadowala. Widać poprawę w efektywności. Zobaczymy jak będzie dalej.

RAPczyn
05-06-2009, 07:11
Wczoraj dołożyliśmy kolejny komplet rur 24szt. Przy 24 szt. temperatura wynosiła 34-35 stopni, dziś przy 48 szt. uzyskuje 47-48 stopni. To już mnie zadowala. Widać poprawę w efektywności. Zobaczymy jak będzie dalej.

Jeśli można wiedzieć to ile wydałeś na całość z montażem? Może być na PW.
Dziękuję.

przemasik
05-06-2009, 15:39
koszty solara 24rury Ulricha ze zbiornikiem 6370 plus dodatkowe rury 24szt 2500, oczywiscie dodatkowo koszty montazu odzielnie, gdyz montowane było w odstepie pół roku. Cena przerosła moje oczekiwania!! Ale wreszcie to zaczeło o działać.

przemasik
14-06-2009, 12:34
Drugi dzień z rzędu pada, słońce ledwo przebija się przez chmury, temperatura powietrza ok 14-18 stopni a mój kolektor wisi na dachu i chyba na zmianę klimatu czeka !! Temperatura na kolektorze 30 stopni co nie daje nam nic ciepłej wody . Jak widać bajer w postaci kolektorów słonecznych nie działa tak jak byśmy sobie tego życzyli. Powiem więcej nigdy nie będzie działać w naszym klimacie. Jest to jedynie doraźne źródło wspomagające. Szkoda że to tyle kosztuje. Bo chyba taniej było by założyć gaz do podgrzewania wody co dawało by 100% pewność że woda będzie ciepła, ba powiem gorąca w każde godzinie niezależnie czy to dzień czy noc pada, czy są chmury czy też inne warunki pogodowe. Kolektory są przereklamowane !!

RAPczyn
14-06-2009, 14:29
Wczoraj w instalacji kolektora próżniowo-rurowego CPC o powierzchni czynnej 3,5m^2 (Warszawa) temp. maksymalna zarejestrowana do godziny 11:30 wynosiła 54st.C, w zbiorniku bodaj ~65stC. Reszty danych niestety nie pamiętam :/
W piątek, CPC 4m^2 (Małkinia) maksymalnie ponad 140stC, w zbiorniku ~85stC.

Pozdrawiam.

przemasik
15-06-2009, 20:20
NO dobra ale ja mówię o temperaturach w dzień pochmurny i deszczowy jakich w naszym klimacie nie brakuje. A jestem ciekawy jakie temperatury były w niedziele pod wieczór kiedy całą sobotę i całą niedziele padało. Podejżewam że kąpiele były poodkładane na poniedziałek na dziś :wink:

RAPczyn
16-06-2009, 08:34
W sobotę w Warszawie od rana kropiło na przemian z deszczem.

Z ciekawostek.
Pojawił się nowy Barometr solarny EurObserv`ER 2008 (http://www.ieo.pl/statystyka/pobierz.php?plik=solar_barometer2008.pdf) oraz Rynek kolektorów słonecznych w Niemczech (http://www.ahkungarn.hu/fileadmin/user_upload/Dokumente/Bereich_HF/Dienstleistungen/Kooperationsboersen/Koldehoff.pdf).

Gregorek26
23-06-2009, 15:24
witam forumowiczow

przypatruje sie od jakiegos czasu waszej rozmowie o solarach.
mam na swoim dachu 3 x 9 cpc (made in Poland)i 300 l zbiornik a jako ciekawostke zainstalowalem pompe z kontrolerem Ulricha (polaczenie z kotlem), jest to ni mniej ni wiecej RESOL dziala :D naprawde wysmienicie. uzyskuje dosc wysokie temp do< 80'C wody.rodzinka 4 osobowa
czasami w sloneczne dni musimy myc samochody w cieplej wodzie! w normalne dni tzn przewaga chmor uzyskuje ok 49- 52 'C.
warto zawsze pamietac o zaworze mieszajacym na wodzie uchroni to przed poparzeniami a i ekonomiczniej jest mieszac goraca wode z zimna mniej sie wylewa.prawda jest taka ze nie ma nic za darmo , solar Ulricha dziala ale warto dolozyc kilka rurek. jezeli macie ochote to zapraszam na:

