PDA

Zobacz pełną wersję : Aluplast czy to dobry wybór?



tomek123
29-10-2003, 06:59
Wiem że temat okien był wielokrotnie poruszany, ale mam pytanie co sądzicie o oknach Aluplast Ideal 4000 (5 komorowe) kolorowe. Prawie się zdecydowałem czekam na sugestię. Wybór padł na firmę GROBUD z Grodziska Wielkopolskiego czy ktoś korzystał z usług tej firmy? Serdecznie pozdrawiam

29-10-2003, 08:16
Cisza na forum??????????????????????

tomek123
29-10-2003, 09:26
Czy nikt z forumnowiczów nie posiada okien Aluplast, czekam na odpowiedź.

29-10-2003, 11:08
Aluplast jest OK.

29-10-2003, 11:09
Ja mam okna wykonane przez Grobud w systemie trzykomorowym Ideal 2000 Round line w złotym dębie. Okienka możesz zobaczyć w realizacjach na stronie www.programator.pl/aluplast
póki co jest ok

m.c.
29-10-2003, 17:15
Ja mam okna wykonane przez Grobud w systemie trzykomorowym Ideal 2000 Round line w złotym dębie. Okienka możesz zobaczyć w realizacjach na stronie www.programator.pl/aluplast
póki co jest ok
profil aluplasta ani lepszy ani gorszy od innych wszelkie atesty i certyfikaty posiada. caly problem polega na tym kto wykonuje okna jako finalny produkt + dobry montaz i okna bez zarzutu.
grobudu nie znam wiec nie moge sie wypowiedziec o tej firmie popytaj w regionie, niech podadza Ci gdzie robili okna np.3 lata temu
Rund Line faktycznie ladny profil, ale mozna powiedziec to w czasie przeszlym juz nie robia tego profilu zbiesili sie czy co.
aluplast twierdzi ze wychodzilo im za drogo
p.s. znam inne dobre profile.

30-10-2003, 10:57
Ja mam okna wykonane przez Grobud w systemie trzykomorowym Ideal 2000 Round line w złotym dębie. Okienka możesz zobaczyć w realizacjach na stronie www.programator.pl/aluplast
póki co jest ok
profil aluplasta ani lepszy ani gorszy od innych wszelkie atesty i certyfikaty posiada. caly problem polega na tym kto wykonuje okna jako finalny produkt + dobry montaz i okna bez zarzutu.
grobudu nie znam wiec nie moge sie wypowiedziec o tej firmie popytaj w regionie, niech podadza Ci gdzie robili okna np.3 lata temu
Rund Line faktycznie ladny profil, ale mozna powiedziec to w czasie przeszlym juz nie robia tego profilu zbiesili sie czy co.
aluplast twierdzi ze wychodzilo im za drogo
p.s. znam inne dobre profile.


Nie wierzę żeby Round line został wycofany, zbyt dobrze się sprzedawał i sprzedaje.
Co do jakości produktu finalnego, to rzeczywiście bardzo istotne jest wykonanie, ale nie mniej istotny jest montaż, który często rzutuje na ogólną ocenę (zresztą można się o tym przekonać czytając poradnik pchelka w temacie o oknach)

m.c.
30-10-2003, 18:22
to zamow sobie okna na tym profilu, ale nie jedna sztuke ale kilka 4 lub 5
nie sadze zeby jeszce ktos mial tyle profila na skladzie. na jedno moze jeszcze starczy, ale nie na wiecej. informacie ktora podalem nie wzielem z sufitu, ale ze zrodla.
p.s. gdzie sie jeszcze sprzedaje, prosze o nazwy firm
pozdrawiam

Krystian
30-10-2003, 23:54
Wiem że temat okien był wielokrotnie poruszany, ale mam pytanie co sądzicie o oknach Aluplast Ideal 4000 (5 komorowe) kolorowe. Prawie się zdecydowałem czekam na sugestię. Wybór padł na firmę GROBUD z Grodziska Wielkopolskiego czy ktoś korzystał z usług tej firmy? Serdecznie pozdrawiam

