PDA

Zobacz pełną wersję : zakończenie budowy????



MOONA74
16-12-2008, 13:49
Mam pytanie:
Co trzeba mieś w domu wykonane, wykończone aby można było załatwiać formalności związane z zakończeniem budowy?
np. chodzi mi o to czy musze mieć kaloryfery,kominek i piec czy wystarczy tylko kominek; czy musze mieć wszystkie przyłącza, itp.

robert8888
16-12-2008, 20:22
Mam pytanie:
Co trzeba mieś w domu wykonane, wykończone aby można było załatwiać formalności związane z zakończeniem budowy?
np. chodzi mi o to czy musze mieć kaloryfery,kominek i piec czy wystarczy tylko kominek; czy musze mieć wszystkie przyłącza, itp.
musi być rozwiązany problem kanalizacji: POŚ, szambo lub podłączenie do miejskiej kanalizacji. Do tego umowa na dostarczanie wody, prądu. Geodeta nansoi to wszystko na mapę. Kaloryfery mozna sobie darować i zamontować je po odbiorze (zresztą inne wykonczeniowe sprawy też)

MOONA74
17-12-2008, 09:21
czy prawdą jest że jak będe miała decyzje od kierownika budowy że są warunki do zamiszkania (czyli mam gdzie ugotować, gdzie się umyć i gzie spać) to moge się wprowadzić?
wystarczy mieć wode, nie trzeba mieć prądu i gazu, nie trzeba mieć również ogrzewania ?

MOONA74
17-12-2008, 09:26
ja mam wybudowany dom, na zewnątrz jest wykończone wszystko a w środku są ściany do pomalowania a na podłodze płytki czy panele. Mam tylko prąd, przyłącze wody jest w trakcie załatwiania. Obecnie ogrzewamy kominkiem "kozą" nie mamy kaloryferów i pieca do ciepłej wody i konimka. Dlatego się pytam czy jak mi podłączą wode (szambo mamy) to czy moge się wprowadzić a z czasem wykończyć wszystko zrobić odbór techniczny i zgłosić zakończenie budowy do gminy?

Frankai
18-12-2008, 00:47
Jeżeli ktoś buduje z kredytem, to ważne też jest co mówi umowa kredytowa. Zdaje się, że transze kredytu budowlanego wypłaca się tylko w trakcie budowy. Nie wiem jak bank reaguje na częściowe oddanie do użytku.

Trociu
18-12-2008, 08:10
Zależy Ci na wprowadzeniu się , czy formalnym zakończeniu budowy? Bo to dwie różne sprawy.
Ale de facto jak już jest prąd, woda, szambo - to można starać się o odbiór budowy.

WaldekZ
18-12-2008, 09:23
Zależy Ci na wprowadzeniu się , czy formalnym zakończeniu budowy? Bo to dwie różne sprawy.
Ale de facto jak już jest prąd, woda, szambo - to można starać się o odbiór budowy.
Właśnie. Może ktoś wie, czy odbiór przez PINB jest warunkiem wprowadzenia się (legalnego), czy wystarczy do zamieszkania tylko np. oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu budowy?
Jak to jest zgodnie z prawem?

Pozdrowienia
WaldekZ

Trociu
18-12-2008, 09:59
Z tego co się orientuję, to odbiór jest konieczny do zamieszkania. Oświadczenie kierownika jest potrzebne do wcześniejszego zameldowania.

MOONA74
18-12-2008, 11:20
koleżanka wprowadziła się po opini kierownika budowy że są warunki do zamieszkania, a po 2 latach zakończyła budowe

ja chce się jak najszybciej wyprowadzić bo teraz płace za dwa mieszkania a mieszkam na małym pokoju z dziećmi i mężem a jak się wyprowadze to będzie tylko dom do zapłacenia - jedyny problem z tym że prąd mamy budowlany a zmiane na prąd mieszkalny mozna do formalnym zakończeniu budowy

MOONA74
18-12-2008, 11:25
a odbiór techniczny, końcowy to......? co się na niego składa?

Trociu
18-12-2008, 11:40
nowy hint na temat odbioru budynku - świadectwo energetyczne http://forum.muratordom.pl/post2942468.htm#2942468

MOONA74
18-12-2008, 12:18
niezałamujcie mnie

MOONA74
18-12-2008, 12:20
co to za świadectwo energetyczne?????