http://picasaweb.google.com/gregorestherm/HeatingInMyHome#5342016226689323986

goraco pozdrawiam gregor

Gregorek26
23-06-2009, 15:33
solary nie sa przereklamowane zanim sie na jakis zdecydujesz sprawdz i nie sluchaj sprzedawcow oni musza to sprzedac! nie mam monoplu na racje ale jak wiadomo Irlandia nie ma fajniejszej pogody od Polski , a tam solarow jest zatrzesienie!! moj solar tez w IRL pracuje i pracuje i daje zadowolenie , bo wiem ze paliwa kopalne sie skoncza i czy tego chcemy czy nie nasze dzieci dostana dziedzictwo w postaci tego co My im zostawimy.
pozdrawiam gregor

Betka
24-06-2009, 09:55
Witam
Sprzedaje solary i muszę powiedzieć, że długo zastanawiałam się nad marką, która będzie odpowiadać mnie i moim klientom. Teraz jest moc firm, które sprzedają kolektory, ceny o ogromnym wachlarzu. Trzeba się zastanowić nad całym zestawem a nie tylko nad samymi kolektorami. Co z tego, że będe miała najlepsze kolektory jak grupa pompowa będzie odchudzona, albo zbiornik nie taki, znów co mi po całym osprzęcie jak kolektory będą miały niską sprawność. Moim zdaniem trzeba przyjrzeć się poszczególnym elementom i rurom próżnowym nie kupować jak najtaniej, może poczekać na dofinansowania albo wziąć kredyt w BOŚ (ma on dofinansowanie do oprocentowania). Inwestycja nie jest tania, bo właśnie zainstalowałam sobie kolektory na dachu aby sprawdzać rzeczywiste temperatury. Wczoraj przy deszczu pompa chodziła i nagrzała dolną część do 37 stopni. Zobaczę jak to jest dzisiaj.
Jak wybieracie kolektory sprawdzcie czy mają certyfikat Keymark.

Gregorek26
24-06-2009, 13:16
i tu masz w 100% racje! (certyfikaty)SOLAR KEYMARK to znak jakości dla produktów solarnych potwierdzający zgodność wyrobów z wymaganiami norm europejskich EN 12975 i EN 12976.

Składają się na niego testy osiągów i trwałości kolektorów oraz inspekcja linii produkcyjnej, która aby zapewnić stałą jakość wyrobów powtarzana jest co roku. Kolektory do testów wybierane są losowo z produkcji bezpośrednio przez organ testujący. I testy sa drogie jak :evil:
Niestety SG 1800/24 i inne wprowadzone na rynek poprzez Ulrich
nie posiadaja takiego!
okolo 90% rur jest made in china, szczegolnie HEAT PIPE to chinska produkcja, osobiscie polecam solary z plynem przeplywajacym wew sa oczywiscie drozsze ale i sprawnosc jest lepsza! do niedawna na rynku byly dostepne panele Schott bardzo lekkie gabarytowo rewelka 1600x730
ok 10 kg ale juz nie sa produkowane, i po roku ich sprawnosc spada w bardzo znaczacy sposob! Paradigma i nasz rodzimy wybor Watt to wg mnie najlepszy wybor.Posiada KEYMARK i tez stosuje rury z chin ale przy stalym nadzorze z ich logo na dole rur. Zestawy pompowe bardzo przyzwoite (seperator powietrza) z automatyka RESOL.
Inna rzecz to wykonawca, jezeli stosuje odpowietrzniki na solarze i napelnia instalacje pompka reczna to nie wrozy to sukcesow!
Im mniejszy odcinek miedzy solarem a zboirnikiem tym lepiej.
Izolacja , przeplyw plynu,delta ON OFF to wszystko musi byc poparte doswiadczeniami, nawet lustrzane instalacje musza byc wyregulowane w inny sposob !

W UE sa doplaty do solarow w IRL to 300€ za kazdy m2 czesci czynnej niestety w polsce na to bym nie liczyl.

