PDA

Zobacz pełną wersję : dach stromy-norma PN-89/B-062361 ???



Buczole
29-10-2003, 19:50
W Uchwale Rady Gminy określone są zasady zagospodarowania terenu, gdzie m. in. znajduje się sformułowanie "dach stromy". Jaki jest dopuszczalny, minimalny kąt nachylenia dachu, aby dach był uznany za stromy ???

pitbull
30-10-2003, 08:04
Uwazam ze ponad 45 stopni to juz jest dach stromy. Popatrz na okoliczne domy i nowo budowane.

Buczole
30-10-2003, 19:36
Ale czy jest na to jakiś przepis? Nie zależy mi na stromym dachu, lecz wręcz przeciwnie (25-30 stopni).

woreczek
30-10-2003, 23:13
Można inaczej rozumować - jeżeli dach stromy jest przeciwieństwem płaskiego to za dach stromy uważałbym każdy o pochyleniu większym niż parę procent i o połaci będącej linią prostą. Określenie strome bez podania innych paramentów jest na tyle niedoskonałe, że rodzi możliwość jego różnej interpretacji. Przeważnie mówi się o dachu pochyłym o jego konstrukcji i spadkach, a nie "stromym". Ja miałem w planie określoną pochyłość. Najepiej jak o tą "interpretację" spytasz kogoś kto będzie wydawał Ci pozwolenie.

pitbull
31-10-2003, 07:29
Slusznie.

Majka
31-10-2003, 09:45
A ja się zapytam, gdzie zamierzasz budowac dom. Moze są to tereny górskie, gdzie w zimię występuja duze opady sniegu? Jak zrobisz dach za "plaski" to snieg z niego nie "zjedzie". :o I będziesz mial problem.

Buczole
31-10-2003, 16:19
Dzięki za podzielenie się ze mną Waszymi przypuszczeniami. Ja jednak szukam przepisu prawnego, który by ten dach zdefiniował (dlatego zapytanie umieściłam w dziale "Prawo i pieniądze"). Zastanawiam się właśnie nad kupnem działki, która ma takie warunkami zabudowy, ale dach przyszłego domu ma mieć nachylenie nie większe niż 30 stopni. No i niestety nie mieszkam w górach (choć bardzo je lubię).

Cezik
05-11-2003, 16:30
W opini o zgodności z miejscowym planem zagospodarowania podano mi ustalenia form zabudowy:
1. Budynki kryte dachami stromymi
(dach stromy- forma dachu budynku, w którym poszczególne płaci pochylone są pod kątem co najmniej 35 stopni )

Buczole
05-11-2003, 19:26
Znalazłam artykuł (http://www.boss-rolnictwo.pl/index.php?jezyk=&dzial=gospodarka&archiwum=okna&id=1270), w którym jest wzmianka o tym, że dach stromy, to taki, którego kąt nachylenia jest większy niż 10 stopni (choć nadal brak przepisu prawnego :( ).

Buczole
15-11-2003, 13:33
Kto szuka. ten znajdzie! Przepis znam Polska Norma PN-89/B-062361 "Pochylenie połaci dachowych" :D .
Niestety, problem nadal pozostał :cry: , gdyż nie mogę nigdzie znaleźć treści tej normy. Może ktoś z Was może mi ją podesłać? Byłabym bardzo wdzięczna.