PDA

Zobacz pełną wersję : "sie podkuje"



Doki
28-10-2003, 12:23
"Tu sie podkuje ze 3 cm i wstawi se pan drzwi o numer szersze..."

Tylko ze mowa o scianie konstrukcyjnej. Mam watpliwosci, czy mozna ja "se podkuwac", chocby tylko o 3 cm, nie mowiac o tym, ze jak pomysle o tym syfie, jaki wyniknie z podkuwania... to juz chyba wole wezsze drzwi. Mowa o roznicy szerokosci skrzydla 72.5 vs. 82.5 cm.

Co sadzi Zbiorowy Forumowy Supermozg?

jprzedworski
28-10-2003, 12:26
To chyba w dodatku takie 3 cm "z hakiem" bo 82-72=10.

am
28-10-2003, 12:41
O jakie drzwi chodzi ? - wewnętrzne czy zewnętrzne - jeżeli zewnętrzne to norma przewiduje minimum drzwi 90cm - jak będą za wąskie to mogą nie przyjąć przy odbiorze.
Zależy czy i jakie masz nadproże - powinien to ocenić kierownik budowy - genaralnie z podkuciem 3cm nie powinno być problemów.

Arsen
28-10-2003, 12:43
To zalezy jakie masz nadproze, przy osadzeniu nadproża 25 cm w ścianie podkucie 1,5cm z każdej strony to nie problem, ale już po 5 cm to dużo...
Z kolei drzwi 72,5 są dosyć wąskie i niewygodne...

Doki
28-10-2003, 14:22
Odpowiadam: chodzi o drzwi wewnetrzne. Pod zadna norme "90 cm" nie podlegam- to czysto polski wymysl. Zadnego odbioru nie bedzie: budynek jest moja prywatna wlasnoscia i nic komus do tego jakie mam tu drzwi. U mnie otwor mial 83 cm, po to by osadzic w nim drzwi 78 cm- norma belgijska ma wymiary drzwi od 73 cm w gore co 5 cm, nie jak w Polsce od 60 cm co 10 cm. Ale tutaj drzwi sa horrendalnie drogie (najtansze z MDFu: ok 400 euro + VAT + zalozenie), tak ze szukam mozliwosci w Polsce. Nawet po oplaceniu transportu moze sie oplacic.
Nadproza nie ma: otwor jest od podlogi do stropu, a drzwi beda z naswietlem.
Czy 72.5 cm wystaczy: mysle, ze tak. To nie drzwi do biura, tylko moja sypialnia, wiec ruch niewielki. Tak jakos czuje, ze lepiej, zeby wszystkie drzwi na pietrze (a jest ich 6 sztuk) byly tej samej szerokosci. Nie wszedzie da "sie podkuc", wiec jedne drzwi bylyby o 10 cm szersze, a inne wezsze. To IMHO glupio...
Podkucie z dwoch stron nie wchodzi w rachube- po drugiej strony futryna bedzie mocowana do naroznika. Zainteresowani szczegolami moga zajrzec do planow na mojej stronie internetowej- chodzi o I pietro.

Bimba
28-10-2003, 15:26
Najlepiej bedzie jesli podkujesz tynk na nadprożu. Zobacz ile oparte jest nadproże na murze. Jesli po podkuciu otworu zostanie 15cm to OK.

Majka
28-10-2003, 15:51
Jakie znowu nadproże :o Doki pyta się czy moze poszerzyc otwór w ścianie konstrukcyjnej /na której nie ma osadzonego nadproża, bo drzwi będą do stropu/. A właśnie, Doki, jaki masz strop - to płyta?

Bimba
28-10-2003, 15:55
Sorry nie doczytałam o tym braku nadproża.
Czyli jak jest to sciana konstrukcyjna to pewnikiem występuje tam wieniec. A jesli wystepuje wieniec (A BYŁ WCZESNIEJ OTWÓR) TO PODKUCIE 5CM JEST MOZLIWE.

Doki
28-10-2003, 16:44
J A właśnie, Doki, jaki masz strop - to płyta?

Wylana plyta. W tym miejscu, nad rzeczona sciana jest nadlana sciana kolankowa, na ktorej stoi wiezba dachowa.