PDA

Zobacz pełną wersję : Czy 20 cm ocieplenia podłogi na gruncie to nie przesada ?



michalsiak
26-12-2008, 23:20
Cześć

Mam dylemat w związku z grubiścią styropianu na gruncie, zastanawiam się nad grubością 15 cm lub 20 cm.
Założenia są takie że będzie ogrzewanie podłogowe na całym parterze i to na panelach w większości.

Jaki styropian zastosować? Jaka firma, parametry? Grubość przy 20 cm to chyba 15 cm + 5 cm z folią pod podłogówki. A może 10 +10 ?

pomóżcie wybrać

michalsiak

I.W.
27-12-2008, 03:05
A może pieniądze zainwestowane w ponadstandardową grubość ocieplenia podłogi dają lepszy zwrot jak pójdą w ocieplenie ścian i stropu? Ocieplając podłogę izolujesz się od minimum +8 "C (obliczeniowa temp. gruntu) a w przypadku ścian można by średnio założyć pewnie około 0'C

michalsiak
27-12-2008, 09:09
ściany planuję na 20 cm a poddasze 25 cm i tak się zastanawiam czy to ma sens z 20 cm na podłodze, różnica między 15 a 20 to ok 1000 zł na całej powierzchni parteru

michalsiak

Irek.K
27-12-2008, 09:21
Napiszę tak - na ścianach możesz zawsze dodać ocieplenia pod podłogą jest to bardzo trudne i kosztowne ;)

bladyy78
27-12-2008, 09:30
A powiedz jeszcze wentylacje masz grawitacyjną?

revalidon
27-12-2008, 10:43
Tylko jak już będziesz kładł płytki, to czasem nie klej cokolików czy listew do sciany...
Zawisną w powietrzu jak wylewka siądzie...

pblochu
27-12-2008, 10:57
W każdym razie styropian wychodzi taniej jak beton lub piach do podniesienia poziomu podłogi - przynajmniej tak mi wyszło
Styropian systemowy jest piekielnie drogi. Ja położyłem 8+8 i dołożę jeszcze 3cm na to folia srebrna i rurki do podłogówki
Dlaczego taki układ - na pierwszej warstwie styropianu rurki CWU - przykryte wybruzdowaną 2 warstwą styropianu - w niej bruzdy z przewodami do grzejników łazienkowych - przykryte 3 warstwą i jest prosto łatwo i przyjemnie
Ograniczyłem też pionowy mostek termiczny - 1 warstwa BK w warstwach podłogi w jakimś stopniu eliminuje to zjawisko

michalsiak
27-12-2008, 11:24
A powiedz jeszcze wentylacje masz grawitacyjną?

grawitacyjna




Tylko jak już będziesz kładł płytki, to czasem nie klej cokolików czy listew do sciany...
Zawisną w powietrzu jak wylewka siądzie...

no właśnie co zrobić żeby nie siadło?? grubsza siatka zbrojeniowa, gęstsza pewnie zawsze trochę siądzie ale żeby nie za wiele

michalsiak

NJerzy
27-12-2008, 11:31
Ten styropian na ścianach czy w dachu da większe oszczędności ciepła, ale jeśli masz wyrównać poziom betonem lub styropianem - to lepiej styropianem, ale przy grubości 20 cm to myślałbym czy nie zastosować twardszego niż typowe EPS 100.

bladyy78
27-12-2008, 11:36
Czy w takim razie nie sądzisz że twoje nakłady będą troszkę nad wyrost? Grawitacja Ci wyciągnie całe zyski z ocieplenia. Ja też podobne nie jak ty chce mieć w podłodze i w ścianie 20cm styropianu, w dachu mam 25(skosy) i 30(sufit) wełny, ale niestety będę musiał jeszcze pomyśleć nad wentylacją bo tez miał być grawitacyjna, tylko nie wiem czy moje nakłady przy niej będą miały sens jak grawitacja wyciągnie to co zaoszczędzę lepiej izolując ściany i podłogę.

Asia i Robert
27-12-2008, 11:53
Oczywiście że 20 cm ma sens. Szczególnie jak jest podłogówka na parterze. Ale fakt warto dopłacić i zainstalować rekuperator. Wentylacja grawitacyjna to jedne z największych źródeł utraty ciepła.

michalsiak
27-12-2008, 13:40
Grawitacja Ci wyciągnie całe zyski z ocieplenia


Oczywiście że 20 cm ma sens. Szczególnie jak jest podłogówka na parterze. Ale fakt warto dopłacić i zainstalować rekuperator. Wentylacja grawitacyjna to jedne z największych źródeł utraty ciepła.

niestety wiem o tym ale muszę trzymać się budżetu, oczywiście chciałbym założyć rekuperacje ale te kilkanaście tysięcy to za dużo w obecnej chwili.

Może za 10 lat kiedy już trochę pomieszkam to zdecyduję się założyć, wiem wiem że to większe koszty przy założeniu ale przy okazji jakiegoś remontu kto wie... :-)

zezo
27-12-2008, 14:24
Ja mam 12 styropianu na to wylewka 10 cm, grzeję akumulacyjnie elektryką, wydaje mi się że 20 cm raczej troszkę przesada ale każdy robi tak jak mu pasuje
nie wiem tylko jaka wylewka ma iść na te 20 cm styro ??
pewnie z 18 cm :wink: przeczytałem kiedyś na forum że ile styropianu tyle wylewki, radzę więc przemyśleć taką grubość, może się okazać że domek może mieć za niskie pomieszczenia /20 styropianu+18 wylewki + okładzina powiedzmy 2 cm to razem mamy już 40 cm :wink: /
W/g mnie trzeba zachować odrobinę zdrowego rozsądku jeśli te oszczędności na ciepełku zależały by tylko od grubości ocieplenia to każdy by dawał 20 cm pod wylewkę 50 cm na ściany itd itd
wszak wiadomo że ciepłe powietrze idzie do góry tak więc proponuję dać więcej wełny w dach to ma sens a nie pod wylewkę, ale oczywiście to nie jest mój problem
Powodzonka życzę w czasie rozwiązywania takich i8 innych dylematów

michalsiak
27-12-2008, 15:38
nie wiem tylko jaka wylewka ma iść na te 20 cm styro ??
pewnie z 18 cm przeczytałem kiedyś na forum że ile styropianu tyle wylewki, radzę więc przemyśleć taką grubość, może się okazać że domek może mieć za niskie pomieszczenia /20 styropianu+18 wylewki + okładzina powiedzmy 2 cm to razem mamy już 40 cm /


No właśnie nie chciałbym przesadzic żeby nie generowac kolejnych kosztów.
Zastanawiałem się ile ma byc wylewki, instalator do podłogówki mówi że jemu wystarczy 6 cm ale jak wyczytałem wlasnie im wiecej styropianu tym grubsza wylewka ale ile ??
Wysokości pomiejszczeń się nie obawiam ponieważ mogę jeszcze zejśc w dół - nie mam jeszcze chudziaka.