Pozdrawiam Gregor

Betka
24-06-2009, 13:59
Dokładnie masz racje można mieć dobrej firmy solary, kocioł czy kominek lecz źle podłączona instalacja nie da nam takiej sprawności jaka być powinna poza tym wiele rzeczy decyduje aby wszystko pracowało niezawodnie. Dlatego tak ważny jest dobry Wykonawca.
U nas wiele się mówi o dofinansowaniach już kilka miast w Polsce je ma, ale na razie raczkujemy, ponieważ ważniejsze są rzeczy do zrobienia (tak myślę). Gminy skupiają się na dotacjach do oczyszczalni i likwidacji dachów azbestowych. Jeszcze chwilke poczekamy to instalacje solarne będą dofinansowane, a wtedy będzie to opłacalne i szybkość zwrotu inwestycji się skróci.

wiazow
11-07-2009, 07:01
Witam serdecznie wszystkich którzy są zainteresowani tymi solarami. Właśnie kupiłem ten zestaw z 24 rurami i już jest zamontowany od tygodnia. Powiem szczerze że jestem zaskoczony pozytywnie sprawnością i działaniem tego zestawu bo pogoda jest bardzo mierna generalnie mało słonka a temperatura wody choćby wczoraj 55*C dzisiaj rano patrzyłem jest 51*C. Dlatego jak ktoś piszę że cały dzień świeci słonko i ma wodę 35*C to musi być coś nie tak. Pragnę dodać że jestem zwykłym użytkownikiem nie osobą sprzedającą czy działającą w branży zajmującej się solarami. Naprawdę działa rewelacyjnie i praktycznie niewielka ilość słonka wystarczy żeby spokojnie mieć 300L gorącej wody. Trzy dni temu było dosyć ciepło i tem. wody była 65*C a tem. na solarach była 118*C.Na prawdę bardzo duży plus i każdemu polecam świetna sprawa no i wreszcie wyłączyłem grzałkę bo rachunki za prąd były potężnie wysokie a teraz wszystko za free. Pozdrawiam Paweł.

Gregorek26
13-07-2009, 08:17
Solar Ulrich 24 heat pipe dziala i wiele razy potwierdzalem ze jest wielu zadowolonych osob ktore maja to urzadzenie! Dodam ze sprzedaje , montuje i sam jestem uzytkownikiem solarow, ale 65'C i 118 na kolektorze??
to mozliwe tylko jezeli graniczna temp masz na 65'C i z solara nie odprowadzane jest cieplo! dobry solar np. Ulrich ma co najwyzej 10 moze 12 'C roznice
pomiedzy temp wody a kolektorem w innym wypadku dziala nieefektywnie,
lub jest problem z wymiana ciepla w zbiorniku.
65'C - delta ON nawet jezeli ustawisz na 20' to solar startuje 85'C
a nawet wczesniej gdyz automatyka Ulricha jest bardzo rozbudowana i sprawdza sama co jakis czas czy czasem cieplo nie jest uwiezione w kolektorze!


Co do samego urzadzena moja opinja jest taka od 1-10
automatyka z pompa - 10
osprzet - 9,5
kolektor(porownujac z innymi HEAT PIPE) - 9
latwosc montazu(uwaga nie zaciskac opasek wkretarka!!) - 9
Ps. u siebie mam inny :D

RAPczyn
13-07-2009, 08:43
Co do samego urzadzena moja opinja jest taka od 1-10
automatyka z pompa - 10
osprzet - 9,5
kolektor(porownujac z innymi HEAT PIPE) - 9
latwosc montazu(uwaga nie zaciskac opasek wkretarka!!) - 9
Ps. u siebie mam inny :D

Dodam od siebie jedną opinię:
Uzyski energii - 1.
Źródło: http://www.solarenergy.ch/spf.php?lang=de&fam=1&tab=1

Przy temperaturze 118stC pompa powinna ładować zbiornik, dopiero powyżej 130stC pompa powinna się wyłączyć.

Gregorek26
13-07-2009, 09:03
a co kolega powie na CPC?? albo na nowy makroterm??

RAPczyn
13-07-2009, 09:23
W przypadku Makroterm wydaje mi się, że "optyczny stopień sprawności" jest naciągnięty o jakieś 20 punktów % (podwójna rura szklana wg. opisu na stronie), w ofercie podali powierzchnię brutto "1,52 m2 x 3 = 4,56 m2" jednak należy pamiętać, że powierzchnia apertury będzie wynosić 3x 0,83m^2=2,49m^3.

