PDA

Zobacz pełną wersję : podłoga na krokwiach - poddasze - płyty czy deski



alfaro
16-12-2008, 08:16
Witam
Mam do wykończenia poddasze w starym domu, gdzie rozstaw belek jest ok 100. Chcę ubić na tym podłogę , ale wszędzie mi mówią że rozstaw belek/legarów musi być max.60 cm.
I teraz:
1. nie jest możliwe ubicie dodatkowego rusztu na legarach - wysokość poddasza jest tak niska, że walczę o każde 2 cm. Jak zrobię zgodnie ze sztuką tzn. nabiję ruszt a na to deski to ucieknie mi z wysokości jakieś 2,5 - 4 cm i będzie już nieużytkowe, a tak mogę tam wygospodarować dwie sypialnie / do spania nie tańczenia /
2. Zagęszczanie legarów - nie bardzo chce mi się teraz latać po domu z legarami i dostawianiem ich .

Moje pomysły/ przemyślenia:
1. Decha podłogowa 25mm - przecież te deski mają pióro wpóst - tak więc i przy rozstawie 100cm punktowo obciążona deska pracuje razem z sąsiednimi wiec nie powinna się uginać - chociaż w tej kwestii potrzebują wypowiedzi fachowców praktyków. Czy wystarczy jak po prostu ubiję dechy i już. Najprościej , najfajniej.
2. Płyta OSB - nie wiem czy jest sztywniejsza od desek - może ubić płytę OSB 25-30mm na legarach, na to rzucić panele - i tez podłoga na poddaszu jak ta lala.
Na razie mam takie dwa rozwiązania w głowie i nie wiem co będzie lepsze.
Chętnie wysłucham rad.

Trociu
16-12-2008, 10:17
rozstawy belek pod płyty OSB znajdziezs na stronach Kronopola.
I chyba 25mm jest największe - nie pamiętam 30

zbigmor
16-12-2008, 10:25
Witam
Mam do wykończenia poddasze w starym domu, gdzie rozstaw belek jest ok 100. Chcę ubić na tym podłogę , ale wszędzie mi mówią że rozstaw belek/legarów musi być max.60 cm.
I teraz:
1. nie jest możliwe ubicie dodatkowego rusztu na legarach - wysokość poddasza jest tak niska, że walczę o każde 2 cm. Jak zrobię zgodnie ze sztuką tzn. nabiję ruszt a na to deski to ucieknie mi z wysokości jakieś 2,5 - 4 cm i będzie już nieużytkowe, a tak mogę tam wygospodarować dwie sypialnie / do spania nie tańczenia /
2. Zagęszczanie legarów - nie bardzo chce mi się teraz latać po domu z legarami i dostawianiem ich .

Moje pomysły/ przemyślenia:
1. Decha podłogowa 25mm - przecież te deski mają pióro wpóst - tak więc i przy rozstawie 100cm punktowo obciążona deska pracuje razem z sąsiednimi wiec nie powinna się uginać - chociaż w tej kwestii potrzebują wypowiedzi fachowców praktyków. Czy wystarczy jak po prostu ubiję dechy i już. Najprościej , najfajniej.
2. Płyta OSB - nie wiem czy jest sztywniejsza od desek - może ubić płytę OSB 25-30mm na legarach, na to rzucić panele - i tez podłoga na poddaszu jak ta lala.
Na razie mam takie dwa rozwiązania w głowie i nie wiem co będzie lepsze.
Chętnie wysłucham rad.

25mm czy 30mm to będzie za mało. Jak masz możliwość to się przemęcz się i dołóż belek.

Krisker
16-12-2008, 11:05
Nie napisałeś, czy to rozstaw pomiędzy osiami belek, czy ich krawędziami. A jeśli między osiami, to jaka jest grubość belek.

Mam miejscami około 70-80cm między krawędziami belek i jest dobrze. Oczywiście podłoga się ugina, bo to drewno, a nie 10cm betonu. Ugięcia są minimalne i nie czuć ich. Dopiero jak stanie się obok kogoś, kto podskakuje, to można zaobserwować ruchy podłogi.

Z kolei na spoczniku na schodach rozstaw podpór to już ponad 90cm i też nie mam wrażenia, że chodzę po trampolinie :wink: Pióro-wpust bardzo usztywniają całość.

Na Twoim miejscu rozważyłbym podłogę z desek (oczywiście pióro-wpust), bo wyjdzie Ci sporo taniej i porównywalnie w kwestii wytrzymałości. Masz jednocześnie warstwę nośną i wykończeniową (cyklinowanie + lakier). W moim przypadku 29mm desek sosnowych P+W sprawuje się wyśmienicie :)

alfaro
16-12-2008, 11:06
Dzięki za podpowiedzi,
zacząłem się jeszcze zastanawiać, żeby nabić ruszt na te legary które mam, ale powcinać go w , tak aby zlicować, jeszcze więcej zabawy, ale dało by to chyba pożądany efekt.