[/code]

gosciu01
27-12-2008, 15:46
ściany planuję na 20 cm a poddasze 25 cm i tak się zastanawiam czy to ma sens z 20 cm na podłodze, różnica między 15 a 20 to ok 1000 zł na całej powierzchni parteru

michalsiak

Jeśli bardzo pilnujesz budżetu i nie planujesz reku, to raczej dałbym 12-15 cm styropianu w podłogę, 15 cm na ściany i 30 cm wełny w strop ( raczej chodzi o upały ). Tak pi*oko nie ma sensu inwestować w ocieplenie, jak nie planujesz reku. Wentylacja grawitacyjna zje Ci sporo kaski.

A może jakiś prosty układ nawiewu z GWC rurowym, to nie musi być drogie,
na poczatku ze 2 nawiewy, 2 wyciągi, i dwa wentylatory z filtrem - we własnym zakresie. Kiedyś dołożysz rekuperator. Teraz przynajmniej będziesz miał lekkie chlodzenie latem i wyższą temp. nawiewu zimą.
Da Ci to większe oszczędnosci niż po 20 cm styro nna ścianach i w podłodze.
Jak teraz nie zrobisz tego, to wierz mi ( albo nie ) nie zrobisz tego nigdy.

am76
27-12-2008, 15:58
Oczywiście że 20 cm ma sens. Szczególnie jak jest podłogówka na parterze. Ale fakt warto dopłacić i zainstalować rekuperator. Wentylacja grawitacyjna to jedne z największych źródeł utraty ciepła.No chyba są 2 główne źródła - straty przez przegrody i straty przez wentylację. Tak więc faktycznie wentylacja należy do jednych głównych źródeł utraty ciepła.

Nad wentylacją graw. też można panować na różne sposoby aby nie była zbyt intensywna. A energii to przez nią stracimy mniej więcej tyle, że np. do domu 7 litrowego trzeba dodaj jeszcze ze 2 litry na wentylację grawitacyjną.

A wracając do tematu to jak to jest z tym osiadaniem styropianu w podłodze? Osiądzie czy nie? Jeśli tak to ile? Są też przecież różne styropiany, np są takie dedykowane do podłogi, prawdopodonie drioższe ale i bardiej wytrzymałe - warto, nie warto?

Piczman
27-12-2008, 19:05
Ja planuje 25 cm EPS 100 !

Ile osiądzie i jeśli już to czy równomiernie?

Zakładając ze będzie super równo ułożony :wink:

gosciu01
27-12-2008, 19:21
u mnie układałem FS20, odpowiednik EPS100, 2x8cm na zakładkę, przy czym miejscowo układałem przewody, czyli były rowki ( ale to chyba bez większego znaczenia ).
Trudno mi jednoznacznie powiedzieć ile osiadł, założyłem jak dobrze pamiętam coś ok. 5 mm i nie pomylilem się wiele, mogłem dać nieco więcej, ale powiedz fachowcom aby pilnowali tych 2mm więcej :lol: . Chodzi generalnie o osadzanie okien tarasowych i drzwi. Zawsze jest tu też jakiś margines przy ukąłdaniu podłogi, ale dobrze jest o tym pamiętać. Jest jeszcze EPS200, ale jego cena jest porażająca.

pawlok
27-12-2008, 19:23
Cześć
Mam dylemat w związku z grubiścią styropianu na gruncie, zastanawiam się nad grubością 15 cm lub 20 cm.
Założenia są takie że będzie ogrzewanie podłogowe na całym parterze i to na panelach w większości.
michalsiak

Też planuje 20 cm na podłodze - przy czym nie będe miał ogrzewania podłogowego ani rekuperatora, a na ścianach również 20cm.
Podłoga to duża powierzchnia i co istotniejsze nie tak łatwa do kolejnego docieplenia.
Pawlok

Wirecki
27-12-2008, 19:26
A może pieniądze zainwestowane w ponadstandardową grubość ocieplenia podłogi dają lepszy zwrot jak pójdą w ocieplenie ścian i stropu? Ocieplając podłogę izolujesz się od minimum +8 "C (obliczeniowa temp. gruntu) a w przypadku ścian można by średnio założyć pewnie około 0'C

ponadstandardową.... z roku 1986??

+8 mamy na dość sporej głębokości, tuż pod posadzką już niekoniecznie.


Planuję dokładnie tyle samo, planuję ja a obliczył to projektant. 10 plus 10. W pierwszej dziesiątce rura do kominka, instalacje itd itp. druga przykrywa wszystko

j-j
27-12-2008, 20:06
Cześć
Mam dylemat w związku z grubiścią styropianu na gruncie, zastanawiam się nad grubością 15 cm lub 20 cm.
Założenia są takie że będzie ogrzewanie podłogowe na całym parterze i to na panelach w większości.
michalsiak

Też planuje 20 cm na podłodze - przy czym nie będe miał ogrzewania podłogowego ani rekuperatora, a na ścianach również 20cm.
Podłoga to duża powierzchnia i co istotniejsze nie tak łatwa do kolejnego docieplenia.
Pawlok





ściany planuję na 20 cm a poddasze 25 cm i tak się zastanawiam czy to ma sens z 20 cm na podłodze, różnica między 15 a 20 to ok 1000 zł na całej powierzchni parteru

michalsiak

Jeśli bardzo pilnujesz budżetu i nie planujesz reku, to raczej dałbym 12-15 cm styropianu w podłogę, 15 cm na ściany i 30 cm wełny w strop ( raczej chodzi o upały ). Tak pi*oko nie ma sensu inwestować w ocieplenie, jak nie planujesz reku. Wentylacja grawitacyjna zje Ci sporo kaski.


