PDA

Zobacz pełną wersję : dom i linie energetyczne



pindarka
14-12-2008, 15:25
witam!

Nie dawno kupiłem działkę .
Mam następujacy problem przez ten grunt przebiedają dwie lini energetyczne.
jedna wysokiego napiecia a druga normalna.
W jakiej odległości od tych lini mogę pobudować dom? :-?

Z góry dziekuję.

Nefer
14-12-2008, 15:32
pindarka
WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi (pod nickiem po lewej :))

pindarka
14-12-2008, 18:42
szukałem ale nie znalazłem

Nefer
14-12-2008, 18:50
wpisz w wyszukiwarkę np.
odległość and od and linii*

jest tego od metra :)

novac
05-06-2016, 11:35
357666357667

Witam.
Jestem tu nowy i potrzebuję pomocy.
Załączyłem 2 pliki. Jeden to zdjęcie, a drugi to mój skromny rysunek:rolleyes: Pytanie moje: w jakiej odległości mogę postawić dom od lini które przebiegają wzdłuż działki. Napięcie w przewodach to podobno 20 kv, słup w granicy.
Zależy mi żeby dom postawić jak najbliżej drogi, żeby z tyłu mieć jak najwięcej miejsca prywatności :p
Dom 100 m2, dach dwuspadowy, spadek 40 st, pokrycie: dachówka ceramiczna.
Może ktoś coś podpowiedzieć??:confused:

zlotelany
11-06-2016, 07:43
10 m od skrajnego przewodu.

link2jack
11-06-2016, 08:22
Zwykle jest po 7,5m od osi linii, chyba, że miejscowy plan mówi inaczej.

novac
11-06-2016, 10:35
Dziękuję za zainteresowanie.
Proszę jeszcze mi podpowiedzieć gdzie szukać, kogo pytać o dokładną odległość. Dodam, że obecnie działka ma ponad 3000 mkw i właściciel chce dopiero je dzielić. Czy w takim przypadku ktokolwiek w urzędzie będzie mi w stanie odpowiedzieć na moje pytanie, czy ewentualnie dopiero po podziale i nadaniu osobnych numerów działki??
hmmm skomplikowane to wszystko:bash:

zlotelany
11-06-2016, 21:44
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych
(Dz. U. z dnia 19 marca 2003 r.)


§ 55. 1. Nie jest dopuszczalne sytuowanie stanowisk pracy, składowisk wyrobów i materiałów lub maszyn i
urządzeń budowlanych bezpośrednio pod napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi lub w odległości liczonej w
poziomie od skrajnych przewodów, mniejszej niż:
1) 3 m - dla linii o napięciu znamionowym nieprzekraczającym 1 kV;
2) 5 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 1 kV, lecz nieprzekraczającym 15 kV;
3) 10 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 15 kV, lecz nieprzekraczającym 30 kV;
4) 15 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 30 kV, lecz nieprzekraczającym 110 kV;
5) 30 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 110 kV.

Pozwolenie na budowę dostaniesz co prawda dla budynku bliżej linii, bo oni wydając PnB nie badają przepisów BHP. Jednak jeśli ktos zgłosi do Nadzoru Budowlanego (a kierownik budowy ma obowiązek to zrobić) że na budowie są łamane przepisy BHP, to NB przerwie ci budowę do czasu "zaniechania naruszeń" - czyli aż przesuniesz plac budowy na co najmniej 10m od skrajnego przewodu. Są tacy którzy zaryzykowali i udało się, bo nikt nadzorowi nie doniósł a po dokończeniu budowy problemu już nie ma - bo dom może stać bliżej linii, nie można tylko go bliżej linii budować;) Ot, polskie prawo. Są i tacy którym się nie udało i musieli rozbierać dom w stanie surowym...