Może w tym kierunku?

alfaro
16-12-2008, 11:07
Nie napisałeś, czy to rozstaw pomiędzy osiami belek, czy ich krawędziami. A jeśli między osiami, to jaka jest grubość belek.

Odległość pomiędzy krawędziami, grubość belek 14 cm.

Krisker
16-12-2008, 11:09
Dzięki za podpowiedzi,
zacząłem się jeszcze zastanawiać, żeby nabić ruszt na te legary które mam, ale powcinać go w , tak aby zlicować, jeszcze więcej zabawy, ale dało by to chyba pożądany efekt.

Może w tym kierunku?

Możesz obniżyć wytrzymałość belek nośnych :roll:

LAMP
16-12-2008, 11:18
Podobijaj pomiędzy legarami, prostopadle do nich, deski grubości 3 cm, krawędzią ku górze, wysokości równej lub niższej wysokości legarów. Zamocuj je do legarów kątownikami (są takie w handlu, wzmocnione na gięciu, z wieloma otworami do przykręcenia). Powstanie coś w rodzaju kratownicy - legary połączone deskami. Do tego możesz przykręcić płytę OSB grubości raczej 25mm. Ewentualnie dwie warstwy płyty dającej sumarycznie grubość powyżej 30mm. Górne płyty kładzione w kierunku prostopadłym do dolnych. Powinno wytrzymać.
Pozdrawiam

alfaro
16-12-2008, 12:03
Podobijaj pomiędzy legarami, prostopadle do nich, deski grubości 3 cm, krawędzią ku górze, wysokości równej lub niższej wysokości legarów. Zamocuj je do legarów kątownikami (są takie w handlu, wzmocnione na gięciu, z wieloma otworami do przykręcenia). Powstanie coś w rodzaju kratownicy - legary połączone deskami. Do tego możesz przykręcić płytę OSB grubości raczej 25mm. Ewentualnie dwie warstwy płyty dającej sumarycznie grubość powyżej 30mm. Górne płyty kładzione w kierunku prostopadłym do dolnych. Powinno wytrzymać.
Pozdrawiam

Witaj Lamp.
Chyba tego mi brakowało. Też myślałem o takim rozwiązaniu, kratownica na kątownikach. Ale nie miałem w głowie słowa "deska". I to chyba jest to co zrobię.
Właśnie dla takiego prostego słowa jak "deska" są takie fora :)


Michał

LAMP
16-12-2008, 12:44
Witaj Lamp.
Chyba tego mi brakowało. Też myślałem o takim rozwiązaniu, kratownica na kątownikach. Ale nie miałem w głowie słowa "deska". I to chyba jest to co zrobię.
Właśnie dla takiego prostego słowa jak "deska" są takie fora :)


Cieszę się że mogłem pomóc. W zeszłym tygodniu u mnie była podobna robota :-)
Zanim jednak weźmiesz się za robienie kratownicy, sprawdź czy podłoga jest prosta. Ja miałem do 3 cm ugięcia legarów w środkowej części - dom przedwojenny. Warto to wypoziomować.
Lech

alfaro
16-12-2008, 12:55
Z tego co sprawdzałem to nie jest tragicznie, łata 3 m nie wykazała drastycznych odchyłem, wiec do ręki cyrkulatka, wkrętarka , waga i wio.
Czyli jeden z weekendów styczniowo/lutowych już zaplanowany.

A na podłogę dałeś zwykłą OSB, czy podłogówkę frezowaną?


Michal

LAMP
16-12-2008, 13:20
Dawałem zwykłą OSB. Byle dobrze poprzykręcać. Na to i tak przyjdzie pianka i panele. Pomiędzy legary dorzuciłem jeszcze wełnę mineralną.
Lech

JerzyR
27-10-2013, 01:11
Podepnę się do tego wątku i też zadam pytanie. Jestem (prawie) całkowitym laikiem budowlanym, ale czasami mam trochę czasu i mógłbym odrobinę zaoszczędzić i coś zrobić samemu (jaka satysfakcja!). Mam do zrobienia podłogę nad garażem - wygląda to tak jak na zdjęciu:
http://www.wuala.com/JerzyR77/public/stryszek.JPG/
http://www.wuala.com/JerzyR77/public/więźba-garaż.jpg/
W projekcie jest na podłodze deska 4cm grubości. Nie wiem tylko czy tą deskę się przykręca czy przybija gwoździami do krokwi (poziome deski więźby) - przekrój 6lub8x20cm - jak długie wkręty/gwoździe. Odległość między tymi krokwiami jest max 72cm. Zastanawiam się czy nie kupić 3.2cm desek?
Od spodu dam wieszaki i profile stalowe, na to płyty KG.

Jerzy