Pawlok jesteś pewny swoich przekonań?
Ja myślę co do cm jak gościu ale oczywiście zrobisz jak uważasz :).

pzdr

gonzo93
27-12-2008, 21:33
Witam

U siebie zrobiłem na podłodze 8+10cm i wylewka 7cm
Wiem, że może osiąść (zgodne z normą na styropianie to do 10% grubości czyli 18mm :o :o :evil: ), pytanie tylko kiedy osiądzie, a dokładnie jak długo po wylaniu betonu????

Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym względzie???

ps. U mnie wentylacja z reku. 8) :)

tomek i ania
28-12-2008, 09:19
Może siąść, ale chyba jakbyś samochodem wjechał. Te 10 % to jest chyba przy nacisku 100 kg na cm2. Ja mam ponad 30 cm, bo akurat o tyle musiałem podnieść poziom podłogi i styropianem wyszło mi najtaniej, wylewka ok 8 cm, wszystko robione rok temu i nic nie siadło. W łazienkach trawertyn na podłodze dosyć ciężki i nic się nie dzieje. Styropian możesz zamówić o dowolnej grubości, cena za metr sześcienny taka sama jak przy wymiarach standartowych. Na dole mam przestrzeń otwartą, w holu i kuchni podłogówka, w salonie grzejniki. Temperaturę podłogi ustawiam stopień większą niż na programatorze w salonie, a i tak włącza się bardzo rzadko.

an-bud
28-12-2008, 11:33
Zrobiłem równiutki podkład, planowalem 20cm styro, ale brakowało czasu i ze względu na łatwość zmian (remont podzielony na etapy, brak ponysłu na CO :oops: ) zamiast zalewać dołożyłem jeszcze 5cm styro, na to 11mm OSB, i panele. Mam porównanie :wink: w poprzednim domku było 8cm zalane betonem i była lodowata podłoga :-? teraz bez ogrzewania podłogowego jest ciepła :D i nic nie siada ( styro lekko sezonowane )

zezo
28-12-2008, 12:39
Może napiszę kilka słów jakie napisał kolega janzar ekspert od tych spraw

optymalna grubość styropianu na parterze niepodpiwniczonym to 10 cm i jastrych o grubości 7 cm
tak więc może warto się zastanowić nad wydawaniem kasy na coś co i tak nie przyniesie nam oczekiwanych zysków

Janzar a przy 20 stropianu ile byś dał wylewki?
przy tej grubości styropianu jastrych min 10 cm
muszę powiedzieć że ja byłem w błędzie z 18 cm wylewki, ale zalecana jest grubsza wyleweczka niż 10 cm, 10 cm to minimum

Reasumując radzę więc przemyśleć wszystkie za i przeciw, a co zrobimy to jest każdego osobista sprawa.
Proponuję poczytać teksty które napisał
janzar wiele można się ciekawego dowiedzieć a i nie popełnimy błędów np przy wykonywaniu izolacji poziomej na gruncie
Myślę że Janzar nie ma nic przeciwko przytaczaniu jego słów
Powodzonka życzę

I.W.
28-12-2008, 13:26
ponadstandardową.... z roku 1986??


Nie wiem z którego roku ale dla mojego domu zmiana z 10 cm na 20 cm daje oszczędność (wg OZC) 2,28 GJ - tj jakieś 100 kg węgla rocznie(50-60 zł). Niby dużo ale biorąc pod uwagę to że wahałbym się wówczas dać EPS 100 i wysokość ścian przyziemia musiałaby być o te 10 cm wyższa to te pieniądze lepiej zarobią w wełnie na poddaszu. Jeśli ktoś się decyduje no to oczywiście trzeba to przewidzieć na etapie nadproży drzwi

zezo
28-12-2008, 15:21
mpoplaw
co się tak denerwujesz?? :wink:
człowieku spokojnie, może nie za fajne prezenty dostałeś pod choinkę ale daj na luz, nie ty jeden masz ten problem,
więcej uśmiechu mpoplaw więcej radości, zrobiłeś jak zrobiłeś twoja sprawa, a każdy może pisać to co uważa na tym forum, tak się składa że jest demokracja i cenzurę już zniesiono kilka lat temu.
Jak byś czytał posty janzara to byś wiedział że nad piwnicą zalecana warstwa to 5 cm styropianu tak więc masz OK i się ciesz a nie szukaj zwady o swoją wylewkę, jeden jedzie do Rzymu przez Wiedeń a inny ma kaprys jechać przez Paryż i też twierdzi że dobrze jedzie i ma rację wszak wszystkie drogi prowadzą do Rzymu,

Trzymaj się więc cieplutko w te zimne czasy.
Powodzonka życzę

Depi
28-12-2008, 19:03
przeczytałem kiedyś na forum że ile styropianu tyle wylewki, radzę więc przemyśleć taką grubość, może się okazać że domek może mieć za niskie pomieszczenia

Skąd ludzie wymyślają takie głupoty? A potem jeszcze drudzy to powtarzają...

Bosz...

To ja chyba dałem strasznie ciała, bo na 30cm styro dałem tylko 7cm wylewki!!! :o

Aaaaaa!!!

Depi
28-12-2008, 19:10
[ a każdy może pisać to co uważa na tym forum, tak się składa że jest demokracja i cenzurę już zniesiono kilka lat temu.


Nie, zezo, to nie jest demokracja. Jak pitolisz farmozony to powinieneś zostać napiętnowany. Jeśli ktoś udziela innym rad i to rad na fachowy temat, to nie powinien pisać takich idiotyzmów. Jak nie wiesz, to zamilknij i nie mąć ludziom w głowach. Nie jest to cenzura, a tylko pilnowanie porządku i chornienie innych przed choćby nerwami, jak nie wydatkami. Co ja z mpoplawem byśmy zrobili, jakbyśmy nie wiedzieli lepiej? Przynajmnije zaczelibyśmy się martwić i doczytywać, czy oby faktycznie nie mamy za mało tej wylewki i co się może z nia stać itp.

