PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja gazowa: na zewnątrz czy wewnątrz budynku?



Anett i Artur
27-12-2008, 08:36
Witajcie
Mam dylemat czy rozprowadzenie instalacji gazowej od przyłącza do kotłowni i kuchni robić po zewnętrznej ścianie budynku gdzie byłoby łatwo i prosto bo tylko w dwóch miejscach przewiercam ściane, czy wprowadzić rury od przyłącza od razu do wewnątrz budynku i potem pod sufitem piwnicy rozprowadzać do kotłowni i kuchni.
Czy mam wybór? Bo jakos nie moge się doszukać przepisów rozprowadzania instalacji gazowej. Na zewnątrz sprawa wygląda o tyle dobrze że rure ukryłbym w ociepleniu (styropian) natomiast wewnątrz budynku musiałaby być widoczna bo jak wiadomo w ściane jej wkuć nie wolno.
Czekam na opinie.

27-12-2008, 08:55
na zewnatrz

elami1971
27-12-2008, 09:23
Na zewnątrz, u mnie też było prościej. Dzwoniłem nawet do gazowni i mówili, że nie ma problemu.

Pozdr.

mariobros35
27-12-2008, 15:43
jak masz podpiwniczenie to poprować pod sufitem piwnicy

jacekp71
27-12-2008, 19:49
a ile mb rury gazowej mozna "ukryc" w ociepleniu ?

Anett i Artur
27-12-2008, 20:21
według mnie to tyle "ukrywasz" ile potrzebujesz, przepisy o ile wiem to mówią o nie zamurowywaniu gazowej rury w ścianie, a po surowym budynku prowadzisz ile chcesz, a że potem zrobisz na tym elewacje no to cóż :D odbierzesz w stanie jak rura gazowa będzie widoczna :)

Hans Kloss
29-12-2008, 12:03
Nie wiem czy zawsze, ale przy budowie budynku, na instalacje gazową i tak musisz mieć projekt, który wraz z odpowiednim wnioskiem musisz złożyć w Nadzorze Budowlanym (czy Wydz Architektury). Jak dostaniesz pozwolenie to możesz budowac instalację wg projektu. Ktos znający sie, kto Ci tą instalację będie projektował, powinien wiedzeć co wolno a co nie i odpowiednio Ci to zaplanować. Ja mam podejście do gazu z dwóch stron, tak jak Ty rozważasz, ale do obu podejść rura jest puszczona w ziemi wg przepisów. Pamietam, że też rozważałem puszczenie kawałka na zewnątrz gdzieś po ścianie i ponoć nie wolno tego robić (albo zasłonić takiej rury - juz nie pamiętam). Jeśli masz piwnice to rozprowadzenie z piwnicy jest chyba najtańszym rozwiązaniem.
W każdym razie odradzam jakąkolwiek partyzantke w tym zakresie, bo potem będziesz miał kłopoty z Nadzorem Budowlanym przy oddawaniu budynku.