PDA

Zobacz pełną wersję : Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych - jakie zmiany.?



revalidon
19-12-2008, 16:06
Dzisiaj sejm odrzucuił weto do ww. ustawy... Czy ktoś się może orientuje jakie zmiany ona wprowadza, bo nigdzie nie mogę nic znaleźć, a żywotnio mnie to interersuje...

sSiwy12
19-12-2008, 16:12
Zmiany dotyczą "odrolnienie" gruntów rolnych klasy IV - VI leżących w granicach administracyjnych miast.

M GR
22-12-2008, 08:11
Trochę inaczej. Zawetowana nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych dot. odrolnienia wszystkich gruntów rolnych w obrębie miast. Poza tym z mocy prawa mają zostać również odrolnione grunty klasy IV-VI położone poza miastami o obszarze powyżej 1ha.

dragon2004
22-12-2008, 21:31
Witam

Gdzie znajdę przepisy o odrolnieniu " z mocy prawa" gruntów klasy IV - VI położonymi poza terenami miast ?
Czy oznacza to, że takie tereny nie wymagają już odrolnienia i nawet, jeżeli gmina nie ma uchwalonego planu zagospodarowania terenu na ten obszar, to powinienem bez problemu uzyskać pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego??
Prosze o pomoc w tej sprawie, bardzo zależy mi na jej szybkim wyjaśnieniu.

M GR
22-12-2008, 21:38
jeszcze nigdzie :)

dragon2004
22-12-2008, 21:44
Znalazłem coś takiego:
http://orka.sejm.gov.pl/opinie6.nsf/nazwa/608_u/$file/608_u.pdf
Ale moje możliwości prawnicze są ograniczone :-? , należałoby dobrze zinterpretować zmianę art 7
Tu jest obowiązująca do 31.12.2008 r ustawa
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20041211266&type=3&name=D20041266Lj.pdf
Jeżeli chodzi o tereny w miastach, to nowy art 5b rozwiązuje tę sprawę definitywnie.

Może ktoś pomoże rozwiązać ten problem jeżeli chodzi o ziemię poza granicami miast??
Jak będzie wyglądać sprawa, jeżeli gmina nie ma uchwalonego planu zagospodarowania terenu, z uzyskaniem pozwolenia na budowę???

adamos10
29-12-2008, 05:10
dobrze, że w końcu ktoś poruszył ten temat :) jestem zainteresowany wszelkimi nowinkami w tym temacie, jako posiadacz działki rolnej od ponad 10 lat nie jestem w stanie jej odrolnić :( może w końcu coś się ruszy w tym temacie...
czy zmiana w tej ustawie oznacza, że już nie muszę czekać na MPZP? jest w opracowaniu już i moja działka łapie się na budownictwo jednorodzinne, ale niestety pani w gminie stwierdziła,że to potrwa jeszcze ok.5lat, a tak z tą ustawą może w 2009 roku bedzie już coś wiadomo :)

pozdrawiam wszystkich rolników z miast :)

dragon2004
30-12-2008, 19:04
adamos10

W twoim przypadku powinieneś złożyć wniosek o wydanie Warunków Zagospodarowania Terenu. Gmina Ci odpisze, że jest w trakcie spożądzania planu, ale po 12 miesiącach, jeżeli nie uchwalą planu, to muszą wydać Ci takie warunki ( Art. 62. Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Inna sprawa co w nich napiszą. W każdym razie WZT pisze urbanista i może nie być tak źle.