Powtarzam - poniechaj Waść temat, jeśliś weń niekumaty.

j-j
28-12-2008, 19:11
muszę powiedzieć że ja byłem w błędzie z 18 cm wylewki, ale zalecana jest grubsza wyleweczka niż 10 cm, 10 cm to minimum
mam 6cm wylewki na 30 cm styropianu, mam dolać sobie 4 cm bo inaczej ??

zezo, w swoim poście podałeś jedną i tylko prawdziwą Tobie prawdę co warto a co nie, ja się kompletnie nie zgadzam z Tobą, zero argumentów z Twojej strony wg mnie. Odczytałem Twój post jako "bo tak czytałem to tak jest" :lol:, ale OK, jest demokracja, nie chcę mi się dyskutować znowu odnośnie choćby samej opłacalności bo do niczego nie dojdziemy ale powtórzę tylko pytanie mpoplaw`a na ktore nie odpowiedziałeś może dlatego że nie przeczytałeś nigdzie?

... bo inaczej???

pzdr

zezo
28-12-2008, 19:47
a co to takie buńczuczne towarzystwo się zebrało dzisiaj ?
sami fachowcy jak widzę :wink:
aż przykro czytać wasze uwagi ja w przeciwieństwie do was potrafiłem się przyznać do błędu że 18 cm wylewki to za dużo ale widzę że wy czytacie tylko i wyłącznie to co chcecie czytać, inne teksty do was nie docierają, nie twierdzę że jestem ekspertem czy też fachowcem akurat budowanie to nie moje specjalizacja.
Większość forumowiczów uczyła się zagadnień budowlanych na tym i innych forach a to że ktoś przytacza czyjeś rady i doświadczenia to jest źle?
Co może być w tym złego ?

ale widzę że staracie się bronić swoich racji z tego powodu że nie jestescie pewni czy aby Wy nie macie zrobione źle, przykro by było sobie zdać sprawę że coś jest nie tak w waszym wyrafinowanym budowaniu.

ale zostawiam już tę nic nie wnoszącą dyskusję i wszystkim życzę

Szczęśliwego Nowego Roku

Depi
28-12-2008, 19:55
Co może być w tym złego ?


To, że wpowadzasz ludzi w błąd. Poza tym wszystko OK.

Szczęśliwego!

zezo
28-12-2008, 20:00
Depi napisał

To, że wpowadzasz ludzi w błąd. Poza tym wszystko OK
czyli uważasz że przy 20 cm styropianu 10 cm wylewki to jest żle??

j-j
28-12-2008, 20:49
a co to takie buńczuczne towarzystwo się zebrało dzisiaj ?
sami fachowcy jak widzę :wink:
aż przykro czytać wasze uwagi ja w przeciwieństwie do was potrafiłem się przyznać do błędu że 18 cm wylewki to za dużo ale widzę że wy czytacie tylko i wyłącznie to co chcecie czytać, inne teksty do was nie docierają, nie twierdzę że jestem ekspertem czy też fachowcem akurat budowanie to nie moje specjalizacja.
Większość forumowiczów uczyła się zagadnień budowlanych na tym i innych forach a to że ktoś przytacza czyjeś rady i doświadczenia to jest źle?
Co może być w tym złego ?

ale widzę że staracie się bronić swoich racji z tego powodu że nie jestescie pewni czy aby Wy nie macie zrobione źle, przykro by było sobie zdać sprawę że coś jest nie tak w waszym wyrafinowanym budowaniu.

ale zostawiam już tę nic nie wnoszącą dyskusję i wszystkim życzę

Szczęśliwego Nowego Roku


1. Nadal nie odpowiedziałeś na pytanie

2. Hmm, "... w przeciwieństwie do Was" ???

3. ja bronie swoich racji bo mam coś źle zrobione bo zezo przeczytał gdzieś jedną jedyna prawdę że przy 20 cm styro to tylko min. 10 cm betonu reszta to źle??? :o


Depi napisał

To, że wpowadzasz ludzi w błąd. Poza tym wszystko OK
czyli uważasz że przy 20 cm styropianu 10 cm wylewki to jest żle??

My nie piszemy że to źle to Ty napisałęś że inne grubości to źle bo gdzieś ktoś tak napisał i tak jest i że się więcej niż 10 cm styro nie opłaca dawać w podłogę.
To są bardzo ogólne stwierdzenia które nie sa nieprawdziwe ale mogą być prawdziwe w niektórych sytuacjach a Ty piszesz że tak jest i koniec i wprowadzasz tym w błąd innych którzy się nie znają a chcieliby sie czegoś dowiedzieć.


pzdr

zezo
28-12-2008, 21:15
j-j
widzę że jesteś w tej grupie ludzi którzy wiedzą najlepiej jak jest dobrze coś wykonać.
Dziwi mnie tylko że nie liczysz się z tym że ktoś na tym forum może pisać teksty że zalecane jest zrobić inaczej
piszesz

bo gdzieś ktoś tak napisał i tak jest
wyżej napisałem kto i gdzie napisał, nie napisał to pierwszy lepszy bywalec forum, napisał to człowiek który wie co mówi oraz wie jak powinno być coś zrobione dobrze, ale oczywiście Ty nie jesteś wstanie zgodzić się z kimś innym kto ma odmienne zdanie od twojego proponuję w nudne zimowe wieczory zerknąć na posty co napisał na tym forum ten ktoś jak go nazywasz
http://forum.muratordom.pl/search.php?search_author=janzar
wiele ciekawych rzeczy można się dowiedzieć :wink:

bobiczek
28-12-2008, 21:30
20cm styropianu obojętnie gdzie - to paraliz portfela. Nie ma takich wymagań nawet na biegunie

