PDA

Zobacz pełną wersję : Gminne programy pro - ekologiczne



Arabella
27-12-2008, 15:34
Czy w Twojej Gminie, okolicy zauważa sie konieczność działań chroniacych środowisko? Czy w budżecie przewidziane są jakoweś fundusze wspierające takie dzialania? np.: usuwanie azbestu na koszt gminy lub z częściową refundacją, dopłaty przy budowie domów pasywnych lub energooszczednych? itp itd czy gdzies w Polsce jest takie miejsce gdzie zauwaza sie takie potrzeby i że to jest opłacalne? :roll: Pytam z czystej ciekawosci bo niestety nie mieszkam aktualnie w takiej gminie. Moze zauwazmy te w ktorych coś robi sie w tej materii oprócz tego że wywiesza sie hasła w rodzaju: Badź Eko: Stanowcze NIE dziurze ozonowej. :-?

Pawel78
28-12-2008, 09:20
W warunkach zabudowy piszą o ekologicznych oczyszczalniach ścieków i refundują 50% kosztów zakupu materiału ale z góry narzuconą oczyszczalnię wg mnie to coś tu śmierdzi korupcją. To oznacza,że jedna z oczyszczalni jest bardziej ekologiczna niż inna. Chore. Ale taki kraj mamy i nic na to nie poradzimy.

bladyy78
30-12-2008, 22:56
Tak moje miasto finansuje budowę oczyszczalni przydomowych w wysokości do 50% ale uwaga w kwocie nie większej niż 1tyś złotych!!! :lol: . Dodatkowo nie wydadzą pozwolenia na oczyszczalnie z drenażem. Wiec gdzie kupie oczyszczalnie biologiczna z możliwością odprowadzania ścieków do cieku za 2 tyś. Opłaty jakie muszę uiścić w urzędzie żeby taką oczyszczalnie wykonać to prawie 500zł. Koszt zrobienia operatu 800zł wiec to co dają nawet nie pokrywa moich spraw papierkowych. Te dopłaty to fikcja!!! Zarabiają na nich tylko miasta, a ludziom dają grosze które zaraz i tak odbiorą w opłatach. Już bym wolał żeby nic nie dawali a nie utrudniali przynajmniej ludziom życia.

Arabella
02-01-2009, 16:34
Rzeczywiscie to ciekawe :roll: , a może są w stanie wskazac taką, której 50 procent wartości jest mniejsza niz 1000zł. O ile wiem, do najdroższych inwestycyjnie ale najtańszych w późniejszej ekspoloatacji należyoczyszczalnia żwirowo-korzeniowa z filtrem pionowym. Ale jej koszt (bez papierków) zaczyna sie na 80 tyś. i ku mojemu zafrasowaniu (bo mam ją w planach) dochodzi do 12 tyś. :evil: Szkoda że urzędnicy nie potrzebuja takich oczyszczalni - moze pojawiłyby się sensowne dofinansowania.

chcemydom
10-01-2009, 18:50
1tyś złotych

1 tys. złotych :cry:


Czy ktoś z Was orientuje się o pożyczkach z BOŚ-u na zakup kolektorów słonecznych gdzie później jest umarzane 20% takiej pożyczki?

Coś mi się takiego obiło o uszy - coś dzwoni ale nie wiem w którym kościele.

SylwiaRuslan
26-03-2009, 08:17
Czy w Twojej Gminie, okolicy zauważa sie konieczność działań chroniacych środowisko? Czy w budżecie przewidziane są jakoweś fundusze wspierające takie dzialania? np.: usuwanie azbestu na koszt gminy lub z częściową refundacją, dopłaty przy budowie domów pasywnych lub energooszczednych? itp itd czy gdzies w Polsce jest takie miejsce gdzie zauwaza sie takie potrzeby i że to jest opłacalne? :roll: Pytam z czystej ciekawosci bo niestety nie mieszkam aktualnie w takiej gminie. Moze zauwazmy te w ktorych coś robi sie w tej materii oprócz tego że wywiesza sie hasła w rodzaju: Badź Eko: Stanowcze NIE dziurze ozonowej. :-?
Arabella, skąd jesteś? My mamy dom w gminie Jaktorów i jak dotąd bezskutecznie poszukuję informacji o funduszach wspierających oś. Na początek chcielibyśmy zmienić ogrzewanie na gazowe, a tu nici. Gmina milczy, wójt milczy.