CPC ale którego producenta?

Gregorek26
13-07-2009, 14:57
cpc Watt

RAPczyn
13-07-2009, 15:15
Kiedyś również były na SPF i wyniki miały ciut lepsze chyba niż Ulrich. Nie pamiętam dokładnie.

wiazow
13-07-2009, 20:02
Witam ponownie chciałem się odnieść do tego co napisaliście a mianowicie że nie możliwe jest żeby temp. wody była 65*C a solara 118*C. Szczerze mówiąc nie za bardzo się na tym znam napisałem co widziałem.Dzisiaj miałem podobną sytuację ale wiem dlaczego tak się dzieje. A jest tak dlatego że fabrycznie jest ustawiona temperatura wody w dolnej części bojlera na 60*C gdy zostanie ona przekroczona pompa się wyłącza i stąd taki wzrost temperatury na solarze dopiero po przekroczeniu 120*C lub 140*C ( nie pamiętam) następuje wychładzanie kolektora przez włączenie się pompy. Dzisiaj sam sobie przestawiłem tem. z 60*C do 65*C i momentalnie tem. na solarze spadła. Może ktoś z was się orientuje do jakiej maksymalnej tem. można ustawić wodę czyli do jakiej tem. może grzać wodę tak żeby było bezpiecznie. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam Paweł.

RAPczyn
13-07-2009, 20:22
Do maksymalnej, dopuszczalnej temperatury zbiornika np. 85,90,95stC. Pamiętaj, że aby nie poparzyć się pod prysznicem musisz mieć zamontowany automatyczny mieszalnik c.w.u. na zbiorniku.

Gregorek26
14-07-2009, 07:21
ja mam nastawione na 95'C tak jak moj przedmowca proponowal, lecz jezeli nie masz takiego zaworu to uwazaj na goraca wode!!
mozesz sobie zakupic w tej samej firmie co solar!
a wtglada tak:
http://picasaweb.google.com/gregorestherm/HeatingInMyHome#5358196218938396434

RAPczyn
14-07-2009, 07:47
Lub http://www.esbe.pl/subpage.php?id=2&prod=3&x=97

Betka
14-07-2009, 12:32
To może i jeszcze ta stronka :)
http://szaniec.biz.pl/jaki-kolektor-plaski-czy-prozniowy.html

greg29
16-09-2009, 05:32
Ja uzywam i jest BOBMA!! Jestes zadowolony....cholernie. :lol:

sonia2003
16-09-2009, 06:44
My też używamy i jesteśmy zadowoleni. Wczoraj jak wróciliśmy z pracy woda w zbiorniku miała 40 stopni.

greg29
26-09-2009, 21:33
do tego moj sterownik na saolarze jest zintegrowany z kotlemgazowym i dsokonale sie uzupelniaja... juz nie wspomne o wejsciu w ten uklad kominka z PW :lol:
alternatywa niezla....

Gregorek26
05-11-2009, 09:06
a z jakim kotlem gazowym dziala Twoj zestaw??
Tak naprawde jezeli masz spiety uklad z gazowcem,olejem,kominkiem to woda jest dogrzewana natychmiast po otrzymaniu sygnalu ze sterownika(resol) i ok 40% poj zasobnika jest zawsze grzana z gazu, bez twojej wiedzy!(chyba ze kociol jest WYL) a solar nawet ten z 24 rurkami nie ma problemu nagrzac 180l wody!
Mam pewne doswiadczenie z heat pipe . niestety po 2-3 latach(czasem juz po roku) nastepuje korozja w wymienniku i cieplo nie jest przekazywane tak jak na starcie. Sprawnosc spada i zadowolenie z takowej instalacji djabli wezma! [/quote]

greg29
18-11-2009, 07:46
Dzialam na kondensacie jednofunkcyjnym Hoval 18 KW i jak na razie nie mam problemów. Glownym sterownikiem mojego "spietego" zestawu jest sterownik Solarow. Nie narzekam i mysle ze to super rozwiazanie.