zezo
28-12-2008, 21:31
a na marginesie to wiadomo że jak na przykład jest problem z kominkiem to doradzi nam Forest-Natura jeżeli temat okna to pomoże jareko
jeżeli wylewki to janzar wielu można by jeszcze wymieniać forumowiczów których rady są cenne Ty jednak masz odmienne zdanie, nazywasz że ktoś gdzieś kiedyś coś napisał :wink: dziwne troszkę podejście do zagadnienia :wink:

bobiczek
28-12-2008, 21:32
no i zapomniałem dopowiedzieć że ślepa wiara w projektanta + stosowanie sie do jego wyliczeń = równa się czasami, a czasami często pieniędzmi wyrzuconymi w błoto + do spowiedzi dodatkowo za bluźnierstwa

bobiczek
28-12-2008, 21:35
j-j wyluzuj. pomyśl na zaś. Oszczędzaj w momencie kiedy można - bo będzie potrzebne kiedyś duuuuużo więcej, uwierz-:)

j-j
28-12-2008, 21:43
j-j
widzę że jesteś w tej grupie ludzi którzy wiedzą najlepiej jak jest dobrze coś wykonać.
Dziwi mnie tylko że nie liczysz się z tym że ktoś na tym forum może pisać teksty że zalecane jest zrobić inaczej
piszesz

bo gdzieś ktoś tak napisał i tak jest
wyżej napisałem kto i gdzie napisał, nie napisał to pierwszy lepszy bywalec forum, napisał to człowiek który wie co mówi oraz wie jak powinno być coś zrobione dobrze, ale oczywiście Ty nie jesteś wstanie zgodzić się z kimś innym kto ma odmienne zdanie od twojego proponuję w nudne zimowe wieczory zerknąć na posty co napisał na tym forum ten ktoś jak go nazywasz
http://forum.muratordom.pl/search.php?search_author=janzar
wiele ciekawych rzeczy można się dowiedzieć :wink:

Ja wiem najlepiej??? :lol: nie raz pytałem o wiele rzeczy bo nie wiem wszystkiego, widocznie nie zauwazyłeś bo byłeś zajęty czytaniem tego co wiedzią inni ale to dobrze :).

Streszczając parę ostatnich postów:
Zadał pytanie mpoplaw na które nie udzieliłes odpowiedzi, potem ja je powtórzylem i tez nie udzieliłes odpowiedzi i nadal nie udzielasz.

A wiesz dlaczego zadano Ci to pytanie??
Bo piszesz że tak jest bo janzar tak napisał i cała reszta inaczej zrobiona jest zła.
Nie chce mi się czytać tego co janzar pisze bo nie mam tyle czasu i moje wieczory nie są nudne ale jeśli Ty sie na to co pisze powołujesz to wyluskaj odpowiedz na nasze pytanie i będzie GIT.



20cm styropianu obojętnie gdzie - to paraliz portfela. Nie ma takich wymagań nawet na biegunie

A to za ile ten styro kupujesz skoro przejście z 10 cm na 20 cm to paraliz wielkości ok. 0,4% kosztów budowy domu?

Poza tym, Bobiczek, ja jestem wyluzowany :), właśnie "oszczędzam" zawczasu aby oszczędzać potem ale ten temat zostawmy bo nie dojdziemy do niczego.

pzdr

bobiczek
28-12-2008, 21:52
j-j
widzę że jesteś w tej grupie ludzi którzy wiedzą najlepiej jak jest dobrze coś wykonać.
Dziwi mnie tylko że nie liczysz się z tym że ktoś na tym forum może pisać teksty że zalecane jest zrobić inaczej
piszesz

bo gdzieś ktoś tak napisał i tak jest
wyżej napisałem kto i gdzie napisał, nie napisał to pierwszy lepszy bywalec forum, napisał to człowiek który wie co mówi oraz wie jak powinno być coś zrobione dobrze, ale oczywiście Ty nie jesteś wstanie zgodzić się z kimś innym kto ma odmienne zdanie od twojego proponuję w nudne zimowe wieczory zerknąć na posty co napisał na tym forum ten ktoś jak go nazywasz
http://forum.muratordom.pl/search.php?search_author=janzar
wiele ciekawych rzeczy można się dowiedzieć :wink:

Ja wiem najlepiej??? :lol: nie raz pytałem o wiele rzeczy bo nie wiem wszystkiego, widocznie nie zauwazyłeś bo byłeś zajęty czytaniem tego co wiedzią inni ale to dobrze :).

Streszczając parę ostatnich postów:
Zadał pytanie mpoplaw na które nie udzieliłes odpowiedzi, potem ja je powtórzylem i tez nie udzieliłes odpowiedzi i nadal nie udzielasz.

A wiesz dlaczego zadano Ci to pytanie??
Bo piszesz że tak jest bo janzar tak napisał i cała reszta inaczej zrobiona jest zła.
Nie chce mi się czytać tego co janzar pisze bo nie mam tyle czasu i moje wieczory nie są nudne ale jeśli Ty sie na to co pisze powołujesz to wyluskaj odpowiedz na nasze pytanie i będzie GIT.



20cm styropianu obojętnie gdzie - to paraliz portfela. Nie ma takich wymagań nawet na biegunie

A to za ile ten styro kupujesz skoro przejście z 10 cm na 20 cm to paraliz wielkości 0,4% kosztów budowy domu?
Bobiczek, ja jestem wyluzowany :), właśnie "oszczędzam" za wczasu aby potem oszczędzać ale ten temat zostawmy bo nie dojdziemy do niczego.

pzdr
wiesz co, na etapie podłogi to wydaje Ci sie na razie. Wspomnisz mnie w trudnym czasie, przypomnisz może i pomyślisz - dobrze radził

j-j
28-12-2008, 22:00
...
wiesz co, na etapie podłogi to wydaje Ci sie na razie. Wspomnisz mnie w trudnym czasie, przypomnisz może i pomyślisz - dobrze radził

W dom pasywny nie zamierzam wątpić a zawsze piszę że opłacalność zależy oceniać indywidualnie!!!
W moim przypadku uważam że sie oplaca a Ty pisząc że nie (chodzi konkretnie o mój przypadek) dajesz znak że w tej materii nie chcesz być zorientowany.