Trociu
18-12-2008, 12:22
niezałamujcie mniesam się "ucieszyłem"

Trociu
18-12-2008, 12:26
co to za świadectwo energetyczne?????coś a'la zaświadczenie o jakości izolacji cieplnej domku. Za http://www.swiadectwa-energetyczne.pl/

Świadectwa energetyczne - czyli dokumenty mówiące o zużyciu energii przez budynek

MOONA74
18-12-2008, 13:30
no niestety:
"Działanie systemu oceny energetycznej Dyrektywa ustala, że w chwili budowy, sprzedaży lub wynajmu budynku właścicielowi, nabywcy lub najemcy powinno być przedstawione jego świadectwo energetyczne."

robert8888
18-12-2008, 22:15
ja mam wybudowany dom, na zewnątrz jest wykończone wszystko a w środku są ściany do pomalowania a na podłodze płytki czy panele. Mam tylko prąd, przyłącze wody jest w trakcie załatwiania. Obecnie ogrzewamy kominkiem "kozą" nie mamy kaloryferów i pieca do ciepłej wody i konimka. Dlatego się pytam czy jak mi podłączą wode (szambo mamy) to czy moge się wprowadzić a z czasem wykończyć wszystko zrobić odbór techniczny i zgłosić zakończenie budowy do gminy?
Jak masz wodę, szambo (zapewne było w projekcie), to składaj jeszcze w tym roku papiery do Starostwa. Nie ma sensu czekać. Ściany pomalujesz sobie po odbiorze

mikolayi
19-12-2008, 08:53
ja mam wybudowany dom, na zewnątrz jest wykończone wszystko a w środku są ściany do pomalowania a na podłodze płytki czy panele. Mam tylko prąd, przyłącze wody jest w trakcie załatwiania. Obecnie ogrzewamy kominkiem "kozą" nie mamy kaloryferów i pieca do ciepłej wody i konimka. Dlatego się pytam czy jak mi podłączą wode (szambo mamy) to czy moge się wprowadzić a z czasem wykończyć wszystko zrobić odbór techniczny i zgłosić zakończenie budowy do gminy?
Jak masz wodę, szambo (zapewne było w projekcie), to składaj jeszcze w tym roku papiery do Starostwa. Nie ma sensu czekać. Ściany pomalujesz sobie po odbiorze

przecież napisała, że wody nie ma...

Trociu
19-12-2008, 09:00
A co wy na to:

http://forum.muratordom.pl/,t146882.htm



W dniu wczorajszym nastapiła nowela Rozporządzenia:

„§ 1a. Do budynków, wobec których przed dniem wejscia w życie niniejszego rozporzadzenia została wydana decyzja o pozwoleniu na budowe lub odrebna decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego lub został złoony wniosek o wydanie takich decyzji, stosuje sie przepisy dotychczasowe.”.

mikolayi
19-12-2008, 09:02
A co wy na to:

http://forum.muratordom.pl/,t146882.htm



W dniu wczorajszym nastapiła nowela Rozporządzenia:

„§ 1a. Do budynków, wobec których przed dniem wejscia w życie niniejszego rozporzadzenia została wydana decyzja o pozwoleniu na budowe lub odrebna decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego lub został złoony wniosek o wydanie takich decyzji, stosuje sie przepisy dotychczasowe.”.


Trociu zapusć nowy wątek ku radości przerażonych inwestorów :)

Trociu
19-12-2008, 10:05
spoko spoko - już niejednemu kamień spadł z serca:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=2944689#2944689

aglig
19-12-2008, 11:24
za wcześnie się cieszycie to jest zmiana rozporządzenia a musiałoby byc zmienione prawo budowlane ( przez sejm :-? )

Frankai
19-12-2008, 15:03
za wcześnie się cieszycie to jest zmiana rozporządzenia a musiałoby byc zmienione prawo budowlane ( przez sejm :-? )
Rozporzędzenie jest elementem prawa. Najczęściej bywa tak (przykład zmyślony na bazie tematu):
Ustawa: dom musi spełniać wymogi energetyczne. Wymogi i sposób ich egzekwowania określi minister ... w drodze rozporządzenia.
Rozporządzenie do Ustawy...: zwalnia się z obowiązku ....

Przeczytam (może w niedzielę?) rozporządzenie i ustawę, to odpowiem dokładnie. Wszystko jest dostępne w ISIP.

sSiwy12
19-12-2008, 15:14
To ja namieszałem, to czuje się w obowiazku sprostować :oops:
Wspomniana nowelizacja z dnia 17.12.2008r. dotyczy wcześniejszej noweli z dnia 06.11.2008r. a nie Rozporządzenia.
Za zamieszanie PRZEPRASZAM :roll:

civic9
19-12-2008, 15:16
Frankrai,

ale akurat wymogi do odbioru określa ustawa, a nie rozporządzenie. nie przeskoczysz tego. nie ma delegacji do rozporządzenia. rozporządzenie określa wymogi do projektowania - można projektować po staremu jeśli ktoś już zaczął.