pu
30-11-2009, 08:33
Ja mam taki zestaw na dachu. Działa bezawaryjnie ponad dwa lata, jestem bardzo zadowolona z oszczędności na ogrzewaniu wody i polecam ten system.
Mam pytanie pytanie do tych, co się lepiej znają ode mnie. Czy mogę pod ten zestaw włączyć jeszcze jeden panel bez powiększania zasobnika na wodę? Liczba osób się zwiększa z 4 do (w porywach) 15 osób. Ani jeden ani nawet dwa panele pewnie nie sprostają takiej liczbie osób, ale chodzi o oszczędność na ciepłej wodzie grzanej przez piec olejowy. Może mi ktoś doradzić, jak powiększyć ten zestaw jak najmniejszym kosztem? [/i]

jarett
30-11-2009, 19:12
Ja mam taki zestaw na dachu. Działa bezawaryjnie ponad dwa lata, jestem bardzo zadowolona z oszczędności na ogrzewaniu wody i polecam ten system. [/i]

A można konkretniej? jakiego rzędu to są oszczędności ? robiłaś jakieś wyliczenia?

pu
01-12-2009, 09:39
Witam, u nas jest system połączony, kocioł olejowy, solar i kominek z płaszczem wodnym. Solar jest wpięty w kocioł olejowy jako zimna woda użytkowa, temperatura, jaką solar podaje do kotła jest przez niego ew. dogrzewana do zadanej temp. na sterowaniu kotła. Liczyłam, że oszczędność roczna na zakupie oleju przez używanie solara jest rzędu 4 tys., co pozwala na kupienie w zasadzie całorocznego wsadu do kominka. Ogrzewam 400 m 2.

jarett
01-12-2009, 10:01
Witam, u nas jest system połączony, kocioł olejowy, solar i kominek z płaszczem wodnym. Solar jest wpięty w kocioł olejowy jako zimna woda użytkowa, temperatura, jaką solar podaje do kotła jest przez niego ew. dogrzewana do zadanej temp. na sterowaniu kotła. Liczyłam, że oszczędność roczna na zakupie oleju przez używanie solara jest rzędu 4 tys., co pozwala na kupienie w zasadzie całorocznego wsadu do kominka. Ogrzewam 400 m 2.

No w takim układzie to jestem w stanie uwierzyć, że się opłaca :)

sailman
14-02-2010, 17:53
Witam.
Zbieram się do zakupu solara Urlich 24 elementy ale ze zbiornikiem 220 L, mam nadzieję że będzie równoważne jak dołożenie do 30 rur.
W domu mieszkać będzie 2 osoby w porywach 3.
Pytałem się w firmie o zbiornik 220 litrów, bo jest taki w ofercie ale robią problemy ze niby bedzie latem za wysoka temperatura.

malkusno
04-05-2010, 20:35
Wczoraj w instalacji kolektora próżniowo-rurowego CPC o powierzchni czynnej 3,5m^2 (Warszawa) temp. maksymalna zarejestrowana do godziny 11:30 wynosiła 54st.C, w zbiorniku bodaj ~65stC. Reszty danych niestety nie pamiętam :/
W piątek, CPC 4m^2 (Małkinia) maksymalnie ponad 140stC, w zbiorniku ~85stC.

Pozdrawiam.

Szkoda tylko , że w badaniach kolektory firmy Wat CPC mają niewiele lepsze parametry od kolektorów firmy Urlich.

Z drugiej strony zastanawiam się po co kupować kolektory próżniowe, które ze względu na niski współczynnik strat konwekcyjnych są lepsze zimą jak 95 % instalacji jest budowana pod uzyski CWU latem ?? a nie pod wspomaganie CO.