pzdr

zezo
28-12-2008, 22:00
j-j
ale z ciebie upierdliwy gość, a gdzie jest powiedziane że ja muszę udzielić odpowiedzi na zadane pytanie ? co to egzamin maturalny ? nie zdam do następnej klasy ? nie zaliczę sesji? :lol: :lol: :lol:
a wątek nie jest o tym co ma zrobić teraz mpoplaw i jemu podobni

michalsiak napisał

Mam dylemat w związku z grubiścią styropianu na gruncie, zastanawiam się nad grubością 15 cm lub 20 cm.
ja doradzam aby zrobił 12-15 styropianu w 2 warstwach i jastrych 10 cm
z dobrą izolacją poziomą i dylatacją od ścian 2 cm warstwą styropianu
i w/g mnie jest to dobre rozwiązanie, Ty jednak nie dałeś żadnej rady, ograniczyłeś się jedynie do wyimaginowanych zagadnień i starasz się mi udowodnić że ja muszę komuś coś tam odpowiadać, wyluzuj człowieku, :wink:
wyluzuj a będziesz zdrowszy :wink:

bobiczek
28-12-2008, 22:09
j-j -szukasz porady czy będziesz analizował i pracę albo doktorat pisał.
Nie pamiętasz, był kiedys w Muratorze artykuł. Wszystko można przewymiarować - nie jest złe - tylko po co.
Ja np zastosowałem sie do tego wpisu co do grubości w piwnicy. Było głęboko, logiczne dać grubo. Ale (na szczęście) przeczytrałem, że wszystko co poniżej 1.20cm w ziemi ma swoją ciepłotę i dawanie więcej niż 5cm to koszt zbędny.
Chciałem o mało co dać 15. posłuchałem mądrych, na wyrost zrobiłem 8cm, mam super, taniej o 80% czego Tobie i innym życzę z całego serca.
Pozdrawiam

bladyy78
28-12-2008, 22:12
Jak zwykle kłótnie ludzie czy wy nie potraficie normalnie bez nerwów na tym forum pisać?

gosciu01
28-12-2008, 22:16
Chciałem o mało co dać 15. posłuchałem mądrych, na wyrost zrobiłem 8cm, mam super, taniej o 80% czego Tobie i innym życzę z całego serca.
Pozdrawiam

A jaki system ogrzewania masz ?
podlogówkę, kaloryfery, promienniki, akumulacyjne, inne ?

j-j
28-12-2008, 22:17
j-j
ale z ciebie upierdliwy gość, a gdzie jest powiedziane że ja muszę udzielić odpowiedzi na zadane pytanie ? co to egzamin maturalny ? nie zdam do następnej klasy ? nie zaliczę sesji? :lol: :lol: :lol:
a wątek nie jest o tym co ma zrobić teraz mpoplaw i jemu podobni

michalsiak napisał

Mam dylemat w związku z grubiścią styropianu na gruncie, zastanawiam się nad grubością 15 cm lub 20 cm.
ja doradzam aby zrobił 12-15 styropianu w 2 warstwach i jastrych 10 cm
z dobrą izolacją poziomą i dylatacją od ścian 2 cm warstwą styropianu
i w/g mnie jest to dobre rozwiązanie, Ty jednak nie dałeś żadnej rady, ograniczyłeś się jedynie do wyimaginowanych zagadnień i starasz się mi udowodnić że ja muszę komuś coś tam odpowiadać, wyluzuj człowieku, :wink:
wyluzuj a będziesz zdrowszy :wink:

Ja jestem upierdliwy :lol:- łatwo omijac niektóre fragmenty więc Ci o nich tylko przypominałem.

Po co mam dawac rady skoro z wieloma postami powyższymi m.in. Twoim się zgadzam.
Z jedną też z Twoich sie nie zgodziłem więc sie odezwałem a Ty sie pieklisz już.
Wyimaginowane zagadnienia??? Toz powtarzam to co Ty piszesz!!!

Odpowiadać nie musisz, oczywiście, byłem ciekaw bo ja nie wiem dlaczego dla 20 cm styro musi być 10 cm betonu ale widocznie też nie wiesz.

Jeszcze jedno, nie napisałem że ktoś nie jest fachowcem itp. tylko dawałem do zrozumienia ze podajesz nie do końca pełne infomacje które są zależne od innych czynników i nie można podawać ich globalnie dla wszystkich.

pzdr i nie denerwuj się już na koniec roku




j-j -szukasz porady czy będziesz analizował i pracę albo doktorat pisał.
Nie pamiętasz, był kiedys w Muratorze artykuł. Wszystko można przewymiarować - nie jest złe - tylko po co.
Ja np zastosowałem sie do tego wpisu co do grubości w piwnicy. Było głęboko, logiczne dać grubo. Ale (na szczęście) przeczytrałem, że wszystko co poniżej 1.20cm w ziemi ma swoją ciepłotę i dawanie więcej niż 5cm to koszt zbędny.
Chciałem o mało co dać 15. posłuchałem mądrych, na wyrost zrobiłem 8cm, mam super, taniej o 80% czego Tobie i innym życzę z całego serca.
Pozdrawiam

Szukalem pewnej odpowiedzi ale nie znalazłem.

Ja się cieszę że ktoś Ci doradzil i jesteś zadowolony i że wg Ciebie to najlepsze co może być. Tak masz, nie oceniam.
Ja dla mojego przypadku stwierdziłem że może być lepiej więc też nie oceniaj moich założeń jako nieoplacalne nie znając szczegółow.

pzdr

gosciu01
28-12-2008, 22:21
Jak zwykle kłótnie ludzie czy wy nie potraficie normalnie bez nerwów na tym forum pisać?

właśnie!

autor tego wątku - michalsiak zapytał o konkretną rzecz,
dostał kilka odpowiedzi, rad, a właściwie wskazówki do przemyślenia.
Pewnie mu to wystarczy, bo w dalszej dyskusji nie odezwał się.

