PDA

Zobacz pełną wersję : Kosztorys dla banku



tczarek
29-10-2003, 18:25
Czy ktoś z szanownych inwestorów sporządzał taki dokument. Potzrebuję go jako załącznik do wniosku kredytowego do banku. Proszęo informacje co powinno się tam znaleźć.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

robak131
29-10-2003, 20:06
Mam takowy sporządzony dla PKO BP.Zadziałał gdyż dostałem kredyt.Jeśli chcesz to napisz na priva.
Pozdrawiam

Joskul
29-10-2003, 21:26
Niektóre banki, np BPHPBK, Multibank mają własne druki kosztorysu i harmonogramu prac. Nawet, jeżeli składasz w innym banku dokumenty to możesz wziąć i chociaż obejrzeć wymagane rubryki.

Jayer
29-10-2003, 22:41
Na przyklad BPH ma taki:
http://hvb.hypermobile.pl/download/kredyt/Harmonogram_rzecz_fin_dom.pdf.
A jakbys potrzebowal taki jak samemu ulozylem to wal smialo na priva.

Pozdro

wg
30-10-2003, 08:02
Robiąc taki kosztorys postaraj się zawyżyć wartość pierwszych etapów budowy kosztem wykończenia. Da Ci to pewien margines bezpieczeństwa i umożliwi kontynuowanie budowy gdyby wynikły niespodziewane koszty. Patrz np. sytuacja pik33.
Dobrze się zastanów w jakiej kolejności wpisywać poszczególne prace - niekoniecznie zgodnie z kolejnością rubryk formularza banku. Ja np. muszę przed zimą zrobić chudziak bo wpisałem go w I transzę, a najchętniej zrobiłbym to na wiosnę.

pik33
30-10-2003, 08:07
Dokładnie. Zawyżyć stan surowy kosztem wykończenia. Inaczej tracisz płynność i masz potem biedę.

Jayer
30-10-2003, 09:07
Ostatnio przeszedlem ten trudny etap, jakim jest wlasnie bankowy harmonogram. Wlasnie w BPHPBK.
Ale nie ma sie co przejmowac. Mozna tam mieszac transze miedzy tymi bezsensownie ulozonymi czesciami.
Do ichniejszego harmonogramu dolaczylem swoj i przeszlo.

Pozdro

krzy
30-10-2003, 09:32
Wg mnie najbezpieczniej jest zawyżyć w kosztorysie wszystkie etapy budowy, a I-sze transze najbardziej, co faktycznie już od początku daje płynność finansową. Jednak to na etapie wykończenia najczęściej zapomina się o jakichś kosztach. U mnie na szczęście doradca przyjmujący wniosek szybko zauważył brak takich pozycji jak szambo, instalacja alarmowa, urządzenie podjazdu do domu, brama itp. Co prawda daje to wyższą wysokość kredytu i wyższą prowizję dla banku ale kredyt hipoteczny jest znacznie tańszy od innych kredytów kosumpcyjnych i z pewnością przyda się na wyposażenie nowego domku.
Krzy.

wg
30-10-2003, 10:11
Niekoniecznie, jeśli masz zdolność kredytową zawsze możesz podnieść kwotę kredytu jeśli się okaże, że na koniec zabrakło pieniędzy. Po co od razu ponosić niepotrzebne koszty (prowizja, ubezpieczenie itp.).
Ponadto można sobie założyć, że trochę pieniędzy odkładamy w trakcie budowy, można mieć np. mieszkanie do sprzedania i z tego wykończyć.
Jeżeli zabraknie ci pieniędzy w trakcie nie masz manewru, nie da się po prostu czegoś pominąć. Inaczej jest z wykończeniem.
Za niskie transze w trakcie budowy są dużo większym problemem niż za mało gotówki na wykończenie.