Pozdro

jacekaqua
04-05-2010, 20:42
przychylam sie do opini na temat solarów prozniowych

greg29
24-06-2010, 22:11
Witajcie.... a moze mi ktos powiedziec jakie macie cisnienie glikolu w instalacji? Bo ja mam cos niewiele powyzej 2 Bar i nie wiem czy to nie za malo....
Pozdrawiam serdecznie.

lyzwa01
28-06-2010, 09:00
Witam...
Ja z bratem zamontowaliś my sobie po zestawie 30 rur zbiornik 300l centralka digisol poprostu to co bylo w zwstawie.
Montaz zrobiliśmy sami, kąt nachylenia w moim przypadku 45 stopni u brata 40 stopni polaczenie z bojlerem miedzią
miekka na odcinku 20 m co daje 40 metrow rurki u mnie rurka 15-ka u brata 18-ka cisnienie plynu 2,8 bara z tym że
wiekszość sprzedawców mówi że 1bar wystarczy trzeba to sprawdzic gdyż nie wiem jak płyn solarny ale woda ma
mniejszą temp. wrzenia przy mniejszym cisnieniu jak by tak było z płynem to przy mniejszym cisnieniu byłby wydajniejszy
i tak przy pogodnym niebie choc może być chłodno temp wody dobija do 50 stopni a teraz latem osiagi nawet do 80stopni
wszystko oczewiscie zalezy od zuzywania wody ja tu podaje prametry ale przy dwoch osobach. Stwierdzilismy rowniez
ze bojler trzeba samemu docieplic w naszym przypadku wata mineralna 5cm gdyz temp przez noc potrafila spasc nawet
o 7 stopni przeplyw na pompie ustawiony na 1,5 l/min
zestawy niby firmowe ale ja jestem rozsadny i wiem ze w dzisiejszym swiecie 90 proc. to produkty chinskie ale i tak jestem BARDZO zadowolony!
nawet jak przez tydzien pada woda w boilerze sie zagrzewa do 32 stopni potem mozna podlaczyc grzalke na zaledwie 45 min i mamy 50 stopni w calym bojlerze.

ertejot
25-04-2011, 15:27
Witam
posiadam taki zestaw i jestem zadowolony.
Temperatura wody około 47 stopni przy temperaturze na zewnątrz 21 stopni. Zestaw 24 rur.Ustawiony idealnie na południe na czarnym dachu / dachówka ceramiczna Roben/, pochylenie około 35 stopni. W pochmurne dni temperatura rzędu 37 stopni. Myślę, że wszystko zależy od montażu i wiedzy ekipy montującej.

interside
29-08-2011, 13:08
Witam
Dołożę jeszcze opinie od siebie nie mam porównania z produktami innych firm posiadam zestaw Ulricha SD300 z 30 rurami. Montowałem je sam ( z ogromną pomocą brata). I teraz w upały mam odczyty temp. na górnej czujce w granicach 40-75C a na dolnej 15-40C i nie zauważyłem jeszcze do tej pory problemu z przegrzewaniem się kolektora zwykle temperatura na kolektorze jest zbliżona do temp. odczytywanej na górnej czujce w zbiorniku, (poza dwoma incydentami gdy wyłączyłem grupę solarną. Wtedy miałem temp. blisko 200C i oczywiście pompka już sama się nie załączyła, pomogłem jej trochę i po obniżeni się temp. na solarz wszystko wróciło do normy)połączenie mam wykonane rurami karbowanymi inox 15mm w otulinie armoflex. Rodzina 4osoby cieplej wody pod dostatkiem trzeba uważać żeby się nie po parzyć (na dniach zainstaluje jeszcze zawór mieszający esbe) wszyscy zadowoleni i jak na razie zero palenia w piecu na CWU.

kinei
10-10-2011, 22:18
Witam!
Posiadam taki zestaw sd 300. Wiec krótko go opisze: zbiornik 300 l 24 rurki temperatura wody w lecie 25-35 stopni Po dołożeniu 24 rur czyli w sumie 48 rur temperatura w lecie 30-48. Zestawów tych nikomu nie polecam bo nawet nie wiem czy to dziadostwo będzie grzało przy 60 rurach. W urlichu przekonywali, że przy 48 rurach woda będzie się gotować i się gotuję ale we mnie jak muszę w ciepłe dni palić w piecu. Instalacja sprawdzona, kolektory ustawione pod kątem 45 stopni na południe. ok 18 metrów rurek miedzianych 1,5. Ta firma robi sobie jaja z klienta. A komentarze pozytywne o tych zestawach i jak to im nie grzeje to w necie piszą sprzedawcy. Aha i jeszcze jedna rzecz jak kolektory to tylko płaskie dobrej firmy! Inne - dziękuję.
Dopóki firma ta nie wymieni wszystkim kupującym paneli próżniowych na nowe lepsze w ramach gwarancji - to do tego czasu omijajcie ich dalekim łukiem.