Proszę Państwa, wyluzujcie :P
Każdy może mieć rację.
dobraz muza, piwko*/**, choinka świeci :P

*do niczego nie namawiam,
** ewentualnie wino, whisky, polococta bądź inny trunek 8)

zezo
28-12-2008, 22:28
j-j
wybacz ale już nic nie kumam, o co więc Ci chodzi? czy aby nie oto że
mpoplaw, Depi oraz Ty jesteście zwolennikami budowania domów energooszczędnych gdzie razem zastanawiacie się nad pewnymi rozwiązaniami a ja napisałem coś do jednego z w/w a wedle zasady z czasów muszkieterów "Jeden za wszystkich wszyscy za jednego" dawaj damy gościowi ?
jeśli to tak to ja wysiadam trzech na jednego ? :wink:
jakoś nie honorowo

j-j
28-12-2008, 22:36
j-j
wybacz ale już nic nie kumam, o co więc Ci chodzi? czy aby nie oto że
mpoplaw, Depi oraz Ty jesteście zwolennikami budowania domów energooszczędnych gdzie razem zastanawiacie się nad pewnymi rozwiązaniami a ja napisałem coś do jednego z w/w a wedle zasady z czasów muszkieterów "Jeden za wszystkich wszyscy za jednego" dawaj damy gościowi ?
jeśli to tak to ja wysiadam trzech na jednego ? :wink:
jakoś nie honorowo

hehe, sam nie jesteś na końcu więc 2 na 3 :)
Chodzi mi o to że globalne rady nie zawsze sa dobre. Do każdeego rozwiązania dana rada może nie być najlepsza i jedyna stąd moje i mpoplaw`a pytanie a potem zacząeło się nerwowo niepotrzebnie ale już luzik :).
A zwolenników domów energooszczędnych jest więcej :).

pzdr

zezo
28-12-2008, 22:40
j-j napisał

A zwolenników domów energooszczędnych jest więcej
wiem wiem
zaglądam na ten watek też nawet często, następny domek też będzie z tej grupy, ale na razie to odpoczywam, budowa mnie wykończyła, ale nie wiem co będzie za kilka lat :lol: :lol: :lol:
tak więc
Powodzonka życzę w dążeniu do celu

gosciu01
28-12-2008, 22:46
Chodzi mi o to że globalne rady nie zawsze sa dobre. Do każdeego rozwiązania dana rada może nie być najlepsza i jedyna


Święta racja.



A zwolenników domów energooszczędnych jest więcej :).
pzdr

Nie zgodzę się!
może doytyczy to tego forum i 10-20% budujących, pozostali budują jak pan zdzisio/chenio doradzi. W najlepszym przypadku zgodnie z projektem średnio-oczytanego projektanta.

michalsiak
28-12-2008, 23:45
no to się odzywam :-)

oczywiście śledzę wątek dokładnie ale nadal nie jestem przekonany.

Myślę że policzę jaka będzie dokładnie różnica w kosztach pomiędzy 15 cm a 20 cm , przy 150 m parteru wyjdzie ok 7 m3 więcej a nie wiem w jakiej cenie jest styropian.

Co do słuszności rad , ja jestem zupełnym laikiem jeśli chodzi o budowanie więc moją wiedzę a także podejmowane decyzje opieram na literaturze i wiedzy innych doświadczonych także z tego forum. Cała sztuka polega na wypośrodkowaniu i wybraniu właściwych :-).

pozdrawiam

michalsiak

jacekp71
29-12-2008, 00:46
styro na podloge to okolo 140 zl/m3 , wiec twoj koszt extra to mniej wiecej tysiak,
na poczatku budowania wydaje sie to niewiele ;-) .... potem sie to zmienia ;-)

gosciu01
29-12-2008, 00:47
sprawdziłem na przykładzie swojego projektu i obliczeń w excelu.

dołożenie 5 cm w podłodze lepiej opłaca się niż 5 cm w ścianę ( przy podłogówce, przy kaloryferach raczej nie koniecznie ).
różnice są minimalne ale inplus podłogi, glównie dlatego, że;
EPS100 to 135 zł/m3, a platinium to 165 zł/m3
Różnica w amortyzacji ok. 1,5 roku ( 15 lat/13,5 )
Ponadto czy zwracacie uwagę np. na taki fakt wspł. powierzchni okna do podłogi / ilość światła / zyski solarne ?
Kolejne 5 cm grubości ściany ogranicza operowanie słońca na pomieszczenia!
Nie można ocieplać ścian na grubość bezkarnie!
Trzeba dać większe okna, a to koszt, tak okien, jak i strat ciepła przez nie.

A czy dać 12 cm czy 30cm ?
Zależy od zrównoważenia strat przez inne przegrody i źrodło ogrzewania.
Inaczej będzie dla prądu, a inaczej dla chrustu zbieranego w pobliskim lasku i palonego w piecu kaflowym. To skrajne przypadki :wink:

j-j
29-12-2008, 13:35
Chodzi mi o to że globalne rady nie zawsze sa dobre. Do każdeego rozwiązania dana rada może nie być najlepsza i jedyna


Święta racja.



A zwolenników domów energooszczędnych jest więcej :).
pzdr

Nie zgodzę się!
może doytyczy to tego forum i 10-20% budujących, pozostali budują jak pan zdzisio/chenio doradzi. W najlepszym przypadku zgodnie z projektem średnio-oczytanego projektanta.


Ale mi chodziło o to forum :) w odniesieniu do 3 osób wymienionych przez zezo :).
To chyba największe forum więc i ilość takich osób powinna być dość spora, ale jest tak z mojej pamięci (na podstawie tematu o pasywnym) jeśli kogoś pominałem przepraszam :) i poproszę o dodanie :):

ja
HenoK
mpoplavw
gościu01
leśny (ale dawno go nie bylo chyba teściu go zarobił na śmierć ;) )
frykow
Depi
coulington
piczman bodajże
piwopijca
an-bud chyba też
Prostaś
am76
Mice
Jareko sie interesuje i zamierza coś działać też

więcej tak z głowy nie pamietam może ktoś się dopisze :)

pzdr

coulignon
29-12-2008, 13:46
potwierdzam.
Mam .... hmmmm.... :roll: :roll: 20cm....