Profil ładny, choć do tanich nie należy, poza tym Aluplast nie ma aprobaty technicznej na kolor (taki drobiazg wprowadzający w zakłopotanie sprzedawców przy negocjacjach cenowych... :wink: ), dlatego wybrałem GELAN-a ( też półzlicowany). :P

RR
31-10-2003, 06:50
Mam aluplasta 2000 i jest ok. Gdy kupowałem okna 5-komorowe byly ok 20% drozsze od 3-komorowych. Nie opłacało się kupować 5-komorowych bo wychodzilo za drogo, a opowiastki o mniejszym współczynniku przenikania ciepła dla okien 5-komorowych można między bajki włożyć.
Pozdrowienia.

31-10-2003, 09:27
tzn ITB oszukuje wydając aprobaty techniczne na profile 5-ciokomorowe z mniejszym współczynnikiem niż na 3-komorowe. :o
Zastanów się zanim coś napiszesz. :lol:

RR
31-10-2003, 10:43
Gosciu zanim cos napiszesz zastanow sie, policz, przemysl, poszukaj itp :D
Przyznaje Ci racje. 5-komorowe okna maja mniejszy wspolczynnik przenikania ciepla niz okna 3-komorowe.
A teraz do rzeczy. Wiesz na ktorym miejscu po przecinku występuje ta różnica ? Policz sobie jaką powierzchnie zajmują ramy w stosunku do powierzchni całego okna. Jeżeli ktoś wykorzystuje mikrowentylacje to już zupełnie brak zysku z 5 komór.
Jezeli rozpatrujesz okna 3 lub 5 komorowe kierujac sie mniejszym współczynnikiem przenikania ciepła to ja twierdze, że różnica jest żadna i są to wyrzucone pieniądze dlatego napisałem jaka była różnica w cenie, gdyja kupowałem okna (20%). Ktoś może brać pod uwage wygląd okna ale to jest inna sprawa.
A poniżej masz cytat z informacji katalogowych Aluplasta, napisz im prosze, że zapomnieli policzyć i podać:
"Trzykomorowa budowa zapewnia odpowiednią izolację termiczną i akustyczną (1,5 W/mK wg DIN 52619)
Pięciokomorowa budowa i głębokość zabudowy 70 mm zapewniają optymalną izolację termiczną i akustyczną (1,5 W/mK wg DIN 52619)"

31-10-2003, 11:43
Do RR
Najłatwiej odpowiedzieć zadając pytanie. (bo się może nie zna odpowiedzi)
A ja policzyłem i wiem.
Dla okna 1,465 x 1,435 R+RU różnica występuje na pierwszym miejscu po przecinku. Z obliczeń wyszła mi różnica dla całego okna 0,15 W/m2K. (może to i mało ale fakt faktem różnica jest widoczna). Tak jest dla całego okna, natomiast różnica dla samych profili jest większa - to powoduje np korzystniejszy przebieg izotermy w samym profilu. A powierzchnia jaką zajmują nie jest taka mała.
Powierzchnia ram w powyższym przykładzie to ok. 36% powierzchni okna. :o

I na koniec jeżeli ktoś okien nie zamyka to wówczas zupełnie brak zysku z okien czy to trzy czy pieciokomorowych. :lol:

31-10-2003, 11:48
I jeszcze, za bardzo nie podniecałbym się tym co jest napisane w materiałach reklamowych :lol: bo różne cudeńka niektórzy wypisują.