PS. Nie dajcie się nabić w butlę tak jak ja bo tylko kasę wtopicie !!!

Pozdr.

kinei
19-10-2011, 18:51
Teraz w tym okresie (październik - słoneczny dzień, może nawet nie być cały) mam temperaturę kolektorów powyżej 55 stopni i wody w zbiorniku ok 50 stopni. Jednak najważniejsze to odpowiednio ustawić taki zestaw - co nie było łatwe. Można powiedzieć, że tak ma być 48 rur to jest minimum na 300 litrów tej firmy. Wcześniej z ciekawości zadzwoniłem sobie do Paradigma zapytać w jakiej cenie mają kolektory próżniowe i co? 20 rur długie na 160 cm ponad 2 tyś euro netto za panel to moim zdaniem dużo za dużo. Ale jak kogoś stać to czemu nie. Zmieniam zdanie co do Ulricha: jak będą 2 panele po 30 rur na zbiornik 300 litrów to będzie perfekt a nawet w lecie lekka nadwyżka - teraz bym tak u siebie zrobił. Cena takiego całego zestawu około ceny jednego panela Paradigmy - a gdzie reszta? Wybór należy do Was. Jedyny minus to, że będziemy musieli znaleźć tyle miejsca na dachu. Jeśli go nie mamy na dachu i nie chcemy, żeby stał na ziemi to Paradigma wskazana. W każdym razie przy dużym zachmurzeniu lub opadach deszczu jedne i drugie nie nagrzeją wody, w której będziemy mogli się kąpać - nawet jak cały dach będziemy mieli w panelach.

Pozdr. i dziękuję za wsparcie techniczne - zamykam wątek ze swojej strony

hydraulik_
28-08-2013, 10:57
[QUOTE=k_m;3044722]Nie zastanawiasz się dlaczego ta cena jest tak niska.?Dobre i tanie nie można mieć dwóch rzeczy za tak niską cene.[/QUOTE

Może być dobre i tanie .
Porównaj ceny kolektorów w Szwajcarii i w Polsce np firmy WOLF.
To przecież banalnie proste urządzenia .Ja mam od 15 lat i działają dobrze (wody jest dużo).
Było już masę udoskonaleń i patentów .Wydajność wzrosła minimalnie .

Piszę tu o płaskich!!!!!
Z próżniowymi jest bardzo różnie .trudno zdiagnozować co nawliło.
Trzeba użyć kamery termowizyjnej .

in*s*7
29-08-2013, 17:59
Zmieniam zdanie co do Ulricha: jak będą 2 panele po 30 rur na zbiornik 300 litrów to będzie perfekt a nawet w lecie lekka nadwyżka - teraz bym tak u siebie zrobił.
Pozdr. i dziękuję za wsparcie techniczne - zamykam wątek ze swojej strony
No nieźle! 60 rur na zbiornik 300l:jawdrop:
W Solar-Techu na taki zbiornik 300l aby osiągać podobne efekty wystarcza przeważnie 30 rur próżniowych czyli 2x SPE15-58. Ci którzy nie wierzą mogą poczytać opinie klientów na temat tych zestawów lub skontaktować się bezpośrednio z klientami którzy użytkują takie zestawy już od roku 2008-2009.

red1980
29-08-2013, 20:47
No nieźle! 60 rur na zbiornik 300l:jawdrop:
W Solar-Techu na taki zbiornik 300l aby osiągać podobne efekty wystarcza przeważnie 30 rur próżniowych czyli 2x SPE15-58. Ci którzy nie wierzą mogą poczytać opinie klientów na temat tych zestawów lub skontaktować się bezpośrednio z klientami którzy użytkują takie zestawy już od roku 2008-2009.Taaa... W S-T zaraz się okaże, że wystarczy jedna rura na 100 litrów wody... 36 rur Ulricha na zasobnik 300 l wystarczyć powinna w zupełności.