Piczman
29-12-2008, 13:49
piczman bodajże

Z całą pewnością :wink:

Będzie 25 cm jak już wspomniałem ,,,

To się nas trochę nazbierało ,,, :lol:

Depi
29-12-2008, 16:49
potwierdzam.
Mam .... hmmmm.... :roll: :roll: 20cm....

Nie no Panowie - tylko nie zaczynajmy się licytować kto ile ma cm! :lol: :lol: :lol:

EDIT: Swoją droga 20cm to imponujące! ;)

P,NMSP :lol:

speek
29-12-2008, 19:22
Mam 15 cm- nie ciagnie.Polecam

Depi
30-12-2008, 00:27
Mam 15 cm- nie ciagnie.Polecam

Kto??? :o

pblochu
30-12-2008, 06:50
Depi - nie pytaj - to nieładnie
Może być stresujące

Swoją drogą jak już pisałem wyżej dałem 80+80+30 = o Boziu 190mm
APOKALIPSA!!!!!!!!!!!


A grom mnie nie trafił :D :lol:

coulignon
30-12-2008, 07:26
Przy moich 20 cm na ciągnięcie nie narzekam....

Adamol
30-12-2008, 07:53
Też mam 20
Muszę sprawdzić, czy ciągnie. Mam nadzieję, że tak... :)

pblochu
30-12-2008, 08:30
A niech to przy 19 nie ciągnie - BUUU

A mogło być ciekawie
:oops: :lol: :lol: :lol: :oops:

Depi
30-12-2008, 19:23
Wiedziałem, że powinienem był dać 20cm... :cry:

frykow
30-12-2008, 19:29
Wiedziałem, że powinienem był dać 20cm... :cry:
Kuźwa, ja ma 10cm ze względu na fuszerkę wykonawcy. I co mam powiedzieć? :wink:

Ratuję to jak się da, ale i tak będzie to kilkaset straconych kWh rocznie.

j-j
30-12-2008, 19:30
Mi przy 30 cm ciągnie tylko przy dużych oknach :).
Kur... Frykow, jak 10 cm???!!! Przecież miałeś mieć dom eneroooszczędny!!!
10 cm??!!

pzdr

Depi
30-12-2008, 19:38
Mi przy 30 cm ciągnie tylko przy dużych oknach :).


Wiesz co j-j - a takie zboczenia, typu ekshibicjonizm, to Cie nie podejrzewałem! :o

:lol:

Depi
30-12-2008, 19:40
Przecież miałeś mieć dom eneroooszczędny!!!
10 cm??!!

Napędzi to kotłem na biomasę i będzie miał! :P

Sorry j-j... NMSP ;)

frykow
30-12-2008, 19:46
Mi przy 30 cm ciągnie tylko przy dużych oknach :).
Kur... Frykow, jak 10 cm???!!! Przecież miałeś mieć dom eneroooszczędny!!!
Będzie. Z wyjątkiem gigant mostka na podłodze. Co miałem zrobić jak mi chałupę zbyt nisko wybudowali? :evil: :evil: :evil:

Swoją drogą zbyt późno zacząłem się interesować budownictwem energooszczędnym - nie tylko jak był gotowy projekt, ale i stan surowy już stał.

mercik
31-12-2008, 10:01
"Panie, na podłogę daje się 5cm. Wszyscy tak robią. I mają ciepło." - bez trudu usłyszysz takie słowa wykonawców,projektantów.

I to prawda! A wiesz dlaczego mają ciepło? Bo piec 25kW hula na maxa już przy -5stC....
Można i inaczej: solidnie zewsząd ocieplić, a dom ogrzać i świeczką. Efekt ten sam (ciepło w środku) tylko inny sposób wykonania. Wszak, jak ktoś wcześniej wspomniał, wszystkie drogi prowadzą do Rzymu.
Rozwiązania pośrednie też dozwolone... Wszystko kwestia wyborów, priorytetów, ekonomiczności, poglądów itd itd... no i tego kiedy chcesz zapłacić: teraz (budowa) czy później (eksploatacja)...

Tomek 70
09-07-2009, 17:25
Witam


U mnie będzie 20cm styropian Termo Organika platinum, oczywiście podłoga.

Co sądzicie o tym wyborze ?


Pozdrawiam

chrobry
09-07-2009, 17:33
Tez bede mial 20cm a mialo byc 12 :) Jaką macie grubość posadzki na takim styropianie - u mnie wychodzi, że bedzie 8cm.

piogron
09-07-2009, 19:50
Chciałbym zapytać,czy planując dać 20 cm ocieplenia pod podŁogę czy robiliście zmiany w projekcie na etapie adaptacji. Bo nie chcialbym pozniej miec za niskich pomieszczen w domu.

Sp5es
09-07-2009, 19:51
Nowoczesne budynki pasywne mają izolację po 35 cm do gruntu.
Obliczenia powiedzą prawdę-> trzeba też wiedzieć jak standard chce się uzyskać.

RadekO
09-07-2009, 20:06
Chciałbym zapytać,czy planując dać 20 cm ocieplenia pod podŁogę czy robiliście zmiany w projekcie na etapie adaptacji. Bo nie chcialbym pozniej miec za niskich pomieszczen w domu.

Ja adaptacji nie robiłam, ale wykonawca miał z góry powiedziane, że będzie więcej na podłodze niż w projekcie i mial odpowiednio to przeliczyć. Ostatecznie na podłodze mam 18 cm (ale I strefa klimatyczna) styropianu, wylewka 8 cm (wszędzie podlogówka). Wysokość pomieszceń też wydaje mi się fajna bo 280 cm, ale trzeba jeszcze zminusować okładzinę podłogi ok. 1,5 cm ba gres.

am76
10-07-2009, 23:03
Nowoczesne budynki pasywne mają izolację po 35 cm do gruntu.
Obliczenia powiedzą prawdę-> trzeba też wiedzieć jak standard chce się uzyskać.

Ale czy przypadkiem obliczenia nie mówią, że w podłodze może być mniej niż na ścianach?

Barbossa
11-07-2009, 06:55
dlatego na ścianach 40-45cm i się zgadza

po co daje się tyle tego styro w posadzkę na gruncie?