chcemydom
26-03-2009, 09:51
A może Fundusz Termomodernizacji? (http://funduszeue.info/blog/2008/08/16/fundusz-termomodernizacji-splata-25-kredytu-na-kolektory-sloneczne-2/)

Arabella
27-03-2009, 13:37
Arabella, skąd jesteś? My mamy dom w gminie Jaktorów i jak dotąd bezskutecznie poszukuję informacji o funduszach wspierających oś. Na początek chcielibyśmy zmienić ogrzewanie na gazowe, a tu nici. Gmina milczy, wójt milczy.


Kiedyś będę mieszkać w gminie Żabia Wola i mam problem z azbestem który ktoś zwalił na naszą ziemię. Wraz z domem chcę zbudowac oczyszczalnię glebowo-korzeniiową i pewnie jeszcze parę działań oszczedzajacyh globalnie i kase i środowisko. Ale niestety nie słychac nic w gminie na temat dofinansowania. :(

SylwiaRuslan
30-03-2009, 08:37
A tak wygląda to na Śląsku Opolskim
http://www.lokalna.com.pl/portal/eko/?act=one&from=_portal_art&kind=ekologia&id=162

piokrza
05-08-2009, 18:34
w mojej gminie są tylko dofinansowania do poś

HenoK
29-11-2009, 20:01
W Gminie Słupsk skorzystałem z dotacji na instalacje kolektorów słonecznych - 50% kosztów instalacji, lecz nie więcej jak 5tys. zł.

Eiremjp
08-08-2010, 17:40
wracam do tematu, chcemy z mężem wybudować POŚ i szukamy informacji na temat dotacji i kredytów preferencyjnych. Swoje pierwsze kroki skierowaliśmy do BOŚ z tym, że tam okazało się, że:
trzeba mieć poręczenie - nie mamy czego zastawić bo hipoteka obciążona jest kredytem na budowę domu
finansują max. 7000 PLN
udzielają kredytu tylko na realizację przez firmę z ich listy
średnio podobają nam się takie warunki więc zwróciłam się do NFOŚiGW ale od nich dostałam odpowiedź, że:

po zebraniu doświadczeń z obecnie prowadzonego programu dofinansowania kolektorów słonecznych (na stronie: http://www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,186,kup-kolektor-z-45-doplata.html) Nardowy Fundusz przystapi w 2011 r. do prac nad podobnym programem obejmującym własnie przydomowe oczysZczalnie ścieków. Będzie on jednak dostepny nie wczesniej jak na początku 2012 roku.
no i nie będzie to dotyczyło oczyszczalni już wybudowanych

zaczęłam przeszukiwać internet i dowiedziałam się, że:
Obecnie w związku ze zmianą ustawy Prawo ochrony środowiska, od 1 stycznia 2010 roku gmina nie może dotować budowy przydomowych oczyszczalni ścieków (Dz. U. z dnia 18 grudnia 2009r., Nr 215, poz. 1664) (...)Nowelizacja spowodowała więc, że powiatowe i gminne fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej zostały zlikwidowane, a ich środkami będą dysponować odpowiednio starostowie i wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast, tymczasem samorządy nie mogą finansować prywatnych inwestycji ze środków budżetowych.

rozmawiałam też z naszym przyszłym wykonawcą oczyszczalni no i dowiedziałam się, że takie dofinansowanie dla osób prywatnych jest bardzo trudno a wręcz nie możliwe.

nie wiem jeszcze gdzie można by szukać informacji, może ktoś z Was wie coś czego nie udało mi się znaleźć?