Natomiast co się tyczy ziemi rolnej to sam z chęcią poznam " wykładnie tych przepisów" jaką maja obecni tu formułowicze....

rtraczyk
05-01-2009, 11:33
Witajcie,
Czy Wasza interpretacja jest taka jak moja?
Mam dzialke lesna w miescie, uzytek gruntu LsVI.
Czy teraz mimo, ze nie ma planu zagsopodarowania moge uzyskac WZ?
Dzieki za inforamcje
Robert

aglig
05-01-2009, 12:03
Dla niektórych oznacza to tylko jedno - wyższe podatki, ponieważ podatki płaci sie od klasy gruntu. MPZP to osobny dokument nie mający wiele wspólnego z klasą gruntu. Zmiana klasy gruntu ( oprócz wyższych podatków) w przypadku braku MPZP moze skutkowac jedynie nieielkimi ułatwieniami w przypadku procedury o wz a później w przypadku procedury o pozwoelnie budowlane ( nie trzeba występowac o odrolnienie do starostwa). Oj bedą niektórzy płakali jak dostaną wyliczenie podatku od nieruchomości.

dragon2004
05-01-2009, 18:04
Moim zdaniem, aby uzyskać pozwolenie na budowę, trzeba mieć wypis z MPZT o przeznaczeniu gruntu pod zabudowę lub decyzję o warunkach zabudowy jeżeli nie ma MPZT. Zapis o " odrolnieniu ziemi" znajduje się w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych a decyzja o warunkach zabudowy i MPZT opierają się na ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, więc:
1. Gminy mają ułatwioną procedurę podczas uchwalania MPZT , ale i tak muszą go zmienić ( to trwa dłuuuugo, albo wcale nie przystępują do uchwalania MPZT)
2. Jeżeli nie ma MPZT to może trochę łatwiej uzyskać decyzje o WZT jak mówi aglig

Moje zdanie jest takie : Jeżeli gminy nie będą chciały w miarę szybko uchwalać lub zmieniać MPZT to cała ta nowelizacja jest nic nie warta. Jeżeli chodzi o podatek, to będzie on płacony dalej od ziemi rolnej dopóki nie nastąpi zmiana w MPZT.
Sens tej zmiany jest taki, że grunty te nie są automatycznie przekształcane jako budowlane, a jedynie pozbawiono ich ochrony jako grunty rolne, czyli i tak wszystko w rękach naszych "wielce szanownych urzędników, którzy pracują dla dobra obywatela" ( tffu) :evil: :evil:

Poprawcie mnie jeżeli się mylę

dragon2004
05-01-2009, 18:09
Prawdziwym i najlepszym rozwiązaniem byłoby zapisanie w ustawie o obąwiązku stworzenia MPZT w gminie np do 2010 r i późniejsze obowiązkowe jego aktualizowanie np co 2 lata. Skończył by się okres grania na nosie inwestorowi przez urzędnika rodem z tamtej epoki i czekanie na MPZT od 2003 roku do nie wiem jeszcze kiedy bo gmina twierdzi, że nie ma pieniędzy ( to jakaś paranoja, mogą przecież skorzystać np z renty planistycznej) ..... :evil: :evil:

aglig
06-01-2009, 09:01
Jeżeli chodzi o podatek, to będzie on płacony dalej od ziemi rolnej dopóki nie nastąpi zmiana w MPZT.

Poprawcie mnie jeżeli się mylę
Podatek płaci sie od klasy gruntu a nie od tego co jest w MPZP. Twoja działka moze byc w MPZP budowlana a klasa gruntu moze byc rolna i wtedy płacisz o wiele nizszy podatek i tak w wielu przypadkach było.

dragon2004
06-01-2009, 18:16
Podatek płaci sie od klasy gruntu a nie od tego co jest w MPZP. Twoja działka moze byc w MPZP budowlana a klasa gruntu moze byc rolna i wtedy płacisz o wiele nizszy podatek i tak w wielu przypadkach było.