RAPczyn
29-08-2013, 21:04
Apeluje by w nomenklaturze dotyczącej kolektorów próżniowo rurowych używać jednostek ogólnie znanych i szanowanych jak np. m^2 powierzchni czynnej (apertury); m^2 powierzchni brutto; W moc; kWh energia.
Pisanie o ilości rur jest moim zdaniem bezsensowne.

2x SG1800/30 - 60 rur, powierzchnia brutto: 9,38m^2; moc pola kolektorów ~300W;
2x SPE 15*58 - 30 rur, powierzchnia brutto: 4,74m^2; moc pola kolektorów ~455W;
1x AquaPlasma 19/34 - 14 rur, powierzchnia brutto: 3,35m^2; moc kolektora ~714W.

2x SG1800/30 - 60 rur, powierzchnia brutto: 9,38m^2; moc pola kolektorów ~300W;
4x SPE 15*58 - 60 rur, powierzchnia brutto: 9,48m^2; moc pola kolektorów ~910W;
3x AquaPlasma 19/50 - 63 rury, powierzchnia brutto: 15,03m^2; moc pola kolektorów ~3201W.

Warunki: promieniowanie słoneczne 400W/m^2, średnia nadtemperatura 50stK.

in*s*7
02-09-2013, 22:00
Taaa... W S-T zaraz się okaże, że wystarczy jedna rura na 100 litrów wody... 36 rur Ulricha na zasobnik 300 l wystarczyć powinna w zupełności.
10 rur na 100l wody w przypadku dobrych kolektorów próżniowych jest ok. Oprócz kolektorów aby uzyskać dobry efekt grzania wody ważne są również pozostałe komponenty zestawu solarnego oraz to czym są ze sobą połączone. Oprócz tego ważna jest jeszcze długość gwarancji na kolektory (jednak wydaje mi się, że Polacy nie zwracają na to uwagi i wolą kupować g..).

red1980
02-09-2013, 22:23
10 rur na 100l wody w przypadku dobrych kolektorów próżniowych jest ok. Oprócz kolektorów aby uzyskać dobry efekt grzania wody ważne są również pozostałe komponenty zestawu solarnego oraz to czym są ze sobą połączone. Oprócz tego ważna jest jeszcze długość gwarancji na kolektory (jednak wydaje mi się, że Polacy nie zwracają na to uwagi i wolą kupować g..).Nawet wiem skąd ta wzmianka o gwarancji...
Pozostałe komponenty - wydaje mi się, że większość z nich jest w podobnej jakości - przynajmniej jeśli chodzi o efekt grzania. Natomiast różnice mogą się ujawnić w trwałości. Czym są połączone - miedzią albo elastyczną nierdzewką. Chyba inne możliwości się nie pojawiają (nie mówię tu o hardkorowych połączeniach na PEXie, bo i takie widziałem).

in*s*7
02-09-2013, 22:44
Pozostałe komponenty - wydaje mi się, że większość z nich jest w podobnej jakości - przynajmniej jeśli chodzi o efekt grzania. Natomiast różnice mogą się ujawnić w trwałości.
Zgadza się różnice są w trwałości. Ale uwierz mi, zbiorniki z kwasówki również lepiej nagrzewają wodę. Być może ma to związek z brakiem osadzania się kamienia na wężownicach. Bardzo ważny na efekt grzania jest dobrze dobrany przepływ w zależności od typu kolektora (o czym zapomina większość instalatorów) oraz odpowiednie ustawienia kilku parametrów na sterowniku.


Czym są połączone - miedzią albo elastyczną nierdzewką. Chyba inne możliwości się nie pojawiają (nie mówię tu o hardkorowych połączeniach na PEXie, bo i takie widziałem).
Bardziej chodzi mi tu raczej o fabrycznie montowaną otulinę na przewody z nierdzewki. Może to być izolacja z kauczuku o grubości 10mm, może mieć on grubość 13mm, czy może to być izolacja odpowiadająca w końcu izolacji kauczukowej o grubości aż 20mm.

yaiba83
03-09-2013, 19:34
Kilku parametrów na sterowniku?
Oprócz delty temperatur i ewentualnej automatycznej regulacji obrotów pompy czymś jeszcze idzie zmienić szybkość nagrzewania wody w zbiorniku?