RR
31-10-2003, 12:27
Gosciu. Ciesze się, że odpowiedziałeś. Tak jak pisałem, nie dyskutuję nad wartościami liczbowymi. To zawsze wychodzi na korzyść 5-komorowych rozpatrując szczelną przegrode na drodze przepływu ciepła. Pytanie jest o stronę praktyczną biorąc pod uwagę stosunek do ceny. Chyba nie przypuszczasz, że polecałbym koledze okna 3-kom. gdyby ich cena ich była taka sama jak 5-kom. Policzyłem swój przypadek i nie było o czym mówić. Chyba, że sie pomyliłem w obliczeniach. Mam to gdzies na kompie w domu i jeśli jesteś zainteresowany to poszukam. Mam do tego lekko emocjonalny stosunek po rozmowie ze sprzedawcą, stad moja pierwsza odpowiedź. Są na formu ludzie, którzy nie patrząc na cenę wydają dużo na termoizolacje, bo taki mają kaprys i ich prawo. A co do szczelnego zamykania okien, to mikrowentylacja jednak nie jest wymysłem speców od marketingu. Ja mam tradycyjną wentylację grawitacyjną i niestety muszę z tego wynalazku korzystać. Pozdrowienia.

31-10-2003, 14:01
Do RR
Ja z kolei mam emocjonalny stosunek do delikatnie mówiąc nieprawdziwych wypowiedzi zasłyszanych od znajomego, znajomego podawane na forum jako najprawdziwsze i sprawdzone.
Wybacz, ale Twoje sptwierdzenie że opowiastki o mniejszym współczynniku przenikania ciepła dla okien 5-komorowych można między bajki włożyć tak właśnie wygląda.
Co do stosunku ceny do korzysci to nie jest takie jednoznaczne, nie wszystkie korzysci da sie wycenić (chociażby inny wyglad, wiekszą sztywność :oops: itp...)

Jeśli zaś chodzi o mikrowentylację (niby wynalazek na szczelne okna) to wg mnie nie jest to za rewelacyjne rozwiazanie. Ustawiajac funkcję mikrowentylacji uzyskujesz dokładnie to samo co przy strarych nieszczelnych oknach. Gwiździ konkretnie. (Gw=P) Jaki tego efekt? Po kilku godzinach mikrowentylowania (oczywiście zimą) konkretnie oziębiasz swoje mieszkanie. Zauważ że ogrzewając mieszkanie ogrzewasz nie tylko powietrze, ale i sciany i meble itp. Dostarczając nieprzerwanie świeżego zimnego powietrza dokładnie wyziębiasz te "naturalne " akumulatory ciepła, a tym samym zużywasz wiecej energii do ponownego jej "zmagazynowania".

Nie jest to może wygodne rozwiązanie ale otwierając dwa okna na przestrzał na kilkanaście minut uzyskujesz efekt stu % wymiany powietrza w mieszkaniu bez straty ciepła zmagazynowanego w tych "akumulatorach". Zimne świeże powietrze w ciagu kilku minut ogrzeje sie do temperatury pokojowej.
Jeżeli się mylę w którymś punkcie to proszę o uwagi.

RR
31-10-2003, 14:50
Do Gościa.
Napisałem o moim emocjonalnym stosunku do tej sprawy dlatego, że chciałem usprawiedliwić moją pierwszą wypowiedź w której brakowało uzasadnienia. Dokładniej powinno być tak "opowiastki o ZYSKU na mniejszym współczynniku przenikania ciepła dla okien 5-komorowych można między bajki włożyć". A zdanie wyrobiłem sobie na konkretnym przypadku - swoim. Teraz jest trend na zwiększanie liczby komór, a to ma swoje praktyczne granice (10, 20 komór ?). Przypuszczam, że następnym krokiem będzie zastosowanie wkładów termoizolacyjnych i redukcja komór do minimum ze względu na materiał, ale to są tylko moje przypuszczenia.
Zysk/cena
Zauważ, że z góry ograniczam sprawę do współczynnika przenikania. Każdy ma swoje preferencje. Ty piszesz o większej sztywności, ja mogę odparować o większym ciężarze.
Mikrowentylacja.
Właściwie masz do wyboru wentylacje grawitacyjną lub mechaniczną. Obie powodują straty ciepła (nie rozwijajmy już tego o rekuperatory itp) i jest to nieuniknione chyba, że chcesz się zagazować. Tak czy inaczej potrzebujemy tlenu do oddychania, usuwania wilgoci, spalania w kuchenkach gazowych, świeczkach przy kolacji :wink: . Jeżeli nie chcesz przeciągów a nie masz wentylacji mechanicznej to jesteś skazany na mikrowentylacje. Poza tym, kiedyś czytałem na internecie, że mikrowentylacja (raczej wentylacja) jest wymagana prawem (PN-91/B-02020), ale tu ktoś bardziej obeznany musiałby się wypowiedzieć. (Jeżeli tu złapiesz mnie za słówka to znajdę Ci ten link, choćbym miał weekend spędzić na googlach :) ) Możesz otworzyć okna na maxa i potem zamykać, ale w zimie spowodujesz gwałtowny spadek wilgotności, co też nie jest bez wpływu na klimat w domu chociaż super sprawa gdy akurat suszysz pranie. No i przy mikrowentylacji nie trzeba nastawiać budzika, na otwieranie okien. Pozdrowienia.