Zmiana ustawy o ochronie gruntów nie zmienia ich klasy a jedynie " pozbawia je ochrony" przed szybkim przekształceniem ich w działki budowlane w MPZT, a więc zgodnie z twoim zdaniem aglig nie ma się czego obawiać. Jedna sprawa: dzięki braku uzgodnień w ministerstwie i województwie może MPZT będą szybciej zmieniane lub uchwalane przez gminy . Zawsze to jakiś plus.
..... a jak jest z ziemią IV kasy poza granicami miast???

slawwoj
07-01-2009, 16:52
Jeśli ustawa nie obowiązuje na terenie miast to nie ma opłat z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej.
Dotąd 500 m kw. III kl i wyzszej było zwolnione z opłat z tego tytułu. Jeśli wyłączenie nastapiło pnad 500 m to trzeba było płacić.
Tzw. zieleń też była zaliczana do wyłączenia. Czyli jak ktos miał działkę 800 m III kl. to miał płacic za 300 m wyłaczonego gruntu. nawet jak miał trawniczek.
Teraz tego nie ma.

sSiwy12
07-01-2009, 17:11
Jeśli ustawa nie obowiązuje na terenie miast to nie ma opłat z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej.
Dotąd 500 m kw. III kl i wyzszej było zwolnione z opłat z tego tytułu. Jeśli wyłączenie nastapiło pnad 500 m to trzeba było płacić.
Tzw. zieleń też była zaliczana do wyłączenia. Czyli jak ktos miał działkę 800 m III kl. to miał płacic za 300 m wyłaczonego gruntu. nawet jak miał trawniczek.
Teraz tego nie ma.
A jakieś poparcie przepisami do tej tezy - można prosić?

slawwoj
07-01-2009, 17:57
Jeśli ustawa nie obowiązuje na terenie miast to nie ma opłat z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej.
Dotąd 500 m kw. III kl i wyzszej było zwolnione z opłat z tego tytułu. Jeśli wyłączenie nastapiło pnad 500 m to trzeba było płacić.
Tzw. zieleń też była zaliczana do wyłączenia. Czyli jak ktos miał działkę 800 m III kl. to miał płacic za 300 m wyłaczonego gruntu. nawet jak miał trawniczek.
Teraz tego nie ma.
A jakieś poparcie przepisami do tej tezy - można prosić?
a konkretnie to o co pytasz ?

slawwoj
07-01-2009, 18:01
o 500 m kw. III kl i wyższej zwolnionej z opłat w związku z inwestycja budownictwa jednorodiznnego mówi ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych
a o tym że trawniczek też jest powierzchnią wyłączoną - rozporządzenie o ewidencji gruntów i budynków

fornal07
02-02-2009, 18:44
Witam!
Moze ktoś mi udzielić informacji, sprawa wygląda tak:
Działka rolna - przeznaczenie w planie zagospodarowania pod budownictwo mieszkalne, powierzchnia 864m2, grunty klasy IIIb, jak wygląda sprawa odrolnienia? Działka znajduje się poza granicami miasta. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

M GR
03-02-2009, 19:27
przecież działka została już odrolniona

fornal07
27-02-2009, 09:26
Jestem w zasadzie w tych sprawach zielony, takze zupełnie się nie orienuję, działka w rejestrze gruntów widnieje jako rolna, klasa IV, w miejscowym planie zagospodarowania teren przeznaczony jest bod budownictwo mieszkaniowe, dodatkowo dodam, że opłacam podatek rolny za daną działkę. Zupełnie się pogubiłem czy jest to działka budowlana, czy rolna, co muszę zrobić aby można było na niej zbudować dom. Będe wdzięczny za odpowiedź, z góry dzięki.

kar_ma
27-02-2009, 17:10
Trochę inaczej. Zawetowana nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych dot. odrolnienia wszystkich gruntów rolnych w obrębie miast. Poza tym z mocy prawa mają zostać również odrolnione grunty klasy IV-VI położone poza miastami o obszarze powyżej 1ha.

A nie poniżej 1 ha????

kar_ma
27-02-2009, 17:13
Witam!
Moze ktoś mi udzielić informacji, sprawa wygląda tak:
Działka rolna - przeznaczenie w planie zagospodarowania pod budownictwo mieszkalne, powierzchnia 864m2, grunty klasy IIIb, jak wygląda sprawa odrolnienia? Działka znajduje się poza granicami miasta. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Nie musisz już odralniać - odrolnienie już nastąpiło uchwałą rady gminy w planie zagospodarowania. Jedynie trzeba będzie wyłączyć z produkcji rolnej teren pod planowanym domem, ew. podjazd, garaż, co do 500 m2 jest bezpłatne.

kar_ma
27-02-2009, 17:18
Jestem w zasadzie w tych sprawach zielony, takze zupełnie się nie orienuję, działka w rejestrze gruntów widnieje jako rolna, klasa IV, w miejscowym planie zagospodarowania teren przeznaczony jest bod budownictwo mieszkaniowe, dodatkowo dodam, że opłacam podatek rolny za daną działkę. Zupełnie się pogubiłem czy jest to działka budowlana, czy rolna, co muszę zrobić aby można było na niej zbudować dom. Będe wdzięczny za odpowiedź, z góry dzięki.

Liczą się zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli plan przewiduje zabudowę mieszkaniową to oznacza, że można wybudować dom. Użytki wykazywane w ewidencji gruntów - RIV - świadczą jedynie o sposobie korzystania z działki i o klasie gruntu - co przekłada się na podatek od tej działki, czyli w Twoim przypadku podatek rolny.
W momencie, w którym wybudujesz dom, geodeta wykona inwentaryzację powykonawczą budynku i do ewidencji gruntów wprowadzi informacje, że dom wraz z garażem i podjazdami zajmuje np. 300 m2. Wtedy od tej części będzie płacił podatek jak od gruntów zabudowanych, a od reszty tak jak do tej pory podatek rolny.

Mam nadzieję, że moje informacje okazały się pomocne :D

sSiwy12
27-02-2009, 19:33
W momencie, w którym wybudujesz dom, geodeta wykona inwentaryzację powykonawczą budynku i do ewidencji gruntów wprowadzi informacje, że dom wraz z garażem i podjazdami zajmuje np. 300 m2. Wtedy od tej części będzie płacił podatek jak od gruntów zabudowanych, a od reszty tak jak do tej pory podatek rolny.
:D
Nie dokońca jest tak jak piszesz. W momencie skończenia budowy naliczany jest podatek od nieruchomości, a nie rolny (gruntowy). Różnica jest ogromna.

kar_ma
28-02-2009, 14:00
W momencie, w którym wybudujesz dom, geodeta wykona inwentaryzację powykonawczą budynku i do ewidencji gruntów wprowadzi informacje, że dom wraz z garażem i podjazdami zajmuje np. 300 m2. Wtedy od tej części będzie płacił podatek jak od gruntów zabudowanych, a od reszty tak jak do tej pory podatek rolny.
:D
Nie dokońca jest tak jak piszesz. W momencie skończenia budowy naliczany jest podatek od nieruchomości, a nie rolny (gruntowy). Różnica jest ogromna.

Ale czy to nie jest tak, że podatek od nieruchomości płacisz tylko za tą część, która w ewidencji gruntów jest wykazana jako "B"? A za resztę oznaczoną nadal np. RIV płaci się podatek rolny?

sSiwy12
28-02-2009, 14:51
Liczą się zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli plan przewiduje zabudowę mieszkaniową to oznacza, że można wybudować dom.:D
Tu jest odpowiedź. Zmieniło się przeznaczenie gruntów i za to sie placi. :lol:

gabi.z1
22-03-2009, 14:04
witam,nie znam sie wogóle na tych sprawach ale mam pytanie i może jest tu ktoś kto mi coś doradzi
mam działke rolna 4,5 h klasa ziemi V i VI chciałabym na niej wybudować mały dom całoroczny jednak plany zagosp. przewiduja tam tylko działki rolne bez możliwości zabudowy,zaznacze ze nie chce przekwalifikowywac całej działki tylko mała część,czy jest jakies obejscie tych przepisów? :(