31-10-2003, 15:16
Praktyczna granica to już chyba 5 komór, masz racje następne rozwiązania to wkłady termoizolacyjne (stalowe wzmocnienie powoduje pogorszenie izolacyjności profila). Są rozwiazania ze wzmocnieniem z włokien szklanych- przy dwukomorowym profilu współczynnik 1,1 lub profile z dodatkowym ociepleniem wypełnionym pianka współczynnik ok. 0,9.
Po co budzik, idziesz przed spaniem umyć ząbki otwierasz okna, wracasz zamykasz i szu szybko pod kołderkę :lol:

Vaider
02-11-2003, 18:33
Ja jednak preferuję okno 5 komorowe bo:
jest sztywniejsze
natomiast specyfika pomiaru wsp. k okna ( w/w norma DIN) uzwglednia tylko poprzeczny przepływ ciepła /specyfika pomiaru/. Należy uwzglednic, że profil 5 komorowy z racji głebokości bedzie powodował dodatkowy odpływ ciepła w cześci przyszybowej ... co zmniejsza realnie róznice we współczynikach k dla okna 5 komorowego i 3 komorowego...
I tak dla przecitnego okna zysk energetyczny to bedzie ok. 0,5 litr oleju opałowego w sezonie.

pozdro Vaider

03-11-2003, 09:39
Chętnie bym się więcej dowiedział o tym przepływie ciepła w części przyszybowe. Mam okna o głębokości 80mm, czyżbym zatem miał to samo co trzykomorowcy? (albo gorzej?)

04-11-2003, 08:26
Ja też mam Aluplasta 5 komór z ciepłą ramką i jest OK. :wink:

04-11-2003, 13:59
a ja mam 5 komorówe VEKA perfektline i tez na razie ok

John
06-11-2003, 09:36
Ja kupiłem 3 komorowego aluplasta z systemem roundline na początku pażdziernika, musiałem czekać miesiąc za oknami (profil ściągany z niemiec) Ta firma to martom (lub tim-bau) ze swarzędza koło poznania i narazie nic nie mówili że prołil się kończy. A moze ktoś zna tą firmę i może coś o nich powiedzieć.

06-11-2003, 14:38
RR Twoje myślenie zmierza w dobrym kierunku.
Najnowsze rozwiązania to typowe profile trójkomorowe na nakładkami na ramy 4-komorowymi [osobny element]
Inne rozwiązanie to profile dwukomorowe ocieplane wkładkami z pianki i z usztywnieniami dzielonymi mostkiem termicznym lub z włókien szklanych.
Inne rozwiązanie to profile siedmiokomorowe np. SCHUCo CT 80 ale ze zmienionym sposobem usztywnienia - usztywnienia się nie wsuwa tylko jest już to zrobione razem z profilem PVC - są to dwie - druga i szósta ścianka i są z blachy aluminiowej